Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski podkreślał, że Charków trwając pomimo wszystkiego pomaga w utrzymaniu siły całemu wschodowi Ukrainy.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Korea Północna krytykuje raport o zagrożeniu bronią masowego rażenia przez Rosję i Chiny
Korea Północna skrytykowała Stany Zjednoczone za określenie Chin i Rosji jako zagrożeń w swojej nowej strategii postępowania z bronią masowego rażenia.
W opublikowanym w zeszłym tygodniu raporcie Departamentu Obrony USA stwierdzono, że Rosja „stanowi najpoważniejsze zagrożenie nuklearne, biologiczne i chemiczne w najbliższej przyszłości”, podczas gdy Chiny stanowią „najbardziej wszechstronne i pilne wyzwanie” dla Stanów Zjednoczonych.
Koreę Północną i Iran również określono jako „trwałe zagrożenie”.
Obywatele Ukrainy zginęli w wypadku autokaru w Wenecji
Ambasada Ukrainy w Rzymie potwierdziła Sky News, że ukraińscy pasażerowie byli na pokładzie autokaru, który spadł z wiaduktu i zapalił się w pobliżu Wenecji w północnych Włoszech, w wyniku czego zginęło co najmniej 21 osób.
Czytaj więcej
We wtorek wieczorem z wiaduktu drogi w Mestre, lądowej części Wenecji, spadł autokar. Upadł z wysokości ok. 10 metrów na tory kolejowe i zapalił się. Zginęło co najmniej 21 osób - podają włoskie media.
Spiker amerykańskiej Izby Reprezentantów, który głosował za pomocą dla Ukrainy, usunięty ze stanowiska
Spiker Izby Reprezentantów USA Kevin McCarthy, który wcześniej wspierał wysłanie pomocy na Ukrainę, został usunięty ze stanowiska po historycznym wyzwaniu rzuconym jego przywództwu ze strony własnej partii. Inicjatorem był sojusznik Donalda Trumpa, Matt Gaetz.
Czytaj więcej
Po raz pierwszy w historii Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu odwołała ze stanowiska urzędującego spikera. Kevin McCarthy został odwołany po 9 miesiącach piastowania tej funkcji.
Litwa otworzyła korytarz tranzytowy dla ukraińskiego zboża do portów krajów bałtyckich
Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis. Według niego zmniejszy to presję na ukraińską granicę i zwiększy dostawy do Afryki i poza nią.
Burger King nadal działa w Rosji pomimo obietnicy odejścia
Sieć fast foodów Burger King nadal działa w Rosji, mimo zapowiedzi wycofania się z kraju w związku z inwazją na Ukrainę.
W marcu ubiegłego roku firma wstrzymała wsparcie korporacyjne dla swoich rosyjskich oddziałów, ale stwierdziła, że napotyka przeszkody, ponieważ jej główny franczyzobiorca w kraju „odmówił” zamknięcia sklepów.
Ponad rok później sieć w Rosji nadal działa normalnie.
Restaurant Brands International (RBI), która posiada 15 proc. udziałów w rosyjskiej działalności Burger Kinga, powiedziała BBC, że „nie ma obecnie żadnych nowych informacji do przekazania”.
Negocjacje akcesyjne Ukraina - UE już w grudniu?
Twierdzi tak portal Politico, powołując się na unijnych dyplomatów.
Czytaj więcej
Unia Europejska przygotowuje się do negocjacji z Ukrainą w sprawie jej przyszłego członkostwa, a oficjalne rozpoczęcie rozmów spodziewane jest już w grudniu.
Rosja twierdzi, że jej obrona powietrzna zestrzeliła ukraińską rakietę Neptun w pobliżu Krymu
Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało we wtorek, że rosyjska obrona powietrzna wykryła i zniszczyła ukraińską rakietę przeciwokrętową Neptun w pobliżu Krymu.
„3 października około godziny 20:30 czasu moskiewskiego zatrzymano podjętą przez reżim kijowski próbę ataku terrorystycznego przy użyciu rakiety przeciwokrętowej Neptun na obiekty na terytorium Federacji Rosyjskiej” – poinformowało ministerstwo w mediach społecznościowych.
„Systemy obrony powietrznej wykryły i zniszczyły ukraińską rakietę nad północno-zachodnią częścią Morza Czarnego u wybrzeży Półwyspu Krymskiego” – podało ministerstwo.
Ministerstwo nie podało dodatkowych szczegółów rzekomego zdarzenia.
Ukraiński żołnierz podejrzany o zamordowanie dwóch kolegów oficerów w Kijowie
Ukraiński żołnierz został aresztowany pod zarzutem zamordowania dwóch innych mundurowych w Kijowie po nocy spędzonej na piciu.
Ukraińska prokuratura generalna w poście na swojej stronie internetowej podała, że wczoraj wieczorem po 24-godzinnej zmianie żołnierz pił w stolicy alkohol z dwoma kolegami.
Następnie miał zastrzelić obu żołnierzy „w wyniku nagłego konfliktu”, po czym próbował uciec z miejsca zdarzenia.
Prokuratura generalna podała, że funkcjonariusze organów ścigania, którzy zatrzymali podejrzanego, zabezpieczyli karabin Kałasznikowa. Trwa dochodzenie.
Kukiz: Ukraina to kraj skorumpowany do cna
- To jest państwo skorumpowane do cna - mówił Kukiz. - Prezydent tego państwa jest w dużej mierze zakładnikiem oligarchów ukraińskich, z których wielu nie przebywa na terytorium Ukrainy, płacą podatki na Cyprze czy w Luksemburgu.
Czytaj więcej
Chciałbym, żeby jak najszybciej się skończyła i żeby było już po tych wyborach. To jest ciężka praca - powiedział Paweł Kukiz (Kukiz'15, Demokracja Bezpośrednia), "jedynka" na liście wyborczej PiS w Opolu, w "Gościu Wydarzeń" w Polsat News.
Zełenski złożył wizytę żołnierzom na północnym wschodzie kraju
W swoim wieczornym wystąpieniu wideo Zełenski twierdzi, że był w pobliżu Charkowa, drugiego co do wielkości miasta Ukrainy, i słyszał, jak dowódca ukraińskich sił lądowych Ołeksandr Syrskij mówił o obronie w tym rejonie i działaniach ofensywnych dalej na południe, w pobliżu Bachmutu.
- Niezwykle ważne jest, aby Charków mimo wszystko nie tylko się utrzymał, ale pomagał utrzymać silny cały nasz wschód – mówi Zełenski.
Rosyjskie MSZ wzywa ambasadora Mołdawii
Ambasador Mołdawii w Rosji został wezwany do ministerstwa spraw zagranicznych w Moskwie – podaje państwowa agencja informacyjna RIA.
Agencja podała, że „złożono protest” przeciwko ambasadorowi „w wyniku nacisków na rosyjskojęzyczne media”.
RIA powołała się na wypowiedź Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które podało, że kilku osobom zaangażowanym w nakładanie ograniczeń na rosyjskich dziennikarzy w Mołdawii odmówiono wjazdu na terytorium Rosji.
Protestowała na wizji. Prokuratura chce 9,5 roku więzienia dla Owsiannikowej
W marcu 2022 Marina Owsiannikowa, dziennikarka rosyjskiego Kanału 1 na wizji zorganizowała protest przeciw wojnie w Ukrainie.
W październiku uciekła z Rosji.
Podczas odbywającego się zaocznie procesu rosyjska prokuratura zażądała dla niej 9,5 roku więzienia.
USA ostrzegły Kijów, że musi zintensyfikować zwalczanie korupcji
- Przesłanie dla Ukraińców zawsze było takie, że jeśli którykolwiek z tych funduszy zostanie sprzeniewierzony, zagrozi to całej pomocy USA dla tego kraju – powiedział CNN jeden z amerykańskich urzędników.
Czytaj więcej
CNN, powołując się na amerykańskich urzędników pisze, że Waszyngton wysłał w ostatnich tygodniach do Kijowa szereg zawiadomień, w których stwierdził, że określone rodzaje wsparcia finansowego będą powiązane z postępami Kijowa w zwalczaniu korupcji w rządzie.
Członkowie partii prorosyjskiej dopuszczeni do wyborów lokalnych w Mołdawii
Mołdawski sąd orzekł, że członkowie prorosyjskiej partii Shor mogą brać udział w wyborach lokalnych zaledwie kilka miesięcy po wprowadzeniu zakazu.
Trybunał Konstytucyjny Mołdawii ogłosił dzisiaj decyzję w następstwie skargi złożonej przez członków Shor.
Partia kierowana przez oligarchę na wygnaniu Ilana Shora stała za serią antyrządowych protestów, które rozpoczęły się na początku tego roku. Zachód i rząd Mołdawii oskarżają ją o próby destabilizacji kraju.
W czerwcu sąd uznał działalność Shor za niezgodną z konstytucją i natychmiast jej zakazał.
Członkowie Shor, którzy chcą wziąć udział w listopadowych wyborach samorządowych, będą mogli kandydować jako niezależni kandydaci lub członkowie innych partii.
Sunak: Wielka Brytania będzie wspierać Ukrainę „tak długo, jak będzie to konieczne”
Rishi Sunak powiedział światowym przywódcom podczas zainicjowanej przez Joe Bidena wideorozmowy, że pomoc Wielkiej Brytanii dla Ukrainy będzie kontynuowana „tak długo, jak będzie trzeba”.
Podczas rozmowy Sunak wyraził także swoje „głębokie rozczarowanie” decyzją Moskwy o wycofaniu się z umowy zbożowej z Morza Czarnego, która umożliwiała bezpieczny eksport ukraińskiego zboża do reszty świata.
W oświadczeniu biura Sunaka przekazano: „Przywódcy zgodzili się, że Putin dokonał strategicznej błędnej kalkulacji, dokonując inwazji na Ukrainę, i jako dowód tego wskazali na poważne straty rosyjskie na polu bitwy”.
Białoruś rozpoczyna ćwiczenia gotowości bojowej armii
Jak podaje Reuters, białoruskie ministerstwo obrony poinformowało, że rozpoczęło ćwiczenia sprawdzające gotowość bojową swoich sił zbrojnych.
„Żołnierze w możliwie najkrótszym czasie przemaszerują w wyznaczone rejony, po czym nastąpi spełnienie standardów normatywnych w zakresie szkolenia bojowego” – podało ministerstwo. Nie określono, kiedy ćwiczenia się zakończą.
Manewry odbędą się w obwodach mińskim i witebskim i obejmą sprzęt wojskowy oraz lotnictwo.
Ćwiczenia wojskowe na Białorusi, dzięki którym Rosja mogła wykorzystać swoje terytorium jako punkt wypadowy do inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r., okresowo budzą obawy dotyczące bezpieczeństwa na Ukrainie, w Polsce i w krajach bałtyckich - pisze Reuters.
Dlaczego szef MSZ Szwecji nie był w Kijowie? Media: Nie miał paszportu
Pojawiają się doniesienia tłumaczące nieobecność ministra spraw zagranicznych Szwecji na spotkaniu szefów MSZ państw UE, które odbyło się w Kijowie.
Czytaj więcej
Minister spraw zagranicznych Szwecji Tobias Billström nie wziął udziału w spotkaniu szefów MSZ państw Unii Europejskiej w Kijowie, ponieważ zapomniał paszportu - donoszą media.
Wideonarada ws. bezpieczeństwa Ukrainy
Rozmowa odbyła się z inicjatywy prezydenta Joe Bidena, wzięli w niej udział reprezentanci państw G7, szef NATO, prezydenci Polski i Rumunii.
Czytaj więcej
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w wideokonferencji zorganizowanej z inicjatywy prezydenta USA Joe Bidena. Prócz prezydenta Polski Europę Środkowo-Wschodnią reprezentował prezydent Rumunii Klaus Iohannis.
Przyjaciel Putina osamotniony na obchodach zjednoczenia Niemiec
Dziennik "Bild" pisze, że żaden z niemieckich polityków nie chciał znaleźć się w kadrze razem z Gerhardem Schröderem, byłym kanclerzem i przyjacielem prezydenta Putina, oskarżanym o lobbing w interesie Rosji.
Kreml odgraża się, że sankcje mu niestraszne
– Wprowadzony przez kraje zachodnie pułap cen ropy z Rosji okazał się nieskuteczny – oświadczył wicepremier Rosji Aleksander Nowak, jak informuje agencja RIA Nowosti. Według niego, cena rosyjskiej ropy w eksporcie przekracza obecnie 60 dolarów za baryłkę.
Czytaj więcej
Rosjanie stoją w kolejkach po paliwo, a Kreml chwali się, że za granicą sprzedaje ją drożej, aniżeli wynosi sankcyjny limit cenowy.
Dwie osoby ranne w obwodzie chersońskim
Chersońska prokuratura podała, że wojska rosyjskie ostrzelały gminę Biłozerka, w wyniku czego dwie osoby - mężczyzna i kobieta - zostały ranne.
Doniesienia o ostrzale Antoniwki
Jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału miejscowości Antoniwka na przedmieściach Chersonia - podał Ołeksandr Prokudin, szef obwodowej administracji.
Obwód czernihowski. Odbudowa mostów zmierza ku końcowi
Wiaczesław Czaus, szef Czernihowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej podał, że od początku inwazji Rosji na Ukrainę w regionie w wyniku działań wojennych uszkodzonych lub zniszczonych zostało 38 mostów. Czaus przekazał, że 34 przeprawy zostały tymczasowo lub całkowicie wyremontowane oraz że "z 1100 kilometrów zniszczonych lub uszkodzonych dróg przywrócono ponad 700 km".
Czy Władimirowi Putinowi uda się stworzyć Grupę Wagnera 2.0?
Władimir Putin usiłuje wyznaczyć na następcę Prigożina i Utkina Dmitrija Troszewa, pseudonim "Siwy". Pod rządami Prigożina Utkin odpowiedzialny był za wszystkie działania bojowe najemników, a Troszew – za sprawy prawne, logistykę, szkolenia, obozy najemników. Były oficer wojsk desantowych, a potem pułkownik policji w Petersburgu, nie posiada jednak charyzmy dowódcy mogącego poderwać najemników do walki.
Czytaj więcej
Ukraińscy żołnierze zauważyli najemników na dwóch odcinkach frontu, ale ich pojawienie się na Ukrainie nie wpływa na przebieg walk.
Rosjanie twierdzą, że zestrzelili kilkadziesiąt ukraińskich dronów
Ministerstwo Obrony Rosji podało, że w ciągu ostatnich 24 godzin rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła 58 ukraińskich dronów oraz dwa pociski HIMARS.
Rosja testuje rakietę z napędem atomowym. Władimir Putin chce przestraszyć Europę?
Buriewiestnik to w języku rosyjskim nazywa ptaka zwiastującego burzę. Od kilku lat pojawia się ona w światowych mediach w kontekście rosyjskiej międzykontynentalnej rakiety balistycznej wyposażonej w napęd atomowy. Pocisk (w krajach NATO otrzymał nazwę SSC-X-9 Skyfall), który może być wyposażony np. w głowicę nuklearną, dzięki silnikowi jądrowemu miałby nieograniczony zasięg.
Czytaj więcej
Rosja rozpoczęła kolejne próby rakiety z napędem atomowym. – To sygnał pod adresem Waszyngtonu i państw Europy. Putin chce ich postraszyć – komentuje ukraiński ekspert.
Kiedy wizyta Putina w Chinach?
Rzecznik Kremla został zapytany o zapowiadaną wizytę prezydenta Rosji Władimira Putina w Chinach. Dmitrij Pieskow powiedział dziennikarzom, że data podróży zostanie podana "wkrótce".
Pierwsza od wybuchu wojny wizyta japońskiego parlamentarzysty w Rosji
Muneo Suzuki, członek opozycyjnej Partii Innowacji, spotkał się w Rosji z wiceszefem tamtejszego MSZ, Andriejem Rudenko.
Czytaj więcej
Japoński parlamentarzysta, od dawna opowiadający się za bliskimi więziami między Rosją a Japonią, pojechał do Rosji i spotkał się tam z wiceszefem rosyjskiego MSZ. Podróż Muneo Suzukiego do Rosji potępił japoński rząd.
Wołodymyr Zełenski odwiedził jednostki walczące w rejonie Kupiańska i Łymanu
Odwiedzony przez Zełenskiego odcinek frontu jest jedynym, na którym Rosjanie podejmują obecnie działania ofensywne.
Putin nie wybiera się jeszcze do Korei Północnej
Prezydent Rosji Władimir Putin nie wybiera się jeszcze do Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, termin wizyty zostanie uzgodniony kanałami dyplomatycznymi - oświadczył rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow.
Polacy postawią nagrobek ukraińskiemu żołnierzowi, który poległ w wojnie z Rosją
Bogdan Szczerbyk po wybuchu wojny w Ukrainie, wyposażony przez polskich przyjaciół przekroczył granicę i na ochotnika zgłosił się do wojska. Został wysłany na front w okolice Doniecka. Spodziewając się najgorszego, w SMS-ie wysłanym do matki napisał: „Kiedy umrę, chcę, żeby na moim grobie były dwie flagi, ukraińska i polska i napis – Wszystko dobrze”. Zginął 14 września w rejonie donieckim w wyniku obrażeń spowodowanych atakiem rakietowym. Ciało żołnierza spoczęło na cmentarzu w rodzinnej wiosce na Wołyniu. Na jego trumnie leżały dwie flagi – ukraińska i polska. Flagi do dziś znajdują się nad grobem żołnierza.
Czytaj więcej
Fundacja Kresy w Potrzebie postawiła grób Bogdanowi Szczerbykowi – ukraińskiemu żołnierzowi, który przed wybuchem wojny pracował w Polsce. Szczerbyk przed śmiercią chciał, aby na jego grobie umieszczono flagi Polski i Ukrainy.
Burger King wciąż karmi Rosjan
Amerykańska sieć fast-food wciąż działa w Rosji, a obiecała w zeszłym roku, że się wycofa z tego rynku.
Czytaj więcej
Ponad rok temu właściciel marki Burger King na rosyjskim rynku obiecał opuścić ten kraj w związku z agresją wobec Ukrainy. Rosjanie jednak nadal mogą cieszyć się Whooperem.
Mariusz Błaszczak podjął decyzję o sformowaniu nowej brygady na flance wschodniej
18 Brygada Zmotoryzowana ma wejść w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej, a jej dowództwo znajdzie się w Poniatowej, w województwie lubelskim.
W Rosji wprowadzają limity paliwa na stacjach
Na należących do Łukoilu zatankować można zaledwie 10 litrów na osobę. Kreml interweniuje.
Czytaj więcej
Kolejna odsłona kryzysu paliwowego w Rosji: koncerny wprowadzają limity na paliwa na swoich stacjach. Na należących do Łukoilu zatankować można zaledwie 10 litrów na osobę. Kreml interweniuje.
Rosjanie ostrzelali Kozaczą Łopań
W wyniku ostrzału wsi w obwodzie charkowskim część jej mieszkańców została pozbawionych dostępu do prądu. W wyniku ostrzału uszkodzone zostały też budynki mieszkalne. O ostrzale informuje na swoim profilu na Facebooku Wiaczesław Zadorenko, szef rady gminy Derhacziw Wiaczesław Zadorenko.
Zboże z Ukrainy trafi na Litwę
Minister rolnictwa poinformował, że kontrole zostały przeniesione do portu w Kłajpedzie.
Czytaj więcej
"Dogadaliśmy ważną sprawę. Od środy kontrole ukraińskiego zboża, które jedzie w tranzycie przez Litwę, zostają przeniesione z granicy ukraińsko-polskiej na teren Litwy, do portu w Kłajpedzie" - poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
Rosyjska armia informuje o strąceniu dwóch ukraińskich dronów i trzech rakiet nad obwodem biełgorodzkim
Do ataku na obwód biełgorodzki miało dojść przed południem, ok. godziny 11:00. Ministerstwo Obrony Rosji podaje, że Ukraińcy użyli do ataku trzech rakiet i dwóch dronów - wszystkie miały zostać strącone.
Minister obrony Rosji poinformował, że Rosja nie planuje dodatkowej mobilizacji
- Sztab Generalny nie ma planów zorganizowania dodatkowej mobilizacji. Siły Zbrojne mają wystarczającą liczbę personelu wojskowego, by prowadzić specjalną operację wojskową - oświadczył minister obrony, Siergiej Szojgu, w czasie spotkania z kierownictwem resortu obrony Rosji. Szojgu poinformował też, że jesienny pobór rozpoczął się 1 października przebiega zgodnie z planem i w granicach obowiązującego prawa. W ramach poboru do służby ma zostać powołanych 130 tys. osób.
USA i Dania będą współpracować, by wzmocnić cyberbezpieczeństwo ukraińskiej infrastruktury krytycznej
Ambasada USA na Ukrainie podała, że Dania zainwestuje w projekt realizowany przez USAID 2,8 mln dolarów.
Kreml chce ręcznie sterować rosyjska walutą
Kurs dolara przekroczył psychologiczną granicę 100 rubli.
Czytaj więcej
We wtorek rano kurs dolara przekroczył psychologiczną granicę 100 rubli. Eksperci wskazują na rosnący popyt Rosjan na towary z coraz droższego importu. A Kreml sięga po pomysły z minionej epoki - jak ręczne sterowanie kursem.
Ok. 6 rano Rosjanie ostrzelali Chersoń
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin, który zamieścił też nagranie ilustrujące skutki ostrzału w którym uszkodzone zostały budynki mieszkalne i samochody.
Władimir Putin w listopadzie ma ogłosić decyzję ws. startu w wyborach prezydenckich
Prezydent Rosji ma to ogłosić w listopadzie - podaje "Kommiersant", powołując się na niezidentyfikowane źródła bliskie prezydenckiej administracji.
Czytaj więcej
Władimir Putin może wkrótce ogłosić decyzję ws. swojego startu w wyborach prezydenckich w 2024 roku - informuje "Kommiersant".
W ciągu doby Ukraińcy zaatakowali 22 miejscowości w obwodzie zaporoskim
Informacje takie przekazuje Jurij Małaszko, szef obwodu zaporoskiego, na swoim kanale w serwisie Telegram. Ostrzelane zostały 22 miejscowości w obwodzie zaporoskim.
Ukraina potrzebuje więcej zestawów przeciwlotniczych Gepard '
Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy, płk Jurij Ihnat zadeklarował, że, aby wzmocnić obronę przeciwlotniczą Ukraina potrzebuje więcej zestawów przeciwlotniczych Gepard, systemów Skynex i analogicznych systemów przeciwlotniczych, które radzą sobie z dronami-kamikadze Shahed.
Ile okrętów mają na Morzu Czarnym Rosjanie?
Według danych ukraińskiej marynarki, obecnie na Morzu Czarnym dyżur bojowy pełnią trzy rosyjskie okręty - żaden nie jest uzbrojony w pociski manewrujące Kalibr.
Zboże z Ukrainy będzie badane na Litwie
W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi zorganizowano konferencję prasową, na której po rozmowach z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim oraz ministrem rolnictwa Litwy Kęstutisem Navickasem głos zabrał minister Robert Telus.
- Spotkanie na temat tranzytu przez Polskę zboża. Dogadaliśmy ważną sprawę, że od jutra badania kontrolne z granicy ukraińsko-polskiej jeżeli chodzi o zboże, które jedzie w tranzycie przez Litwę będą prowadzone na terenie Litwy, w porcie litewskim. Tak, że to jest dobra sprawa w budowaniu tego tranzytu, w budowaniu tego korytarza solidarnościowego, który my jako Polska zbudowaliśmy w Europie - oświadczył szef polskiego resortu rolnictwa.
Pięć osób rannych w obwodzie donieckim
P.o. gubernator obwodu donieckiego Ihor Moroz podał w mediach społecznościowych, że w poniedziałek 2 października w regionie Rosjanie ranili pięciu mieszkańców obwodu.
Finlandia szykuje pomoc dla Ukrainy
Minister spraw zagranicznych Finlandii Elina Valtonen oświadczyła w mediach społecznościowych, że jej kraj przekazał Ukrainie prawie dwa miliardy euro. "Nasz następny pakiet pomocy wojskowej jest przygotowywany" - zadeklarowała minister, pisząc na platformie X (dawniej Twitter), że Finlandia i Unia Europejska będą wspierać Ukrainę "tak długo, jak będzie to konieczne".
W nocy nad Ukrainą strącono 29 dronów-kamikadze i jedną rakietę Iskander-K
Rosjanie atakowali Ukrainę przy użyciu 31 dronów-kamikadze.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 279 440 żołnierzy, 4 732 czołgi, 9 008 pojazdów opancerzonych, 6 565 zestawów artyleryjskich, 801 wyrzutni rakiet, 540 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 5 080 bezzałogowych statków powietrznych, 1 529 pocisków manewrujących, 20 jednostek nawodnych, jeden okręt podwodny, 8 932 pojazdy (w tym cysterny), 943 jednostki sprzętu specjalnego.
W nocy nad obwodem dniepropietrowskim strącono 13 dronów-kamikadze
Rosjanie trafili też w obiekty infrastruktury w obwodzie - informuje szef lokalnej administracji obwodowej, Serhij Łysak na swoim profilu na Facebooku. Oprócz 13 dronów-kamikadze nad obwodem dniepropietrowskim strącono też w nocy pocisk manewrujący. Spadające szczątki celu powietrznego wywołały pożar w Dnieprze.
Rosjanie twierdzą, że Ukraińcy ostrzelali obwód briański przy użyciu amunicji kasetowej
O ostrzale wsi Klimowo informuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu briańskiego, Aleksandr Bohomaz. W wyniku ostrzału uszkodzonych miało zostać kilka budynków mieszkalnych i gospodarczych.
Armenia: Wpływowe środowiska zachęcają do wypowiedzenia Rosji umów wojskowych
To oznaczałoby, że Rosjanie musieliby ewakuować 102. bazę wojskową z Giumri oraz wycofać swoje siły (FSB Rosji) z granicy ormiańsko-tureckiej. Autorzy apelu namawiają rząd, by złożył wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej i postawił na „partnerstwo strategiczne” m.in. z państwami UE, USA, Kanadą czy Indiami.
Czytaj więcej
Armenia zastanawia się nad opuszczeniem organizacji bezpieczeństwa, której przewodzi Rosja. Od Putina oddalają się też sojusznicy z Azji Środkowej.
Mieszkańcy informują o eksplozjach w Chersoniu
W Charkowie powstanie pierwsza na Ukrainie podziemna szkoła
O jej budowie poinformował mer Charkowa, Ihor Terechow.
Czytaj więcej
Mer Charkowa, Ihor Terechow poinformował, że w jego mieście powstanie pierwsza w kraju szkoła znajdująca się pod powierzchnią ziemi.
Rosjanie informują o dwóch atakach powietrznych na zgrupowania Ukraińców w rejonie Kupiańska
Szef centrum prasowego Zgrupowania Wojsk "Zachód", Siergiej Żybiński, poinformował, że "lotnictwo operacyjno-taktyczne" zgrupowania przeprowadziło dwa ataki powietrzne na jednostki ukraińskiej 47. Brygady Zmechanizowanej oraz skład paliw i smarów na odcinku kupiańskim frontu.
4 października w Rosji zawyją syreny, a telewizja nada sygnał alarmowy
Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Federacji Rosyjskiej przeprowadzi ogólnokrajowy test systemów ostrzegania o zagrożeniach. 4 października w Rosji uruchomione zostaną syreny i głośniki informujące o zagrożeniu, a telewizja i radio nadadzą sygnały alarmowe.
Zełenski: Wszyscy wiemy, że jest tylko kwestią czasu, by Ukraina została członkiem UE
Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, komentując w swoim wieczornym wystąpieniu szczyt szefów MSZ państw UE, który odbył się w Kijowie podkreślił, że choć był to pierwszy przypadek, gdy taki szczyt miał miejsce poza Unią Europejską to jednak odbywał się on "tylko formalnie poza nią". - Wszyscy wiemy, że jest tylko kwestią czasu, by Ukraina stała się członkiem UE. Więc spotkanie w rzeczywistości odbyło się w UE. Obiektywnie, nasz kraj jest liderem w ochronie fundamentów, na których opiera się europejska jedność. Jedność współczesnej Europy, która ceni ludzką wolność i równość narodów, normy prawa międzynarodowego - podkreślił Zełenski.
W nocy na Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny w czterech obwodach
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informowało w nocy o groźbie ataku dronów na obwody chersoński, mikołajowski, dniepropietrowski i doniecki.
Dania otworzyła oddział swojej ambasady w Mikołajowie
O otwarciu oddziału ambasady Danii Ukrainie w Mikołajowie poinformował szef MSZ Danii, Lars Løkke Rasmussen, przed spotkaniem szefów MSZ państw UE w Kijowie. - Musimy zrobić wszystko, co możemy, by wspierać Ukrainę. Wczesna faza odbudowy kraju jest potrzebna teraz, nie możemy czekać na koniec wojny. Otwieramy biuro ambasady w Mikołajowie, aby wzmocnić naszą obecność i zintensyfikować współpracę z lokalnymi władzami - wyjaśnił.
W poniedziałek wieczorem Rosjanie zestrzelili dron nad obwodem briańskim
O strąconym dronie informuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu briańskiego, Aleksandr Bogomaz. Z kolei Ministerstwo Obrony Rosji podało, że dron został strącony ok. 23:30 czasu moskiewskiego.
Dawny obywatel Ukrainy z Kamczatki pozbawiony rosyjskiego obywatelstwa za wezwania do ekstremizmu i aktów terroru
Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji podała, że były obywatel Ukrainy, który uzyskał rosyjskie obywatelstwo w 2014 roku i obecnie mieszka na Kamczatce, został pozbawiony rosyjskiego obywatelstwa i zesłany na cztery lata do kolonii karnej, za wezwania do działań ekstremistycznych i terrorystycznych.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.