Radcy krytycznie o nowelizacji ustawy o służbie cywilnej

Nowelizacja ustawy o służbie cywilnej autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości może skutkować nadmiernym upolitycznieniem tej służby – ostrzega w swojej opinii Krajowa Rada Radców Prawnych.

Aktualizacja: 30.12.2015 11:47 Publikacja: 30.12.2015 11:19

Radcy krytycznie o nowelizacji ustawy o służbie cywilnej

Foto: 123RF

Dzisiaj sejmowa komisja administracji zarekomendowała Sejmowi przyjęcie poprawek PiS do projektu noweli ustawy o służbie cywilnej, które zakładają m.in, by wyższe stanowiska w służbie cywilnej były obsadzane w drodze powołania, a nie otwartego konkursu.  

Przypomnijmy, iż posłowie PiS uzasadniają potrzebę nowelizację wydłużającymi się i nieefektywnymi procedurami naboru na stanowiska w służbie cywilnej, będące konsekwencją stosowania konkurencyjnego i otwartego naboru.

Procedowany obecnie w Sejmie projekt zakłada trzy podstawowe zmiany. Po pierwsze, obsadzenie wyższych stanowisk np. dyrektora generalnego urzędu w drodze powołania, a nie konkursu. Zwolnienie osób zajmujących wyższe stanowiska z obowiązku poddania się ocenie okresowej oraz wygaszenie stosunków pracy z osobami zajmującymi wyższe stanowiska w służbie cywilnej po upływie 30 dni od wejścia w życie nowelizacji, jeżeli do tego czasu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy albo w razie nieprzyjęcia nowych warunków.

W opinii przygotowanej przez Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych czytamy, iż obsadzanie wyższych stanowisk w służbie cywilnej w drodze powołania, a nie otwartego konkursu, łączy się z „ryzykiem stosowania kryterium preferencji politycznych przy obsadzaniu stanowisk, co niedwuznacznie wynika także z uzasadnienia projektu". Tymczasem, jak przypomina autor opinii – dr Marcin Sala-Szczypiński – uniezależnienie obsadzania stanowisk w służbie cywilnej od kryteriów politycznych stanowi konieczny warunek bezstronności politycznej i kompetencji tej służby.

Z kolei wygaszanie stosunków pracy z osobami zajmującymi obecnie wyższe stanowiska zdaniem KRRP musi być ocenione negatywnie, ponieważ naruszają gwarancje stabilności zatrudnienia nierozerwalnie związane z istotą służby cywilnej oraz mogą być wykorzystane do wyeliminowania z grona osób należących do służby cywilnej tych, których poglądy nie są zgodne z aktualną linią polityczną, co w skrajnych wypadkach mogłoby prowadzić wręcz do działań noszących znamiona „czystki politycznej".

Pozostałe zmiany zawarte w nowelizacji, zdaniem autora opinii, prowadzą do wniosku iż skutkiem nowelizacji może być „nadmierne upolitycznienie służby cywilnej i naruszenie powszechnie stawianego jej wymogu bezstronności oraz wysokiego stopnia profesjonalizmu".

We końcowych wnioskach stwierdzono m.in., że proponowane regulacje godzą w „niezależny od partykularnych interesów zmieniających się sił politycznych sposób funkcjonowania służby cywilnej".

W podsumowaniu opinii stwierdzono, że nowelizacja budzi szereg istotnych wątpliwości merytorycznych, które prowadzą do jej jednoznacznie negatywnej oceny, jako projektu naruszającego niezależność polityczną służby cywilnej.

Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce