Na czym będzie polegać planowana przez MF reforma wynagrodzeń? Chcielibyśmy wprowadzić przepisy, które pozwolą administracji publicznej konkurować z rynkiem. To oznacza, że jeśli jakieś kwalifikacje są wysoko opłacane na rynku pracy, to w administracji również powinny. Obecne przepisy sprawiają, że kierownicy jednostek mają problem z pozyskaniem np. specjalistów od bezpieczeństwa IT.
Jaki jest cel reformy?
Stworzenie nowoczesnej administracji, konkurującej z komercyjnym rynkiem pracy pod względem efektywności pracy i wysokości zarobków. Dostosowanie ofert pracy do zmieniających się warunków i oczekiwań obecnie zatrudnionych pracowników oraz kolejnych pokoleń rozpoczynających aktywność zawodową. Dokonaliśmy przeglądu wydatków na wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej. Powstały dwa raporty – jeden dotyczący korpusu służby cywilnej, a kolejny obejmujący już całą państwową sferę budżetową. Patrzyliśmy na koszty funkcjonowania systemu, w końcu to są pieniądze podatników.
Czytaj też:
Rada Dialogu Społecznego - nie wszyscy dostaną podwyżki z przyszłorocznego budżetu
Kiedy będzie gotowy projekt zmian?
Chcemy najpierw przedyskutować założenia z partnerami z Rady Dialogu Społecznego. Przekazaliśmy nasze raporty związkom zawodowym i pracodawcom. Głos partnerów społecznych jest kluczowym elementem dla ustalenia kierunku prac. Myślę, że wypracujemy model optymalny.