Polska dołączyłaby tym samym do takich krajów, jak Niemcy i Finlandia, które postanowiły przetestować bezwarunkowy dochód podstawowy. Eksperyment w naszym kraju chce przeprowadzić Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza, aby zbadać, jak taki dochód wypłacany „za nic” wpłynie na zachowania Polaków.
Szczegóły pilotażowego programu przedstawił Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jak pisze na swoim portalu uniwersyteckie.pl, eksperyment ma potrwać dwa lata i objąć od 5 tys. do 31 tys. wybranych mieszkańców gmin położonych na Warmii i Mazurach. Uczestnicy mieliby otrzymywać co miesiąc stałą kwotę w wysokości 1300 zł, którą mogliby rozporządzać dowolnie.
Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Przygranicza w rozmowie telefonicznej z „Rzeczpospolitą” podkreśla jednak, że projekt nie jest jeszcze na zaawansowanym etapie. Na posiedzeniu Rady Partnerstwa Stowarzyszenia 27 stycznia 2022 r., wysłuchano dr Macieja Szlindera, prezesa Polskich Sieci Dochodu Podstawowego oraz absolwenta UAM i UEP który „omówił stan prac nad pilotażem bezwarunkowego dochodu podstawowego”.
– Ale to tyle. Nie ma żadnych więcej konkretów – powiedział nam przedstawiciel Stowarzyszenia. Dodał, że jeśli chodzi o finansowanie pilotażu, na pewno nie będę tego robiły same gminy. – Jeśli już, to miały to być rządowy program, i to rząd miałby wskazać gminy, które miałby w nim wziąć udział i zapewnić finansowanie – dodaje nasz rozmówca.
Czytaj więcej
To będzie radykalne wzmocnienie, bo to jest ponad 1 mld 400 mln zł więcej w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców – skomentował rządowy projekt wiceminister finansów Artur Soboń w radiowej Jedynce.