Ewakuowani opisują przerażające sceny na lotnisku w Kabulu

Afgańczycy, którzy przybyli do Niemiec w środę, opisali chaotyczne i przerażające sceny na lotnisku w Kabulu, zanim zostali ewakuowani w bezpieczne miejsce. Teraz boją się o życie bliskich, którzy zostali w kraju.

Aktualizacja: 18.08.2021 14:39 Publikacja: 18.08.2021 11:36

Ewakuowani opisują przerażające sceny na lotnisku w Kabulu

Foto: AFP

Wypowiadając się krótko po wylądowaniu we Frankfurcie, mężczyźni, kobiety i dzieci powiedzieli, że byli częścią szczęśliwej garstki ewakuowanej przez wojska NATO.

- Musieliśmy sforsować drogę, mój mały syn przewrócił się i byliśmy przerażeni, ale udało nam się - powiedziała kobieta, mówiąca po niemiecku.

- Pewien Amerykanin wykazał się dobrą wolą i zdał sobie sprawę, że jesteśmy kompletnie wyczerpani. Wziął paszporty i powiedział, że musi sprawdzić, czy są autentyczne. Po chwili poinformował, że możecie wejść. Inni z tyłu płakali i leżeli na ziemi. To było przerażające - dodaje.

Kobieta, jej syn i mąż, byli jednymi z pierwszych ewakuowanych w ramach misji zorganizowanej przez Niemcy. 

Afganka ocierała łzy, inna rozmawiała przez telefon komórkowy, a mężczyźni szlochali, obejmując członków rodziny i niemieckich przyjaciół, którzy przyszli ich powitać. Nikt nie przekazał swojego nazwiska, ani tego, co robili w Afganistanie. Obawiają się odwetu na członkach ich rodzin, których być może już nigdy nie zobaczą.

- Wszyscy chcą się wydostać - mówił mąż kobiety. - Każdy dzień jest gorszy od poprzedniego. Uratowaliśmy się, ale nie mogliśmy uratować naszych rodzin - dodał.

Kanclerz Angela Merkel powiedziała w poniedziałek, że Niemcy mogą być zmuszeni do udzielenia azylu około 10 000 Afgańczyków, którzy pracowali z niemiecką armią i agencjami rozwoju, a także działaczami praw człowieka i prawnikami.

Partie opozycyjne krytykują rząd za to, że nie przewidział upadku Kabulu i za to, co ich zdaniem jest nieudaną operacją militarną od 2001 roku, która kosztowała miliardy euro i życie 59 niemieckich żołnierzy. Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) wezwała rząd do wprowadzenia moratorium na wnioski azylowe i zaopiekowania się afgańskimi cywilami w krajach sąsiednich, takich jak Pakistan.

Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać