Zachodni jubilerzy opuścili Rosję. Bogaci Rosjanie zwiększają zakupy

Butików Cartier, Montblanc, Tiffany czy Bulgari nie ma już w Rosji. Przeniosły się „po sąsiedzku” – do Kazachstanu lub w ogóle opuściły kraj agresora. Ale bogaci Rosjanie z luksusu nie rezygnują. W minionym roku wydali na markową biżuterię i zegarki o 26 proc. więcej niż rok wcześniej.

Publikacja: 05.04.2025 12:11

Sklep marki Cartier w Moskwie w 2022 roku

Sklep marki Cartier w Moskwie w 2022 roku

Foto: Adobe Stock

Szwajcarski holding Richemont (właściciel marek Cartier, Vacheron Constantin, Van Cleef & Arpels, Montblanc, Piaget i innych), który trzy lata temu, po agresji Putina na Ukrainę, zamknął swoje butiki w Rosji, przestawił działalność rosyjskiej filii na hurtową sprzedaż biżuterii i innych towarów w Kazachstanie - sprawdziła gazeta RBK.

Pusty wielki sklep Cartiera w Moskwie

Podobną decyzję podjęła Tiffany & Co., spółka będąca częścią francuskiego koncernu LVMH. Nie podano szczegółowych danych dotyczących sprzedaży Tiffany & Co. w tym kraju. Od wiosny 2022 r. firma nie sprzedaje swoich produktów w Rosji.

Rok wcześniej inna marka LVMH – Bulgari – rozpoczęła sprzedaż swoich towarów w krajach Euro-Azjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej (twór stworzony przez Kreml z udziałem Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu i Armenii).

Czytaj więcej

Indie nie chcą diamentów z Rosji. Sankcje działają, handel zamarł

Co się dzieje z opuszczonymi przez zachodnie luksusowe marki sklepami w Rosji? W zeszłym roku Richemont podjął decyzję o trwałym zamknięciu butiku Cartier w Domu Berlińskim na Pietrowce (centrum biznesowe w Moskwie). Był to flagowy sklep domu jubilerskiego otwarty w 2013 roku. Marka zajmowała tam powierzchnię około 1 tysiąca m2, co czyniło ją największym sklepem firmy w Europie i drugim co do wielkości na świecie. Według dwóch konsultantów na rynku nieruchomości handlowych, opuszczony przez Cartiera sklep stoi pusty, a właściciel kompleksu poszukuje najemcy.

Ponadto szwajcarski holding nie przedłużył umowy najmu powierzchni dla Cartier i Montblanc w centrum handlowym Wriemiena Goda (Pory Roku), położonym przy Prospekcie Kutuzowskim na zachodzie Moskwy. Jak podano w raporcie, jednostki te zamknięto pod koniec marca 2024 r. Richemont na razie zachował kilka nieruchomości w rosyjskiej stolicy.

Wynajem lokali jubilerskich w Rosji. 5,2 tysięcy euro za metr kwadratowy

Tiffany & Co. na razie nadal wynajmuje 468 mkw. w Pasażu Pietrowskim. Tutaj w 2017 roku firma otworzyła dwupiętrowy butik, który stał się drugą co do wielkości powierzchnią tej marki w Rosji. Umowa marki z właścicielem nieruchomości będzie obowiązywać do końca lutego przyszłego roku. Z kolei Bulgari w zeszłym roku zrezygnowało ze wszystkich swoich powierzchni w Rosji.

Stawki czynszowe za wynajem lokali jubilerskich zaczynają się w Rosji od 3,5 tys. euro za m2 rocznie (firmy musiały też płacić podatek VAT i opłaty operacyjne). Maksymalna kwota może wynieść około 5,2 tys. euro za 1 m2 rocznie.

Czytaj więcej

Embargo na rosyjskie diamenty zaczyna działać. Konkurencja dołącza do planu G7

Wolne lokale albo stoją puste, albo zajmują je rosyjskie firmy, w tym diamentowego koncernu Alrosa. Wbrew wywołanej wojnie, sankcjom i coraz bliższemu kryzysowi, popyt na biżuterię utrzymuje się bowiem w Rosji na wysokim poziomie. W 2024 r. rosyjski rynek detaliczny biżuterii wzrósł o 25,6 proc, do 459,4 mld rubli (21,15 mld zł).

Biżuteria – lokata przyszłości

Na światowym rynku dóbr luksusowych biżuteria będzie jedną z najszybciej rozwijających się kategorii w nadchodzących latach – przewiduje firma konsultingowa McKinsey’s w styczniowym raporcie na temat rynku dóbr luksusowych. Analitycy przewidują, że w latach 2025–2027 tempo wzrostu rynku dóbr luksusowych spadnie do 2–4 proc. rocznie, podczas gdy rynek biżuterii i wyrobów skórzanych wzrośnie o 4-6 proc. Czynnikami napędzającymi ten trend będą m.in. rosnący popyt ze strony klientów o bardzo wysokich dochodach, młodsza generacja kupujących i zmiana preferencji klientów w kierunku markowej biżuterii.

Szwajcarski holding Richemont (właściciel marek Cartier, Vacheron Constantin, Van Cleef & Arpels, Montblanc, Piaget i innych), który trzy lata temu, po agresji Putina na Ukrainę, zamknął swoje butiki w Rosji, przestawił działalność rosyjskiej filii na hurtową sprzedaż biżuterii i innych towarów w Kazachstanie - sprawdziła gazeta RBK.

Pusty wielki sklep Cartiera w Moskwie

Pozostało jeszcze 91% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Handel
Chiny o cłach Donalda Trumpa: „Rynek przemówił”. Żądają uczciwych konsultacji
Handel
Mężczyźni częściej kupują pod wpływem chwili, kobiety częściej tego żałują
Handel
Najbogatszy stan Ameryki prosi kraje o zwolnienie z ceł. „Nie jesteśmy Waszyngtonem”
Handel
Donald Trump: Wietnam chce zredukować swoje cła do zera. Możliwe porozumienie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Handel
Chiny nakładają cła na cały import z USA. Zdecydowana odpowiedź na cła Trumpa