W Rządowym Centrum Legislacji rozpoczął się kolejny etap prac nad nową ustawą o Krajowym Rejestrze Karnym. Powód? Integracja systemu KRK 2.0 z rejestrem PESEL. Dzięki niej mniej ma być postępowań wyjaśniających prowadzonych w celu ustalenia prawidłowych danych.
Mniej danych osobowych będzie potrzebnych do złożenia zapytania. Projekt wprowadza jako zasadę sporządzanie i przekazywanie do KRK dokumentów w postaci elektronicznej.
Czytaj więcej
Odpowiedzi na „dopytania" państw obcych mają być udzielane w ciągu 10 dni.
Wnoszenie o informację z KRK i jej uzyskanie będzie się odbywać drogą elektroniczną, co przyspieszy postępowania prowadzone przez podmioty uprawnione do uzyskania informacji z rejestru. Wyjątkiem mają być osoby fizyczne, które będą mogły złożyć zapytanie o udzielenie informacji z KRK także drogą papierową lub osobiście w Biurze Informacyjnym KRK albo w jego punkcie informacyjnym.
Informacje o podmiotach zbiorowych co do zasady będzie mógł uzyskać każdy bez wskazania, na potrzeby jakiego postępowania jest potrzebna. Wyeliminowanie badania uprawnienia podmiotu do wnoszenia o informację z KRK pozytywnie wpłynie na szybkość jej udzielenia.