Mnożą się wyzwania dla europejskiego systemu transportowego

Cyfryzacja, dekarbonizacja, a także dalsza rozbudowa sieci w kierunku i we współpracy z Ukrainą, ale też Bałkanów Zachodnich to zadania stojące przed europejskimi instytucjami zajmującymi się transportem.

Publikacja: 03.07.2022 15:38

Mnożą się wyzwania dla europejskiego systemu transportowego

Foto: Adobe Stock

O przyszłości europejskiego transportu rozmawiano podczas tzw. Connecting Europe Days. To cykliczne wydarzenie organizowane co dwa lata przez unijną dyrekcję ds. transportu (ang. DG Move), które tym razem odbyło się Lyonie w ramach kończącej się francuskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej (Francja sprawowała ją od 1 stycznia do 30 czerwca br.). Unijne władze poświęcają systemu transportowemu sporo uwagi z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że zapewnia on swobodę przemieszczania się obywateli oraz swobodę przepływu towarów wewnątrz UE. Po drugie, transport odpowiada za 26 proc. emisji dwutlenku węgla w UE. Stąd też stały trend do uczynienia transportu czystszym, mniej emisyjnym, bardziej zrównoważonym wykorzystującym nowe rodzaje energii. Po trzecie, kwestie transportowe nabrały też nowego znaczenia w kontekście wojny na Ukrainie spowodowanej rosyjską agresją.

Pozostało 81% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Transport
Zdesperowani Rosjanie szukają samolotów. Proszą o pomoc Kuwejt i Katar
Transport
Będzie co przenosić do CPK. Rekordy na Lotnisku Chopina
Transport
Wielkie cięcia w Boeingu. Na początek do zwolnienia ci, którzy strajkowali
Transport
Są plany rozbudowy Lotniska Chopina, ale bez wielkiego rozmachu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Transport
Jedwabny Szlak w Ameryce Południowej. Chiński megaport w Peru