Będą zmiany w wystawianiu recept z kodami „S” i „DZ”? Ułatwienia dla pacjentów

Trwają prace nad zmianą ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany dotyczą m.in. możliwości wystawiania recept na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów 65+ przez lekarzy nieposiadających umowy z NFZ.

Publikacja: 23.11.2024 06:34

Rząd pracuje nad ułatwieniem procesu otrzymywania recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów 65+

Rząd pracuje nad ułatwieniem procesu otrzymywania recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów 65+

Foto: Adobe Stock

Jeżeli nowelizacja ustawy zostanie przyjęta, pacjenci będą mogli otrzymać receptę na bezpłatne leki także od lekarzy prowadzących prywatną praktykę.

Możliwe zmiany w wystawianiu recept

Projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw wpłynął do Sejmu 6 listopada 2024 roku, a 8 listopada skierowano go do czytania w Komisji Zdrowia. 20 listopada (po pierwszym czytaniu projektu) członkowie komisji jednogłośnie poparli projekt.

Czytaj więcej

Dodatkowy dzień wolny dla dawców krwi? Na te przywileje mogą liczyć już teraz

W opisie procesu legislacyjnego wyjaśniono, że projekt dotyczy wyeliminowania ograniczeń związanych z możliwością wystawiania „recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne, które przysługują bezpłatnie osobom do 18. albo po 65. roku życia poprzez rozszerzenie tych uprawnień na osoby posiadające uprawnienie do preskrypcji wynikającej wprost z wykonywania przez nią zawodu medycznego”. Jak doprecyzowano, chodzi o możliwość wystawienia recept na leki bezpłatne przez lekarzy i pielęgniarki „niezależnie od faktu posiadania albo nieposiadania przez nich umowy z NFZ”.

Nowy projekt zakłada także, że farmaceuci będą mogli wystawiać recepty w przypadku „wszystkich szczepionek stosowanych do szczepień zalecanych dostępnych w aptece”. Tym samym podczas wizyty w aptece możliwe będzie jednoczesne: otrzymanie recepty, wykupienie szczepionki, poddanie się szczepieniu i skorzystanie z refundacji (o ile dany preparat jest refundowany).

Kto wystawia receptę na bezpłatne leki dla dzieci lub seniorów 65+?

Obecnie receptę na bezpłatne leki może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), lekarz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) lub lekarz po zakończonym leczeniu szpitalnym (przy określonych warunkach) oraz lekarz emeryt wystawiający receptę dla siebie lub swoich najbliższych (małżonka, krewnych). Prawo do wystawienia recept na leki bezpłatne posiadają także pielęgniarki POZ uprawnione do wystawiania recept. Aby wystawić receptę na bezpłatne leki dla dzieci lub seniorów 65+, lekarz lub pielęgniarka musi posiadać umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jeżeli zapowiadane przez rząd zmiany wejdą w życie, ten warunek zostanie zniesiony.

Czytaj więcej

Gdzie wyrzucić odpady medyczne? Zasady nie są proste. GIS wyjaśnia

Bezpłatne leki dla dzieci i seniorów: Jaki kod na recepcie?

Prawo do bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów 65+ weszło w życie 1 września 2023 roku (wcześniej, od września 2016 roku przysługiwało seniorom w wieku 75+). W przypadku seniorów kluczowe warunki otrzymania darmowego leku dotyczą osiągnięcia wymaganego wieku (65 lat) i przyjmowania leków z listy bezpłatnych lekarstw, zgodnie ze wskazaniami, które obejmuje refundacja.

Na recepcie wystawionej przez lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej, w rubryce „kod uprawnień dodatkowych” musi zostać wpisana litera „S”. W przypadku leków bezpłatnych, wystawianych dla osób poniżej 18. roku życia w rubryce uprawnień dodatkowych musi zostać wpisany kod „DZ”. Prawidłowy kod na recepcie jest podstawą do wydania bezpłatnego leku przez farmaceutę. Podczas zakupu warto pamiętać, że jeżeli na posiadanej recepcie nie ma kodu „S” lub „DZ”, leku nie będzie można otrzymać za darmo (pracownik apteki nie jest upoważniony ani do wpisania, ani do zmiany kodu).

Czytaj więcej

Chorzy na cukrzycę mają prawo do tego zasiłku. Jakie warunki trzeba spełnić?

Gdzie można znaleźć listę bezpłatnych leków?

Aktualizowane listy leków refundowanych są udostępniane na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia, w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia, na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) oraz w aplikacji mobilnej mojeIKP (zakładka “Bezpłatne leki”). Na stronie internetowej MZ należy odszukać najnowsze „obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych”. Lista jest aktualizowana co 3 miesiące. Leki i produkty znajdujące się w wykazach MZ przysługują uprawnionym pacjentom w ściśle określonych wskazaniach objętych refundacją.

Jeżeli nowelizacja ustawy zostanie przyjęta, pacjenci będą mogli otrzymać receptę na bezpłatne leki także od lekarzy prowadzących prywatną praktykę.

Możliwe zmiany w wystawianiu recept

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku