Dowód osobisty to bardzo ważny dokument, który nie tylko służy potwierdzeniu tożsamości, lecz także polskiego obywatelstwa. Pozwala na podpisywanie dokumentów podpisem osobistym, a także umożliwia poruszanie się bez paszportu w krajach strefy Schengen.
Dokument ten wydany po 7 listopada 2021 roku jest ważny przez 10 lat w przypadku osób od 12. roku życia, 5 lat w przypadku osób w wieku do 12. roku życia oraz 12 miesięcy dla osób w wieku od 12. roku życia, gdy z powodu fizycznej chwilowej przeszkody nie można pobrać od nich odcisków palców. Gdy dowód straci ważność, należy go wymienić. Nie jest to jednak jedyny powód, który do tego zobowiązuje.
Kiedy wymienić dowód osobisty?
Dowód osobisty należy wymienić, gdy:
- upłynie jego termin ważności;
- dane zawarte w dowodzie (poza adresem i nazwą organu wydającego dokument) ulegną zmianie;
- właściciel dokumentu zmienił swój wizerunek na tyle, że trudno go zidentyfikować;
- zgubiono dowód;
- dokument został uszkodzony;
- osoba trzecia przekazała go do organu gminy lub placówki konsularnej;
- właściciel chce posiadać e-dowód, a nie zwykły dowód, lub chce posiadać dokumenty z certyfikatem identyfikacji i uwierzytelniania.
Czytaj więcej
Każde prawo jazdy wydawane obecnie w Polsce posiada datę ważności i podlega okresowej wymianie. W jakich jeszcze sytuacjach trzeba wymienić prawo jazdy? Czy kierowców posiadających bezterminowe dokumenty także czekają zmiany?