Dodatkowy dzień wolny dla dawców krwi? Na te przywileje mogą liczyć już teraz

Osoba oddająca krew otrzymuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi, a wraz z nim listę przywilejów. Do Sejmu wpłynęła petycja, która proponuje jej rozszerzenie. Na co aktualnie mogą liczyć krwiodawcy?

Publikacja: 21.11.2024 07:03

Będzie więcej przywilejów dla krwiodawców?

Będzie więcej przywilejów dla krwiodawców?

Foto: Seventyfour / Adobe Stock

Krwiodawcy dobrowolnie oddają krew i nie otrzymują za nią i za jej składniki pieniędzy. Jest to jednak działanie, które warto docenić, dlatego zostały im udzielone przywileje zależne od tego, czy dana osoba posiada tytuł Honorowego Dawcy Krwi, czy Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. Marszałek Sejmu otrzymał w ostatnim czasie petycję Fundacji Dobre Państwo, która proponuje wprowadzenie większych korzyści dla dawców. O jakie zmiany chodzi i z jakich przywilejów obecnie korzystają krwiodawcy?

Nowe przywileje dla krwiodawców? Petycja jest w Sejmie

Petycja Fundacji Dobre Państwo w sprawie zmian w ustawie o publicznej służbie krwi trafiła do oceny komisji. Proponowane są dwie zmiany.

Pierwszą z nich jest dodanie do art. 9 Ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 roku o publicznej służbie krwi ustępu trzeciego o następującej treści: „Skarb Państwa refunduje koszty utraconego zarobku oraz koszty zwolnienia od świadczenia pracy, odpowiednio, poprzez potrącenie, Zakładowi Pracy, Pracodawcy, samozatrudnionemu”.

Jak czytamy w uzasadnieniu fundacji: „Anachronicznym jest obciążanie zakładu pracy, pracodawcy, samozatrudnionego, kosztami nieobecności i wynagrodzenia krwiodawcy związanej z darem życia. Refundacja wydatków ze strony Skarbu Państwa jest obowiązkiem i zwykłą uczciwością społeczną”.

Czytaj więcej

Dwa dni urlopu do końca roku. Niewykorzystane wolne przepadnie

Kolejną zmianą miałaby być większa liczba dni wolnych. Przypomnijmy, że aktualnie krwiodawcy mogą skorzystać ze zwolnienia w dniu, w którym oddają krew, i w dniu następnym. Fundacja Dobre Państwo proponuje, by zmienić brzmienie art. 9 ust. 1 pkt 1: „Zasłużonemu honorowemu dawcy krwi i honorowemu dawcy krwi przysługuje: 1) zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddaje krew, oraz w dwóch dniach następnych […]”. W związku z tym dawcy mogliby korzystać z trzech dni wolnych.

Jak twierdzi fundacja: „Dodatkowy, drugi dzień na regenerację, wytchnienie i wypoczynek oraz odbudowę organizmu dla Krwiodawcy, dla wszystkich wdzięcznych Polek i Polaków jest oczywisty i zasłużony”.

Z jakich przywilejów mogą korzystać krwiodawcy?

Obecnie przywileje różnią się w zależności od tego, czy uzyska się tytuł Honorowego Dawcy Krwi czy Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi.

Honorowy Dawca Krwi może liczyć na zwolnienie od pracy i zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddaje krew, w dniu następnym, a także na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi, jeśli nie można go wykonać w czasie wolnym od pracy. Za czas tego zwolnienia pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia. Pracodawca musi udzielić dnia wolnego na czas oznaczony w zaświadczeniu wydanym przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, które pracownik otrzymuje po oddaniu krwi. Pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o swojej nieobecności, a pracodawca zwalnia go od pracy i wykonywania czynności służbowych. W przypadku, gdy okaże się, że z jakiegoś powodu nie udało się oddać krwi, pracownik również może skorzystać ze zwolnienia.

Czytaj więcej

Ten urlop należy się matce i ojcu. Jednak wysokość zasiłku może się różnić

Ponadto honorowemu dawcy przysługuje po oddaniu krwi lub jej składników posiłek regeneracyjny, którego wartość kaloryczna wynosi 4500 kcal (dziewięć czekolad). Otrzymuje on także zwrot kosztów przejazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi, które ponieść ma właśnie ta jednostka. Zasady zwrotu określają przepisy w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju.

Dawcy mogą także bezpłatnie uzyskać wyniki badań laboratoryjnych krwi pod warunkiem, że zgłoszą wcześniej takie życzenie. W przypadku kilkukrotnego oddania krwi otrzymują także bezpłatnie (lub za niewielką opłatą) kartę identyfikacyjną grupy krwi.

Jeśli podatnik oddał honorowo krew, może także skorzystać z ulgi podatkowej dla honorowych dawców. Co to oznacza? Należy wykonać obliczenia – mnoży się ilość faktycznie oddanej krwi lub osocza przez przyjęty dla ulgi przelicznik. Ekwiwalent za 1 litr pobranej krwi wynosi 130 zł. Otrzymaną sumę można odliczyć od dochodu/przychodu. Co jednak istotne, odliczenie nie może być większe niż 6 proc. dochodu (lub przychodu, jeśli podatnik korzysta z formy opodatkowania, jaką jest ryczałt) wskazanego w zeznaniu podatkowym.

Czytaj więcej

250 dni pracy i 115 dni wolnych. Jak zaplanować urlop w 2025 roku? Kalendarz

Zasłużony Honorowy Dawca Krwi oprócz powyższych korzyści może również kupować niektóre leki taniej, a nawet bezpłatnie. Aby korzystać z tego przywileju, konieczne jest uzyskanie recepty wystawionej przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub niebędącego lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego, jeśli posiada on uprawnienia do wykonywania zawodu i zawarł z oddziałem wojewódzkim NFZ umowę upoważniającą go do wystawiania takich recept. Na takiej recepcie powinien znaleźć się skrót ZK oznaczający zasłużonego krwiodawcę.

Ponadto zasłużony dawca po przedstawieniu legitymacji może skorzystać poza kolejnością z usług farmaceutycznych w aptekach oraz usług świadczeń opieki zdrowotnej. W niektórych miastach dostępne są także zniżki w komunikacji miejskiej. Powstała również inicjatywa „Dawcom w Darze”, dzięki której zasłużeni krwiodawcy mogą korzystać z ulg w schroniskach, hotelach, sklepach i innych punktach usługowych.

Krwiodawcy dobrowolnie oddają krew i nie otrzymują za nią i za jej składniki pieniędzy. Jest to jednak działanie, które warto docenić, dlatego zostały im udzielone przywileje zależne od tego, czy dana osoba posiada tytuł Honorowego Dawcy Krwi, czy Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. Marszałek Sejmu otrzymał w ostatnim czasie petycję Fundacji Dobre Państwo, która proponuje wprowadzenie większych korzyści dla dawców. O jakie zmiany chodzi i z jakich przywilejów obecnie korzystają krwiodawcy?

Pozostało 92% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach