Dania chce zorganizować szczyt pokojowy ws. wojny na Ukrainie

Szef MSZ Danii, Lars Lokke Rasmussen, oświadczył, że Dania chciałaby zorganizowac w lipcu szczyt, którego celem miałoby być znalezienie formuły pokojowej, która pozwoliłaby zakończyć wojnę Rosji z Ukrainą. Dodał jednak, że takie spotkanie wymagałoby udziału Indii, Chin i Brazylii - państw, które nie poparły jednoznacznie rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Publikacja: 22.05.2023 14:55

Szef MSZ Danii, Lars Lokke Rasmussen

Szef MSZ Danii, Lars Lokke Rasmussen

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 453

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w niedzielę, w czasie szczytu G7 wezwał świat do poparcia planu pokojowego przedstawionego przez Ukrainę i zaproponował zorganizowanie szczytu pokojowego w lipcu.

- Jeśli Ukraina uważa, że nadszedł czas na takie spotkanie, byłoby to fantastyczne. A Dania oczywiście chciałaby być gospodarzem takiego spotkania - powiedział Rasmussen na marginesie szczytu szefów MSZ państw UE w Brukseli.

W grudniu Ukraina proponowała zorganizowanie szczytu pokojowego w lutym tego roku, w rocznicę rosyjskiej agresji, ale taki szczyt w tamtym czasie nie doszedł do skutku.

Czytaj więcej

Walki w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim. Komentarz ukraińskiej armii

- Na początek musimy włożyć wysiłek w doprowadzeniu do globalnego zaangażowania w zorganizowanie takiego spotkania - powiedział szef MSZ Danii dodając, że w takim szczycie nie mogą brać udziału tylko sojusznicy Ukrainy.

- Jest niezbędne zainteresowanie (tym tematem) i zaangażowanie takich krajów jak Indie, Brazylia i Chiny - podkreślił Rasmussen.

Jeśli Ukraina uważa, że nadszedł czas na takie spotkanie, byłoby to fantastyczne

Lars Lokke Rasmussen, szef MSZ Danii

Szef MSZ Danii przyznał jednocześnie, że trudno mu wyobrazić sobie udział Rosji w takim szczycie.

10-punktowy plan pokojowy przedstawiony w 2022 roku przez prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, przewiduje m.in. wycofanie rosyjskich wojsk ze wszystkich ukraińskich ziem i uszanowanie przez Rosję integralności terytorialnej Ukrainy.

Szczegóły wdrożenia tego planu miałyby zostać omówione na szczycie pokojowym - oświadczyła w niedzielę administracja Zełenskiego.

Dyplomacja
Andrzej Duda po spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim. Polski prezydent wierzy w Ukrainę w NATO
Dyplomacja
Reuters łączy wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Polsce z rzezią wołyńską
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa