Wymiana prawa jazdy obowiązkowa dla każdego kierowcy. Kto i kiedy musi to zrobić?

Każde prawo jazdy wydawane obecnie w Polsce posiada datę ważności i podlega okresowej wymianie. W jakich jeszcze sytuacjach trzeba wymienić prawo jazdy? Czy kierowców posiadających bezterminowe dokumenty także czekają zmiany?

Publikacja: 24.09.2024 05:50

Kto musi się liczyć z obowiązkową wymianą prawa jazdy?

Kto musi się liczyć z obowiązkową wymianą prawa jazdy?

Foto: AdobeStock

W latach 2028-2033 wszyscy kierowcy posiadający bezterminowe prawa jazdy będą musieli je wymienić. Z czego wynika ten obowiązek i jak się do niego przygotować?

W jakich sytuacjach trzeba wymienić prawo jazdy?

Prawo jazdy podlega wymianie z kilku powodów. Najczęstszym z nich jest po prostu koniec terminu ważności. Ten sprawdzić można w rubryce „11” dokumentu.

Upływający termin ważności prawa jazdy nie jest jedynym powodem do jego wymiany. Do urzędu w celu wymiany dokumentu należy udać się także w przypadku:

  • zbliżania się końca terminu ważności uprawnień na jedną z kilku posiadanych kategorii;
  • zmiany nazwiska (konieczność wymiany prawa jazdy nie dotyczy natomiast zmiany adresu zameldowania lub zamieszkania, które obecnie nie są już wpisywane w dokumencie);
  • zniszczenia lub zgubienia prawa jazdy.

Na jakiej podstawie ustalana jest data ważności prawa jazdy?

Przed 19 stycznia 2013 roku w naszym kraju można było otrzymać bezterminowe prawo jazdy. Jednak na mocy nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, wszystkie nowe prawa jazdy wydawane od 19 stycznia 2013 roku posiadają datę ważności. Nie może ona przekraczać 15 lat.

O okresie ważności prawa jazdy decyduje lekarz w czasie obowiązkowego badania lekarskiego. W przypadku, kiedy wykryje problemy ze zdrowiem, mogące w przyszłości utrudniać lub uniemożliwiać prowadzenie pojazdu, może zdecydować o przyznaniu danej osobie uprawnień do kierowania na krótszy czas, np. na 5 lub 10 lat.

Czytaj więcej

Konfiskata auta za jazdę z zakazem prowadzenia? Konsekwencje śmierci na Trasie Łazienkowskiej

Kto musi się liczyć z obowiązkową wymianą prawa jazdy?

Na podstawie wspomnianej nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, wszystkie prawa jazdy – w tym również te bezterminowe – wydane przed 19 stycznia 2013 roku, podlegają wymianie. Ta jednak zaplanowana została dopiero od 19 stycznia 2028 roku do 18 stycznia 2033 roku. Wszyscy kierowcy posiadający prawa jazdy wydane przed 19 stycznia 2013 roku będą musieli we wskazanym czasie je wymienić. Nie ma znaczenia konkretna data, w której to zrobią. Istotne jest jedynie, aby dokonali wymiany we wskazanym 5-letnim okresie. Po tym czasie wszystkie niewymienione bezterminowe prawa jazdy stracą ważność.

Wymiana bezterminowego prawa jazdy: Co będzie potrzebne?

Termin ważności prawa jazdy nie jest równoznaczny z ważnością uprawnień do prowadzenia pojazdów. W związku z tym w przypadku wymiany bezterminowego prawa jazdy nie trzeba poddawać się badaniom lekarskim. Tym ostatnim podlegają tylko osoby wymieniające prawo jazdy z konkretnym terminem ważności.

W przypadku wymiany bezterminowego dokumentu należy jedynie uiścić opłatę administracyjną za wydanie prawa jazdy (100 zł) oraz opłatę ewidencyjną (0,50 zł). Do kosztów nowego prawa jazdy doliczyć trzeba jeszcze wyrobienie nowego zdjęcia. Nowe prawo jazdy będzie ważne przez maksymalnie 15 lat.

Czytaj więcej

Myrcha: Problem pijanych kierowców trzeba rozwiązać systemowo

W przypadku wymiany bezterminowego prawa jazdy, należy dostarczyć do urzędu:

  • wypełniony wniosek o wydanie prawa jazdy,
  • aktualną, kolorową fotografię (35x45 mm),
  • kopię aktualnego prawa jazdy,
  • dowód opłaty za wydanie nowego prawa jazdy,
  • oświadczenie o zapoznaniu się z treścią art. 233 kodeksu karnego,
  • oświadczenie złożone w trybie w trybie art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami,
  • dowód osobisty (wymagany do ewentualnej weryfikacji).

Co grozi za prowadzenie pojazdu na podstawie nieważnego prawa jazdy?

Warto regularnie sprawdzać, czy prawo jazdy nie podlega już wymianie. W przypadku braku jego ważności kierowcy grozi mandat za jazdę bez prawa jazdy. Tak bowiem traktowany jest wówczas przez policję. Wysokość mandatu w przypadku takiego wykroczenia to aż 1500 zł. Poza tym kierowca otrzymuje wówczas zakaz prowadzenia dalszej jazdy. Oznacza to, że musi przekazać prowadzenie samochodu osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia lub pozostawić auto w bezpiecznym miejscu. W przypadku braku takiego miejsca samochód musi zostać odholowany na koszt kierowcy.

Czytaj więcej

Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin

W latach 2028-2033 wszyscy kierowcy posiadający bezterminowe prawa jazdy będą musieli je wymienić. Z czego wynika ten obowiązek i jak się do niego przygotować?

W jakich sytuacjach trzeba wymienić prawo jazdy?

Pozostało 95% artykułu
Prawo karne
Konfiskata auta za jazdę z zakazem prowadzenia? Konsekwencje śmierci na Trasie Łazienkowskiej
Nieruchomości
Dom na brzegu ryzyka. Dlaczego buduje się na terenach zalewowych?
Prawo dla Ciebie
Chronili swoje samochody przed powodzią. Policja wzywa ich na komendę. Będą mandaty?
Prawo karne
Wyzywała policjantów i zniszczyła protokół. Sąd nakazał "chemiczną kastrację"
Praca, Emerytury i renty
1500 zł miesięcznie od 1 października. Którzy rodzice mogą liczyć na nowe wsparcie?