- Urząd miejski działający w imieniu miasta będzie prowadził inwestycję celu publicznego - realizacja inwestycji drogowej dla dróg gminnych (przebudowa dróg gminnych), które są zlokalizowane na działkach, na których znajdują się rodzinne ogrody działkowe (ROD). Z tytułu likwidacji tych ogródków miasto zobowiązane jest wypłacić odszkodowanie ich dotychczasowym użytkownikom (działkowcom). Odszkodowanie zostanie wypłacone na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Czy w związku z wypłatą działkowcom odszkodowania za składniki majątkowe znajdujące się na likwidowanych ogródkach działkowych na urzędzie miejskim ciążą obowiązki płatniku związane z poborem podatku PIT, bądź obowiązek wystawienia informacji o wysokości przychodów (PIT-8C)?
Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o PIT oraz tych, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku (zob. art. 9 ust. 1 ustawy o PIT). Zatem, wszelkie dochody podatnika, za wyjątkiem zwolnionych z podatku lub od których zaniechano poboru podatku, podlegają opodatkowaniu PIT.
Przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (zob. art. 11 ust. 1 ustawy o PIT). Z ogólnej definicji przychodów zawartej w art. 11 ustawy o PIT wynika zatem, że przychodami są w szczególności otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Źródła przychodu
Ustawa o PIT dokonuje specyfikacji źródeł przychodów. I tak w art. 10 ust. 1 pkt 9 powołanej ustawy o PIT, ustawodawca wyróżnia jako odrębne źródło przychodów „inne źródła". Do tego źródła zaliczone są te przychody, które nie zostały przez ustawodawcę przypisane do konkretnej kategorii wymienionej w pkt 1-8a ust. 1 art. 10 ustawy o PIT.
Stosownie do art. 20 ust. 1 ustawy o PIT, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14 ustawy o PIT, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17 ustawy o PIT. Użyty w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT zwrot „w szczególności" wskazuje, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT. O przychodzie podatkowym z innych źródeł należy mówić w każdym przypadku, kiedy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe.