Najważniejsi gracze 2024. Subiektywny ranking Jerzego Haszczyńskiego

To oni, nie tylko politycy, symbolizują główne wydarzenia kończącego się roku – kolejnego trudnego dla świata. Część szykuje się do ważnej roli też w 2025. Tradycyjnie do zestawienia nie trafiają Polacy.

Aktualizacja: 30.12.2024 06:18 Publikacja: 30.12.2024 04:30

Od lewej: prezydent elekt Donald Trump, wspierający Trumpa miliarder Elon Musk oraz przyszły wicepre

Od lewej: prezydent elekt Donald Trump, wspierający Trumpa miliarder Elon Musk oraz przyszły wiceprezydent USA J.D. Vance

Foto: AFP

1–3. Donald Trump, Elon Musk, J.D. Vance 

Tercet, który obiecuje zmienić Stany Zjednoczone, a przy okazji Zachód i świat. I budzi nadzieję jednych (mniej publicznie znanych) i obawy drugich (ich słychać bardziej). Czyli nowy-stary prezydent Ameryki, a u jego jednego boku biznesmen z krainy nowych technologii, wizjoner, ziemianin o największym majątku, który dzięki Trumpowi jeszcze rośnie, z drugiego zaś – młody wiceprezydent elekt, który ma zapewnić, że zmiany utrzymają się przez następne kadencje. Niewielu liderów się spodziewało, że Donaldowi Trumpowi, politykowi z wyrokami, najbardziej krytykowanemu człowiekowi świata, przynajmniej zachodniego, uda się z taką przewagą wygrać z Kamalą Harris. Niewielu się zawczasu przygotowało do współpracy z nim, czas między amerykańskimi wyborami a inauguracją nowego-starego prezydenta (20 stycznia 2025) przebiega im na rozważaniach, co zrobi Trump w sprawach świata. I jak na to można zareagować. Jakie wojny i w jaki sposób może zatrzymać, jakie – już tym razem niezbrojne konflikty – może wywołać, nakładając cła, wypychając imigrantów, naciskając ponad miarę na sojuszników i wrogów? Czy rozmontuje NATO, czy ulegnie Putinowi? A jak będzie w USA – czy na zapowiedzianym wielkim odchudzaniu budżetu federalnego i ograniczaniu biurokracji, w których ma pomagać Elon Musk w roli współszefa tajemniczego departamentu wydajności państwa, zyskają tylko bogaci? Czy też mogą coś uzyskać „bidoki”, wykluczeni, których los na podstawie doświadczeń własnych opisał przed laty J.D. Vance. Tercet zamazuje granice między polityką a biznesem, między informacją a propagandą. Czy z tego wszystkiego może się wyłonić lepszy Zachód, skoro tego dotychczasowego większość Amerykanów miała już dość? I ostatnie pytanie: czy podobny bunt elektoratu czeka Europę?

Pozostało jeszcze 85% artykułu

RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Podsumowania roku 2024
Podcast „Twój Biznes”: 2024 w gospodarce - rok udany, czy stracony?
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Podsumowania roku 2024
Rekordowe wydatki na polską armię. Ile i na co wydaliśmy w 2024 roku?
Podsumowania roku 2024
Muzyka poważna 2024: Pomysłowość artystów, nieudolność ministerstwa
Podsumowania roku 2024
Kino w 2024: Trudny rok dla filmowców
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay