Kampania wyborcza. Polityczne przyśpieszenie po supersobocie

PiS, Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica przedstawiły nowe propozycje programowe. Co dalej? Poznaliśmy kolejne plany głównych sił politycznych.

Publikacja: 11.09.2023 03:00

Przewodniczący PO Donald Tusk intensyfikuje swoje działania w terenie

Przewodniczący PO Donald Tusk intensyfikuje swoje działania w terenie

Foto: PAP/Paweţâ• Topolski

Kampanijna supersobota zwiastowała tak naprawdę nowy etap zmagań o Sejm i Senat. W ubiegłym tygodniu nie tylko okazało się, że jest sześć komitetów wyborczych – szóści są Bezpartyjni Samorządowcy – ale też w weekend partie pokazały swoje programy wyborcze. Co teraz czeka opinię publiczną w kampanii, o której wszyscy politycy i polityczki z różnych stron politycznego sporu mówią, że może być najważniejsza po 1989 roku?

PiS stawia na referendum

W sobotę PiS zaprezentowało swój program wyborczy, jak i jedną nową konkretną propozycję – wprowadzenia emerytur stażowych, co było zresztą postulatem też Solidarności. To uzupełnia cztery ostatnie propozycje, które zostały już zaprezentowane w ubiegłym tygodniu. PiS zaprezentowało też program wyborczy w formie dokumentu

Czytaj więcej

Jacek Nizinkiewicz: PiS po ośmiu latach rządów chce odzyskać Polskę

Politycy PiS, z którymi rozmawialiśmy, zastrzegają, że plan na kolejne tygodnie zakłada m.in. powrót do kwestii referendum, które przez sztabowców jest uznawane za narzędzie do mobilizacji elektoratu. – Wewnętrzne badania pokazują, że to działa – przekonuje jeden z naszych rozmówców. Inny zastrzega, że chociaż do 15 października może wydarzyć się jeszcze bardzo wiele, to opozycja, a już zwłaszcza Koalicja Obywatelska nie znalazła sposobu, by politycznie „odbić" referendum.

Poza referendum i propozycjami programowymi PiS stawia też na polaryzację wokół Donalda Tuska. W niedziele pojawił się nowy wyborczy klip dotyczący Donalda Tuska i wiarygodności w polityce. Cytowane są tam m.in. wypowiedzi Marka Belki i Bogusława Grabowskiego o tym, że w polityce trzeba kłamać. „Tusk oszukał Polaków i uciekł z kraju. Drugi raz nie damy się nabrać” – to przesłanie PiS w niedzielę.

Marsz i nowa trasa Koalicji Obywatelskiej

Jak wynika z naszych informacji, we wtorek Koalicja Obywatelska zainauguruje wyborczą trasę Rafała Trzaskowskiego. Prezydent stolicy i wiceszef PO ma ruszyć w drogę kampanijnym busem z Radomia. To miejsce wybrane na podobnej zasadzie jak miejsce konwencji wyborczej KO w Tarnowie – partia Tuska chce spróbować sięgnąć po wyborców z miast średniej wielkości.

Czytaj więcej

Michał Kolanko: KO w Tarnowie łapie bardzo potrzebny oddech

Trzaskowski – jak wynika z naszych rozmów – ma być mocno zaangażowany w finałowy etap kampanii wyborczej Koalicji Obywatelskiej.

KO liczy na zbudowanie politycznego impetu po konwencji w Tarnowie, gdzie przedstawiono 100 konkretów na 100 dni rządzenia, w tym postulaty dotyczące praw kobiet. – To jest tak naprawdę zadanie numer jeden. Przywrócić wszystkim polskim kobietom poczucie godności, bezpieczeństwa, normalności – powiedział Tusk w trakcie konferencji prasowej w niedzielę w Gliwicach.

Jak wynika z naszych rozmów, to właśnie mobilizacja kobiet ma być jednym z najważniejszych elementów kampanii PO aż do marszu, planowanego na 1 października. I nazywanego „marszem miliona serc". Marsz został zaprezentowany po ujawnieniu historii pani Joanny z Krakowa. KO zapowiedziała też postulaty dotyczące gospodarki, w tym zniesienie zakazu handlu w niedzielę, jak i wiele innych propozycji, w tym podwyżek w sferze budżetowej.

Lewica o programie

W ubiegłym tygodniu swoją kampanię wyborczą – na konwencji 2 września w Łodzi – zainaugurowała Lewica. W miniony weekend Lewica zaprezentowała swoje propozycje dotyczące kwestii wokół pracy i praw pracowniczych. Lewica co tydzień ma przedstawiać jeden z kolejnych filarów swojej kampanii wyborczej pod kątem programowym. W kolejności są m.in. propozycje dotyczące mieszkalnictwa.

Czytaj więcej

Konwencja Nowej Lewicy. Wizja państwa zadowolonych obywateli

Intensywną kampanię wokół programu zapowiada też Trzecia Droga, która w weekend zaprezentowała swoje propozycje gospodarcze. Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiadają m.in. uwolnienie handlu w niedzielę i potencjału gospodarki. TD chce dwóch niedziel handlowych w miesiącu, zapowiada też zmiany w energetyce i ZUS.

Politycy TD i Lewicy zapowiadają starcie o trzecie miejsce, które chcą odebrać w tych wyborach Konfederacji.

Wybory
Wybory samorządowe 2024: Oficjalnie: Jacek Sutryk musi walczyć w II turze
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS w siedzibie partii świętuje sukces. Na scenie pojawił się Jacek Kurski
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS wygrywa w kraju, ale traci władzę w województwach
Wybory
Wybory samorządowe 2024. Jarosław Kaczyński: Nasze zwycięstwo to zachęta do pracy, a chcieli nas już chować
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Frekwencja do godziny 17 niższa niż pięć lat temu