Porozumienie w sprawie bezpieczeństwa dla Ukrainy w stylu izraelskim?

W wywiadzie dla "Washington Post" prezydent Polski Andrzej Duda powiedział, że idea zawarcia porozumienia dla bezpieczeństwa Ukrainy w stylu izraelskim zyskuje popularność wśród zachodnich sojuszników Kijowa

Publikacja: 23.05.2023 00:01

Porozumienie w sprawie bezpieczeństwa dla Ukrainy w stylu izraelskim?

Foto: AFP

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 453

W latach 2019-2028 Stany Zjednoczone zobowiązały się do udzielenia Izraelowi pomocy wojskowej w wysokości 38 miliardów dolarów.

Izrael nie jest członkiem NATO, a Stany Zjednoczone nie są zobowiązane traktatem do udzielenia mu pomocy militarnej. Jednak Izrael „cieszył się specjalnymi stosunkami z USA jako najwierniejszy partner Waszyngtonu na Bliskim Wschodzie” – napisał Washington Post.

Podobna umowa mogłaby potencjalnie zniechęcić Władimira Putina do długoterminowej wojny z Ukrainą. W wywiadzie dla "Washington Post" prezydent Andrzej Duda powiedział, że pomysł zyskuje popularność wśród zachodnich sojuszników Ukrainy.

- Umowa o bezpieczeństwie w stylu izraelskim dla Ukrainy dałaby pierwszeństwo transferom broni i zaawansowanym technologiom - mówił Duda.

Duda nie sprecyzował, jaka broń lub technologia może zostać przekazana Ukrainie w ramach umowy, ale Polska dostarczyła już Kijowowi między innymi radzieckie samoloty MiG-29.

Porozumienie w sprawie bezpieczeństwa byłoby powiązane z procesem dążenia Ukrainy do przyszłego członkostwa w NATO, ale powstrzymałoby od faktycznego uczynienia Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego stroną jakiegokolwiek konfliktu z Rosją.

Prezydent RP potwierdził, że Joe Biden, który odwiedził Polskę w lutym, omawiał koncepcję modelu izraelskiego.

Oczekuje się, że porozumienie w sprawie bezpieczeństwa – oparte na propozycji znanej jako Kyiv Security Compact – zostanie podpisane po szczycie NATO.

15 maja sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że zwycięstwo Ukrainy nad Rosją będzie punktem wyjścia do członkostwa w NATO.

- Tylko jeśli Ukraina zwycięży jako suwerenny, niezależny naród w Europie, ma sens dyskusja, kiedy i jak Ukraina może zostać członkiem  NATO) – dodał Stoltenberg

Podczas zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie w lipcu tego roku, w którym ma uczestniczyć prezydent Wołodymyr Zełenski, sojusznicy mają powołać Radę NATO Ukrainy, która „posłużyłaby jako brama do przyszłego członkostwa”, napisał Washington Post, powołując się na kilka europejskich i NATO-wskich urzędników.

Ponadto Ukraina miałaby „prawo do zwołania posiedzenia Rady i szukania pomocy”, a USA „służyłyby jako główny gwarant ustaleń dotyczących bezpieczeństwa” wraz z europejskimi członkami NATO.

Konflikty zbrojne
Jak rosyjski dron trafił do USA? Pomógł Radosław Sikorski i polscy żołnierze
Konflikty zbrojne
Gen. Mieczysław Bieniek: Pierwszy raz słyszę o takich negocjacjach
Konflikty zbrojne
USA mogą osierocić Europę
Konflikty zbrojne
Rosyjski opozycjonista: Druga Jałta jest możliwa. I byłaby lepsza niż całkowity chaos
Konflikty zbrojne
Trzy lata wojny: Ukraińcy są wyczerpani. Nadzieja jest, ale ostrożna