Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. 23 maja wizytę w Chinach rozpoczyna premier Rosji, Michaił Miszustin.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
USA o F-16 dla Ukrainy: Priorytet
Rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller poinformował, że prezydent Joe Biden dał do zrozumienia, że Stany Zjednoczone rozpoczną szkolenie ukraińskiego wojska w pilotowaniu F-16 i będą współpracować z sojusznikami i partnerami, aby zapewnić Ukrainie te odrzutowce.
Czytaj więcej
Stany Zjednoczone stawiają na pierwszym miejscu dostarczenie Ukrainie myśliwców F-16 i będą dążyć do osiągnięcia tego celu w nadchodzących miesiącach - powiedział podczas briefingu Matthew Miller, rzecznik Departamentu Stanu USA.
Alarmy w obwodach dniepropietrowskim, mikołajowskim i chersońskim
Sojusznicy Ukrainy omawiają umowę bezpieczeństwa
- Umowa o bezpieczeństwie w stylu izraelskim dla Ukrainy dałaby pierwszeństwo transferom broni i zaawansowanym technologiom - mówił w wywiadzie dla "Washington Post" prezydent Andrzej Duda.
Czytaj więcej
W wywiadzie dla "Washington Post" prezydent Polski Andrzej Duda powiedział, że idea zawarcia porozumienia dla bezpieczeństwa Ukrainy w stylu izraelskim zyskuje popularność wśród zachodnich sojuszników Kijowa
Rządowe budynki w Biełgorodzie zaatakowane dronami
Budynki FSB i policji w Biełgorodzie zostały zaatakowane dronami wypełnionymi materiałami wybuchowymi - podaje Christo Grozev, główny dziennikarz śledczy ds. Rosji w Bellingcat, powołując się na lokalne kanały na Telegramie.
Rosja. Potężny pożar w magazynie wyrobów z tworzyw sztucznych w Woroneżu
Początkowo informowano, że ogień objął 200 metrów kwadratowych, ale pożar rozszerzał się. Nie ma informacji o ewentualnych ofiarach.
.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy ostrzega przed powstającymi „jak grzyby po deszczu” planami pokojowymi
Podczas oficjalnej wizyty w Maroku Dmytro Kułebaomówił z ministrem spraw zagranicznych Maroka Nasserem Bouritą „różne propozycje przywrócenia pokoju na Ukrainie, które wyrastają jak grzyby po deszczu”.
- Niekontrolowane rozpowszechnianie propozycji prowadzi do tego, że takich propozycji jest za dużo" - zaznaczył szef ukraińskiej dyplomacji.
- Dlatego Ukraina oferuje społeczności międzynarodowej skupienie się na formule pokoju zaproponowanej przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Składa się ona z dziesięciu punktów, które odnoszą się do bezpieczeństwa, nuklearnych, humanitarnych, społecznych i środowiskowych aspektów wojny, a także kwestii odbudowy – dodał.
Łotewska minister obrony: Błędem jest sądzić, że Rosja jest osłabiona przez wojnę na Ukrainie
Ināra Mūrniece, minister obrony Łotwy, uważa, że jest jeszcze za wcześnie, by sądzić, że Rosja, mimo znacznych strat w wojnie na pełną skalę z Ukrainą, jest osłabiona i niezdolna do nowych „strategicznych niespodzianek”.
- Pomimo zwykłych zagrożeń dla bezpieczeństwa naszego regionu musimy być również przygotowani na to, że Rosja będzie nadal wykorzystywać swój szeroki arsenał zagrożeń hybrydowych i nuklearnych do zastraszania i osłabiania poparcia Ukrainy z Zachodu - powiedziała Mūrniece podczas spotkania Grupy Północnej w Legionowie pod Warszawą.
Sojusznicy NATO rozważają porozumienie w sprawie bezpieczeństwa dla Ukrainy w stylu izraelskim
W wywiadzie dla "Washington Post" prezydent Polski Andrzej Duda powiedział, że pomysł zyskuje popularność wśród zachodnich sojuszników Ukrainy.
Alarm powietrzy w Kijowie
We wschodnich i centralnych obwodach Ukrainy ogłoszony został alert powietrzny. Syrny wyją m.in. w Kijowie i obwodzie kijowskim.ma menu kontekstowe
Flagi Wolnej Rosji nad Moskwą? Legion "Wolność Rosji" publikuje wideo
Nad kilkoma budynkami w Moskwie, m.in. nad uniwersytetem, pojawiły się niebiesko-białe flagi Wolnej Rosji, unoszone przez balony.
Czytaj więcej
Legion "Wolności Rosji" – walczący po stronie Ukrainy obywatele FR – opublikował w poniedziałek wieczorem wideo, które pokazuje flagę Wolnej Rosji powiewającą nad Moskiewskim Uniwersytetem Państwowym.
UE kończy szkolenie 15 tys. ukraińskich żołnierzy
Szef unijnej dyplomacji poinformował, że do końca 2023 roku planowane jest przeszkolenie kolejnych 15 tys. ukraińskich mundurowych.
Gaz jest coraz tańszy
Gaz od miesięcy nieprzerwanie tanieje. Jest to trend, o którym rok temu mogliśmy wszyscy w Unii pomarzyć. Dziś surowiec jest 12 razy tańszy aniżeli wiosną 2022 r.
Czytaj więcej
Gaz od miesięcy nieprzerwanie tanieje. Jest to trend, o którym rok temu mogliśmy wszyscy w Unii pomarzyć. Dziś surowiec jest 12 razy tańszy aniżeli wiosną 2022 r.
Afryka chce doprowadzić do rozmów pokojowych
Prezydenci sześciu państw Afryki - Egiptu, Konga, RPA, Senegalu, Ugandy i Zambii - zamierzają na początku czerwca udać się do Moskwy i Kijowa, by "zainicjować proces pokojowy", jeszcze w czasie trwania działań wojennych.
Czytaj więcej
Sześciu afrykańskich przywódców proponuje, aby Ukraina zgodziła się na rozpoczęcie rozmów pokojowych z Rosją, nawet jeśli rosyjskie wojska pozostają na jej ziemi - poinformowała w poniedziałek prezydencja Republiki Południowej Afryki.
Ukraiński ekspert: Nie ma takiej broni, która byłaby w stanie całkowicie zmienić sytuację na froncie
- Przewaga F-16 polega na tym, że jest to samolot wielozadaniowy. Może być wykorzystany do obrony przeciwlotniczej, ale też do atakowania celów naziemnych. Poza tym ma mnóstwo innych ważnych funkcji. Jest wyposażony w środki walki radioelektronicznej, jest się w stanie przebić się przez wrogie systemy obrony przeciwlotniczej, ale też niszczyć je za pomocą odpowiednich rakiet - mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Ołeksij Melnyk, analityk kijowskiego Centrum Razumkowa, emerytowany oficer ukraińskich sił powietrznych i były pilot wojskowy.
Czytaj więcej
- Jeżeli chodzi o walkę na bliskiej odległości, to Su-35 z F-16 nie będzie miał żadnych szans – mówi „Rzeczpospolitej” Ołeksij Melnyk, analityk kijowskiego Centrum Razumkowa, emerytowany oficer ukraińskich sił powietrznych i były pilot wojskowy.
Obwód biełgorodzki. Rosja ewakuuje arsenał nuklearny
Przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, Andrij Jusow, mówił w poniedziałek po południu w ukraińskich mediach, że Rosja przeprowadza "pilną ewakuację" amunicji jądrowej z magazynu znajdującego się w obwodzie biełgorodzkim, z obiektu "Biełgorod-22", który znajduje się w okolicach miasta Grajworon.
Czytaj więcej
Władze Federacji Rosyjskiej przeprowadzają „pilną ewakuację” amunicji jądrowej z magazynu znajdującego się w obwodzie biełgorodzkim - ustalił ukraiński wywiad.
Kasparow: Ukraińska armia będzie najsilniejsza w Europie
Wojna będzie końcem Władimira Putina - ocenia w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Garri Kasparow. - Upadnie, kiedy flaga Ukrainy zawiśnie nad Sewastopolem. Takie reżimy nie są w stanie przetrwać geopolitycznych porażek, a zwłaszcza takich katastrof, jak oddanie Krymu - mówi szachowy arcymistrz w rozmowie z Kamilem Kołsutem.
Czytaj więcej
– Wojna niebawem się skończy. Czas działa na korzyść Ukrainy, która za chwilę będzie miała najsilniejszą armię w Europie. To obowiązek wszystkich rosyjskich patriotów, żeby jej pomóc – mówi szachowy arcymistrz Garri Kasparow.
W Petersburgu zakazano używania dronów. Teraz apeluje się o niekorzystanie z balonów
Obecnie zakaz używania dronów w Rosji obowiązuje już w 40 regionach, w tym w Moskwie, obwodzie moskiewskim i Petersburgu. W tym ostatnim mieście apeluje się teraz o rezygnację z wypuszczania balonów - donosi propagandowa agencja RIA Nowosti. Oficjalnie powodem jest ich „szkodliwy wpływ na środowisko”. „Lepiej jest korzystać z alternatywnych rozwiązań przyjaznych dla środowiska, takich jak pokaz baniek mydlanych” - przekonuje petersburski Komitet Zarządzania Przyrodą, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Środowiska.
Instytucja podkreśla, że „balony szkodzą środowisku - spadają z powrotem na ziemię, zanieczyszczają przyrodę i mogą powodować obrażenia i śmierć zwierząt oraz ptaków”. „Szczególnie szkodliwe są balony świetlne – zawierają baterie, które należą do odpadów drugiej klasy zagrożenia” - zauważa komitet.
„W Petersburgu nie ma prawnego zakazu wypuszczania balonów. Ale podczas letnich festiwali, flash mobów i innych imprez lepiej jest korzystać z ekologicznych alternatyw, które umilą wakacje. To mogą być pokazy baniek mydlanych, tańce i śpiewy, zapalanie świec, sadzenie drzew” - dodaje miejska instytucja.
Flaga Wolnej Rosji zauważona w Moskwie
Osiem osób rannych w obwodzie biełgorodzkim
Co najmniej osiem osób zostało rannych w ataku w obwodzie biełgorodzkim w Rosji - poinformował w poniedziałek gubernator obwodu.
Gubernator r Gładkow powiedział, że w Biełgorodzie nie było ofiar śmiertelnych wśród cywilów.
W ciągu miesiąca odnaleziono 50 ciał zaginionych Ukraińców
Tylko w ciągu ostatniego miesiąca zespołom poszukiwawczym Pełnomocnika ds. Osób Zaginionych w Szczególnych Okolicznościach udało się odnaleźć 50 ciał zaginionych Ukraińców.
Ołeh Kotenko, komisarz ds. osób zaginionych, zamieścił tę informację na Telegramie i opublikował zdjęcia dostarczone przez Ołeksija Jukowa, dowódcę grup poszukiwawczych w obwodzie donieckim, ługańskim i charkowskim.
ZP NATO jednogłośnie podjęło decyzję
Jak dotąd parlamenty siedmiu krajów poza Ukrainą uznały rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie za ludobójstwo - Litwy, Łotwy, Estonii, Kanady, Polski, Czech i Irlandii.
Czytaj więcej
Zgromadzenie Parlamentarne NATO (ZP NATO) jednogłośnie uznało zbrodnie Rosji przeciwko Ukrainie za ludobójstwo - poinformował przewodniczący delegacji Ukrainy na zgromadzenie Jehor Czerniew.
Unia ma plan, jak pozbyć się rosyjskich diamentów
UE pracuje cały czas nad 11. pakietem sankcji przeciw Rosji. Na pewno nie będzie w nim zakazu importu diamentów, któremu ciągle sprzeciwia się Belgia. Ale Bruksela sygnalizuje zgodę, pod warunkiem, że import diamentów z Rosji będzie monitorowany.
Czytaj więcej
UE pracuje cały czas nad 11. pakietem sankcji przeciw Rosji. Diamentów jeszcze w nim nie będzie.
„Reżim operacji antyterrorystycznej” w obwodzie biełgorodzkim
W obwodzie biełgorodzkim w Rosji wprowadzono reżim operacji antyterrorystycznej - przekazał na Telegramie gubernator regionu Wiaczesław Gładkow. Oznacza to wprowadzenie „specjalnych środków i tymczasowych ograniczeń”, w tym weryfikację dokumentów tożsamości, możliwość czasowego przesiedlenia ludności z określonych obszarów i odholowywanie pojazdów, kontrolę rozmów telefonicznych, ograniczenie ruchu pojazdów i przemieszczania się osób niezmotoryzowanych oraz kontrolę po przyjeździe i wyjeździe z regionu.
Decyzja ma związek z rzekomym „spenetrowaniem terytorium rejonu grajworońskiego” przez „ukraińską grupę sabotażowo-rozpoznawczą”.
Dania: "Wielkie wsparcie" dla szkolenia ukraińskich pilotów na F-16
Duński minister obrony Troels Lund Poulsen powiedział, że ministrowie obrony z krajów Europy Północnej okazali „wielkie wsparcie” podczas spotkania w Polsce dla szkolenia ukraińskich pilotów w obsłudze myśliwców F-16.
Dodał, że Dania jest gotowa do odegrania centralnej roli w tym szkoleniu.
Dziś w Legionowie pod Warszawą odbyło się spotkanie Grupy Północnej.
Szwedzkie samoloty wczesnego ostrzegania w polskich Siłach Powietrznych?
- Prowadzimy szczegółowe negocjacje. To wzmacnia odporność Polski - powiedział szef MON.
Czytaj więcej
Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że podczas spotkania Grupy Północnej w Legionowie pod Warszawą rozmawiano o przygotowaniach do szczytu NATO w Wilnie i o wzmocnieniu bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO.
Finlandia kończy współpracę z Gazpromem? Tylko częściowo
Fiński Gasum rozwiązał umowę na dostawy gazu rurociągami z firmy Gazprom Export. W mocy pozostaje kontrakt na import LNG z Rosji.
Czytaj więcej
Fiński Gasum rozwiązał umowę na dostawy gazu rurociągami z firmy Gazprom Export. W mocy pozostaje kontrakt na import LNG z Rosji.
Legion "Wolność Rosji" poinformował o zdobyciu miejscowości Gora-Podoł
Ministrowie spraw zagranicznych UE nie uzgodnili nowego pakietu sankcji wobec Rosji i pomocy wojskowej dla Ukrainy
Poinformował o tym węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjártó.
Szijjarto dodał, że Węgry nie zgadzają się na przekazanie Ukrainie 500 mln euro, dopóki węgierski OTP Bank pozostanie na liście „sponsorów wojny”.
Ukraiński ekspert: F-16 zmienią równowagę sił na korzyść Ukrainy
Przewaga F-16 polega na tym, że jest to samolot wielozadaniowy. Może być wykorzystany do obrony przeciwlotniczej, ale też do atakowania celów naziemnych. Poza tym ma mnóstwo innych ważnych funkcji. Jest wyposażony w środki walki radioelektronicznej, jest się w stanie przebić się przez wrogie systemy obrony przeciwlotniczej, ale też niszczyć je za pomocą odpowiednich rakiet - mówi Ołeksij Melnyk, analityk kijowskiego Centrum Razumkowa, emerytowany oficer ukraińskich sił powietrznych i były pilot wojskowy, w rozmowie z Rusłanem Szoszynem.
Czytaj więcej
- Jeżeli chodzi o walkę na bliskiej odległości, to Su-35 z F-16 nie będzie miał żadnych szans – mówi „Rzeczpospolitej” Ołeksij Melnyk, analityk kijowskiego Centrum Razumkowa, emerytowany oficer ukraińskich sił powietrznych i były pilot wojskowy.
Kreml "poinformowany" o sytuacji w obwodzie biełgorodzkim
. Trwają prace mające na celu wyparciem z terytorium Rosji i zniszczenie tej grupy sabotażowej. Na miejscu jest wystarczająco dużo sił i środków - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, cytowany przez TASS.
Czytaj więcej
Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że Ministerstwo Obrony, FSB i Służba Graniczna poinformowały Władimira Putina o sytuacji w obwodzie biełgorodzkim, gdzie toczą się walki z grupą sabotażowo-rozpoznawczą Sił Zbrojnych Ukrainy - donosi reżimowa agencja TASS.
Podolak: Czołgi można kupić w każdym rosyjskim sklepie wojskowym
"Ukraina z zainteresowaniem obserwuje wydarzenia w rosyjskim regionie Biełgorodu i analizuje sytuację, ale nie ma z tym nic wspólnego. Jak wiadomo, czołgi są sprzedawane w każdym rosyjskim sklepie wojskowym, a podziemne grupy partyzanckie nadal składają się z obywateli Rosji" - napisał Mychajło Podolak
Dania jest gotowa zorganizować szczyt pokojowy ws. Ukrainy
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w niedzielę, w czasie szczytu G7 wezwał świat do poparcia planu pokojowego przedstawionego przez Ukrainę i zaproponował zorganizowanie szczytu pokojowego w lipcu.
Czytaj więcej
Szef MSZ Danii, Lars Lokke Rasmussen, oświadczył, że Dania chciałaby zorganizowac w lipcu szczyt, którego celem miałoby być znalezienie formuły pokojowej, która pozwoliłaby zakończyć wojnę Rosji z Ukrainą. Dodał jednak, że takie spotkanie wymagałoby udziału Indii, Chin i Brazylii - państw, które nie poparły jednoznacznie rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Ukraina: W operacji w obwodzie biełgorodzkim biorą udział tylko Rosjanie
Ukraińska armia poinformowała, że celem operacji jest stworzenie pasa bezpieczeństwa dla dla ukraińskich cywilów.
Czytaj więcej
Rosyjski Korpus Ochotniczy i Legion "Wolna Rosja" prowadzą operację na terenie rosyjskiej obwodu biełgorodzkiego. Ukraińska armia poinformowała, że w działaniach biorą udział wyłącznie obywatele Rosji, a celem jest stworzenia "pasa bezpieczeństwa" dla ochrony ukraińskich cywili.
Rada Dumy Państwowej rozpatrzy wniosek o wprowadzenie zakazu wjazdu do Rosji polskich ciężarówek
Pomysł ogłosił w niedzielę, 21 maja, przewodniczący dumy Wiaczesław Wołodin, który tłumaczy, że polscy przedsiębiorcy zarabiają na Rosji. Wołodin uważa, że zakaz wjazdu da zarobić rosyjskim firmom transportowym i uderzy w polskie podmioty. Szacuje, że zakaz doprowadzi do bankructwa 2 tys. firm i przyniesie polskiej gospodarce stratę 8,5 mld euro.
Czytaj więcej
W poniedziałek 22 maja będzie debatowała na ten temat Rada Dumy Państwowej.
Dostawy prądu do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej zostały wznowione
O przerwaniu dostaw prądu do największej w Europie elektrowni jądrowej poinformowano rano. Zasilanie miało zostać przywrócone ok. 14:20 czasu lokalnego.
Szef wywiadu wojskowego Ukrainy wzywa rosyjskich żołnierzy do kapitulacji
Kyryło Budanow, szef Głównego Wydziału Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, wezwał rosyjskich żołnierzy, by ratowali swoje życie poddając się ukraińskiej armii w ramach projektu "Chcę żyć". - Macie wybór - umrzeć lub ocalić swoje życie - podkreślił Budanow.
Kto jest odpowiedzialny za wybuch na Nord Stream?
Niemieccy śledczy badają dwa nowe tropy w sprawie sabotażu na gazociągach Nord Stream w ubiegłym roku. Oba prowadzą do Ukrainy, ale jeden przez Polskę.
Czytaj więcej
Biuro podróży na warszawskim Powiślu to obecnie najgorętszy trop w poszukiwaniach sprawców sabotażu na Nord Stream – wynika z ustaleń międzynarodowej sieci dziennikarskiej.
Ukraińskie grupy sabotażowe miały wejść na teren obwodu biełgorodzkiego
Informacje takie przekazał gubernator tego obwodu, Wiaczesław Gładkow.
Czytaj więcej
Władze rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego najpierw poinformowały o ostrzale terytorium obwodu przez ukraińską armię, a potem podały informacje, że na teren rejonu grajworońskiego weszły grupy sabotażowe i rozpoznawcze Sił Zbrojnych Ukrainy.
Zachodnie F-16 będą poważnym wsparciem dla Ukrainy
Używane wielozadaniowe maszyny oferowane przez trójkę krajów NATO to pierwszorzędna broń mimo iż płatowce mają już swoje lata.
Czytaj więcej
Po zapaleniu w Waszyngtonie zielonego światła dla wsparcia Ukrainy samolotami czwartej generacji F-16 nie ma już formalnych przeszkód, by czołówka państw gotowych przekazać nadwyżki swoich myśliwców - Belgia, Dania i Holandia - zrealizowała swoje zapowiedzi.
Ostrzał miasta Grajoworon w obwodzie biełgorodzkim miał trwać kilka godzin
Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow zaprzecza pogłoskom, że władze przygotowują ewakuację miasta Szebekino, przy granicy z Ukrainą.
Czytaj więcej
Władze rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego najpierw poinformowały o ostrzale terytorium obwodu przez ukraińską armię, a potem podały informacje, że na teren rejonu grajworońskiego weszły grupy sabotażowe i rozpoznawcze Sił Zbrojnych Ukrainy.
Gubernator obwodu charkowskiego: Rosjanie ostrzelali Kupiańsk
W wyniku ostrzału Kupiańska ranne miały zostać dwie kobiety w wieku 76 i 53 lata - poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram Ołeh Synehubow.
Ukraiński parlamentarzysta: Rosjanie przypisali Bachmutowi nadzwyczajne znaczenie, ponieważ potrzebują zwycięstw
- Od początku wiedzieliśmy, że z technicznego punktu widzenia Bachmut to zwykłe miasto, które nie jest zbyt duże - mówił w rozmowie ze Sky News Andrij Osadczuk, ukraiński parlamentarzysta z partii Gołos.
Czytaj więcej
Andrij Osadczuk, ukraiński parlamentarzysta z partii Gołos, na czele której stoi Kira Rudyk, w rozmowie ze Sky News ocenił, że Bachmut będzie "pułapką na myszy" na rosyjskie wojska.
W walkach w obwodzie ługańskim zginął dyrektor telewizji dla dzieci Maljatko TV
39-letni Iwan Kuzmiński zginął w czasie walk w pobliżu miejscowości Dibrowa, w obwodzie ługańskim.
Dowódca Połączonych Sił Ukrainy: Na Białorusi i w obwodach graniczących od północy z Ukrainą, stacjonuje 18 tys. rosyjskich żołnierzy
Gen. Serhij Najew stwierdził w rozmowie z agencją Ukrinform, że na Białorusi, a także na terenie obwodów briańskiego, kurskiego i biełgorodzkiego stacjonuje obecnie ok. 18 tys. rosyjskich żołnierzy. - Nie ma oznak tworzenia (nowej) grupy uderzeniowej na terytorium Białorusi i Rosji - podkreślił gen. Najew. Jak dodał rosyjskie samoloty i śmigłowce używają białoruskich lotnisk i prowadzą działania z zakresu rozpoznania na kierunku ukraińskim.
W najdalej wysuniętej na północ elektrowni atomowej Rosji system bezpieczeństwa wyłączył jeden z reaktorów
Władze zapewniają, że poziom promieniowania wokół elektrowni Kolskiej jest w normie i nic złego się nie dzieje.
Czytaj więcej
Kolska elektrownia atomowa jest najdalej wysuniętym na północ takim obiektem w Europie. W nocy z niedzieli na poniedziałek zadziałał tam system bezpieczeństwa, odłączając od sieci jeden z trzech reaktorów. Władze zapewniają, że poziom promieniowania wokół elektrowni jest w normie.
Gubernator obwodu biełgorodzkiego informuje o ostrzale miasta Grajworon
Miasto Grajworon miało zostać ostrzelane przez ukraińską armię - jak wynika z wpisu Wiaczesława Gładkowa na jego kanale w serwisie Telegram - ok. 9 rano. W wyniku ostrzału nikt nie został ranny. Ostrzelane miały zostać też trzy wsie położone w pobliżu miasta.
Rosyjski atak rakietowy na Dniepr: Ukraina przyznaje, że ma za mało zestawów Patriot i SAMP/T
- Niestety, nie mamy wystarczającej liczby środków przeciw (rakietom) balistycznym. Mamy zestawy Patriot w gotowości bojowej, ale jest ich zdecydowanie zbyt mało, by pokryć wszystkie niezbędne kierunki, wszystkie duże miasta, wszystkie ważne obiekty infrastruktury krytycznej. Ponieważ wróg bierze precyzyjnie na cel takie obiekty, w Dnieprze wziął na cel obiekty infrastrukturalne i wojskowe - mówił po nocnym ataku rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy, płk Jurij Ihnat.
Czytaj więcej
Płk Jurij Ihnat, rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy, komentując nocny atak rakietowy na Dniepr stwierdził, że ukraińska armia ma zbyt mało środków do zwalczania pocisków balistycznych używanych przez Rosjan i - aby poprawić sytuację - potrzebuje więcej zestawów obrony przeciwlotniczej takich jak systemy Patriot czy SAMP/T.
W niedzielę wieczorem nad wodami terytorialnymi Ukrainy zestrzelony miał zostać rosyjski Su-35
Okoliczności zestrzelenia tego rosyjskiego myśliwca są obecnie wyjaśniane.
Ukraińscy piloci rozpoczęli szkolenia na myśliwcach F-16
Josep Borell liczy na to, że samoloty wkrótce trafią na Ukrainę.
Czytaj więcej
Wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell poinformował, że rozpoczęły się już szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16.
Obwód doniecki: Awdijiwka ostrzelana przy użyciu amunicji kasetowej
Pawło Kyryłenko, gubernator obwodu donieckiego napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że w ciągu ostatniej doby Wuhłedar został dwukrotnie zaatakowany z powietrza i 13 razy ostrzelany. Z kolei Awdijiwka została ostrzelana dziewięć razy - w tym przy użyciu amunicji kasetowej. W wyniku ostrzału uszkodzone zostały domy i obiekty zakładów chemicznych. W wyniku ostrzału Awdijiwki jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne.
Łukaszenko 24 maja leci do Moskwy spotkać się z Putinem
Będzie to druga w maju wizyta białoruskiego przywódcy w Rosji. W czasie spotkania z ambasadorem Rosji Łukaszenko, mówiąc o planowanej wizycie w Rosji stwierdził, że spotka się z Putinem, by "omówić problemy, które nie powinny występować w relacjach" między Rosją a Białorusią.
Czytaj więcej
Aleksander Łukaszenko w środę spotka się w Moskwie z Władimirem Putinem. Zapowiedział, że zostaną omówione "problemy w stosunkach, które w ogóle nie powinny istnieć".
Doradca Zełenskiego: Krym jest nierozłączną częścią Ukrainy
Mychajło Podolak, doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, napisał na Twitterze, że Krym jest "niekwestionowaną i nierozłączną częścią Ukrainy". "Był i będzie. Wyzwolenie Krymu, za pomocą siły i środków militarnych, to jedyny racjonalny sposób, by zatrzymać 'rosyjskie agresje' i sprawić, by świat wrócił do prawa międzynarodowego" - dodał.
Premier Norwegii: Szwecja powinna zostać członkiem NATO w czasie szczytu Sojuszu w Wilnie
Jonas Gahr Stoere, premier Norwegii w czasie spotkania z zagranicznymi korespondentami w Oslo, oświadczył, że jego zdaniem w czasie szczytu NATO w Wilnie powinno dojść do rozszerzenia Sojuszu o Szwecję, która czeka na zgodę Turcji i Węgier, by zostać 32 członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Cele na Ukrainie będzie atakować nowa rosyjska szturmowa grupa powietrzna "Sztorm"?
Doniesienia o powstaniu takiej grupy podaje Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej
W najnowszym raporcie brytyjskiego resortu obrony czytamy, że Rosja "prawdopodobnie tworzy nową, 'elitarną' uderzeniową grupę powietrzną o kryptonimie 'Sztorm', która ma działać nad Ukrainą".
Gubernator obwodu briańskiego informuje o ostrzale przez Ukrainę wsi w rejonie klimowskim
Aleksandr Bogomaz napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że ukraińska armia ostrzelała wieś Choromnoje, w rejonie klimowskim. W wyniku ostrzału budynek w jednym z gospodarstw rolnych stanął w płomieniach.
Dyrektor MAEA: Zaporoska Elektrownia Jądrowa straciła zewnętrzne zasilanie po raz siódmy od początku wojny
Rafael Grossi, dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, napisał na swoim profilu na Twitterze, że rankiem 22 maja Zaporoska Elektrownia Jądrowa, największa w Europie elektrownia atomowa, straciła rano niemal całkowicie zewnętrzne dostawy prądu po raz siódmy od początku wojny na Ukrainie. "Musimy się porozumieć co do ochrony elektrowni teraz; ta sytuacja nie może dłużej trwać" - podkreślił.
W internecie pojawiło się nagranie ilustrujące skutki rosyjskiego ataku rakietowego na Dniepr
Jabłoński o relacjach Polski z Ukrainą: Dziś bezpieczeństwo jest ważniejsze niż historia
- Nasz zasadniczy postulat jest taki, by razem z Ukrainą pracować nad tym, by zbrodnia wołyńska, jej ofiary, zostały upamiętnione. To nie chodzi o to, abyśmy coś komuś narzucali, wymuszali - mówił Paweł Jabłoński, wiceszef MSZ, w rozmowie z Radiem Zet.
Czytaj więcej
Gdybyśmy dzisiaj chcieli sprowadzać relacje polsko-ukraińskie wyłącznie do relacji historycznych, to nie jest to właściwe - mówił w rozmowie z Radiem Zet wiceszef MSZ, Paweł Jabłoński.
Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało ponad 12 mln osób
Z informacji przekazywanych przez polską Straż Graniczną wynika, że od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 12,024 mln osób, z czego, w ciągu ostatniej doby, 24,7 tys. Z kolei z Polski na Ukrainę wyjechało 10,241 mln osób, z czego 27 tysięcy w ciągu ostatniej doby.
Prokuratura Generalna odnotowała ponad 88 500 rosyjskich zbrodni wojennych i napaści na Ukrainie
Rosjanie popełnili 88 517 zbrodni wojennych i przestępstw związanych z agresją na Ukrainie od początku inwazji - poinformowała Prokuratura Generalna Ukrainy.
Stwierdzono również, że od 24 lutego 2022 r. w wyniku wojny zginęło co najmniej 482 dzieci, a co najmniej 981 zostało rannych.
Prokuratura Generalna poinformowała, że 651 podejrzanych o popełnienie tych zbrodni to rosyjscy żołnierze i przywódcy polityczni kraju.
Enerhoatom: Przerwa w dostawie prądu w elektrowni jądrowej w Zaporożu spowodowana rosyjskim ostrzałem
Ukraińska państwowa spółka jądrowa twierdzi, że przerwa w dostawie prądu w elektrowni jądrowej w Zaporożu jest spowodowana ostrzałem przeprowadzonym przez Rosjan.
Enerhoatom twierdzi, że awaria nastąpiła po ostrzelaniu linii energetycznej.
Elektrownia została przejęta przez Rosję w pierwszych dniach inwazji na Ukrainę.
Ambasador Rosji w USA pisze, że Ukraina nie ma lotnisk i infrastruktury pozwalających na obsługę myśliwców F-16
"Co stanie się, jeśli amerykańskie myśliwce wystartują z lotnisk NATO, pilotowane przez zagranicznych 'ochotników'?" - pyta Anatolij Antonow.
Czytaj więcej
Ewentualne przekazanie myśliwców F-16 Ukrainie przez państwa Zachodu każe - zdaniem rosyjskiego ambasadora w USA, Anatolija Antonowa - postawić pytanie o rolę NATO w konflikcie.
ISW: Ludzie Prigożyna nie będą walczyć poza Bachmutem
W ocenie amerykańskich analityków Grupa Wagnera po opuszczeniu miasta skupi się na innym odcinku frontu.
Czytaj więcej
Najemnicy z Grupy Wagnera kontrolują zachodnie granice administracyjne Bachmutu, podczas gdy siły ukraińskie nadal koncentrują się na kontratakach na obrzeżach miasta. Według analityków Instytutu Studiów nad Wojną (ISW), siły Jewgienija Prigożyna, wyczerpane walkami, prawdopodobnie nie będą w stanie kontynuować operacji ofensywnych poza miastem.
Część mieszkańców Zaporoża pozbawiona dostaw prądu
Jurij Małaszko, szef zaporoskiej administracji obwodowej, na swoim kanale w serwisie Telegram poinformował, że "w związku z pożarem wywołanym przeciążeniem sieci energetycznej" na terenie jednego z obiektów infrastruktury krytycznej w Zaporożu, część mieszkańców miasta jest pozbawionych dostaw prądu.
Obwód chersoński ostrzelany 57 razy w ciągu doby
W ciągu doby na obwód chersoński spadło 318 pocisków - informuje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego, na swoim kanale w serwisie Telegram. Z jego wpisu wynika, że w wyniku ostrzału zginęła jedna osoba.
Rosjanie: Zaporoska Elektrownia Jądrowa odłączona od zewnętrznego zasilania
Na kanale Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, okupowanej od marca 2022 roku przez Rosjan, pojawiła się informacja, że elektrownia została odłączona od zewnętrznego zasilania, a systemy chłodzenia reaktorów zasilają obecnie generatory na benzynę znajdujące się na terenie elektrowni. Przyczyny odłączenia elektrowni od zewnętrznego zasilania są badane.
W nocy nad obwodem dniepropietrowskim strącono cztery pociski manewrujące
W wyniku nocnego ataku rakietowego na obwód dniepropietrowski rannych zostało łącznie osiem osób - wynika z wpisu gubernatora obwodu, Serhija Łysaka.
Czytaj więcej
W nocy Rosjanie przeprowadzili atak z użyciem pocisków manewrujących i dronów-kamikadze na obwód dniepropietrowski - poinformował gubernator obwodu, Serhij Łysak.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 203 880 żołnierzy, 3 785 czołgów, 7 407 pojazdów opancerzonych, 3 278 zestawów artyleryjskich, 565 wyrzutni rakiet, 327 zestawów przeciwlotniczych, 309 samolotów, 294 śmigłowce, 2 830 bezzałogowych statków powietrznych, 1 011 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 129 pojazdy (w tym cysterny) i 427 jednostek sprzętu specjalnego.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Rosjanie skracają szkolenie wcielonych do armii więźniów
Kierownictwo rosyjskiej armii miało skrócić do 10 dni szkolenie żołnierzy, którzy trafili w szeregi armii z więzień w Rosji. Pierwotnie szkolenie ok. 1 000 osób, które trafiły z więzień do obozu wojskowego w obwodzie ługańskim, miało trwać cztery tygodnie - podaje ukraiński Sztab Generalny. Skrócenie szkolenia ma mieć związek z dużymi stratami ponoszonymi przez Rosjan na Ukrainie.
Słojewska: Zachód jest zjednoczony i gotów do dużych wysiłków finansowych, jeśli chodzi o pomoc militarną dla Ukrainy
Pewne jest, że dostawa myśliwców nie oznacza z dnia na dzień przewagi Ukrainy w powietrzu. Ale determinacja państw Europy Zachodniej i wsparcie dla niej ze strony USA wysyłają Moskwie dwa ważne sygnały - pisze w komentarzu korespondentka "Rzeczpospolitej" w Brukseli, Anna Słojewska.
Czytaj więcej
Determinacja państw Unii Europejskiej i wsparcie ze strony USA pokazują Moskwie, że Zachód gotów jest ponieść duży wysiłek finansowy, by pomóc militarnie Ukrainie. Dają sygnał, że zamienianie tej wojny w zamrożony konflikt może być nieopłacalne.
Leonid Gozman: Dzięki Ukraińcom Federacja Rosyjska bardzo osłabła, ale wciąż nadchodzi stamtąd zagrożenie
- Niebezpieczne jest to, że na czele Rosji stoi taki człowiek. Myślę, że nie do końca zdaje sprawę z tego, w jak strasznej sytuacji znalazła się Rosja z jego winy - mówi rosyjski opozycjonista w rozmowie z Rusłanem Szoszynem.
Czytaj więcej
Jeżeli zajdzie taka potrzeba, wprowadzi system kartek żywnościowych. Siłą zapędzi ludzi do pracy w zakładach przemysłu zbrojeniowego – mówi „Rz” Leonid Gozman, rosyjski opozycjonista i były doradca prezydenta Borysa Jelcyna.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Rosjanie ostrzelali Łyman, Słowiańsk i Konstantynówkę rakietami z zestawów S-300
Z informacji przekazywanych przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy wynika, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili sześć ataków rakietowych i 52 ataki powietrzne oraz 65 ataków z użyciem wyrzutni rakiet na cele na Ukrainie. Łyman, Słowiańsk i Konstantynówka miały zostać ostrzelane przez rosyjskie zestawy przeciwlotnicze S-300, które - wykorzystywane do ostrzeliwania celów naziemnych - jak podkreśla Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, nie są bronią precyzyjną.
W niedzielę w stolicy Mołdawii odbyła się proeuropejska demonstracja
W proeuropejskim wiecu wzięło udział - według wstępnych szacunków - ponad 75 tys. osób.
Czytaj więcej
Ok. 75 tys. osób wzięło w niedzielę udział w proeuropejskiej demonstracji w Kiszyniowie, stolicy Mołdawii - informuje AFP.
Ukraina przekazała Korei Południowej listę uzbrojenia, którego potrzebuje
Prezydent Korei Południowej, Yoon Suk Yeol, w czasie konferencji prasowej z kanclerzem Niemiec, Olafem Scholzem oświadczył, że w czasie spotkania z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim, otrzymał listę uzbrojenia, którego ukraińska armia potrzebuje i obiecał, że Seul przeanalizuje jej treść. - Wycofując się, rosyjskie oddziały pozostawiły wiele min, jest wiele strat i zniszczeń. Chcemy pomóc tak szybko, jak to możliwe - zadeklarował południowokoreański prezydent.
25 maja najemnicy z Grupy Wagnera mają opuścić rejon Bachmutu
- Wagner nie zajął dziś żadnego terenu. Zajęliśmy cały teren, który obiecaliśmy zająć, do ostatniego centymetra - oświadczył w niedzielę wieczorem Jewgienij Prigożyn, twórca Grupy Wagnera. - Przekazujemy nasze pozycje (w Bachmucie) Ministerstwu Obrony i 25 maja opuszczamy strefę działań wojennych - dodał.
Czytaj więcej
Dowódca wojsk lądowych Ukrainy, gen. Ołeksandr Syrski, oświadczył w niedzielę, że ukraińska armia nadal naciera na rogatkach Bachmutu, a jej celem jest okrążenie rosyjskiego zgrupowania w tym mieście.
Szefowie MSZ państw UE będą w poniedziałek rozmawiać w Brukseli o wojnie na Ukrainie
W czasie szczytu z udziałem ministrów spraw zagranicznych państw UE w Brukseli tematem rozmów będzie m.in. dalsze wspieranie Ukrainy toczącej wojnę z Rosją oraz kwestia sankcji przeciw Federacji Rosyjskiej. Ministrowie mają rozmawiać również o kwestiach związanych z bezpieczeństwem żywnościowym w kontekście tzw. porozumienia zbożowego oraz o ukraińskim planie pokojowym.
Wieczorem dron zaatakował budynek administracyjny w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim
O ataku na budynek administracyjny we wsi Gołowczino poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow. Gładkow podał, że atak przeprowadzono za pomocą drona, który zrzucił ładunek wybuchowy, w wyniku czego dach zaatakowanego budynku stanął w ogniu.
W Moskwie odbędą się konsultacje z udziałem Nikołaja Patruszewa i przedstawiciela Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin
Konsultacje między Nikołajem Patruszewem, szefem Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, a Chen Wenqingiem, członkiem Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin, będą dotyczyć bezpieczeństwa, wymiaru sprawiedliwości oraz kwestii związanych z porządkiem publicznym - wynika z informacji rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa.
W nocy eksplozje miały rozlec się w Zaporożu
Informuje o tym, na swoim kanale w serwisie Telegram, telewizja Suspilne.
W nocy Dniepr odparł atak rakietowy Rosji
Informacje o odparciu ataku rakietowego na Dniepr umieścił na swoim kanale w serwisie Telegram Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego. "Faszyści. Terroryści. Nieludzcy. Ale dzięki naszym siłom obronnym odparliśmy atak" - napisał Łysak dodając, że więcej szczegółów poda później.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rosyjska agresja trwa od 452 dni. Napływają sprzeczne doniesienia na temat Bachmutu - Rosjanie twierdzą, że przejęli kontrolę nad miastem, Kijów temu zaprzecza.