Nazistowski weteran oklaskiwany w parlamencie Kanady. Premier Justin Trudeau przeprasza

Premier Justin Trudeau złożył "bezwarunkowe przeprosiny" w imieniu wszystkich kanadyjskich posłów za uhonorowanie weterana nazistowskiego oddziału w Izbie Gmin podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Publikacja: 27.09.2023 22:19

Premier Kanady Justin Trudeau

Premier Kanady Justin Trudeau

Foto: AFP

 - W imieniu nas wszystkich w tej Izbie, chciałbym przeprosić za to, co wydarzyło się w piątek, a także prezydenta Zełenskiego i ukraińską delegację za sytuację, w jakiej się znaleźli  - powiedział premier Kanady.

- Dla nas wszystkich, którzy byliśmy obecni, nieświadome uhonorowanie tej osoby było strasznym błędem i naruszeniem pamięci tych, którzy boleśnie cierpieli z rąk nazistowskiego reżimu - dodał.

Przeprosiny pojawiły się dzień po tym, jak spiker parlamentu Antoni Rota podał się do dymisji za zaproszenie 98-letniego Jarosława Hunki i wezwanie posłów do oklaskiwania go jako bohatera. Później okazało się, że Hunka służył w nazistowskiej jednostce ochotniczej na Ukrainie. Rota powiedział, że bierze na siebie odpowiedzialność za tę decyzję, która stała się międzynarodowym wstydem dla kanadyjskiego rządu i pomogła podsycić rosyjską propagandę przeciwko Ukrainie.

Czytaj więcej

Ukraiński weteran SS-Galizien oklaskiwany w Kanadzie. Jest dymisja spikera parlamentu

Konserwatywne ławy zareagowały gwizdami i okrzykami na przeprosiny Trudeau w ich imieniu, zamiast osobiście przeprosić za to, co się stało. Inni obrócili przeprosiny Trudeau w drwiny, obwiniając go za to, że tak długo to trwało.

Oklaski w parlamencie Kanady dla członka niemieckiej dywizji SS-Galizien

W piątek w kanadyjskim parlamencie podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego uhonorowany został Jarosław Hunko, były żołnierz niemieckiej dywizji SS-Galizien, odpowiedzialnej za zamordowanie tysięcy Polaków i Żydów. Ukraińscy żołnierze SS-Galizien w lutym 1944 r. brali udział w zbrodni w Hucie Pieniackiej, gdzie, według różnych szacunków, wraz z członkami oddziałów ukraińskich nacjonalistów zamordowali ok. 850 Polaków.

Czytaj więcej

Ukraiński weteran SS-Galizien oklaskiwany w Kanadzie. Jest dymisja spikera parlamentu

Anthony Rota wyraził żal, że 98-letni Hunko, w przeszłości członek 14 Dywizji Grenadierów SS (1 ukraińskiej), potocznie nazywanej 14 Dywizją Waffen SS-Galizien, został zaproszony do Izby Gmin i nazwany "bohaterem". W parlamencie Kanady Jarosława Hunkę brawami nagrodzili prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i kanadyjscy parlamentarzyści. Spiker wziął na siebie odpowiedzialność za incydent.

Rota zapewniał, że określił Hunkę mianem "bohatera" z własnej inicjatywy. "Uzyskałem później więcej informacji, które sprawiły, że żałuję mojej decyzji" - dodał, przekazując przeprosiny społeczności żydowskiej.

Polityka
Ameryka głosuje: 10 stanów decyduje czy wpisać prawo do aborcji do swoich konstytucji
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Polityka
Królowa Kamila chwilowo wycofała się ze zobowiązań. Jaki jest powód?
Polityka
Greta Thunberg brała udział w proteście opozycji w Tbilisi
Polityka
Kamala Harris czy Donald Trump? Oto jest pytanie
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Polityka
Kamala Harris czy Donald Trump? Wszystkie oczy zwrócone na Amerykę