Materiał partnera: Paczuski Taudul
Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w podatku od nieruchomości, a konkretnie m.in. nad zdefiniowaniem budowli wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Przypomnijmy, skąd się wzięła potrzeba tych zmian i od kiedy mają nastąpić.
To efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 lipca 2023 r. (sygn. akt 14/21), w którym uznano, że należy stworzyć nową definicję budowli na potrzeby podatku od nieruchomości. Trybunał uznał, że dzisiejsza definicja jest na tyle niejednoznaczna, że powoduje zbyt dużo sporów między podatnikami a gminami. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 r. Jednak w praktyce już dziś ten wyrok TK jest uwzględniany w orzecznictwie sądów administracyjnych. Sam niedawno byłem pełnomocnikiem w sprawie, w której WSA w Gliwicach orzekł na korzyść podatnika, wskazując na niedoskonałość definicji budowli dostrzeżoną wcześniej przez TK.
Według zapowiedzi MF w nowych przepisach będzie zarówno nowa definicja budowli, jak też obszerny wykaz definiujący te budowle. Czy to dobre rozwiązanie?
W ten sposób będzie wykonany wyrok TK, ale wydaje mi się, że to będzie rozwiązanie tylko tymczasowe. Przeniesienie do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych definicji z prawa budowlanego i nawet najdokładniejszy wykaz różnych obiektów nie zapobiegną sporom o to, co jest budynkiem, a co budowlą. Bo przecież w praktyce mogą powstawać ciągle nowe konstrukcje, których taki wykaz nie ujmie. Docelowo najlepszym rozwiązaniem wydaje się poddanie wszystkich nieruchomości podatkowi uzależnionemu od ich wartości – tak jak dziś budowle. Znikłyby wówczas spory o to, co jest budynkiem, a co budowlą, choć oczywiście nie można wykluczyć sporów o obliczanie podstawy opodatkowania. Tak czy inaczej, system podatku od nieruchomości mógłby się stać bardziej przewidywalny. Dziś mamy dość dużą swobodę gmin w interpretowaniu przepisów o tym podatku, a także rozbieżne orzecznictwo sądów administracyjnych. Oczywiście wprowadzenie takiego systemu, zwanego katastralnym, wymagałoby woli politycznej, bardzo starannego napisania przepisów oraz określenia rozsądnych stawek podatku.