Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski dziękuje Katarowi za pomoc w mediacjach z Rosją w sprawie powrotu na Ukrainę dzieci wywiezionych z Ukrainy do Rosji.
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Doniesienia o strąceniu drona w pobliżu Moskwy
Mer Moskwy Siergiej Sobianin podał w mediach społecznościowych, że siły obrony powietrznej leżącego w obwodzie moskiewskim miasta Elektrostal "odparły atak drona lecącego w kierunku Moskwy". Według wstępnych danych, przekazał Sobianin, w miejscu upadku szczątków bezzałogowca nie ma ofiar ani zniszczeń.
Ostrzał na północy Ukrainy
Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że w niedzielę wojska rosyjskie 20 razy ostrzeliwały tereny przygraniczne regionu. Odnotowano 130 eksplozji. W miejscowości Seredyna-Buda w wyniku ostrzału moździerzowego zginął 51-letni mężczyzna.
Drony dla ukraińskiej brygady
W Charkowie 15 dronów Mavic zostało przekazanych żołnierzom 92. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej - poinformował szef charkowskiej administracji Ołeh Syniehubow. "Drony te są niezwykle potrzebne na linii frontu, zwłaszcza zimą, kiedy dni są bardzo krótkie" - ocenił.
Syniehubow dodał, że żołnierzom przekazano także dwa pojazdy. Łączny koszt wyposażenia to ok. 5 mln hrywien (558 tys. zł).
Wyciek wody chłodzącej reaktor Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
Wyciek nastąpił w drugim obwodzie chłodzącym Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Eksperci twierdzą, że bor znaleziono we wtórnym obiegu chłodzącym jednej z wytwornic pary bloku reaktora nr 5. To urządzenie znajduje się obecnie w stanie „gorącego wyłączenia”. MAEA informuje, że nie doszło do emisji promieniowania.
Czytaj więcej
W okupowanej przez rosyjskich agresorów największej elektrowni jądrowej Europy doszło do wycieku wody borowanej z chłodziwa piątego bloku energetycznego. Rosjanie utrzymują reaktor w stanie tzw. gorącego wyłączenia. Sytuacja jest „stosunkowo stabilna”.
Spadek realnego PKB Ukrainy
Wzrost realnego produktu krajowego brutto (PKB) Ukrainy w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku zwolnił do 6,5 proc. w październiku z 11,1 proc. we wrześniu - wynika z danych Instytutu Badań Ekonomicznych i Konsultacji Politycznych. Instytut podał, że według jego szacunków realny PKB Ukrainy w październiku 2023 r. był o 28 proc. niższy niż w październiku 2021 r.
Umerow: Wniosek o odwołanie Ostaszczenko - oczywisty
Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow napisał w mediach społecznościowych, że zwrócił się do prezydenta Zełenskiego z wnioskiem o zmianę na stanowisku dowódcy Służby Medycznej Sił Zbrojnych Ukrainy. "Uważam, że powody tego kroku są oczywiste dla każdego, kto walczy w szeregach Sił Zbrojnych Ukrainy i każdego, kto pomaga" - ocenił.
"Co jest potrzebne?" - zapytał minister Umerow. Jego zdaniem konieczna jest maksymalna cyfryzacja procesów oraz przestrzeganie wszelkich standardów dostarczania zasobów medycznych, w tym dostarczania wysokiej jakości sprzętu medycznego. "Po prostu nie ma miejsca na takie problemy, jak opaski uciskowe niskiej jakości" - napisał Rustem Umerow.
Dodał, że konieczne jest opracowanie systemu szkolenia w zakresie medycyny pola walki w zgodzie ze standardami NATO oraz zapewnienie stałej rotacji personelu na taktycznym i strategicznym poziomie tak, by przekazywane były doświadczenia w zakresie leczenia rannych i chorych.
Zełenski odwołał dowódcę Służby Medycznej Sił Zbrojnych Ukrainy
Gen. Tetiana Ostaszczenko została odwołana ze stanowiska dowódcy ukraińskiej Służby Medycznej. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w wystąpieniu opublikowanym w mediach społecznościowych, że na wniosek ministra obrony Rustema Umerowa mianował w miejsce Ostaszczenko gen. Anatolija Kaźmiruka, kierownika głównego wojskowego szpitala klinicznego w Kijowie.
Zełenski powiedział, że zadaniem nowego dowódcy będzie stworzenie nowego poziomu opieki medycznej dla ukraińskich żołnierzy.
Służba Medyczna Sił Zbrojnych Ukrainy powstała w 2020 r. Rolą dowództwa jest zapewnienie opieki zdrowotnej całemu personelowi ukraińskich sił zbrojnych.
Śmierć cywila w obwodzie sumskim
Sumska prokuratura obwodowa poinformowała, że wszczęła postępowanie w sprawie śmierci 51-latka, który zginął w swoim domu ok. godz. 18:30 na skutek ostrzelania przez wojska rosyjskie miasta Seredyna-Buda.
Działania Sił Powietrznych Ukrainy
W ciągu ostatniej doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło dwa uderzenia na obszary koncentracji siły żywej, uzbrojenia oraz sprzętu wojsk rosyjskich - podało ukraińskie dowództwo.
Z kolei ukraińskie jednostki rakietowe uderzyły w miejsce koncentracji sił rosyjskich oraz trzy rosyjskie składy amunicji - brzmi komunikat.
Walki na Ukrainie
W codziennym komunikacie dotyczącym działań na froncie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył, że w ciągu ostatniej doby doszło do 45 starć bojowych, a wojska rosyjskie zaatakowały cele na Ukrainie m.in. za pomocą dronów bojowych typu Shahed (tzw. amunicja krążąca). Ukraińska obrona powietrzna miała strącić 15 z 20 rosyjskich bezzałogowców.
Według ukraińskiego dowództwa, Rosjanie przeprowadzali ostrzał celów w obwodach czernihowskim, sumskim, charkowskim, ługańskim, donieckim, zaporoskim i chersońskim.
Ukraińcy podali, że ich wojska kontynuują działania ofensywne na kierunkach melitopolskim oraz bachmuckim, a także że siły rosyjskie ponoszą w wyniku tych operacji straty w ludziach i sprzęcie. W komunikacie czytamy, że w obwodzie chersońskim ukraińscy żołnierze utrzymują pozycje na lewym brzegu Dniepru i prowadzą ostrzał sił rosyjskich.
Ukraińskie dowództwo o sytuacji na froncie
W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie 16 uderzeń z powietrza oraz 41 ataków za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Według tego źródła, w wyniku działań wojsk rosyjskich były osoby ranne wśród ludności cywilnej, odnotowano także zniszczenia prywatnych budynków mieszkalnych i innej infrastruktury cywilnej.
Dowództwo wojsk ukraińskich ocenia, że "sytuacja operacyjna na wschodzie i południu Ukrainy pozostaje trudna".
Doniesienia o eksplozji w Melitopolu
Iwan Fedorow, lojalny wobec Kijowa mer Melitopola podał w mediach społecznościowych, że w mieście, okupowanym od marca 2022 r. przez wojska rosyjskie, doszło do eksplozji.
Ostrzał w obwodzie dniepropietrowskim
Serhij Łysak, szef władz obwodu dniepropietrowskiego, poinformował, że w ciągu dnia wojska rosyjskie kilkukrotnie ostrzelały za pomocą artylerii tereny rejonu nikopolskiego.
"Uszkodzone zostały trzy domy prywatne i budynek gospodarczy. Na szczęście ludzie nie ucierpieli" - dodał.
Próba przekupienia dowódcy zgrupowania wojsk "Odessa"
Ukraińska Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna podała, że śledczy Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU) we współpracy z miejscowym kontrwywiadem zdemaskowali obywatela, który przekazał dowódcy operacyjno-strategicznego zgrupowania wojsk "Odessa" 200 tysięcy hrywien (ponad 22 tys. zł). Łapówka miała być wręczona przez prywatnego przedsiębiorcę, który liczył na wydanie korzystnego zarządzenia w sprawie uzyskania zezwolenia na połów w objętej zakazem strefie przygranicznej.
Ostrzał Chersonia
Wojska rosyjskie ponownie prowadzą zmasowany ostrzał Chersonia - przekazał szef chersońskiej administracji Ołeksandr Prokudin, apelując do mieszkańców, by pozostali w schronach.
Straty Rosji w wojnie na Ukrainie. Dane z ostatniego tygodnia
Wiceminister obrony Ukrainy gen. Ołeksandr Pawluk podał, że w ciągu ostatniego tygodnia straty Rosji na Ukrainie wyniosły ok. 7020 żołnierzy. Według Kijowa, od 13 do 19 listopada Rosjanie stracili też m.in. 86 czołgów, 94 pojazdy opancerzone, 185 zestawów artyleryjskich, 123 drony i jeden samolot.
Putin weźmie udział w szczycie G20?
Prezydent Rosji Władimir Putin może wziąć udział w organizowanym w formule zdalnej najbliższym szczycie G20 - podał w mediach społecznościowych Paweł Zarubin, kremlowski korespondent państwowej rosyjskiej telewizji Rossija 1. Dodał, że byłoby to pierwsze wydarzenie "od dłuższego czasu", w którym jednocześnie braliby udział Putin oraz zachodni przywódcy. Szczyt ma odbyć się w środę pod przewodnictwem premiera Indii.
Władimir Putin nie był obecny na wrześniowym szczycie G20 w Delhi ani na ubiegłorocznym szczycie w Indonezji - Rosję reprezentował wówczas minister spraw zagranicznych Sergiej Ławrow.
Ostrzał Chersonia. Trzyletnia dziewczynka ciężko ranna
Po godz. 11:00 czasu miejscowego Rosjanie ostrzelali Chersoń, raniąc pięć osób, w tym trzyletnie dziecko - podały lokalne władze.
Szef chersońskiej administacji Ołeksandr Prokudin przekazał później, że trzyletnia dziewczynka znajduje się na oddziale intensywnej terapii. Z relacji Prokudina wynika, że dziecko odniosło poważne obrażenia i może zostać przetransportowane do szpitala w Kijowie.
Hospitalizowane są też trzy osoby dorosłe, ranne w ataku - poinformował szef rady miejskiej Chersonia Roman Mroczko. Jeden z poszkodowanych mężczyzn odmówił hospitalizacji.
Pyszny: Potrzeby Ukrainy w tym roku wynoszą 45 miliardów dolarów
- Oczywiście monitorujemy sytuację w państwach-darczyńcach i to naturalne, że jesteśmy zaniepokojeni. Od początku roku Ukraina otrzymała ponad 35 miliardów dolarów wsparcia finansowego. Nasze potrzeby do końca roku wynoszą 45 miliardów. Oczekujemy, że wszystkie te środki trafią na Ukrainę i że znalezione zostaną wszystkie niezbędne rozwiązania - powiedział w rozmowie z "The Banker" Andrij Pyszny, prezes Narodowego Banku Ukrainy.
Wrak drona spadł na autostradę na przedmieściach Moskwy
Szczątki drona, który rzekomo został zestrzelony w obwodzie moskiewskim w nocy z soboty na niedzielę, spadły na autostradę na przedmieściach Moskwy - podał zwykle dobrze poinformowany kanał Mash na Telegramie. Zaznaczono, że droga w rejonie miasta Staraja Kupawna była w nocy zablokowana, w wyniku czego utworzył się korek. Szczątki drona leżały na asfalcie. Nie było ofiar.
W sieci opublikowano także film, który pokazuje prawdopodobny moment trafienia w drona lub próbę jego zestrzelenia.
Gen. Różański polemizuje z tezą, że Polska nie może przekazywać Ukrainie broni
Jego zdaniem Polska może nadal wspierać Ukrainę przy produkcji i dostarczaniu amunicji. Polskie wojsko może ponadto szkolić ukraińskich żołnierzy.
Czytaj więcej
Ze względu na zagrożenie ze strony Rosji rząd PiS rozpoczął wdrażanie dużych projektów zbrojeniowych. Generał Mirosław Różański, były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, krytykuje te plany. Jego zdaniem rząd więcej obiecał, niż jest to możliwe i celowe.
Na granicy z Polską Ukraina utworzyła centralę pomocy blokowanym kierowcom
Ukraińskie Ministerstwo Rozwoju Gmin, Terytoriów i Infrastruktury wraz z branżowymi stowarzyszeniami i przewoźnikami utworzyło centralę, w której pomoc mogą uzyskać ukraińscy kierowcy, którzy od ponad dziesięciu dni są blokowani na granicy z Polską. O utworzeniu placówki poinformował minister Ołeksandr Kubrakow. Według niego kolejka ciężarówek przed przejściem granicznym Dorohusk-Jagodzin ma ponad 30 km, przed przejściem Hrebenne-Rawa Ruska - ponad 10 km, a przed przejściem Korczowa-Krakowiec - ponad 16 km.
Brytyjski wywiad: Rosja może wyciągnąć z hangaru radziecki samolot
Jak zauważono w codziennym komunikacie brytyjskiego Ministerstwa Obrony, oblatany w 1988 roku samolot M-55 (kod NATO: Mystic-B) o pułapie operacyjnym wynoszącym ponad 20 tys. metrów, był ostatnio wykorzystywany jako stacja badawcza w międzynarodowym projekcie badania zmian atmosfery na północnych szerokościach geograficznych.
Czytaj więcej
Rosja prawdopodobnie rozważa przywrócenie do służby radzieckiego wysokościowego samolotu rozpoznawczego M-55 - twierdzi brytyjskie Ministerstwo Obrony, powołując się na dane wywiadowcze.
Pięciu cywili rannych w Chersoniu, w tym małe dziecko
W wyniku rosyjskiego ostrzału artyleryjskiego w Chersoniu rannych zostało pięć osób, w tym trzyletnie dziecko - poinformował w serwisie Telegram Ihor Kłymenko, minister spraw wewnętrznych Ukrainy. „W wyniku ostrzału artyleryjskiego w Chersoniu rannych zostało pięć osób: 3-letnia dziewczynka z 55-letnią babcią, 59-letni mężczyzna i dwie kolejne kobiety w wieku 47 i 69 lat” – napisał. „Rosja po raz kolejny uderza w infrastrukturę mieszkaniową i ludność cywilną” - dodał, nazywając zdarzenie „zbrodnią wojenną”.
Słowacja sprzeciwia się włączeniu paliwa jądrowego do sankcji UE wobec Rosji
Rząd Słowacji sprzeciwia się włączeniu paliwa jądrowego dla elektrowni jądrowych jako elementu pakietu antyrosyjskich sankcji Unii Europejskiej. - Nasza czerwona linia jest taka, że sankcje nie powinny obejmować paliwa jądrowego, ponieważ (słowackie – red.) elektrownie jądrowe nie zostały jeszcze dostatecznie zmodyfikowane, aby mogły pracować na paliwach alternatywnych (czyli nierosyjskich – red.) - powiedział minister spraw zagranicznych i europejskich Słowacji Juraj Blanar. Według niego polityka sankcji nie zatrzymała Rosji, a w większym stopniu miały one wpływ na biznes w UE, w tym na Słowacji.
Ukraińscy żołnierze umacniają przyczółki na lewym brzegu Dniepru
Agencja AFP podkreśliła, że jeśli doniesienia o odepchnięciu Rosjan od lewego brzegu Dniepru są prawdziwe, jest to „pierwszy wymierny postęp sił Kijowa w trwającej od miesięcy kontrofensywie”.
Czytaj więcej
Wojska ukraińskie zepchnęły najeźdźców 3-8 km od lewego brzegu rzeki Dniepr w obwodzie chersońskim, więc ogień artyleryjski nie dociera już do prawego brzegu - przekazała Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe ukraińskiej armii.
Rosjanie zaatakowali 11 obwodów Ukrainy
W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły ataki na jedenaście obwodów Ukrainy, wykorzystując lotnictwo, drony, ciężką artylerię, wyrzutnie rakietowe i artylerię - wynika z podsumowania danych, przedstawionych przez obwodowe władze wojskowe. Nocą zaatakowany został m.in. obwód kijowski - Rosjanie użyli do tego dronów, a alert powietrzny obowiązywał przez prawie pięć godzin. W jednej z dzielnic uszkodzony został obiekt infrastrukturalny.
Rosyjska marynarka chroni swoje okręty w portach przed złą pogodą
W ostatnim czasie rosyjscy najeźdźcy nie skierowali statków na Morze Czarne i Azowskie w celu użycia broni rakietowej, ze względu na pogarszające się warunki pogodowe. Rosyjskie lotnictwo również doświadcza pewnych problemów z powodu złej pogody - powiedział w ukraińskiej telewizji Dmytro Płetenczuk, rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej. Zaznaczył jednak, że mimo to lotnictwo utrzymuje swoją aktywność nad Morzem Czarnym, co stanowi problem dla Ukrainy.
Stan Nowy Jork potwierdził uznanie Hołodomoru za ludobójstwo
Amerykański stan Nowy Jork wydał proklamację z okazji 90. rocznicy Wielkiego głodu na Ukrainie, w której po raz kolejny podkreślił uznanie Hołodomoru z lat 1932–33 za ludobójstwo narodu ukraińskiego. Na swojej stronie na Facebooku poinformowała o tym Oksana Markarowa, ambasador Ukrainy w Stanach Zjednoczonych. Zaprosiła także na ceremonię upamiętniającą ofiary Hołodomoru, która odbędzie się 25 listopada w Waszyngtonie.
ISW: Rosja próbuje zaostrzyć kontrolę nad internetem przed wyborami
Rosyjski rząd w dalszym ciągu stara się ograniczać dostęp obywateli do Internetu i zacieśniać kontrolę nad rosyjską przestrzenią informacyjną przed wyborami prezydenckimi w 2024 roku - pisze w swojej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
17 listopada premier Rosji Michaił Miszustin podpisał uchwałę zezwalającą Federalnej Służbie ds. Nadzoru w Sferze Łączności, Technologii Informacyjnych i Komunikacji Masowej (Roskomnadzor) na blokowanie stron publikujących informacje o sposobach omijania witryn blokowanych przez Rząd rosyjski. Z kolei miesiąc wcześniej Duma Państwowa przyjęła projekt ustawy, zgodnie z którym materiały wyborcze nie mogą być pokazywane na stronach zabronionych przez Roskomnadzor. „Uchwała z 17 listopada prawdopodobnie częściowo dotyczy kontroli rosyjskiej przestrzeni informacyjnej przed wyborami prezydenckimi w 2024 roku” – uważają analitycy.
Rząd Czech objął sankcjami przedsiębiorstwo państwowe „Goszagransobstwiennost”
Firma jest częścią Wydziału Gospodarczego administracji prezydenta Rosji, czyli Kremla.
Czytaj więcej
Czeski rząd wpisał na listę sankcyjną rosyjskie przedsiębiorstwo państwowe „Goszagransobstwiennost”. Oznacza to, że Praga odebrała Moskwie prawo do zarabiania na nieruchomościach.
Obrona powietrzna zniszczyła w nocy 15 z 20 „szachedów”
Wróg nadal ignoruje prawa i zwyczaje wojenne, stosuje taktykę terroru, przeprowadza ataki rakietowe i powietrzne oraz uderza z wyrzutni rakiet nie tylko w obiekty wojskowe, ale także w liczne obiekty cywilne w naszym kraju - pisze ukraiński Sztab Generalny w porannym raporcie operacyjnym
„Wczoraj rosyjscy okupanci przeprowadzili naloty na Ukrainę przy użyciu dronów szturmowych Shahed-136/131. W wyniku działań bojowych siły i środki obrony powietrznej zniszczyły 29 z 38 bezzałogowców. Ponadto w nocy 19 listopada wróg ponownie zaatakował nasz kraj za pomocą dronów szturmowych Shahed-136/131. Zniszczono 15 z 20 dronów wroga” - czytamy w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych.
Według Ukraińców w ciągu minionej doby „w sumie wróg przeprowadził 5 ataków rakietowych i 76 ataków powietrznych, a także ostrzelał 50 razy pozycje naszych wojsk i zaludnione obszary z systemów rakietowych” - czytamy.
Zaktualizowane dane o rosyjskich stratach
Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, najeźdźcy w ciągu ostatniej doby stracili na wojnie prawie 1200 żołnierzy. Ze zaktualizowanych danych wynika również, że zniszczono 25 rosyjskich transporterów opancerzonych, 18 systemów artylerii czy 13 czołgów.
Ukraińcy twierdzą, że odepchnęli Rosjan od lewego brzegu Dniepru
Wojska ukraińskie zepchnęły najeźdźców 3-8 km od lewego brzegu rzeki Dniepr w obwodzie chersońskim, więc ogień moździerzowy nie dociera już do prawego brzegu - przekazała Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe ukraińskiej armii. Podkreśliła, że ukraińscy żołnierze nadal umacniają pozycje na lewym brzegu.
Jednocześnie Humeniuk poinformowała, ilu rosyjskich żołnierzy znajduje się na lewym brzegu. Według niej, łączną liczebność wojsk najeźdźców Ukraińcy szacują na kilkadziesiąt tysięcy, nie podała jednak konkretnej liczby, aby nie „informować wroga”.
Podsumowanie sobotnich wydarzeń
Doniesienia z 633. dnia wojny Rosji z Ukrainą można prześledzić w naszej wczorajszej relacji.
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.