Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Doradca szefa kancelarii Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak, wyraził przekonanie, że Ukraina będzie otrzymywać niezbędną pomoc do końca wojny.
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Departament Stanu USA: Rosja i Korea Północna poczyniły postępy w rozmowach w sprawie broni
Waszyngton jest przekonany, że podczas wizyty przywódcy Korei Północnej w Rosji odbyły się negocjacje w sprawie dostaw broni do Rosji.
- Wielokrotnie to powtarzaliśmy i ostrzegaliśmy, że rozmowy dotyczące uzbrojenia między Rosją a Koreą Północną niemal na pewno miały miejsce podczas podróży Kim Dzong Una do Rosji. Uważamy, że są one w toku - powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller.
- Wzywamy Koreę Północną do trzymania się tego, co publicznie zapowiadała i powstrzymania się od dostarczania broni do Rosji - dodał.
Ukraiński operator drona zniszczył rosyjski zestaw przeciwlotniczy Strieła-10. Armia udostępniła nagranie
Ukraińskie wojsko nie informuje kiedy i na jakim odcinku frontu doszło do zniszczenia samobieżnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego.
W Kijowie odbędzie się wspólne posiedzenie rządów Rumunii i Ukrainy
Rumuński premier Marcel Ciolacu odwiedzi Kijów w październiku, aby wziąć udział we wspólnym posiedzeniu rządów Ukrainy i Rumunii.
Ciolacu wspomniał również o dyskusjach na temat importu ukraińskich produktów rolnych.
- Prowadzimy uczciwy dialog z ukraińskim premierem i znaleźliśmy najlepsze rozwiązania, aby rolnicy nie ucierpieli, a Ukraina mogła transportować swoje zboże - powiedział.
Premier Kanady przeprosił za oklaski w parlamencie dla byłego nazisty
Justin Trudeau przyznał, że popełniono "straszny błąd" honorując ukraińskiego weterana II wojny światowej, Jarosława Hunkę, który służył w jednostce walczącej u boku nazistów.
Czytaj więcej
Premier Justin Trudeau złożył "bezwarunkowe przeprosiny" w imieniu wszystkich kanadyjskich posłów za uhonorowanie weterana nazistowskiego oddziału w Izbie Gmin podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Na Ukrainę znów trafili najemnicy z Grupy Wagnera
Płk Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk podkreśla, że obecność wagnerowców w Donbasie potwierdza ukraińskie rozpoznanie i przechwycone rozmowy Rosjan.
Czytaj więcej
Najemnicy z rosyjskiej Grupy Wagnera znów walczą na Ukrainie, z której wcześniej, po zajęciu Bachmutu, wycofał ich nieżyjący już Jewgienij Prigożyn, twórca tej prywatnej organizacji wojskowej. O powrocie wagnerowców na Ukrainę pisze Politico.
Ukraina może wycofać skargę na Polskę. Stawia warunek
Ukraiński wiceminister gospodarki przedstawił, jaki warunek musi być spełniony, by Kijów wycofał skargę ze Światowej Organizacji Handlu (WTO).
Czytaj więcej
Wiceminister gospodarki Ukrainy Taras Kaczka przedstawił warunki, na jakich Kijów jest gotowy wycofać swój pozew do WTO w celu rozwiązania sporu zbożowego.
W piątek w nocy Most Krymski będzie zamknięty przez dziewięć godzin
Most Krymski ma być zamknięty w części drogowej między 21:00 28 września a 6:00 29 września w związku z pracami naprawczymi - podało Ministerstwo Transportu Federacji Rosyjskiej.
Scholz ma nadal obawy w sprawie przekazania Ukrainie pocisków Taurus
Kanclerz Niemiec uważa, że decyzja o dostarczeniu pocisków dalekiego zasięgu na Ukrainę może przybliżyć Niemcy do bezpośredniego konfliktu z Rosją - informuje "Wall Street Journal".
Czytaj więcej
Władze Niemiec wstrzymują się z decydują w sprawie przekazania Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu Taurus. O obawach kanclerza Olafa Scholza informuje "Wall Street Journal".
Ambasadorowie sześciu krajów NATO rozpoczynają pracę na Ukrainie
Prezydent Wołodymyr Zełenski przyjął listy uwierzytelniające ambasadorów Estonii, Francji, Słowenii, Węgier, Wielkiej Brytanii i Kanady, co jest ostatnim formalnym krokiem w ich pracy na Ukrainie.
"Czuję się jak zmęczona gwiazda rocka". Nawalny przeniesiony do pojedynczej celi
Lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny powiedział, że otrzyma "najsurowszą możliwą karę" po odrzuceniu apelacji od nowego wyroku 19 lat więzienia i czuje się jak "zmęczona gwiazda rocka na skraju depresji".
W oświadczeniu opublikowanym w serwisie X (dawniej Twitter) przekazał, że został przeniesiony do "pojedynczej celi" i będzie to "najsurowsza możliwa kara we wszystkich rodzajach więzień".
Ambasador Rosji na Kubie zabrał głos ws. rekrutacji najemników do walki na Ukrainie w tym kraju
Kubański rząd poinformował we wrześniu, że młodzi mężczyźni z Kuby zaciągali się do rosyjskiej armii w ostatnich miesiącach jako najemnicy i ofiary domniemanego handlu ludźmi.
Czytaj więcej
Kuba i Rosja współpracują przy wyjaśnianiu sprawy Kubańczyków, którzy zaciągnęli się do rosyjskiej armii, by brać udział w walkach na Ukrainie - poinformował rosyjski ambasador w Hawanie, Wiktor Koronelli. To pierwsza publiczna wypowiedź rosyjskiego ambasadora w tej sprawie.
Alarm powietrzny w Sewastopolu
Michaił Razwożajew, szef władz okupacyjnych Sewastopola, poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram, że w mieście ogłoszono alarm powietrzny. O alarmie poinformowały też lokalne kanały telewizyjne i stacje radiowe.
W pobliżu Krzywego Rogu ukraińska armia zestrzeliła rosyjskiego drona
Informacje takie przekazuje mer Krzywego Rogu, Ołeksandr Wikuł, na swoim kanale w serwisie Telegram.
Ruch na Moście Krymskim tymczasowo wstrzymany
W środę wieczorem ruch na Moście Krymskim został tymczasowo wstrzymany - informuje kanał w serwisie Telegram monitorujący sytuację na wjazdach na most. Poprzedni raz ruch na Moście został wstrzymany w środę rano - trwało to wówczas ok. 18 minut.
Hillary Clinton: Putin sprowadził na siebie rozszerzenie NATO
Była sekretarz stanu USA zwróciła się do prezydenta Rosji Władimira Putina. Mówiła również o reakcji USA na wojnę na Ukrainie i relacjach z partnerami Waszyngtonu po prezydenturze Donalda Trumpa.
Czytaj więcej
Była Sekretarz Stanu USA Hillary Clinton zwróciła się do prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie rozszerzenia NATO. - Wielka szkoda, Władimirze. Sam to na siebie sprowadziłeś - powiedziała.
Ukraina powołała trzech wiceministrów obrony
W połowie września odwołano 6 wiceministrów obrony i sekretarzy stanu. Wcześniej ogłoszono dymisję ministra Ołeksija Reznikowa. Zastąpił go Rustem Umerow.
Niemcy odkupią od Szwajcarów czołgi Leopard 2
Szwajcaria wydała zgodę na odsprzedaż czołgów Leopard 2. O możliwość zakupu czołgu zwrócili się Niemcy, którzy własne maszyny przekazali Ukrainie.
Czytaj więcej
Szwajcaria wydała zgodę na odprzedaż części wyprodukowanych w Niemczech czołgów Leopard 2. Władze w Berlinie zwróciły się o możliwość zakupu maszyn w związku z przekazaniem własnego sprzętu ukraińskiej armii.
Wojskowy Ił-76 zarejestrowany na Białorusi rozbił się w Mali
Na pokładzie znajdowali się żołnierze malijskiej armii i rosyjscy najemnicy z Grupy Wagnera. Zginąć mogło nawet 140 osób.
Czytaj więcej
W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać katastrofę samolotu wojskowego Ił-76, w której zginąć mieli zarówno malijscy żołnierze, jak i najemnicy z rosyjskiej prywatnej organizacji wojskowej, Grupy Wagnera.
Parlament Bułgarii zatwierdził przekazanie Ukrainie starych rakiet S-300 wymagających naprawy
Bułgarski parlament zagłosował za zamkniętymi drzwiami za dostarczeniem Ukrainie pocisków rakietowych systemu S-300. Pociski mają być zdolne do wykorzystania po naprawie.
Mieszkańcy Chersonia wezwani do ukrycia się w schronach
Szef administracji wojskowej Chersonia wezwał mieszkańców do schronienia się po tym, jak w mieście doszło do eksplozji.
"Rosyjska armia ostrzeliwuje miasto z tymczasowo okupowanego lewego brzegu" - poinformowano.
"Udajcie się w bezpieczniejsze miejsca! Dbajcie o siebie i swoich bliskich!" - zaapelowano.
The Guardian: Ukraina wysłała list do G7 w sprawie wykorzystania zachodnich części w dronach Shahed
W liście ukraińskich władz do państw G7 stwierdzono, że niektóre komponenty używane do produkcji dronów typu Shahed pochodzą od firm, które swoje siedziby mają na Zachodzie.
W liście zarzucono, że ponad 50 komponentów elektrycznych pierwotnie pochodziło od firm zlokalizowanych w krajach, które są zarówno sprzymierzone z Ukrainą, jak i zaangażowane w sankcje przeciw Rosji. Wśród wymienionych krajów znalazły się Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Holandia, Niemcy, Polska, Kanada i Japonia.
Szmyhal: Ukraina potrzebuje 37 miliardów dolarów na rozminowanie
- Wróg celowo zaminowuje nasze miasta i wsie, nasze terytoria, lasy i pola, powodując straty nie tylko wśród wojska, ale także wśród cywilów. Dziś na Ukrainie potencjalnie zaminowany jest obszar o powierzchni 174 tys. kilometrów kwadratowych. To ogromny obszar, którego rozminowanie może zająć dziesięciolecia - powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal.
- Według szacunków Banku Światowego, na oczyszczenie obszarów zaminowanych konieczne będzie wydanie ponad 37 miliardów dolarów - oświadczył szef ukraińskiego rządu dodając, że im dłuższa okupacja, tym więcej min, niewybuchów i bomb.
Łotewskie drużyny nie będą grały z rosyjskimi
Łotewska federacja piłkarska ogłosiła, że łotewskie drużyny narodowe wszystkich szczebli nie będą grały przeciwko drużynom rosyjskim, niezależnie od miejsca rozgrywania takich meczów. Stanowisko to ma pozostać w mocy do zakończenia konfliktu na Ukrainie.
Deklaracja łotewskiego związku to reakcja na decyzję Komitetu Wykonawczego UEFA o ponownym dopuszczeniu do rozgrywek rosyjskich juniorów.
Ukraina: Mamy zasoby dla stabilnego bezpieczeństwa żywnościowego
Wiceminister polityki rolnej i żywności Ukrainy Taras Wysocki oświadczył, że aby zapewnić stabilność bezpieczeństwa żywnościowego, kraj musi uprawiać znacznie więcej produktów niż potrzeba do konsumpcji krajowej oraz zapewnić, by ceny tych produktów były przystępne dla konsumentów. "Ukraina ma do tego wszystkie zasoby" - zapewnił oceniając, że ważną częścią bezpieczeństwa żywnościowego jest rozwój łańcuchów eksportowych.
Litwa przekazała Ukrainie sprzęt radarowy
Biuro prasowe Ministerstwa Obrony Litwy poinformowało, że w odpowiedzi na potrzeby i prośbę Ukrainy litewska marynarka wojenna przekazała marynarce wojennej Ukrainy zestawy sprzętu radarowego.
Resort zastrzegł, że nie może ujawnić szczegółów dotyczących transportu, w tym wartości przekazanego sprzętu.
Rozmowy ministrów rolnictwa Polski i Ukrainy
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus rozmawiał dziś ze swym ukraińskim odpowiednikiem Mykołą Solskim. Polityk poinformował, że rozmowa dotyczyła m.in. transportu i sprzedaży zboża z Ukrainy. Telus powiedział, że Polska apeluje do Ukrainy o wycofanie skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO) jako bezpodstawnej oraz że Ukraina zadeklarowała przemyślenie tej decyzji.
Zełenski do zdrajców: Będzie odpłata
Prezydent Ukrainy w mediach społecznościowych odniósł się do sukcesu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Wołodymyr Zełenski poinformował, że funkcjonariusze SBU zatrzymali osoby, które tydzień temu korygowały nocny atak na Kijów. "To dobry sygnał dla wszystkich zdrajców: będzie odpłata" - podkreślił.
UEFA chce przywrócić część rosyjskich piłkarzy do rozgrywek. PZPN reaguje
Do sprawy po wydanym przez UEFA oświadczeniu odniósł się prezes PZPN Cezary Kulesza.
Czytaj więcej
Prezes PZPN Cezary Kulesza negatywnie zareagował na decyzję UEFA w spawie ponownego dopuszczenia do rozgrywek piłkarskich rosyjskich drużyn juniorskich.
Minister rolnictwa ma pomysł na załagodzenie sporu z Ukrainą
Przeniesienie kontroli zboża z Polski - do portów w Niemczech i na Litwie, nowe mechanizmy wysyłania zboża na teren Polski.
Czytaj więcej
Przeniesienie kontroli zboża z Polski – do portów w Niemczech i na Litwie, nowe mechanizmy wysyłania zboża na teren Polski, a także wygaszenie emocji – zapowiedział Robert Telus, minister rolnictwa, po rozmowach z Ukrainą.
Ukraina. Rolnik zginął w wyniku eksplozji miny
Ok. godz. 11:00 na polu w pobliżu wsi Nowoberysław w obwodzie chersońskim traktor wjechał na minę. W wyniku eksplozji kierujący pojazdem poniósł śmierć - poinformowała chersońska prokuratura okręgowa.
To kolejny przypadek, kiedy na Ukrainie w wyniku eksplozji miny rolnik ginie podczas wykonywania prac polowych.
Andriuszczenko o kolejowych planach Rosji w obwodzie donieckim
Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera Mariupola oświadczył w mediach społecznościowych, że Rosjanie chcą zbudować połączenie kolejowe z miastami Mariupol, Wołnowacha i Donieck, aby rozwiązać problemy swej logistyki wojskowej i cywilnej.
"To już nie tylko gadanie, rozpoczęli budowę mostu kolejowego w pobliżu wsi Hranitne nad rzeką Kalmius" - dodał.
Według Andriuszczenki, budowa trasy umożliwi połączenie z Rostowem nad Donem oraz zmniejszy uzależnienie Rosjan od połączenia kolejowego na moście Krymskim.
KAS odpowiada na zarzuty ws. węgla z Rosji
Krajowa Administracja Skarbowa opublikowała komunikat, w którym "w odpowiedzi na zarzuty formułowane w debacie publicznej" wyjaśniła, że "węgiel pochodzący z Rosji jest objęty sankcjami i nie jest importowany do Polski".
Giełda kryptowalut opuszcza Rosję
Binance poinformował, że sprzeda swój rosyjski biznes nowo uruchomionej giełdzie CommEX.
Czytaj więcej
Giełda kryptowalut Binance poinformowała, że sprzeda swój rosyjski biznes nowo uruchomionej giełdzie CommEX. Giełda jest jedną z ostatnich spółek, która wycofała się z Rosji od czasu rozpoczęcia przez ten kraj wojny z Ukrainą.
Senator Koalicji Obywatelskiej: Węgiel z Rosji przypływa do Polski
Krzysztof Brejza stwierdził, że z rosyjskich portów przypływa do Polski węgiel. Transport ma być realizowany małymi jednostkami.
Czytaj więcej
Ponad milion ton węgla z rosyjskich portów trafiło ostatnio do Polski - podał senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza. Krajowa Administracja Skarbowa oświadczyła, że węgiel pochodzący z Rosji jest objęty sankcjami i nie jest importowany do Polski.
Nocny ostrzał Nikopolszczyzny
W nocy wojska rosyjskie za pomocą ciężkiej artylerii ostrzelał teren gminy myrowskiej oraz Nikopola - podał szef władz obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak, informując, że ranni zostali mężczyźni w wieku 44 i 68 lat.
Więcej miejsc w pociągu na trasie Charków-Przemyśl
Ukraińskie koleje państwowe Ukrzaliznycia podały, że od 7 października w pociągu relacji Charków-Przemyśl ma być więcej miejsc dla pasażerów, skład pociągu ma ulec podwojeniu.
Obwód chersoński. Wezwanie do ewakuacji części mieszkańców
Władze obwodu chersońskiego wezwały mieszkańców lewego brzegu obwodu z miejscowości znajdujących sią na linii ognia do ewakuacji. Szef lokalnych władz wezwał też Ukraińców do czasowego opuszczenia terenów kontrolowanych przez wojska rosyjskie, by nie mogli oni być "żywymi tarczami" dla sił okupacyjnych.
Kołodziejczak z Agrounii: Ukraina walczy o swój interes, to normalne
Pytany, czy prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki są naiwni, Michał Kołodziejczak odparł "oczywiście, że tak" i dodał do tej listy Janusza Wojciechowskiego.
Czytaj więcej
- Całą winę za ten kryzys ponosi komisarz Wojciechowski, który jeszcze rok temu o tej porze mówił, że problemu z ukraińskim zbożem nie będzie - powiedział lider Agrounii Michał Kołodziejczak, odnosząc się do sporu Warszawy i Kijowa w sprawie zboża z Ukrainy.
Minuta ciszy na terenie całej Ukrainy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że w niedzielę 1 października, w Dniu Obrońców Ukrainy, w całym kraju odbędzie się minuta ciszy dla uczczenia pamięci poległych żołnierzy.
"W tę niedzielę po raz pierwszy cała Ukraina zatrzyma się na minutę, aby w milczeniu uczcić wyczyn członków naszego narodu, którzy zginęli w obronie naszego państwa" - oświadczył.
Ostrzał w obwodzie zaporoskim
Szef Zaporoskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Jurij Małaszko podał, że w ciągu ostatniej doby w regionie Rosjanie przeprowadzili 130 uderzeń na teren 27 osad. W wyniku ostrzału zginął 66-letni mężczyzna, jedna osoba została ranna.
Ukraina: Dwaj agenci Rosji zdemaskowani
Ukraińska Prokuratura Generalna podała, że zdemaskowano dwóch agentów Federacji Rosyjskiej, którzy za pieniądze przekazali Rosji informacje o obiektach wojskowych i infrastrukturze krytycznej Kijowa. Według ustaleń, podejrzani mieli rozpocząć współpracę z wywiadem wojskowym Rosji w lipcu 2023 r.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 15,877 mln osób
W ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 25,4 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 22,8 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 14,097 mln - podaje Straż Graniczna.
Think tank z USA pisze o napięciach etnicznych w rosyjskiej armii
Dowodem na napięcia etniczne ma być publikacja przez Arsena Temirajewa, zmobilizowanego żołnierza z Osetii Północnej, służącego w 70. Gwardyjskim Pułku Piechoty Zmechanizowanej, który twierdzi, że żandarmi z 70. Pułku pobili jego i dwóch żołnierzy z 71. Gwardyjskiego Pułku Piechoty Zmotoryzowanej w okupowanym Tokmaku, 24 września.
Czytaj więcej
Międzyetniczne napięcia zdają się być źródłem podziałów w szeregach rosyjskich oddziałów - podaje amerykański think tank, ISW, w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na Ukrainie.
W Europie są 4 mln ukraińskich uchodźców
Wicepremier Ukrainy, Iryna Wereszczuk poinformowała na antenie ukraińskiej telewizji, że w Europie są obecnie 4 mln ukraińskich uchodźców.
Ponad 2 200 ukraińskich dzieci rozpoczęło naukę w szkołach w Gruzji po 24 lutego 2022 roku
Takie dane podał premier Gruzji, Irakli Garibaszwili, przemawiając na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
W nocy Rosjanie ostrzelali trzy razy obwód sumski
Informacje takie przekazuje sumska administracja obwodowa. W nocy na terenie obwodu sumskiego miało rozlec się 18 eksplozji.
Były szef MSZ w rządzie PiS ws. sporu z Ukrainą o zboże: Duża wina po stronie polskiej
Prezydent (Wołodymyr) Zełenski musi bronić interesów swojego kraju, ja rozumiem, że to jest odpowiedź premiera na wystąpienie prezydenta Zełenskiego w Narodach Zjednoczonych (na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ - red.), natomiast tutaj trzeba te stosunki łagodzić i duża wina leży po stronie polskiej, bo my rzeczywiście blokujemy dostęp zboża ukraińskiego na polski rynek, czym osłabiamy potencjał gospodarczy Ukrainy, obiektywnie sprzyjamy interesom Moskwy. Trudno się na to obrażać - mówił w TVN24 były szef MSZ, Jacek Czaputowicz.
Czytaj więcej
My rzeczywiście blokujemy dostęp zboża ukraińskiego na polski rynek, czym osłabiamy potencjał gospodarczy Ukrainy - mówił w rozmowie z TVN24 były szef MSZ, Jacek Czaputowicz.
Na Morzu Czarnym są obecnie cztery rosyjskie okręty
Z informacji przekazywanych przez Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy wynika, że żaden z nich nie jest uzbrojony w pociski Kalibr.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku rosyjska armia miała stracić na Ukrainie ok. 276 990 żołnierzy, 4 675 czołgów, 8 950 pojazdów opancerzonych, 6 337 zestawów artyleryjskich, 792 wyrzutnie rakiet, 534 zestawy przeciwlotnicze, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 948 bezzałogowych statków powietrznych, 1 529 pocisków manewrujących, 20 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 8 792 pojazdy w tym cysterny, 927 jednostek sprzętu specjalnego.
W ciągu doby ukraińskie lotnictwo zaatakowało 12 zgrupowań rosyjskich wojsk i sprzętu
Z kolei ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały pięć zestawów artyleryjskich, trzy zgrupowania wojsk i sprzętu, jedno stanowisko dowodzenia i dwa składy amunicji - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Na Ukrainę trafiła lista reform, jakie wdrożyć mają Ukraińcy
Dotyczący takich reform list (publikują go ukraińskie media) został wysłany przez zastępcę doradcy Białego Domu ds. bezpieczeństwa międzynarodowego Mike’a Pyle’a do Platformy Koordynacyjnej Darczyńców – ciała zrzeszającego państwa wspierające Ukrainę. Portal Ukraińska Prawda twierdzi, że pismo trafiło też na biurko ukraińskiego premiera Denysa Szmyhala.
Czytaj więcej
Lista reform do spełnienia jest długa, a wdrożenia niektórych Stany Zjednoczone domagają się już w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Od tego będzie zależała dalsza pomoc dla Ukrainy.
Rosyjskie media informują, że ruch na Moście Krymskim został tymczasowo wstrzymany
Do wstrzymania ruchu na Moście dochodzi często w wyniku ataku ukraińskich dronów na cele na Krymie.
Sondaż: 47,2 proc. Polaków dobrze oceniło słowa szefa rządu, że Polska nie przekazuje już Ukrainie żadnego uzbrojenia
Nieco mniej, bo 44,5 proc., źle oceniło to stwierdzenie, z kolei nie ma zdania 8,3 proc. - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" i RMF FM.
Czytaj więcej
Niemal połowa badanych dobrze oceniła słowa premiera o tym, że już nie dostarczamy broni do Ukrainy.
Szef MSZ Białorusi przekonuje, że jego kraj nie przystąpi do wojny z Ukrainą
Rosyjska armia wykorzystywała terytorium Białorusi do ataku na Ukrainę rozpoczętego 24 lutego 2022 roku - tego dnia rosyjskie jednostki weszły na terytorium Ukrainy m.in. z terytorium Białorusi. Z terytorium Białorusi prowadzone były też ataki rakietowe i powietrzne na Ukrainie. Białoruska armia jak dotąd nie wzięła jednak bezpośredniego udziału w agresji przeciwko sąsiadowi. Na pytanie AP czy wyobraża sobie sytuację, w której Białoruś mogłaby aktywnie wesprzeć Rosję w wojnie z Ukrainą, Siarhij Alejnik odparł: "Moja odpowiedź brzmi, nie".
Czytaj więcej
Szef MSZ Białorusi, Siarhij Alejnik, w rozmowie z agencją AP mówił m.in. o tym czy jego kraj, który z Rosją łączy strategiczne partnerstwo, mógłby przystąpić do wojny z Ukrainą po stronie Rosji.
W rozmowie z CNN minister obrony Ukrainy nie chce przesądzać czy admirał Wiktor Sokołow żyje, czy zginął
Informację o śmierci Sokołowa, który miał być jednym z 34 oficerów zabitych w piątkowym ataku rakietowym Ukrainy na dowództwo Floty Czarnomorskiej w okupowanym Sewastopolu, przekazały w poniedziałek ukraińskie Siły Specjalne. Jednak we wtorek rosyjska telewizja państwowa pokazała mężczyznę przypominającego Sokołowa, który uczestniczył w spotkaniu z ministrem obrony Siergiejem Szojgu wraz z innymi dowódcami wojskowymi.
Czytaj więcej
Ukraińska armia poinformowała, że "wyjaśnia" czy w ataku na dowództwo Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu rzeczywiście zginął dowódca Floty Czarnomorskiej, admirał Wiktor Sokołow.
Rosyjska armia informuje o zniszczeniu 21 ukraińskich dronów w obwodzie donieckim
Z komunikatu rosyjskiego zgrupowania wojsk "Południe" 21 ukraińskich dronów zostało zniszczonych na kierunku donieckim, a rosyjskie lotnictwo i artyleria uderzały tam na pozycje ukraińskich Sił Zbrojnych.
Zełenski: Sankcje nie wystarczą. Będzie więcej działań Ukrainy przeciw Rosji
- Widzimy obszary, w których presja na Rosję musi być zwiększona, tak aby możliwości państwa terrorystycznego nie rosły. Sankcje nie wystarczą. Będzie więcej. Będzie więcej naszych działań. Ukraińskich działań przeciwko terrorystycznemu państwu. Tak długo jak trwa rosyjska agresja. Rosyjskie straty muszą być wymierne - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Ukraińska brygada obrony terytorialnej pokazała zniszczenie systemu Muron-P przy użyciu drona
Murom-P to autonomiczny mobilny kompleks nadzoru wideo. 101. Samodzielna Brygada Obrony Terytorialnej pokazała na swoim profilu na Facebooku zniszczenie tego systemu za pomocą drona.
Estoński parlament rozważa odejście od stosowania nazwy Kaliningrad
Komisja ds. zagranicznych parlamentu Estonii zasugerowała komisji językowej Towarzystwa Ojczystego Języka rozważenie możliwości odejścia od stosowania w języku estońskim nazwy Kaliningrad na rzecz nazwy Königsberg.
W obwodzie kijowskim rozbito siatkę organizującą przerzut za granicę mężczyzn w wieku poborowym
Informacje takie podaje ukraińska prokuratura generalna na swoim profilu na Facebooku. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura z rejonu browarskiego. Śledztwem objęto trzy osoby tworzące grupę, która nielegalnie przerzucała ludzi przez granicę - stojącą na czele grupy kobietę, prawniczkę i jej dwóch wspólników. Grupa oferowała mężczyznom w wieku poborowym możliwość wyjechania za granicę pod pretekstem transportu pomocy humanitarnej na potrzeby Sił Zbrojnych. Mężczyźni płacili za to od 900 do 4 tys. dolarów. Grupa mogła pomóc w opuszczeniu Ukrainy ponad 70 mężczyznom w wieku poborowym, z których 27 nie wróciło na terytorium Ukrainy - podaje prokuratura.
Rosja zarzuca koalicji pod wodzą USA 13-krotne naruszenie przestrzeni powietrznej nad Syrią
Admirał Wadim Kulit, zastępca szefa rosyjskiego Centrum Koordynacyjnego ds. Pojednania Walczących Stron w Syrii powiedział, że koalicja międzynarodowa pod wodzą USA "nadal stwarza niebezpieczne sytuacje w przestrzeni powietrznej nad Syrią. - W ciągu ostatnich 24 godzin koalicja siedmiokrotnie naruszyła protokoły z 9 grudnia 2019 roku w związku z lotami bezzałogowych statków powietrznych nieskoordynowanymi ze stroną rosyjską - powiedział admirał Kulit. Jak dodał w rejonie Al-Tanf doszło do sześciu naruszeń w związku z przelotami dwóch par myśliwców F-16 i dwóch dronów wielozadaniowych MQ-1C.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Przedstawiciel Białego Domu wyraził nadzieję, że dostarczenie Ukraińcom czołgów abrams wzmocni potencjał ofensywny ukraińskiej armii.