Aktualizacja: 11.02.2025 18:34 Publikacja: 22.01.2023 09:00
Sławomir Szynalik
Foto: Aga Rzymek
Czy jako nowy prezes Krajowej Rady Komorniczej zamierza pan kontynuować działania swego poprzednika, czy też ma pan inną wizję rozwoju samorządu?
Jeśli chodzi o cele, to niezmiennie zależy nam na tworzeniu – w szerokim znaczeniu – odpowiednich warunków do wykonywania zawodu komornika. Nie ulega wątpliwości, że działalność komorników sądowych ma fundamentalne znaczenie dla sprawnego funkcjonowania państwa poprzez zapewnianie wykonania wydawanych w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej orzeczeń sądowych, a także poprzez realizację zasady praworządności.
Już w kwietniu 2025 roku ZUS ponownie wypłaci milionom seniorów 13. emeryturę. Świadczenie przysługuje większości emerytów i rencistów, jednak część osób nie jest do niego uprawniona, a niektórzy mogą stracić do niego prawo. Kto nie otrzyma trzynastej emerytury i dlaczego?
Za kilka dni wchodzą w życie zmiany w przepisach dotyczących funkcjonowania aptek. Od 14 lutego br. placówki które nie wykonają wyznaczonych dyżurów będą musiały zwracać otrzymane wynagrodzenie. Ważną zmianą dla pacjentów będzie możliwość uzyskania recepty na szczepionkę w ramach tzw. recepty farmaceutycznej wystawianej przez przez farmaceutów.
W lutym 2025 roku dwie grupy seniorów otrzymają emeryturę nieco szybciej niż zwykle. Chodzi o tych emerytów, którym termin wypłaty świadczenia wypada w dzień wolny od pracy. Kto może liczyć na wcześniejszy przelew z ZUS?
Renta wdowia, czyli zbieg świadczeń, wzbudza duże zainteresowanie. Wielu seniorów zdecydowało się już na złożenie wniosku – głównie osobiście w placówkach ZUS-u. Problemem są jednak pojawiające się błędy. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Świadczenie wychowawcze 800 plus każdego miesiąca jest standardowo wypłacane w dziesięciu terminach. Ze względu na datę przelewu przypadającą w dni wolne od pracy, część rodzin otrzyma pieniądze wcześniej. Niektóre z nich jeszcze w styczniu. Luty to również miesiąc, w którym ZUS rozpoczyna przyjmowanie wniosków na nowy okres rozliczeniowy.
Gdy ktoś w pracy zmaga się z fatalną regulacją, to stara się o jej zmianę.
25 lat pozbawienia wolności w systemie terapeutycznym - taki wyrok usłyszał we wtorek Karol M. za zabójstwo komornik sądowej. Do tragicznych wydarzeń doszło w listopadzie 2022 roku w Łukowie (woj. lubelskie).
Zakaz prowadzenia egzekucji z minimalnego wynagrodzenia przy jednoczesnej możliwości dokonywania potrąceń z rent i emerytur może być niekonstytucyjny. Narusza zasadę równości wobec prawa oraz jest sprzeczny z zasadą sprawiedliwości społecznej – twierdzą eksperci.
- Zawsze zachęcam osoby zarabiające minimalną pensję do dobrowolnych spłat długu, tłumacząc im, że wierzyciel o nich nie zapomni. Przypomni sobie o nich, gdy ci przejdą na emeryturę. Wówczas egzekucję z tego świadczenia, w przeciwieństwie do najniższego wynagrodzenia, będzie już można prowadzić. Tyle tylko, że emerytura będzie niska, za to narosłe przez lat odsetki ogromne - mówi Robert Damski, komornik sądowy z Lipna.
Sztuczna inteligencja raczej nie zastąpi komorników, ale narzędzia na niej oparte mogą w znaczny sposób usprawnić prace kancelarii i usprawnić proces odzyskiwania długów.
Za rok mogę się już z Państwem nie spotkać w obecnej roli...
Zniesienie maksymalnego, sześcioletniego okresu asesury komorniczej oraz przywrócenie wieku emerytalnego w wysokości 70 lat dla przedstawicieli tego zawodu – przewiduje projekt nowelizacji ustawy o komornikach sądowych autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości.
Jako skromny powiatowy komornik sądowy proszę o kilka rzeczy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas