Sąd podniósł, że ORA może odmówić wpisu na listę adwokatów tylko wtedy, gdy wpis narusza pierwszy z tych przepisów Spełnienie wymienionych w nim wymogów osobowych przesądza o wpisaniu na listę adwokatów. Jednak wpis na listę nie jest jedynym elementem niezbędnym do rozpoczęcia wykonywania zawodu adwokata. Przed rozpoczęciem wykonywania czynności zawodowych adwokat zobligowany jest złożyć ślubowanie, a wyznaczyć siedzibę zawodową i zawiadomić o tym właściwą radę adwokacką w określonym terminie
- Zatem ustawodawca w ustawie – Prawo o adwokaturze wyraźnie odróżnił dwie sytuacje dotyczące statusu adwokatów. Pierwsza obejmuje nabycie prawa do wykonywania zawodu adwokata, druga – wykonywanie tego zawodu - stwierdził WSA.
Dodał, że przepisy nie przewidują przesłanki ograniczającej prawo wystąpienia o dopuszczenie do zawodu przez osobę zajmującą dotychczas stanowisko w organach wymiaru sprawiedliwości (choć zawód komornika należy do takich stanowisk), czy w organach ścigania. Stanowiłoby to bowiem ograniczenie konstytucyjnego prawa jednostki do wyboru zawodu.
- Wpis na listę adwokatów nie stwarza obowiązku wykonywania zawodu adwokata. Prawo o adwokaturze nie zawiera w tej mierze w ogóle jakichkolwiek przepisów, z których należałoby wyprowadzić wniosek o istnieniu takiego obowiązku. Decyzję ustawodawca pozostawił wyłącznie woli samego adwokata, nie wiążąc żadnych negatywnych skutków z faktem niepodjęcia w ogóle wykonywania tego zawodu. Natomiast przewidział sytuacje, w których adwokat nie wykonuje zawodu, zwalniając takie osoby z obowiązku ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. W tej sytuacji należy uznać, iż przepis art. 72 ust. 1 pkt 4 ustawy – Prawo o adwokaturze wprowadza jedynie zakaz łączenia czynnie wykonywanego zawodu adwokata z jednoczesnym obejmowaniem stanowisk (sprawowaniem funkcji) w organach wymiaru sprawiedliwości, ale nie odnosi się natomiast do sytuacji osoby, która nabyła samo prawo do wykonywania zawodu adwokata - wyjaśnił swoje stanowisko WSA.
Od tego wyroku skargi kasacyjne złożył Minister Sprawiedliwości i Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej.
NSA: wpis tylko dla tych, którzy chcą wykonywać zawód
NSA podzielił argumenty skarżących, że błędne jest stanowisko WSA, jakoby ustawodawca w Prawie o adwokaturze odróżnił dwie sytuacje dotyczące statusu adwokatów tj. nabycie prawa do wykonywania zawodu adwokata oraz wykonywanie tego zawodu. Uznał jednak, że mimo częściowo błędnego uzasadnienia, wyrok WSA odpowiada prawu.