Co robić, gdy kaszlesz
Ceny leków i maseczek będą ograniczane
Konstytucja w czasach epidemii
Pytanie, kiedy i co odwoływać i kto ma finansować wynikłe z tego straty i szkody? Zastosowanie muszą mieć ogólne przepisy kodeksu cywilnego, nieregulujące z natury takich nadzwyczajnych zdarzeń jak epidemia.
Po pierwsze, wchodzą w rachubę przepisy o sile wyższej, która zwalnia z odpowiedzialności np. za odstąpienie od niemożliwej do wykonania wykupionej wycieczki. W przypadku np. zamknięcia, choćby profilaktycznie, imprezy sportowej czy kina, gdy jedno ze świadczeń kontrahentów stało się niemożliwe do wykonania wskutek okoliczności, za które żadna ze stron odpowiedzialności nie ponosi, świadczeniodawca ma zwrócić np. tylko za bilety według zasad o bezpodstawnym wzbogaceniu, co nie gwarantuje zwrotu w 100 proc.
Podobne zasady będą obowiązywać kino, stadion czy innego organizatora w przypadku administracyjnego zakazu przeprowadzenia masowej imprezy, do czaego jego adresat musi się zastosować. Teoretycznie możliwe jest wtedy kierowanie roszczeń przez obie strony kontraktu, gdyby zostały poszkodowane zakazem, ale musiałyby wykazać władzy, że wydała taki zakaz bezprawnie, z wyraźnym przekroczeniem potrzeby, co w takiej sytuacji jak zagrożenie epidemią byłoby trudne.