Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Siły Zbrojne Ukrainy kontynuują operacje bojowe na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim.
„Polska stała się pod względem wydatków na obronę liderem wśród krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego” – pisze warszawski korespondent „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ) Gerhard Gnauck zaznaczając, że Polska wyda w roku bieżącym oraz przyszłym po ok. 4 proc. PKB. W latach 2023-2026 zaplanowano zakupy broni na sumę 37 mld euro. Autor poinformował, że Polska kupuje broń w USA i Korei Południowej, a jej celem jest zbudowanie największej armii lądowej w Unii Europejskiej.
Obawy przed Rosją
Powodem zbrojeń jest polityka Rosji, która chce stać się hegemonem w Europie Wschodniej – tłumaczy Gerhard Gnauck. Jego zdaniem zmiana rządu nie spowoduje większych zmian w planach zakupów. W umowie koalicyjnej nowego przyszłego rządu też mowa jest o „bezprecedensowym zagrożeniu” ze strony Rosji.
Poligon w Miączynie, system obrony przeciwrakietowej Patriot.
Wątpliwe jest, czy wszystkie dostawy broni są rzeczywiście konieczne – uważa dziennikarz „FAZ”. Czy nastawiony tak bardzo na suwerenność PiS dlatego kupowało tak szybko i tak dużo, ponieważ nie ma zaufania do NATO i do niemieckiego sąsiada?” – zastanawia się autor.