Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski mówi, że w obwodzie cheresońskim Rosjanie niemal kompletnie zniszczyli ponad 50 wiosek.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Zełenski o zniszczeniach w obwodzie chersońskim
- Na wyzwolonym terytorium obwodu chersońskiego ponad 50 wiosek zostało prawie całkowicie zniszczonych przez rosyjskich najeźdźców, ale ludzie wracają nawet do takich wiosek - powiedział prezydent w wieczornym wystąpieniu.
- Jestem wdzięczny wszystkim, którzy pomagają przywrócić normalność życia po rosyjskim złu. Wszystkim, którzy nawet na tak trudnych terenach dalej pracują i dają pracę, wszystkim, którzy pomagają naszym żołnierzom - mówił Zełenski.
Daniłow: Walka o wolność nie jest ograniczona czasowo
Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, twierdzi, że kontrofensywa Ukrainy nie może być ograniczona czasowo.
W tym tygodniu prezydent Republiki Czeskiej Petr Pavel, który jest także byłym generałem NATO, powiedział, że wierzy, że Ukraina ma „tylko jedną próbę” rozpoczęcia poważnej kontrofensywy i że powinno to nastąpić „w ciągu kilku miesięcy”.
-Jeśli zdecyduje się rozpocząć wielką kontrofensywę i zakończy się niepowodzeniem, pozyskanie środków na następną będzie niezwykle trudne – powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.
Daniłow nie odniósł się do żadnych konkretnych komentarzy, ale powiedział, że jest to „najnowszy trend informacyjny".
"Najnowszym trendem informacyjnym jest mówienie o „jedynej i prawie ostatniej" szansie Sił Zbrojnych Ukrainy na przeprowadzenie kontrofensywy. Nasza ofensywa będzie trwała do granic 1991 roku i podobnie jak walka o wolność nie jest ograniczona czasowo" - napisał Daniłow.
Alarmy przeciwlotnicze w obwodach zaporoskim, dniepropietrowskim, donieckim i charkowskim
Syn gubernatora Kraju Krasnodarskiego uciekł z aresztu domowego we Włoszech
Uss został aresztowany w październiku 2022 roku na podstawie międzynarodowego nakazu aresztowania wydanego przez prokuraturę federalną dla wschodniego dystryktu Nowego Jorku.
Od tej pory przebywał w areszcie domowym. Uciekł z niego dwadzieścia cztery godziny po tym, jak sąd apelacyjny w Mediolanie wydał zgodę na jego ekstradycję do Stanów Zjednoczonych.
Czytaj więcej
Artem Uss, syn gubernatora Kraju Krasnojarskiego, uciekł z aresztu domowego pod Mediolanem. Jest podejrzany o łamanie sankcji przez nielegalny zakup wojskowych technologii i przekazywanie ich Rosji.
Alarm powietrzny w Kijowie
W czterech obwodach - charkowskim, połtawskim, kijowskim i części kirowohradzkiego - oraz w stolicy Ukrainy ogłoszony został alert powietrzny, Od ponad godziny obowiązuje on także w obwodach czernichowskim i sumskim.
Arszak Makiczian i jego rodzina bez obywatelstwa i z zakazem wjazdu do Rosji
Rodzina Makiczianów uważa, że prześladowania, z którymi się spotykają, to po prostu odwet rosyjskich władz za aktywizm Arszaka i próba uciszenia go.
Czytaj więcej
Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) zakazała rodzinie wybitnego rosyjsko-ormiańskiego aktywisty klimatycznego i działacza antywojennego Arszaka Makicziana wjazdu do Rosji na następne 50 lat.
Co za sankcjami wobec Białorusi? Klincz w UE
Białoruskie nawozy są obłożone sankcjami, ale większość państw UE apeluje, żeby wprowadzić wyjątki. Po to, żeby ten produkt mógł bez problemu płynąć do państw trzecich. Na to nie zgadza się przede wszystkim Litwa, popierana przez Polskę. W rezultacie zamrożone zostały prace nad nowym pakietem sankcji dla Białorusi, który miałby być zbieżny z restrykcjami nałożonymi na Rosję. Bo większość mówi tak dla nowego pakietu, ale pod warunkiem złagodzenia starych sankcji na nawozy. A mniejszość się na to nie zgadza.
Ukraina przechwyciła dwa rosyjskie pociski manewrujące wystrzelone w kierunku Odessy
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy Południe poinformowało w czwartek wieczorem, że „siły obrony powietrznej zestrzeliły dwa pociski kierowane powietrze-ziemia Kh-59 wystrzelone przez rosyjskie myśliwce Su-35 znad Morza Czarnego w rejonie Odessy”.
To już drugi raz w tym tygodniu, kiedy pociski Kh-59 zostały wystrzelone w rejon Odessy.
Siły Zbrojne Słowacji żegnają cztery MiG-29. Nagranie
Prigożyn traci zainteresowanie wojną na Ukrainie?
Jewgienij Prigożyn, założyciel Grupy Wagnera, ma tracić zainteresowanie wojną na Ukrainie.
Prigożyn zyskał na znaczeniu ze względu na rolę jego sił w konflikcie, ale Bloomberg, powołując się na swoje źródła pisze, że konflikt z wyższymi rosyjskimi dowódcami wojskowymi spowodowały zmianę.
Twórca Grupy Wagnera ma skupić się znów na Afryce, gdzie w Sudanie, Republice Środkowoafrykańskiej i Mali wciąż pozostają jego najemnicy.
Putin zaproszony na szczyt w RPA
Minister spraw zagranicznych Republiki Południowej Afryki Naledi Pandor potwierdziła, że Władimir Putin jest zaproszony na szczyt gospodarczy, którego odbędzie się tego lata – pomimo wydania nakazu aresztowania.
Putin został w zeszłym tygodniu objęty nakazem aresztowania przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK), w związku z oskarżeniem o zbrodnie wojenne za udział w uprowadzeniach dzieci z Ukrainy.
Zobowiązuje to 123 państwa członkowskie MTK do aresztowania Putina, jeśli przekroczy granice ich terytoriów, i przewiezienia go do Hagi na rozprawę.
Rząd RPA, członka MTK, musi przedyskutować swoją reakcję w tej sytuacji - przekazała Pandor.
Nowozelandczyk Kane Te Tai ps. Żółw, zginął na froncie w obwodzie donieckim
Ukraińskie władze potwierdziły śmierć Kane Te Tai, a ambasada Nowej Zelandii w Polsce próbowała dowiedzieć się więcej szczegółów, podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu Nowej Zelandii.
Czytaj więcej
Kane Te Tai, były żołnierz armii Nowej Zelandii, współzałożyciel organizacji charytatywnej pomagającej walczącym weteranom, został zabity na Ukrainie.
Raiffeisen Bank na liście sponsorów wojny
Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji Ukrainy (NAPC) wpisała austriacką grupę bankową Raiffeisen Bank International (RBI) na listę „międzynarodowych sponsorów wojny" za kontynuowanie pracy w Rosji oraz uznania Ługańska i Doniecka za część Rosji.
Czytaj więcej
Władze Ukrainy wpisały Raiffeisen Bank International na czarną listę międzynarodowych sponsorów wojny. Bank nie tylko obsługuje połowę rosyjskich płatności w tym zbrojeniowych, ale też uznaje okupowane przez Rosję terytoria ukraińskie - za rosyjskie.
Przywódcy EU zatwierdzili plan zakupu i przyspieszonego przekazania 1 miliona amunicji Ukrainie
Opowiedzieli się także za nowymi sankcjami wobec Rosji.
Szwajcaria prowadzi dochodzenie ws. wozów bojowych
"Ze zdjęć udostępnionych przez media na ukraińskiej stronie internetowej „trudno jest wyciągnąć jakiekolwiek wiarygodne wnioski na temat rodzaju pojazdu i jego lokalizacji”
Czytaj więcej
Na ukraińskich stronach internetowych pojawiły się zdjęcia pojazdów opancerzonych wykonanych prawdopodobnie przez szwajcarską firmę Mowag. Szwajcaria docieka, które z państw złamało zakaz reeksportu sprzętu wojskowego.
Nowa Kachowka nadal okupowana przez Rosjan
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że wydany przez niego komunikat o całkowitym wycofaniu się Rosjan z Nowej Kachowki w obwodzie chersońskim został opublikowany „w wyniku niewłaściwego wykorzystania dostępnych danych”.
Czytaj więcej
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał w komunikacie, że wszystkie oddziały najeźdźców opuściły miasto Nowa Kachowka w obwodzie chersońskim. Kilkadziesiąt minut później wycofał się z tych twierdzeń.
Islandia uznała Hołodomor za ludobójstwo
Islandzki rząd poparł rezolucję uznającą Hołodomor za ludobójstwo narodu ukraińskiego, poinformował 23 marca minister spraw zagranicznych Thórdís Kolbrún Reykfjörd Gylfadóttir
Prezydent Finlandii podpisał ustawę ws. wejścia do NATO
Prezydent Finlandii Sauli Niinisto podpisał ustawę czyniącą jego kraj częścią Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).
W zeszłym roku Finlandia starała się o przystąpienie do sojuszu wojskowego w odpowiedzi na wojnę Rosji na Ukrainie, a 1 marca w parlamencie w Helsinkach uchwalono ustawę zawierającą traktaty założycielskie NATO.
Węgry i Turcja, jedyni członkowie NATO, którzy jeszcze nie ratyfikowali członkostwa Finlandii, zasygnalizowali, że wkrótce to zrobią.
Ukraiński Sztab Generalny: Rosjanie wycofali się z Nowej Kachowki
Nowa Kachowka znajduje się w obwodzie chersońskim. Większość zajętych w tym regionie terenów ukraińska armia wyzwoliła w listopadzie zeszłego roku, ale jego część na lewym brzegu Dniepru wciąż była okupowana.
Czytaj więcej
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał w komunikacie, że wszystkie oddziały najeźdźców opuściły miasto Nowa Kachowka w obwodzie chersońskim. Kilkadziesiąt minut później wycofał się z tych twierdzeń.
W przyszłym tygodniu Hiszpania wyśle Ukrainie leopardy 2A4
Do końca przyszłego tygodnia Hiszpania wyśle pierwszą dostawę nowoczesnych czołgów Leopard 2A4.
6 takich maszyn przechodzi ostateczną kontrolę w fabryce broni w pobliżu Sewilli w południowej Hiszpanii.
Hiszpańska minister obrony Margarita Robles odwiedziła fabrykę w czwartek i powiedziała, że cztery kolejne czołgi Leopard, które mają trafić na Ukrainę, wkrótce przybędą tam w celu inspekcji i testów.
Dwaj żołnierze Ukraińskich Sił Zbrojnych skazani przez sąd samozwańczej DRL
Andriej Najden i Daniła Kołenow zostali skazania na 25 lat więzienia.
Bank Światowy: Powojenna odbudowa Ukrainy będzie kosztować 411 miliardów dolarów
Szacowany koszt odbudowy Ukrainy po inwazji Rosji sięgnął 411 miliardów dolarów, według zaktualizowanej oceny Banku Światowego.
Zaktualizowany kosztorys obejmuje szkody poniesione w okresie jednego roku po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Oznacza to wzrost w stosunku do szacunków banku w czerwcu 2022 roku, które szacowano na 349 miliardów dolarów.
Koszt odbudowy to wspólna ocena rządu Ukrainy, Grupy Banku Światowego, Komisji Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych.
ISW: W Rosji właściciele barów zamykają lokale, zmuszani do działań "prowojennych"
Fontanka, serwis informacyjny z Petersburga, poinformował wczoraj, że 20 barów zostało zamkniętych w ramach dochodzenia po doniesieniach, że podsycają antyspołeczne zachowania młodych ludzi, w tym „ogólnoustrojowe picie” i zażywanie narkotyków.
Institute for the Study of War twierdzi jednak, że podany powód jest „niewiarygodny”, biorąc pod uwagę normalne rosyjskie podejście do intensywnego picia.
ISW twierdzi, że rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa dokonała niedawno nalotu na dwa popularne bary w mieście i „zmusiła klientów do prowadzenia działań prowojennych” – co skłoniło co najmniej jednego rosyjskiego biznesmena rezygnacji z prowadzenia lokali.
Premier Rosji: Rosja to ludzie, a razem jesteśmy wielką siłą
Miszustin raportuje przed Dumą działalność rządu w 2022. Według słów premiera sankcje na niespotykana dotąd skalę dotknęły Moskwę, w której wywołały masowe bezrobocie.
Czytaj więcej
Moskwę dotknęły sankcje na niespotykaną dotąd skalę, które w rezultacie wywołały masowe bezrobocie - mówił rosyjski premier Michaił Miszustin w wystąpieniu przed Dumą Państwową, w którym podsumował działalność swojego rządu w 2022 roku.
Minister obrony Finlandii przeciwny wysłaniu Ukrainie hornetów
- Moim zdaniem potrzebujemy mysliwców Hornet do zabezpieczenia naszego własnego kraju– powiedział Antti Kaikkonen na konferencji prasowej w Helsinkach.
Minister ocenia "niekorzystnie" pomysł przekazania Ukrainie hornetów w ciągu kilku najbliższych lat.
Finlandia wymienia swoją starą flotę myśliwców Hornet na myśliwce F-35, które zamówiła w 2021 r., ale dostawa przewidziana jest za dwa-trzy lata.
Białoruś zaprzecza doniesieniom ws. charge d'affaires
"Uważamy to za kolejną prowokację informacyjną mającą na celu wywołanie napięcia w stosunkach dwustronnych" - oświadczyło MSZ Białorusi, odnosząc się do doniesień w sprawie wezwania charge d'affaires przez polskie MSZ. Polski resort nie skomentował dotąd sprawy.
Czytaj więcej
Kolejny wątek sprawy rozbicia siatki szpiegowskiej działającej na terenie Polski. Szef białoruskiej ambasady w Warszawie został wezwany do polskiego MSZ - podało RMF FM. Białoruś zaprzeczyła tym doniesieniom.
Słowacja wysłała pierwsze cztery myśliwce na Ukrainę
Słowacja przekazała Ukrainie pierwsze cztery z 13 obiecanych myśliwców - poinformowało ministerstwo obrony.
Resort przekazał, że pozostałe samoloty zostaną dostarczone w nadchodzących tygodniach.
Czytaj więcej
Słowacja przekazała Ukrainie cztery radzieckie myśliwce MiG-29 - poinformował w czwartek minister obrony tego kraju Jaroslav Nagy.
Prezydent Rosji ustanowił order "Za Odwagę"
Order ma być przyznawany za odwagę "wykazaną w czasie walki i innych operacji mających na celu ochronę Ojczyzny i interesów państwowych Federacji Rosyjskiej, a także utrzymanie lub przywrócenie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa". Order może być przyznawany Rosjanom, a także obywatelom innych niż Rosja państw i bezpaństwowcom.
MSZ Białorusi zaprzecza informacjom o wezwaniu białoruskiego dyplomaty przez polski MSZ
Wcześniej RMF FM poinformował nieoficjalnie, że do MSZ wezwany został chargé d'affaires ambasady Białorusi w Polsce, w związku z rozbiciem w naszym kraju rosyjskiej siatki szpiegowskiej.
Szef MSWiA: Poczobut zostanie wypuszczony - otworzymy przejście w Bobrownikach
- Jeżeli Andrzej Poczobut jutro zostanie zwolniony, pojutrze będzie otwarte przejście w Bobrownikach - oświadczył minister spraw wewnętrznych i administracji.
Czytaj więcej
- Dopóki Andrzej Poczobut jest w więzieniu, dopóty zamknięte będzie przejście w Bobrownikach - oświadczył szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Powstaje gra o wojnie Rosji z Ukrainą
Produkcja „Death From Above” to zręcznościowy symulator drona. Część wpływów z gry ma trafić do ukraińskich organizacji charytatywnych.
Czytaj więcej
Na platformie Kickstarter trwa zbiórka na produkcję „Death From Above”. Część wpływów z gry ma zostać przekazana na wsparcie ukraińskich organizacji charytatywnych.
Łomanowski: Miedwiediew chciałby wrócić ze swego zesłania w kremlowskiej Radzie Bezpieczeństwa do bieżącej polityki
Dmitrij Miedwiediew dyskretnie zgłosił się na „następcę Putina”, którego wcześniej „ultrasi” upatrywali właśnie w Prigożinie. Teraz Miedwiediew z jednej uspokaja kremlowską elitę, że w razie czego mógłby kontynuować politykę putinowską, a z drugiej nie byłby tak toksyczny dla świata (jak sam Putin) i nie ma kryminalnej przeszłości (jak Prigożin) - pisze Andrzej Łomanowski, dziennikarz działu świat.
Czytaj więcej
Szef kancelarii premiera Węgier, Viktora Orbana, Gergely Gulyas zadeklarował, że Władimir Putin nie zostałby aresztowany, gdyby przyjechał na Węgry.
Szef kancelarii Orbana krytycznie o nakazie aresztowania Putina
- Takie decyzje nie są najbardziej fortunne, ponieważ zmierzają ku dalszej eskalacji, a nie ku pokojowi - to moja osobista, subiektywna opinia - stwierdził Gergely Gulyas.
Czytaj więcej
Szef kancelarii premiera Węgier, Viktora Orbana, Gergely Gulyas zadeklarował, że Władimir Putin nie zostałby aresztowany, gdyby przyjechał na Węgry.
Czechy nie będą wydawać wiz i pozwoleń na pobyt Rosjanom i Białorusinom do 31 marca 2024 roku
Rząd Czech zawiesił wydawanie wiz Rosjanom i Białorusinom pod koniec 2022 roku. Obecnie zdecydował o przedłużeniu tej decyzji.
Prezydent Finlandii podpisał ustawę ratyfikującą traktat o wstąpieniu Finlandii do NATO
Finlandia czeka obecnie już tylko na ratyfikację decyzji o rozszerzeniu NATO przez Turcję i Węgry - pozostali członkowie Sojuszu wyrazili już zgodę na jego rozszerzenie.
Sprawa siatki szpiegowskiej. MSZ wzywa szefa ambasady Białorusi
Chargé d'affaires ambasady Białorusi w Warszawie usłyszał w MSZ ostry protest w związku z prowadzeniem przez białoruskich obywateli działalności szpiegowskiej - podało RMF FM.
Czytaj więcej
Kolejny wątek sprawy rozbicia siatki szpiegowskiej działającej na terenie Polski. Szef białoruskiej ambasady w Warszawie został wezwany do polskiego MSZ - podało RMF FM. Białoruś zaprzeczyła tym doniesieniom.
W ciągu doby w rejonie Bachmutu doszło do 35 potyczek Ukraińców z Rosjanami
Rosjanie - w ciągu doby - ostrzelali ten odcinek frontu 222 razy. Ukraińcy, odpierając rosyjskie ataki, zabili 107 Rosjan, a 137 ranili - poinformował rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy, płk Serhij Czerewaty.
Co Kreml sprzeda "przyjaznym krajom"?
Rosja musi przeorientować swój eksport.
Czytaj więcej
Rosja może przeorientować swój niesprzedany na Zachodzie eksport na kwotę 37 mld dol. Najlepiej idą rosyjskie surowce, nawozy, owoce morza, plastik, reaktory jądrowe. Ale nie zastąpi to utraty około 150 mld dol. dochodów z eksportu na Zachód.
Czy Finlandia przekaże Ukrainie myśliwce F/A-18 Hornet?
Ukraina miała zwrócić się do Finlandii z prośbą o zorganizowanie trójstronnych rozmów na ten temat z udziałem Ukrainy, Finlandii i USA. Sanna Marin pytana o taką prośbę mówi, że "nie może ujawniać treści poufnych rozmów między przedstawicielami różnych państw".
Czytaj więcej
Dziennik "Helsingin Sanomat" twierdzi, że Ukraina zwróciła się do Finlandii o zorganizowanie trójstronnych rozmów ws. dostaw myśliwców F/A-18 Hornet na Ukrainę. Oprócz Ukrainy i Finlandii stroną rozmów miałyby być też USA, kraj, w którym wyprodukowano myśliwce.
Książę William rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą o pomocy humanitarnej dla Ukrainy
Czytaj więcej
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z księciem Williamem, brytyjskim następcą tronu - podała Kancelaria Prezydenta.
Zełenski przebywa z wizytą w obwodzie chersońskim
Wizyta ma miejsce dzień po wizycie prezydenta Ukrainy w Donbasie, w pobliżu linii frontu.
Czy po Ukraińcach w Polsce można dziedziczyć na podstawie prawa ukraińskiego?
Rzecznik generalny TSUE Manuel Camposa Sancheza-Bordony zaproponował w czwartek TSUE odpowiedź na to pytanie, czy Ukraińcy mieszkający w Polsce mogą wybrać prawo ukraińskie jako podstawę dziedziczenia po nich majątku.
Czytaj więcej
TSUE bada czy Ukraińcy mieszkający w Polsce mogą wybrać prawo ukraińskie jako podstawę dziedziczenia po nich majątku
Putin rozmawiał telefonicznie z sułtanem Omanu
Do rozmowy miało dojść z inicjatywy Hajsama ibn Tarika Al Sa’ida. To pierwsza taka rozmowa od czasu nawiązania relacji dyplomatycznych między Rosją a Omanem.
Premier Rosji: Płaca minimalna wzrośnie w Rosji w 2024 roku o 18,5 proc.
Rosyjski premier zapowiedział też podwyższenie emerytur - o 13,5 proc. w skali roku.
Rosjanie będą mogli na własną rękę szukać złota
Da to reżimowi dodatkowe dochody na prowadzoną wojnę w Ukrainie.
Czytaj więcej
Każdy obywatel Rosji będzie mógł na własną rękę szukać i wydobywać złoto. Da to reżimowi dodatkowe dochody na prowadzoną wojnę w Ukrainie. Profesjonalni górnicy są przeciw.
Na Morzu Czarnym są obecnie trzy rosyjskie okręty uzbrojone w pociski Kalibr
Informacje takie przekazuje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy. Z ośmiu rosyjskich okrętów na wodach Morza Czarnego
Kosowo dołącza do sankcji USA wobec Grupy Wagnera
Premier Kosowa, Albin Kurti ogłosił, że jego kraj dołącza do amerykańskich sankcji wobec Grupy Wagnera, która w styczniu została uznana przez Departament Skarbu USA za międzynarodową organizację przestępczą. Kurti podkreślił, że najemnicy z Grupy Wagnera "zagrażają suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy".
Rosjanie wznowili działanie portu w Mariupolu
O wznowieniu działania portu poinformował Petro Andriuszczenko, doradca ukraińskiego mera okupowanego miasta. Do portu w Mariupolu miały wpłynąć pierwsze statki towarowe z Rosji.
Nieoficjalne doniesienia o następcy Cichockiego
Nowym ambasadorem Polski w Kijowie ma zostać Jarosław Guzy, w latach 90. doradca szefa MON, prywatnie mąż szefowej telewizji Biełsat - podało RMF FM.
Czytaj więcej
Po czterech latach misję ambasadora RP w Kijowie zakończy Bartosz Cichocki. Według informacji RMF FM, nowym ambasadorem ma zostać Jarosław Guzy.
Na Ukrainie odwołany został alarm powietrzny
Ogłoszony rano alarm trwał ok. dwóch godzin.
Rosyjska Federacja Piłkarska poinformowała, że 26 marca Rosja zagra z Irakiem
Mecz zostanie rozegrany w Sankt Petersburgu na stadionie Gazprom Arena o 18 czasu moskiewskiego.
Minister obrony Holandii poinformowała o wysłaniu 60 dodatkowych instruktorów wojskowych do Niemiec
Kajsa Ollongren napisała na Twitterze, że Holandia wyśle do Niemiec 60 dodatkowych instruktorów wojskowych, którzy będą szkolić ukraińskich żołnierzy. Już wcześniej w szkoleniach Ukraińców brało udział 230 instruktorów z Holandii.
Zboże z Ukrainy. Kowalczyk: KE oprócz deklaracji o korytarzach solidarnościowych niewiele zrobiła
Polska musiała przyjąć ukraińskie zboże - przekonywał w radiowej Jedynce minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Oświadczył, że zamierza przedstawić propozycje "eksportowe, kredytowe i magazynowe" w związku ze sprawą zboża.
Czytaj więcej
- To KE zdecydowała o otwarciu granic z Ukrainą, a teraz skutki, które są w związku z tą decyzją, są przerzucane na mnie - powiedział minister rolnictwa Henryk Kowalczyk (PiS), który został obrzucony jajami przez rolników protestujących w związku ze sprawą ukraińskiego zboża.
Dmitrij Miedwiediew zapowiada wyprodukowanie w Rosji 1 500 czołgów w 2023 roku
- Nasi wrogowie wierzą, że nasz przemysł zostanie zdławiony. Tak jest, wykorzystamy wszystko - toczą się niekończące się rozmowy: "pociski się skończą, czołgi się skończą, rakiety się skończą" - mówił były prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew, w rozmowie z rosyjskimi agencjami informacyjnymi. - Tylko w tym roku wyprodukujemy 1 500 czołgów - stwierdził następnie.
Alarm powietrzny na Ukrainie
Na terenie całej Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny - podała agencja Interfax-Ukraina.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 10,581 mln osób
22 marca granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 20,6 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 20,5 tys. osób, a od 24 lutego - 8,699 mln osób.
W mieście Rzyszczów zginęło 9 osób
Zakończyło się usuwanie gruzów na terenie szkoły zawodowej w Rzyszczewie w obwodzie kijowskim. W sumie ratownicy odkryli ciała 9 osób - podała Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych odnosząc się do skutków ataku rosyjskiego drona, do którego doszło poprzedniej doby.
Od początku wojny zginęło 465 dzieci
Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 465 dzieci, a 940 zostało rannych.
Dowódca wojsk lądowych Ukrainy: W Bachmucie Rosjanie słabną
"Rosjanie słabną w Bachmucie. Wkrótce to wykorzystamy" - zapowiedział na swoim kanale w serwisie Telegram dowódca ukraińskich wojsk lądowych, gen. Ołeksandr Syrski.
W ciągu doby Rosjanie 54 razy ostrzelali obwód chersoński
Na obwód chersoński miało spaść 319 pocisków - podaje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego. Chersoń, stolica obwodu, został ostrzelany w ciągu doby pięć razy. W wyniku ostrzałów jedna osoba zginęła a dwie zostały ranne.
Mer okupowanego Melitopola: Eksplozja w mieście. Ranny kolaborujący "policjant"
O eksplozji informuje na swoim kanale w serwisie Telegram Iwan Fedorow. Jak czytamy w Melitopolu eksplodował improwizowany ładunek wybuchowy. W wyniku eksplozji ranny został jeden z funkcjonariuszy kolaborującej z Rosjanami policji.
W ciągu doby w wyniku działań wojennych w obwodzie donieckim zginęło dwóch cywilów
Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko. Ofiary śmiertelne rosyjskich działań to mieszkańcy Awdijiwki.
Białoruś sformowała nowy pułk przeciwlotniczy przy granicy z Ukrainą
Ministerstwo Obrony Białorusi poinformowało o sformowaniu pułku przeciwlotniczego w Łunińcu, w obwodzie brzeskim.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 168 150 żołnierzy, 3 570 czołgów, 6 898 pojazdów opancerzonych, 2 608 zestawów artyleryjskich, 511 wyrzutni rakiet, 273 zestawy przeciwlotnicze, 305 samolotów, 290 śmigłowców, 2 203 bezzałogowe statki powietrzne, 909 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 452 pojazdy (w tym cysterny), 273 jednostki sprzętu specjalnego.
Think tank: Rosja może wykorzystać czołgi T-54/T-55, bo części zamienne do nich są dostępne i tanie
Czołgi T-54 weszły do użycia w armii ZSRR w drugiej połowie lata 40-tych XX wieku a czołgi T-55 - w 1958 roku. Czołgi T-54 uczestniczyły m.in. w tłumieniu powstania węgierskiego w 1956 roku.
Czytaj więcej
Po tym jak analitycy z Conflict Intelligence Team, wywodzącej się z Rosji niezależnej organizacji zajmującej się analizą przebiegu konfliktów zbrojnych, weszli w posiadanie zdjęć, które ilustrują przerzut z Dalekiego Wschodu Rosji czołgów T-54 i T-55, think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) zastanawia się do czego Rosjanie mogą wykorzystać czołgi produkowane tuż po II wojnie światowej.
Miedwiediew przekonuje, że aresztowanie Putina w Niemczech zaowocowałoby wojną Rosji z Niemcami
W wywiadzie udzielonym rosyjskim agencjom informacyjnym Dmitrij Miedwiediew odniósł się do słów ministra sprawiedliwości Niemiec, Marco Buschmanna, który stwierdził, że gdyby Putin przyjechał do Niemiec, zostałby aresztowany, po tym jak nakaz aresztowania rosyjskiego przywódcy wydał Międzynarodowy Trybunał Karny.
Czytaj więcej
Gdyby doszło do aresztowania Władimira Putina, na podstawie nakazu wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, byłoby to równoznaczne z wypowiedzeniem wojny Rosji - oświadczył zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, były prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew.
Według rosyjskich władz „rehabilitacją nazizmu” zajmuje się laureat Pokojowej Nagrody Nobla, organizacja Memoriał
Badająca zbrodnie komunizmu została zdelegalizowana prawie rok temu (na pięć miesięcy przed otrzymaniem Nagrody), ale śledczy wykonują bezpośrednie polecenia kremlowskich przywódców.
Czytaj więcej
Po dwóch wystąpieniach Władimira Putina prokuratura znów zajęła się zdelegalizowanym już stowarzyszeniem Memoriał.
Sztab Generalny armii Ukrainy: W ciągu doby rosyjska armia przeprowadziła 48 ataków powietrznych na cele na Ukrainie
Jak podaje ukraiński Sztab Generalny Rosjanie atakowali obiekty cywilne i infrastrukturę krytyczną w obwodach kijowskim i żytomierskim. Przeciwko celom na Ukrainie Rosjanie wysłali 21 dronów-kamikadze Shahed-136, które wystartowały z obwodu briańskiego w Rosji. Ponadto Rosjanie przeprowadzili 75 ostrzałów rakietowych i artyleryjskich celów na Ukrainie.
Miedwiediew: Zachód będzie ingerował w wybory prezydenckie w Rosji
W rozmowie z dziennikarzami rosyjskich agencji informacyjnych były prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew, wyraził przekonanie, że Zachód będzie ingerował w wybory prezydenckie w Rosji, "tak jak robił to zawsze" od czasu upadku ZSRR.
Miedwiediew twierdzi, że Zachód nie docenił determinacji Rosji i jej prezydenta
- Konsekwencje są znacznie bardziej skomplikowane niż byłyby, gdyby podpisali z nami dokument (ws. gwarancji bezpieczeństwa w grudniu (2021 roku) - stwierdził były rosyjski prezydent.
Czytaj więcej
Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji, a obecnie zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, odpowiadając na pytania dziennikarzy i użytkowników serwisu VKontakte ocenił, że ryzyko konfliktu nuklearnego między Rosją a Zachodem rośnie.
Ukraiński analityk wojskowy: Ukraińskie siły mniej lub bardziej ustabilizowały sytuację w Bachmucie
- Rosjanie nie są w stanie nic zrobić - ocenił Ołeh Żdanow.
Czytaj więcej
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy ocenia, że potencjał militarny Rosjan w rejonie linii frontu w Bachmucie zmniejsza się.
Szefowa MSZ Kanady: Jeśli Chiny chcą pokoju, powinny przekonać Rosję, by opuściła Ukrainę
Melanie Joly, szefowa MSZ Kanady oświadczyła, że jeśli Chiny "naprawdę chcą pokoju, powinny powiedzieć Rosji, by opuściła Ukrainę". Jak dodała mówiła o tym szefowi MSZ Chin w czasie rozmowy w lutym. - Wszyscy chcemy pokoju. Kanada zawsze opowiada się za pokojem. Rosyjska inwazja na Ukrainę narusza Kartę Narodów Zjednoczonych. Więc aby nadszedł pokój, Rosja musi odejść (z Ukrainy) - podkreśliła.
Od początku wojny sądy wojskowe w Rosji wydały wyroki w 247 sprawach o dezercję i odmowę wykonania rozkazów
Łącznie do sądów wojskowych w Rosji trafiło 536 takich spraw. 289 czeka jeszcze na rozstrzygnięcie - podaje rosyjski, niezależny serwis Mediazona.
W lutym 2023 roku Rosjanie zniszczyli na Ukrainie infrastrukturę wartą 6 mld dolarów
Od 24 lutego 2022 roku wartość strat zadanych przez Rosjan Ukrainie, w związku z niszczeniem infrastruktury, wyniosła 143,8 mld dolarów - wyliczają badacze z Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej.
Premier Rosji, Michaił Miszustin, przedstawi w czwartek Dumie raport na temat prac rosyjskiego rządu w 2022 r.
Agencja Interfax zauważa, że raport z pracy rządu zostanie po raz pierwszy przedstawiony Dumie tak wcześnie - w przeszłości miało to miejsce najwcześniej w kwietniu.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski przyjął zaproszenie na szczyt G7, który odbędzie się w maju w Hiroszimie.