Bajka dla dorosłych

Jubileuszowa, 15. edycja Bydgoskiego Festiwalu Operowego rozpocznie się w sobotę nietypowo: uwspółcześnioną wersją opowieści o Jasiu, Małgosi i złej czarownicy

Publikacja: 24.04.2008 01:49

Bajka dla dorosłych

Foto: Rzeczpospolita

Gospodarz festiwalu – Opera Nova w Bydgoszczy – wybrał na inaugurację XIX-wieczne dzieło niemieckiego kompozytora Engelberta Humperdincka „Jaś i Małgosia”, ale o nowy tekst poproszono znanego poetę i autora tekstów piosenek Romana Kołakowskiego.

– Szukałam klucza, który byłby czytelny dla dzisiejszego widza – mówi autorka inscenizacji scenografii Małgorzata Szydłowska. – I nie będzie to tylko opowieść fantasy. Chcę, by można było starą bajkę odnieść do współczesnego świata. Nawet las jest tak skonstruowany, że przypomina budowlę współczesną, zimną i surową, a jednocześnie rozmalowaną światłami, że rzeczywiście staje się romantycznym lasem.

Opera Nova co roku przygotowuje własną premierę na festiwal, ale ma być on przede wszystkim przeglądem tego, co wydarzyło się w ostatnim sezonie w polskich teatrach. Wybór nie zawsze jest łatwy, bo życie operowe bywa w Polsce dość ubogie. Ale tym razem udało się zebrać kilka prawdziwych rarytasów. Zaproszono więc inscenizację nigdy wcześniej niewystawianej operetki Karola Szymanowskiego „Loteria na mężów” (Opera Krakowska), nowy utwór Zygmunta Krauzego „Iwona księżniczka Burgunda” (Opera Nova), mało znaną operę Giuseppe Verdiego „Stiffelio” (Teatr Wielki w Poznaniu) oraz musical „Francesco” z Teatru Muzycznego w Gdyni, którego bohaterem jest św. Franciszek z Asyżu.

Program uzupełniają występy zespołów zagranicznych – Koreańskiego Baletu Narodowego („Romeo i Julia” Prokofiewa) oraz Opery Kameralnej z Sankt Petersburga („Dama pikowa” Czajkowskiego). Rosyjskie przedstawienie, które

11 maja zakończy festiwal, zrealizował słynny rosyjski reżyser Jurij Aleksandrow.

– Przyjazd obu zespołów jest dużym sukcesem organizacyjnym, mam nadzieję, że będzie też artystycznym – mówi Maciej Figas, dyrektor Opery Nova i szef festiwalu. – A balet koreański wybrał się do Europy tylko dla nas, a nie – jak to często bywa – odwiedzi Polskę przy okazji dużego tournee.

Pierwszą edycję w 1994 r. zorganizowano z nadzieją, że dzięki temu uda się zyskać pomoc władz w zakończeniu trwającej ponad 20 lat budowy gmachu Opery Nova. Dziś Bydgoszcz może się poszczycić jednym z najnowocześniejszych gmachów teatralnych w Europie. A niejako przy okazji powstał festiwal, którego atrakcyjność programowa wytrzymuje konkurencję z wieloma imprezami operowymi na świecie.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autoraj.marczynski@rp.pl

Teatr
Perceval wystawia Zolę w Krakowie
Teatr
„Nie trzeba było tego mówić”, czyli jak wywołaliśmy aferę
Teatr
Niemieckie teatry zmagają się z kryzysem finansowym
Teatr
Teatr 2024, czyli iluzja konkursów ministerialnych. Krzysztof Warlikowski najlepszy
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Teatr
Premiera w Teatrze Studio. Warszawa jest pazerna jak dawne Mahagonny
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego