Uchwalona nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych rozszerza uprawnienia do bezpłatnych leków dla osób do 18. roku życia i po 65. roku życia.
Dziś prawo do bezpłatnych leków spośród 2057 określonych w wykazie mają seniorzy mający co najmniej 75 lat. Zgodnie z nowelizacją ustawy, minister zdrowia ogłosi nowy wykaz z lekami, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobami medycznymi, które będą refundowane także młodszym osobom. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Senat uważał, że środki z Narodowego Funduszu Zdrowia nie wystarczą na finansowanie leków, a poza tym, że będzie to dodatkowo obciążało NFZ i spowoduje ograniczanie wydatkowania środków na inne, ważne zadania. Z tego powodu Senat wnioskował, aby koszty związane z refundacją leków dla nowych grup wiekowych były bezpośrednio finansowane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia. Taka poprawka nie została jednak zaakceptowana przez sejmową komisję.
Czytaj więcej
Resort zdrowia rozważa obniżenie granicy wieku dla pacjentów uprawnionych do bezpłatnych lekarstw. Dziś przysługują one osobom, które ukończyły 75 lat.
Ważną zmianą dla seniorów jest także przyjęcie nowelizacji ustawy o opiece geriatrycznej. Ma ona na celu utworzenie w całej Polsce 300 placówek, w których osoby po 75. roku życia, po otrzymaniu skierowania od lekarza będą miały przeprowadzoną diagnostykę, leczenie oraz zaplanowaną opiekę zdrowotną i poprawę sprawności. Seniorzy taką opieką będą mogli być objęci w szpitalach, nowo utworzonych placówkach i w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Świadczenia z zakresu geriatrii, fizjoterapii, opieki psychiatrycznej, porady dietetyka, terapia zajęciowa i edukacja zdrowotna mają być finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia, a w ramach tej opieki seniorzy mają mieć także zapewnione wyżywienie oraz transport z miejsca zamieszkania do dziennego ośrodka opieki geriatrycznej i z powrotem. Łączny okres korzystania ze świadczeń dziennego ośrodka opieki geriatrycznej nie może przekroczyć 12 tygodni w ciągu 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia korzystania z usług dziennego ośrodka opieki geriatrycznej. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r.
Senat bezskutecznie wnioskował, aby opieką geriatryczną objąć osoby od 65. roku życia.