Krwiodawcy dobrowolnie oddają krew i nie otrzymują za nią i za jej składniki pieniędzy. Jest to jednak działanie, które warto docenić, dlatego zostały im udzielone przywileje zależne od tego, czy dana osoba posiada tytuł Honorowego Dawcy Krwi, czy Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. Marszałek Sejmu otrzymał w ostatnim czasie petycję Fundacji Dobre Państwo, która proponuje wprowadzenie większych korzyści dla dawców. O jakie zmiany chodzi i z jakich przywilejów obecnie korzystają krwiodawcy?
Nowe przywileje dla krwiodawców? Petycja jest w Sejmie
Petycja Fundacji Dobre Państwo w sprawie zmian w ustawie o publicznej służbie krwi trafiła do oceny komisji. Proponowane są dwie zmiany.
Pierwszą z nich jest dodanie do art. 9 Ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 roku o publicznej służbie krwi ustępu trzeciego o następującej treści: „Skarb Państwa refunduje koszty utraconego zarobku oraz koszty zwolnienia od świadczenia pracy, odpowiednio, poprzez potrącenie, Zakładowi Pracy, Pracodawcy, samozatrudnionemu”.
Jak czytamy w uzasadnieniu fundacji: „Anachronicznym jest obciążanie zakładu pracy, pracodawcy, samozatrudnionego, kosztami nieobecności i wynagrodzenia krwiodawcy związanej z darem życia. Refundacja wydatków ze strony Skarbu Państwa jest obowiązkiem i zwykłą uczciwością społeczną”.
Czytaj więcej
Z urlopu z powodu siły wyższej pracownicy mogą korzystać od kwietnia 2023 roku. Został on wprowadzony do polskiego porządku prawnego, by dostosować się do przepisów unijnych. Co jeśli pracownik go nie wykorzysta?