Materiał powstał we współpracy z Orlen SA

Środowa konferencja „Technologie dla sektora gazowniczego na progu zmian” odbędzie się w trakcie XIII Targów Techniki Gazowniczej EXPO-GAS, czyli jednego z najważniejszych wydarzeń w branży gazowniczej. Plany dotyczące przyszłości sektora, wynikające ze Strategii Orlen na lata 2025–2035, przedstawi Wiesław Prugar, członek zarządu Orlenu ds. upstream i zarazem prezes Izby Gospodarczej Gazownictwa, która jest współorganizatorem wydarzenia (razem z Targami Kielce).

Gaz ziemny odgrywa znaczącą rolę w transformacji energetycznej i jest potrzebny Polsce do osiągnięcia jej celów w tym zakresie. W 2024 r. odpowiadał za blisko 12 proc. produkcji energii w polskim miksie energetycznym.

Eksperci podkreślają znaczenie bloków gazowych, które uzupełniają niedobory energii wytwarzanej z OZE w momentach, gdy nie świeci słońce i nie wieje wiatr. Warto pamiętać, że energetyka oparta na gazie generuje mniej emisji niż węglowa. Jest też na tyle elastyczna, że pozwala szybko reagować na bieżące potrzeby. Z tego względu zabiegano, aby UE uwzględniła gaz jako paliwo przejściowe w transformacji.

Konferencja „Technologie dla sektora gazowniczego na progu zmian” będzie poświęcona właśnie roli gazownictwa w zmieniającej się energetyce oraz budowie rynku biometanu. W trakcie pierwszej sesji m.in. o miksie gazowym w multienergetyce i roli gazu w procesie transformacji oraz jego znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego kraju będzie mówić Robert Czekaj, dyrektor wykonawczy ds. rozwoju upstream w Orlen. Podczas tego panelu eksperci i przedstawiciele branży będą rozmawiać o zaopatrzeniu w gaz z uwzględnieniem optymalnych źródeł i kierunków dostaw, ale także zajmą się tematem gazyfikacji dla ciepłownictwa i możliwością synergii w transformacji obu sektorów.

Jak wynika z wcześniejszych zapowiedzi, w najbliższych latach jednym z głównych zadań Grupy Orlen będzie zabezpieczenie dostaw gazu ziemnego do Polski. Dlatego zamierza ona rozwijać własną produkcję na rynku krajowym i za granicą oraz zwiększać import surowca.

Według prognoz popyt na gaz w najbliższych latach będzie rosnąć, a jego zużycie w końcu bieżącej dekady może dojść do 27 mld m3. Te szacunki to m.in. efekt powstawania nowych elektrowni gazowych i realizacji projektów powiązanych z energetyką jądrową.

Druga sesja „Budowa rynku biometanu” z udziałem Rafała Wardzińskiego, dyrektora wykonawczego ds. operacyjnych upstream w Orlen, będzie poświęcona m.in. transformacji gazownictwa z uwzględnieniem biometanu oraz aktualnemu stanowi gotowości rynku do inwestycji, największym barierom i sposobom ich likwidacji. Omówiony będzie także temat transportu biometanu i przygotowanie sieci dystrybucyjnej do jego odbioru, decentralizacja oraz odmienne kierunki przepływu. W rozmowie eksperci poruszą także zagadnienia wykonawstwa inwestycji w biometan i spróbują odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego, na ile jesteśmy gotowi na inwestycje na podstawie „local contentu”.

Materiał powstał we współpracy z Orlen SA