Porozumienie w sprawie bezpieczeństwa dla Ukrainy w stylu izraelskim?

W wywiadzie dla "Washington Post" prezydent Polski Andrzej Duda powiedział, że idea zawarcia porozumienia dla bezpieczeństwa Ukrainy w stylu izraelskim zyskuje popularność wśród zachodnich sojuszników Kijowa

Publikacja: 23.05.2023 00:01

Porozumienie w sprawie bezpieczeństwa dla Ukrainy w stylu izraelskim?

Foto: AFP

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 453

W latach 2019-2028 Stany Zjednoczone zobowiązały się do udzielenia Izraelowi pomocy wojskowej w wysokości 38 miliardów dolarów.

Izrael nie jest członkiem NATO, a Stany Zjednoczone nie są zobowiązane traktatem do udzielenia mu pomocy militarnej. Jednak Izrael „cieszył się specjalnymi stosunkami z USA jako najwierniejszy partner Waszyngtonu na Bliskim Wschodzie” – napisał Washington Post.

Podobna umowa mogłaby potencjalnie zniechęcić Władimira Putina do długoterminowej wojny z Ukrainą. W wywiadzie dla "Washington Post" prezydent Andrzej Duda powiedział, że pomysł zyskuje popularność wśród zachodnich sojuszników Ukrainy.

- Umowa o bezpieczeństwie w stylu izraelskim dla Ukrainy dałaby pierwszeństwo transferom broni i zaawansowanym technologiom - mówił Duda.

Duda nie sprecyzował, jaka broń lub technologia może zostać przekazana Ukrainie w ramach umowy, ale Polska dostarczyła już Kijowowi między innymi radzieckie samoloty MiG-29.

Porozumienie w sprawie bezpieczeństwa byłoby powiązane z procesem dążenia Ukrainy do przyszłego członkostwa w NATO, ale powstrzymałoby od faktycznego uczynienia Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego stroną jakiegokolwiek konfliktu z Rosją.

Prezydent RP potwierdził, że Joe Biden, który odwiedził Polskę w lutym, omawiał koncepcję modelu izraelskiego.

Oczekuje się, że porozumienie w sprawie bezpieczeństwa – oparte na propozycji znanej jako Kyiv Security Compact – zostanie podpisane po szczycie NATO.

15 maja sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że zwycięstwo Ukrainy nad Rosją będzie punktem wyjścia do członkostwa w NATO.

- Tylko jeśli Ukraina zwycięży jako suwerenny, niezależny naród w Europie, ma sens dyskusja, kiedy i jak Ukraina może zostać członkiem  NATO) – dodał Stoltenberg

Podczas zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie w lipcu tego roku, w którym ma uczestniczyć prezydent Wołodymyr Zełenski, sojusznicy mają powołać Radę NATO Ukrainy, która „posłużyłaby jako brama do przyszłego członkostwa”, napisał Washington Post, powołując się na kilka europejskich i NATO-wskich urzędników.

Ponadto Ukraina miałaby „prawo do zwołania posiedzenia Rady i szukania pomocy”, a USA „służyłyby jako główny gwarant ustaleń dotyczących bezpieczeństwa” wraz z europejskimi członkami NATO.

Konflikty zbrojne
Obietnice Trumpa się nie spełnią. Zakończenie wojny na Ukrainie potrwa miesiące, a nawet dłużej
Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów