Inne seriale w jesiennych ramówkach:
"Wszyscy kochają Romana" w TVN
Aktualizacja: 01.09.2011 17:27 Publikacja: 01.09.2011 16:00
fot. Piotr Litwic
Foto: W-Impact/tvn
Inne seriale w jesiennych ramówkach:
"Wszyscy kochają Romana" w TVN
Scenariusz jest najważniejszy, ale to aktorzy budują serial – mówi Kasia Adamik, która „Układ warszawski" reżyseruje razem z Łukaszem Jaworskim. Na ekranie zobaczymy: Jana Englerta, Grażynę Szapołowską, Katarzynę Gniewkowską oraz Katarzynę Herman, Bartka Topę i Adama Ferencego.
Główną rolę zagrał Lesław Żurek. Jego bohater – młody policjant Marek Oporny – zamienia spokojną pracę za biurkiem na etat w wydziale dochodzeniowym i wreszcie ma szansę spełnić marzenia o ściganiu bandytów. Nowa szefowa zleca mu złapanie sławnego włamywacza Antoniego „Łapy" Rylskiego (Englert). Mężczyźni okazują się spokrewnieni. Oporny obiecuje nie aresztować Rylskiego, jeśli ten zostanie jego informatorem. – Mój bohater nie ma wyboru. Musi się zgodzić na zawarcie tego układu – mówi Żurek. – Z odcinka na odcinek coraz lepiej poznajemy charakter Rylskiego. To włamywacz dżentelmen – dodaje Englert.
Podczas akcji Opornemu partneruje komisarz Zuzanna Szarek. – Moja postać to idealna policjantka. Nie ma poczucia humoru, jest absolutnie poważna i skoncentrowana na swojej pracy – mówi grająca ją Olga Bołądź.
Wątek komediowy wprowadzi do serialu trójka funkcjonariuszy: Kosa, Sikorek i Młody. – To ma być lekki kryminał w stylu „Vabanku". Z zabawnymi momentami, ale też wątkami poważnymi, obyczajowymi – wyjaśnia producent Artur Kowalewski.
Akcja rozgrywa się w stolicy. – Chcieliśmy uniknąć pokazywania Warszawy z helikoptera: opatrzonych kadrów z Pałacem Kultury i nowoczesnymi biurowcami w tle. Ma to być miasto swojskie, przyjazne, może nieco prowincjonalne – dodaje Kowalewski. Muzyka skomponowana przez Łukasza Targosza przypomina temat z „Różowej pantery", co podkreśla klimat retro.
Twórcy „Układu warszawskiego" przyznają, że inspiracją były dla nich amerykańskie produkcje, takie jak kryminalny serial „Podkomisarz Brenda Johnson" (2005) czy obyczajowa opowieść „Żona idealna" (2009) rozgrywająca się w środowisku prawników. Chcą opowiadać szybko i zwięźle. Widać to po ujęciach pełnych zbliżeń i detali oraz po dynamicznym montażu. Drugim źródłem inspiracji jest dla nich klasyka kryminału w stylu „Francuskiego łącznika".
– Chciałabym, żeby serial jednej strony był z lekki, a z drugiej stanowił wyzwanie dla ambitnego widza. Zabawą może być tropienie cytatów ze znanych kryminałów, których jest u nas wiele. Szczególnie jeśli chodzi o pomysły na postaci – mówi Adamik. Na przykład „Łapa", dżentelmen włamywacz, przypomina Arsena Lupin.
– Mam nadzieję, że gdy ktoś kupi box DVD z „Układem warszawskim", to przez dwa dni nie wyjdzie z domu, bo będzie musiał go obejrzeć do końca – dodaje Kasia Adamik.
Pierwszy odcinek TVN wyemituje w niedzielny wieczór. Zobaczymy niełatwe początki Marka Opornego w roli policjanta śledczego. Będzie próbował odzyskać brylanty skradzione przez Rylskiego, przy okazji odkryje rodzinną tajemnicę. Załoga komisariatu na warszawskim Czerniakowie także ruszy do akcji. Zadaniem policjantów będzie odnalezienie figurki „Bogini wiosny" Antonia Canovy, która zniknęła z muzeum.
zdjęcia /
W-Impact/TVN
Piotr Litwic
Układ Warszawski 22.00 | TVN | NIEDZIELA
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
Pierwszy odcinek drugiego sezonu „The Last of Us” w Ameryce przyciągnął 5,3 miliona widzów na kanale HBO i platf...
W filmie był Andrzej Wajda, a w muzyce filmowej Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz. – To był prawdziwy gigant – mówi o...
Stało się to, co przewidywaliśmy: wystarczyło zdjąć z TVP klątwę bojkotu odbiorców, którzy kojarzyli telewizję p...
Do reżyserii Teatru TV wraca Wojciech Smarzowski i Krzysztof Zanussi, pierwszy spektakl wystawi Jan Holoubek i z...
Od czasu premier nowej dyrekcji Teatru TV (maj 2024) jego widownia wzrosła w minionym roku o 2,5 mln widzów (wob...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas