Bialoruś: reżim chce zmusić Polaków do milczenia

Szefowej polskiej szkoły społecznej z Brześcia grozi nawet 12 lat więzienia. Za zorganizowanie Dnia Żołnierzy Wyklętych.

Aktualizacja: 16.03.2021 21:41 Publikacja: 16.03.2021 18:27

Bialoruś: reżim chce zmusić Polaków do milczenia

Foto: Fotorzepa, Darek Golik

Prokuratorzy wkroczyli we wtorek nad ranem do polskich szkół społecznych m.in. w Grodnie, Brześciu i Baranowiczach. To dzięki tym miejscom, działającym m.in. przy nieuznawanym przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi (ZPB), w kraju pod rządami Aleksandra Łukaszenki przetrwało nauczanie języka polskiego, od lat wypychanego z państwowego systemu oświaty.

Bo do dyspozycji kilkuset tysięcy mieszkających na Białorusi Polaków są jedynie dwie państwowe polskie szkoły: w Grodnie i Wołkowysku. Ale nawet w tych, całkiem sterowanych przez władze w Mińsku, placówkach, jak wynika z naszych informacji, też odbyły się kontrole służb. „Rzeczpospolita" próbowała się połączyć z kilkoma osobami, które doświadczyły we wtorek rewizji, ale żaden z rozmówców nie chciał komentować sytuacji. Z kolei dobrze poinformowany przedstawiciel władz w Grodnie jedynie odparł, że „wszystko się odbywa zgodnie z prawem", ale też zastrzegł anonimowość i odmówił komentarza w tej sprawie. Tłumaczył, że nie może rozmawiać z zagranicznymi mediami bez odpowiedniego zezwolenia MSZ. Prosił, by nie podawać nazwiska ani stanowiska. – Wszystko pan rozumie – sugerował. To dobrze obrazuje panującą obecnie atmosferę na Białorusi.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1078
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1077
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1076
Świat
Trump wycofuje USA z Rady Praw Człowieka. Koniec pomocy dla palestyńskich uchodźców
Świat
Thorsten Klute: Niemcy przed wyborami. Czy SPD ma jeszcze szansę?