USA. Kevin McCarthy odwołany ze stanowiska spikera Izby Reprezentantów

Po raz pierwszy w historii Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu odwołała ze stanowiska urzędującego spikera. Kevin McCarthy został odwołany po 9 miesiącach piastowania tej funkcji.

Publikacja: 03.10.2023 23:20

Matt Gaetz, inicjator usunięcia Kevina McCarthy'ego ze stanowiska, osiągnął swój cel

Matt Gaetz, inicjator usunięcia Kevina McCarthy'ego ze stanowiska, osiągnął swój cel

Foto: AFP

amk

Z wnioskiem o odwołanie McCarthy'ego wystąpił przedstawiciel skrajnie prawicowego skrzydła republikanów, Matt Gaetz.

Konserwatyści zarzucali spikerowi, że złamał zawartą z nimi umowę i sprzymierzył się z demokratami, umożliwiając przegłosowanie budżetowego prowizorium, które pozwala na dalsze funkcjonowanie rządu USA

Czytaj więcej

USA: Jest wniosek o odwołanie trzeciej osoby w państwie. Bunt wśród republikanów

Podczas debaty w Izbie Gaetz i garstka sojuszników skrytykowali McCarthy'ego za przyłączenie się do demokratów w celu uchwalenia tymczasowego finansowania rządu.

- Potrzebujemy spikera, który będzie walczył o coś – o cokolwiek – innego niż pozostanie na stanowisku  – powiedział przedstawiciel Partii Republikańskiej Bob Good.

Zwolennicy McCarthy'ego stwierdzili, że udało mu się ograniczyć wydatki i realizować inne konserwatywne priorytety, mimo że Demokraci kontrolują Biały Dom i Senat. Ostrzegli, że ich zyski będą zagrożone, jeśli usuną swojego przywódcę.

- Zastanówcie się długo i intensywnie, zanim pogrążycie nas w chaosie, bo właśnie tam zmierzamy – powiedział przedstawiciel Partii Republikańskiej Tom Cole.

Historyczne głosowanie w Izbie Reprezentantów

Kevin McCarthy, który wcześniej wspierał wysłanie pomocy na Ukrainę, został usunięty ze stanowiska po historycznym wyzwaniu rzuconym jego przywództwu ze strony własnej partii.

Jest pierwszym w historii USA spikerem, usuniętym w trakcie urzędowania.

Czytaj więcej

Izba Reprezentantów wszczyna śledztwo w sprawie impeachmentu Joe Bidena

Jego odwołanie poparli wszyscy kongresmeni demokratów oraz ośmiu republikanów. Decyzja zapadła stosunkiem głosów 216 do 210.

Urząd odwołanego spikera przejmie tymczasowo wskazana przez niego osoba, ale praktycznie prace Izby Reprezentantów uległy paraliżowi do chwili wybrania nowego spikera.

Gaetz i żądza sławy?

Inicjator odwołania McCarthy'ego, Matt Gaetz, był jednym z kilkunastu republikanów, którzy w styczniu wielokrotnie głosowali przeciwko kandydaturze McCarthy'ego na przewodniczącego.

McCarthy ostatecznie zapewnił sobie wygraną po 15 rundach głosowania. Aby zdobyć stanowisko, zgodził się na zasady, które ułatwiły kwestionowanie jego przywództwa.

Zwolennicy McCarthy'ego twierdzą, że motywacją Gaetza jest żądza rozgłosu, szansa na zdobycie wyższego urzędu lub uraza w związku z trwającym dochodzeniem dotyczącym etyki w sprawie możliwych niewłaściwych zachowań seksualnych i zażywania narkotyków.

Gaetz zaprzecza popełnieniu przestępstwa i twierdzi, że nie motywuje go niechęć do McCarthy'ego.

- To nie jest krytyka jednostki – to krytyka pracy. Praca nie została wykonana – powiedział.

Polityka
Andrzej Łomanowski: Czy wojna w Ukrainie znudziła Donalda Trumpa
Polityka
Członkowie NATO w Europie obawiają się, że o wycofaniu wojsk USA dowiedzą się z mediów
Polityka
Donald Trump staje się królem? Nie on powinien decydować o cłach
Polityka
Niemcy: Jest porozumienie ws. nowego rządu. Będzie wielka koalicja
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Polityka
Donald Trump zapowiada kolejne cła. Tym razem chodzi o leki