Sobotnia relacja
Zapraszamy do naszej nowej relacji z 367. dnia wojny Rosji z Ukrainą.
Czytaj więcej
Minął rok od rozpoczęcia wojny na Ukrainie. Rosjanie rozpoczęli swoją inwazję 24 lutego 2022 roku. Ofensywa, która w ocenie Kremla, miała potrwać kilka dni, przerodziła się w długotrwały konflikt.
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
F-16 dla Ukrainy? Biden "na razie" to wyklucza
Prezydent USA Joe Biden przekonywał w wywiadzie dla ABC News, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potrzebuje teraz czołgów, artylerii i obrony powietrznej.
Czytaj więcej
Prezydent USA Joe Biden wykluczył "na razie" wysłanie samolotów F-16 Ukrainie.
Czy Chiny dostarczą Rosji amunicję i drony?
Według informacji CNN, Pekin nie podjął jeszcze decyzji, ale negocjacje trwają.
Czytaj więcej
Dane amerykańskiego wywiadu sugerują, że władze Chin rozważają dostarczenie Rosji dronów i amunicji do użytku na Ukrainie - podało CNN.
Ostrzał na północy Ukrainy
Cztery osoby zostały ranne, gdy rosyjski pocisk trafił w cywilny pojazd na terenie gminy Chotiń - podała administracja obwodu sumskiego.
Szef policji obwodu kijowskiego: Rosjanie nie dotrą do stolicy
- Teoretycznie może do tego dojść - powiedział komendant policji obwodu kijowskiego Andrij Niebytow, odnosząc się w rozmowie z kanałem Moja Ukraina do ponownego ataku Rosjan na stołeczny region Ukrainy. Zdaniem Niebytowa, w przypadku takiego ataku wojska rosyjskie poniosłoby ciężkie straty i nie zdołałyby dotrzeć do Kijowa.
Erdogan rozmawiał z Putinem
Kancelaria tureckiego prezydenta podała, że Recep Tayyip Erdogan rozmawiał dziś z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, a jednym z tematów rozmowy była wojna Rosji z Ukrainą. Erdogan "podkreślił konieczność osiągnięcia sprawiedliwego pokoju, aby zapobiec dalszym ofiarom śmiertelnym i zniszczeniom" - poinformowała strona turecka.
Dziesiąty pakiet sankcji UE na Rosję - jest decyzja
Osiągnięto porozumienie w sprawie dziesiątego pakietu unijnych sankcji na Rosję.
Czytaj więcej
W rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę Unia Europejska zatwierdziła dziesiąty pakiet sankcji wobec Rosji.
Kanada przekaże Ukrainie o cztery czołgi więcej
Premier Justin Trudeau ogłosił, że Kanada przekaże Ukrainie cztery dodatkowe czołgi Leopard 2, czyli łącznie osiem maszyn. Ukraina otrzyma od Kanady także pojazd opancerzony oraz amunicję.
Ulica Kijowska w Londynie
Dla upamiętnienia pierwszej rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę fragment jednej z ulic w centrum Londynu został przemianowany na Kyiv Road (ulicę Kijowską) - przekazała rada gminy Westminster. Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii ocenił, że zmiana nazwy ulicy to wyraz solidarności z narodem ukraińskim.
Więcej rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym
Od rana liczba rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym wzrosła do 8, jedna z jednostek uzbrojona jest w pociski manewrujące typu Kalibr - podało ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe". Według tego źródła, Rosjanie mogą przygotowywać się do ataku rakietowego lub za pomocą dronów.
Przesłanie prezydenta Dudy do Ukraińców. "Modlitwą jesteśmy z waszymi żołnierzami"
- Jesteście dzisiaj bohaterami całego wolnego świata - powiedział w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych prezydent, zwracając się do Ukraińców.
Czytaj więcej
- Pamiętajcie, że nie opuścimy was w potrzebie, że możecie na nas liczyć - powiedział prezydent Andrzej Duda w przesłaniu do Ukraińców, opublikowanym w pierwszą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę.
Ostrzał przedmieść Zaporoża
Sekretarz rady miejskiej Zaporoża Anatolij Kurtiew podał w mediach społecznościowych, że wieczorem wojska rosyjskie przeprowadziły ostrzał przedmieść miasta.
"W tej chwili w samym mieście wszystko jest spokojnie" - dodał.
Amerykanie nakładają potężne sankcje na Rosję
Ukarane zostaną też zachodnie firmy współpracujące z rosyjskimi podmiotami.
Czytaj więcej
Upublicznione dziś szczegóły nowych sankcji USA świadczą o ich potężnej sile rażenia. Sankcje dotyczą nie tylko Rosjan i rosyjskich firm, ale też okupowanej ukraińskiej elektrowni w Zaporożu oraz firm z Chin, Holandii, Kanady, Francji, Luksemburga współpracujących z reżimem.
Kto zawiódł prezydenta Ukrainy?
Wołodymyr Zełenski odpowiedział na pytanie dziennikarza podczas konferencji prasowej w Kijowie.
Czytaj więcej
Na konferencji prasowej zorganizowanej z okazji rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę prezydent Wołodymyr Zełenski odpowiedział na pytanie o tych, którzy zawiedli po 24 lutego. Mówił także o błędach i najgorszym wspomnieniu z ostatniego roku.
Wielka Brytania nie wyśle myśliwców Typhoon na Ukrainę
Londyn proponuje przekazanie swoich myśliwców tym krajom, które zdecydują się na przekazanie Ukraińcom samolotów z czasów sowieckich.
Czytaj więcej
Wielka Brytania nie planuje wysłać myśliwców Typhoon na Ukrainę - powiedział sekretarz obrony Ben Wallace, odrzucając głośną kampanię prowadzoną przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z poparciem byłego premiera Borisa Johnsona.
Dziesiątki Rosjan zatrzymanych za upamiętnienie rocznicy wojny
Rosyjskie władze milczą w sprawie rocznicy inwazji, a próby upamiętnienia tego dnia były szybko tłumione.
W Moskwie co najmniej trzy osoby zostały zatrzymane po złożeniu kwiatów na pomniku wybitnej ukraińskiej poetki Łesi Ukrainki.
Kolejne 15 osób zostało zatrzymanych podczas składania kwiatów pod pomnikiem ukraińskiego pisarza Tarasa Szewczenki w Petersburgu.
Prigożyn odpowiada na krytykę rosyjskiego gubernatora
Założyciel grupy Wagnera mówi o zastrzeleniu rosyjskiego polityka.
Czytaj więcej
Jewgienij Prigożyn, założyciel grupy Wagnera, wezwał do zastrzelenia gubernatora obwodu swierdłowskiego, który go skrytykował.
Tłum przed rosyjską ambasadą w Warszawie
W stolicy zorganizowano masz wsparcia dla Ukrainy pod hasłem "365 dni bohaterstwa, 365 dni wsparcia"
Czeska firma produkuje dmuchane wyrzutnie HIMARS
Wyglądają jak duże zabawki, ale służą do zmylenia wroga.
Czytaj więcej
HIMARS, to system artylerii rakietowej wysokiej mobilności. Wyrzutnia rakiet zamontowana na podwoziu opancerzonej ciężarówki produkcji amerykańskiej firmy Lockheed Martin, opracowana pod koniec lat 90. XX wieku. Jednak te używane w czeskiej armii są wyjątkowe i nie służą do ataku na wroga, a tylko do jego zmylenia.
UE znów nie udaje się uzgodnić nowego pakietu sankcji wobec Rosji
Czołowi dyplomaci Unii Europejskiej trzeci dzień z rzędu nie doszli do porozumienia w sprawie dziesiątego pakietu sankcji wobec Rosji.
Rozmowy utknęły w martwym punkcie w kwestii handlu kauczukiem z Rosją. Polska odrzuciła żądanie Włoch dotyczące złagodzenia nowych ograniczeń na import kauczuku.
Polscy dyplomacji oceniają, że proponowane ograniczenia na import kauczuku z Rosji do UE zawierały tak duży kontyngent importu zwolnionego i tak długie okresy przejściowe, że w praktyce nie przyniosłyby żadnego efektu.
Jak może potoczyć się wojna? Pięć możliwych scenariuszy
Czytaj więcej
Wojna na Ukrainie trwa już rok i nie widać jej końca. Obie strony chcą kontynuować walkę, a wynegocjowanie pokoju wydaje się odległe. Jak może zakończyć się wojna? Oto pięć możliwych scenariuszy.
Zełenski planuje spotkać się z prezydentem Chin
Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że planuje spotkać się z prezydentem Chin, Xi Jinpingiem i powiedział, że byłoby to "pożyteczne" dla obu krajów i globalnego bezpieczeństwa.
- O ile wiem, Chiny szanują integralność historyczną - powiedział na konferencji prasowej w Kijowie.
- Chiny muszą zrobić wszystko, aby Federacja Rosyjska wycofała się z naszego terytorium, bo na tym polega poszanowanie integralności terytorialnej i suwerenności - dodał.
Sankcje zablokują rosyjskie diamenty
Kraje Unii i G7 zgodziły się na embargo na rosyjskie diamenty.
Czytaj więcej
Kraje Unii i G7 wprowadzą embargo na rosyjskie diamenty. Tak twierdzi ambasador Polski przy Unii.
USA: Rosja może dostarczyć Iranowi odrzutowce
Biały Dom sugeruje, że Moskwa może dostarczyć Iranowi odrzutowce i inny sprzęt wojskowy w zamian za większe wsparcie ze strony Teheranu.
Rzecznik bezpieczeństwa narodowego John Kirby powiedział, że USA mają informacje, że Iran wysłał w listopadzie do Rosji pociski artyleryjskie i czołgowe.
W zamian, jak powiedział, Rosja oferowała "bezprecedensową współpracę w dziedzinie obronności", w tym w zakresie rakiet, elektroniki i odrzutowców.
Iran stara się również kupić od Rosji śmigłowce szturmowe, radary i bojowe samoloty treningowe - powiedział.
Sekretarz Generalny NATO poddaje w wątpliwość chiński plan pokojowy
Podczas konferencji prasowej w Tallinie, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poddał w wątpliwość proponowany przez Chiny plan pokojowy dla Ukrainy, wskazując na brak wyraźnego potępienia przez Chiny rosyjskiej inwazji.
Zełenski o najtrudniejszym momencie wojny
- Bucza. Moment, w którym zajęliśmy Buczę. To, co zobaczyłem. To było straszne. To, co widzieliśmy... Diabeł nie jest gdzieś pod nami - on jest wśród nas - odpowiedział ukraiński prezydent.
Zapytany, jakie są szanse, że będzie negocjował z Władimirem Putinem, Zełenski powiedział, że ma dla Moskwy wiadomość:
"Uszanujcie nasze prawo do życia na naszej ziemi, opuśćcie terytorium, przestańcie nas bombardować, przestańcie zabijać cywilów."
Morawiecki i Zełenski w Kijowie odwiedzili rannych żołnierzy
Zełenski zabrał głos w sprawie stanowiska Chin
Oświadczenie Chin "szanuje naszą integralność terytorialną" - powiedział prezydent Ukrainy, dodając, że w deklaracji Pekinu są pewne pomysły, które są dla niego "zrozumiałe" i inne, z którymi się nie zgadza.
Więcej niemieckich leopardów trafi na Ukrainę
Niemieckie Ministerstwo Obrony zapowiedziało, że przekaże Ukrainie cztery dodatkowe leopardy 2
Czytaj więcej
Niemcy dostarczą Ukrainie cztery dodatkowe główne czołgi bojowe Leopard 2 A6.
Duda o posiedzeniu RBN: Bardzo dobre i konstruktywne spotkanie
- Cały czas tym głównym tematem spotkań była kwestia bezpieczeństwa Polski w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę i samej kwestii obrony Ukrainy, czyli tego w jaki sposób państwa Zachodu, państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego będą wspierały Ukrainie w obronie przed rosyjską agresją - powiedział prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Jak podkreślił, padło w tej kwestii wiele istotnych i poważnych informacji oraz deklaracji.
Czytaj więcej
Po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Andrzej Duda zapewnił, że „było to bardzo dobre i bardzo konstruktywne spotkanie”. Zdradził także między innymi, że podczas wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Warszawie rozmawiał z nim "na temat rozpoczęcia wspólnej produkcji militarnej, na przykład amunicji”.
60 polskich PT-91 Twardy zostanie wysłanych na Ukrainę
Dodatkowe wsparcie dla ukraińskiej armii zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Czytaj więcej
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska wkrótce przekaże Ukrainie pozostałe obiecane czołgi Leopard oraz że na Ukrainę przyjedzie 60 czołgów PT-91 Twardy.
Orban przed głosowaniem ws. Szwecji i Finlandii w NATO: Potrzeba dalszych rozmów
Spośród członków NATO tylko Węgry i Turcja nie przeprowadziły głosowania w sprawie członkostwa Szwecji i Finlandii w sojuszu.
Czytaj więcej
Premier Węgier Viktor Orban powiedział w piątek, że potrzeba więcej rozmów między partiami w parlamencie, zanim zostanie przeprowadzone głosowanie nad ratyfikacją kandydatur Finlandii i Szwecji do NATO.
Duda po posiedzeniu RBN: Staramy się mobilizować pozostałych do udzielania wsparcia
- Jesteśmy trzecim państwem, po USA i Wielkiej Brytanii, jeśli chodzi o pomoc militarną Ukrainie. Staramy się mobilizować pozostałych do udzielania wsparcia. Oprócz bohaterstwa obrońców, tylko taki rodzaj pomocy jest w stanie odeprzeć rosyjski atak - powiedział prezydent Andrzej Duda.
Przepisy pomagają łatwiej zatrudnić Ukraińców
Od czasu wybuchu wojny w Ukrainie polską granicę przekroczyło niemal cztery miliony uchodźców. Szacuje się, że nawet 1,5 mln z nich zostanie w naszym kraju. Przepisy ukraińskiej specustawy pozwalają im prościej i szybciej podjąć się zatrudnienia.
Czytaj więcej:
Doradca Białego Domu: Będziemy przyglądać się, czy Ukraina ma to, czego potrzebuje
Jake Sullivan, doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego, zapytany został w rozmowie z CNN o apel Ukrainy dotyczący dostarczenia jej amerykańskich myśliwców. - Samoloty F-16 to nie kwestia walki krótkoterminowej. F-16 to kwestia długoterminowej obrony Ukrainy - podkreślił.
Czytaj więcej
- Będziemy nadal przyglądać się temu, co jest potrzebne i upewniać się, że dostarczamy to, co jest niezbędne, aby Ukraina miała to, czego potrzebuje na polu bitwy - zapewnił w rozmowie z CNN Jake Sullivan, doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego.
Prezydent Zełenski podsumował wizytę premiera Morawieckiego w Kijowie
"Polska była z nami jeszcze przed rozpoczęciem wojny na pełną skalę, była z nami w każdej minucie tego roku i, jestem pewien, będzie z nami aż do naszego zwycięstwa. Naszego wspólnego zwycięstwa!" - napisał w serwisie Telegram Wołodymyr Zełenski.
"Dzisiaj podczas rozmów z premierem Polski Mateuszem Morawieckim omówiliśmy cały zakres spraw związanych z obronnością. Rozmowy dotyczyły broni dla Ukrainy, dzięki której zostanie przyspieszona klęska Rosji na polu walki, oraz nowych sankcji wobec Rosji. Osobno chciałbym odnotować naszą współpracę w zakresie leczenia i rehabilitacji żołnierzy ukraińskich. Jestem pewien, że pozostanie ona dobrym wspomnieniem w historii narodów" - dodał.
"Jestem wdzięczny Mateuszowi Morawieckiemu i wszystkim naszym polskim braciom za zrozumienie sytuacji i potrzeb Ukrainy" - przekazał Zełenski.
Rok rosyjskiej inwazji. Podsumowanie w liczbach
Czytaj więcej
Jak w liczbach wygląda inwazja rosyjskiej armii na Ukrainę? Podsumowanie trwającej rok wojny.
Przydacz: Duda zrobił dużo nie tylko dla Ukrainy, ale i dla Polski
- Prezydent Andrzej Duda zrobił bardzo dużo nie tylko dla Ukrainy, ale także dla bezpieczeństwa Polski. Pomoc Ukrainie to tak naprawdę wsparcie bezpieczeństwa polskiego - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta Marcin Przydacz.
Czytaj więcej
Jak powiedział w rozmowie z radiową „Trójką” szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta Marcin Przydacz, "prezydent Andrzej Duda zrobił wszystko co w jego mocy, aby utrzymać Rosję z dala od polskich granic”.
Szwecja przekaże Ukrainie czołgi Leopard 2
Szwecja zobowiązała się do wysłania czołgów Leopard 2 na Ukrainę - powiedział w piątek szwedzki premier Ulf Kristersson.
Pakiet wsparcia wojskowego obejmuje również dodatkowe komponenty obrony powietrznej.
Analiza rosyjskiej propagandy. Jak przygotowywano obywateli do ataku na Ukrainę
Amerykański think tank opublikował raport, w którym przedstawił najczęściej wykorzystywane tezy przez rosyjską propagandę.
Czytaj więcej
Kontrolowani przez Moskwę propagandyści w tysiącach artykułów wmawiali obywatelom kraju, że "Rosja chce pokoju", a "Ukraina jest agresorem". Prowadzone w ostatnich latach działania machiny Kremla szczegółowo przeanalizowano.
Kreml zakazuje dziennikarzom cytować Prigożyna
Coraz bardziej widoczny jest spór między założycielem grupy Wagnera a rosyjskim Ministerstwem Obrony.
Czytaj więcej
Wiele rosyjskich mediów kontrolowanych przez władze kraju otrzymało polecenie, aby nie cytować wypowiedzi założyciela grupy Wagnera, Jewgienija Prigożyna.
Joe Biden o swoim poparciu dla Ukrainy
"Powtórzę dziś to, co powiedziałem rok temu, gdy Rosja najechała Ukrainę. Dyktator pragnący odbudować imperium nigdy nie wymaże umiłowania wolności przez ludzi. Brutalność nigdy nie zetrze woli wolnych. Ukraina nigdy nie będzie zwycięstwem Rosji. Nigdy" - napisał prezydent USA.
"Dziś, rok po tym, jak zaczęły spadać bomby, Ukraina wciąż jest niepodległa i wolna. Od Chersonia po Charków - ukraińscy bojownicy odzyskali swoją ziemię. Na ponad połowie terytorium, które w zeszłym roku zajęła Rosja, znów dumnie powiewa ukraińska flaga" - dodał w kolejnym wpisie.
Zełenski: Polska jest jednym z sojuszników, którzy najmocniej nas wspierają
Jak powiedział prezydent Ukrainy, obecność Mateusza Morawieckiego w dniu pierwszej rocznicy agresji Rosji na Ukrainę jest „prawdziwym symbolem”. - To symbol naszej solidarności i niezłomności. Polska była z nami jeszcze zanim rozpoczęła się wojna i jestem pewien, że Polska pozostanie z nami aż do naszego zwycięstwa, wspólnego zwycięstwa - zaznaczył Zełenski. - Polska jest jednym z sojuszników, którzy najmocniej nas wspierają. Bardzo dziękuję rządowi polskiemu i całej Polsce za tak gigantyczne wsparcie - dodał.
Czytaj więcej
- Dostaliśmy pierwsze czołgi. Będą one wspierały naszą obronę. Dziękuję ci Mateuszu za to, że zainicjowałeś powstanie tej koalicji - mówił prezydent Wołodymyr Zełenski do premiera Mateusza Morawieckiego podczas wspólnej konferencji prasowej w Kijowie.
Pierwszy SMS do Zełenskiego. O 5:17 szef Straży Granicznej poinformował prezydenta o trwających walkach
Komendant ukraińskiej Państwowej Służby Granicznej wspomina, jak wyglądały pierwsze godziny rosyjskiej inwazji.
Czytaj więcej
Komendant ukraińskiej Państwowej Służby Granicznej Serhij Dejneko 24 lutego 2022 roku o godzinie 5:17 wysłał do prezydenta Wołodymyra Zełenskiego SMS-a, w którym poinformował o rozpoczętej inwazji Rosji.
Na Ukrainę trafiły cztery polskie leopardy
- Przyjechałem tutaj nie tylko ze słowem wsparcia. Polska jako pierwsza budowała koalicję wspierającą Ukrainę. Chcę przekazać dzisiaj 4 pierwsze Leopardy - to czołgi, które staną w Waszym szyku na polu walki, a wkrótce przekażemy kolejne - powiedział na konferencji prasowej w Kijowie premier Mateusz Morawiecki.
Wrak czołgu T-72 stanął przed rosyjską ambasadą w Berlinie
„Odstawiamy terrorystom ich złom pod drzwi” – ogłosili na swej stronie internetowej aktywiści z muzeum „Berlin Bunker Story”, którzy sprowadzili z Ukrainy wrak rosyjskiego czołgu
Czytaj więcej
Sprowadzony z Ukrainy wrak czołgu T-72 stanął przed rosyjską ambasadą w Berlinie – na znak protestu przeciwko wojnie i solidarności z Ukrainą.
Przekazania F-16 Ukrainie nie chce co piąty Polak
Czy Polska powinna przekazać myśliwce amerykańskiej produkcji obrońcom Ukrainy? O to zapytaliśmy w sondażu, przeprowadzonym dla „Rzeczpospolitej” przez agencję badań rynku i opinii SW Research.
Czytaj więcej
W piątek, w rocznicę rozpoczęcia rosyjskiej inwazji, na Ukrainę trafiły pierwsze czołgi Leopard z Polski. Czy Warszawa powinna przekazać też myśliwce F-16? W sondażu, przeprowadzonym przez agencję SW Research dla „Rzeczpospolitej”, pozytywnie wypowiada się w tej sprawie 57,5 proc. ankietowanych.
Zakończyło się spotkanie Morawiecki - Zełenski
Sondaż KIIS: 90 proc. Ukraińców popiera atak na Rosję
Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KIIS), na który powołuje się agencja Unian, wynika, że niemal wszyscy Ukraińcy popierają ewentualny atak na Rosję. Różnice pojawiają się jednak w kwestii tego, jakie obrane powinny zostać cele.
Czytaj więcej
Jak informuje agencja Unian, powołując się na wyniki sondażu przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KIIS), zdecydowana większość Ukraińców popiera ewentualny atak na Rosję.
Ukraińcy ostrzegają przez rosyjską operacją "fałszywej flagi"
Jej celem miałoby być wciągnięcie białoruskiej armii do walki.
Czytaj więcej
Moskwa może przygotowywać operację "fałszywej flagi", aby sprawić wrażenie, że siły ukraińskie przemieszczają się na Białoruś - twierdzą ukraińscy wojskowi.
"Ukraina pokazała światu, że wspieranie naszej walki nie jest aktem dobroczynności, ale kluczową inwestycją"
USA wprowadzą nowe sankcje wobec Rosji i pomagających jej krajów
Biały Dom zapowiedział nowe sankcje wobec Rosji. Zostaną wprowadzone wspólnie z krajami G7. Dotkną ponad 200 osób i firm, zarówno rosyjskich, jak i krajów trzecich w Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie, które wspomagają rosyjską wojnę i łamią obowiązujące restrykcje. USA wprowadzają też cła zaporowe na rosyjskie metale, minerały i produkty chemiczne o łącznej wartości 2,8 miliarda dolarów.
Czytaj więcej
Biały Dom zapowiedział nowe sankcje wobec Rosji. Zostaną wprowadzone wspólnie z krajami G7. Dotkną ponad 200 osób i firm, zarówno rosyjskich, jak i krajów trzecich w Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie, które wspomagają rosyjską wojnę i łamią obowiązujące restrykcje. USA wprowadzają też cła zaporowe na rosyjskie metale, minerały i produkty chemiczne o łącznej wartości 2,8 miliarda dolarów.
Szef MSZ Ukrainy: Chiny dostarczyły Rosji broń? Nie mamy dowodów
- Nie ma dowodów na to, że Chiny dostarczały Federacji Rosyjskiej śmiercionośną broń. Jak tylko je otrzymamy, dokładnie je przestudiujemy. Ale myślę, że byłoby wielkim błędem, gdyby jakikolwiek kraj dostarczał Rosji broń, ponieważ oznaczałoby to promowanie agresji i rażące naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych - powiedział szef MSZ Ukrainy w odpowiedzi na pytania ukraińskich dziennikarzy po głosowaniu w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.
Czytaj więcej
Odpowiadając napytania dziennikarzy po głosowaniu w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba stwierdził, iż „nie ma dowodów na to, że Chiny dostarczały Federacji Rosyjskiej śmiercionośną broń”.
Ukraińcy otrzymali pierwsze polskie leopardy
O dostarczeniu czołgów poinformowali oficjalnie przedstawiciele rządu.
Czytaj więcej
Szef MON Mariusz Błaszczak i rzecznik rządu Piotr Müller poinformowali, że na Ukrainę trafiły pierwsze polskie czołgi Leopard 2.
Stanowisko Chin w sprawie wojny. 12 punktów
Pekin przedstawił swoje stanowisko w sprawie trwającej na Ukrainie wojny.
Czytaj więcej
Rząd Chin wezwał do rozmów pokojowych pomiędzy Ukrainą a Rosją, wzywając jednocześnie wszystkie strony do uniknięcia eskalacji nuklearnej i zakończenia ataków na ludność cywilną.
W Warszawie rozpoczyna się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego
W Wielkiej Brytanii minuta ciszy w ramach solidarności z Ukrainą
Przed siedzibą premiera odśpiewano ukraiński hymn.
Ukraińskie dowództwo o stratach Rosjan
W ciągu ostatniej doby w walkach na Ukrainie Rosjanie stracili blisko tysiąc żołnierzy - wynika z danych ukraińskiego Sztabu Generalnego.
Czytaj więcej
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w czwartek wojska rosyjskie poniosły na terenie Ukrainy znaczne straty.
Polski biznes dla Ukrainy
Na przełomie lutego i marca br. wydany zostanie katalog polskich firm, które chcą uczestniczyć w projektach odbudowy Ukrainy.
Tomasz Pietryga: Świat jest podzielony
Dzień 24 lutego 2022 r. wywrócił przekonanie o globalnych ideach jak domek z kart. Rosyjska agresja na Ukrainę stała się początkiem końca ery globalizacji, jaką znamy. Okazało się, że narodowa polityka, interesy i kapitał jednak nadal mają znaczenie. Mrzonką okazywało się przekonanie o ucywilizowaniu Putina - pisze Tomasz Pietryga.
Czytaj więcej
Zachód wobec Rosji mówi dziś jednym głosem, ale już w Chinach, Indiach czy Turcji nastawienie względem wojny jest odmienne.
Polska przeciwko X pakietowi sankcji wobec Rosji
Kraje Unii osiągnęły w czwartek porozumienie w sprawie X pakietu sankcji wobec Rosji. Nie został on jednak ogłoszony, bo sprzeciwiła się Polska. Zdaniem Warszawy, zaproponowane ograniczenia nie są wystarczająco silne. Zawierają zbyt dużo wyłączeń i możliwości obejścia.
Czytaj więcej
Jeszcze raz okazuje się, że wojna i rosyjskie zbrodnie nie przeszkadzają unijnym krajom w robieniu biznesów ze zbrodniarzami. Kraje Unii osiągnęły w czwartek porozumienie w sprawie X pakietu sankcji wobec Rosji. Nie został on jednak ogłoszony, bo sprzeciwiła się Polska. Zdaniem Warszawy, zaproponowane ograniczenia nie są wystarczająco silne. Zawierają zbyt dużo wyłączeń i możliwości obejścia.
Posiedzenie RBN w rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie
O godz. 12:00 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę.
"Tematem posiedzenia RBN będzie sytuacja bezpieczeństwa w regionie w kontekście ostatnich wydarzeń dyplomatycznych, w tym wizyty prezydenta USA i szczytu B9" - zapowiadał Marcin Przydacz, szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta.
Morawiecki o swej wizycie w stolicy Ukrainy
"Jestem w Kijowie, by dać jasny sygnał dalszego wsparcia w obronie Ukrainy" - oświadczył w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.
Bluza z trójzębem: symbol wojny i manifest Wołodymyra Zełenskiego
W dniu wybuchu wojny prezydent Ukrainy zamienił garnitury na wojskowe ubrania. Jednak symbolem roku oporu Ukrainy stały się proste bluzy, w których Zełenski odwiedził Waszyngton, Paryż i Londyn.
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku, w dniu ataku Rosji na Ukrainę, Wołodymyr Zełenski zamienił eleganckie garnitury na proste wojskowe ubrania. Jednak najsłynniejsze stały się bluzy, w których Zełenski odwiedził Waszyngton, Londyn czy Paryż. Są symbolem tej wojny.
Nieoficjalnie: Polska dziś przekaże Ukrainie pierwsze czołgi Leopard
Informację, którą podała agencja Bloomberg, oficjalnie ogłosić ma premier Mateusz Morawiecki, który przebywa w Kijowie.
Czytaj więcej
W piątek Polska wysyła na Ukrainę czołgi Leopard 2 - podał Bloomberg, powołując się na przedstawiciela polskich władz.
Zełenski na uroczystości rocznicowej wręczył odznaczenia i sztandary bojowe
Szanujemy każdego, kto stał się żołnierzem Ukrainy i pamiętamy o wszystkich, którzy ratowali Ukraińców. Pamiętamy o każdym, którzy poświęcił swoje życie w obronie Ukrainy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas uroczystości, która odbyła na placu Sofijskim w Kijowie.
Czytaj więcej
Zwracam się teraz do ciebie: ukraiński żołnierzu, ratowniku Ukraińców, pomocniku państwa. Zwracam się do ciebie po roku decydującej walki o niepodległość Ukrainy. I w tym miejscu, chcę powiedzieć wam wszystkim, którzy walczą o Ukrainę i żyją z nią w sercu: Jestem z was dumny - mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas uroczystości, która odbyła na placu Sofijskim w Kijowie.
Komorowski: Dziś to pewne, że świat zachodni nie zostawi Ukrainy
Na początku wojny większość świata myślało, że superoptymistyczną wersją będzie uratowanie się niezależnej państwowości ukraińskiej. Dziś myślimy o tym, że Ukraina ma szansę na zwycięstwo militarne dodał. Minął ten czas, kiedy świat zachodni zastanawiał się, czy Ukraina w ogóle przetrwa. Dziś jest to dla wszystkich pewne, że świat zachodni nie zostawi Ukrainy - podkreślił w rozmowie z Radiem ZET były prezydent Bronisław Komorowski
Czytaj więcej
Na początku wojny większość świata myślało, że superoptymistyczną wersją będzie uratowanie się niezależnej państwowości ukraińskiej. Dziś myślimy o tym, że Ukraina ma szansę na zwycięstwo militarne - powiedział w rozmowie z Radiem ZET były prezydent Bronisław Komorowski.
Wielka Brytania bije w Rosję kolejnymi sankcjami
Wielka Brytania nałożyła sankcje na kierownictwo Gazpromu, Rosatomu, Rostechu (zbrojeniówka) i czterech banków. Wprowadziła zakaz eksportu kilkuset towarów, m.in. części do samolotów i elektroniki, co ważne także przetworzonych z krajów trzecich.
Czytaj więcej
Wielka Brytania nałożyła sankcje na kierownictwo Gazpromu, Rosatomu, Rostechu (zbrojeniówka) i czterech banków. Wprowadziła zakaz eksportu kilkuset towarów, m.in. części do samolotów i elektroniki, co ważne także przetworzonych z krajów trzecich.
Mer Lwowa o początku inwazji
- W dniu wybuchu wojny towarzyszyło mi uczucie odpowiedzialności, że państwo musi się bronić - powiedział w rozmowie z TVN24 mer Lwowa Andrij Sadowy, wspominając dzień rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Czytaj więcej
W rozmowie z TVN24 mer Lwowa Andrij Sadowy zapytany został, czy przez ostatni rok jego naród zaskoczył go siłą, i niezłomnością. - Mnie i cały świat - podkreślił.
Szef polskiego rządu w stolicy Ukrainy
Premier Mateusz Morawiecki przebywa z wizytą w Kijowie - podała oficjalnie Kancelaria Premiera.
Czytaj więcej
W pierwszą rocznicę inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę premier Mateusz Morawiecki udał się z wizytą do Kijowa.
Deszczyca o wybuchu wojny: Tamtego dnia wszystko się zmieniło.
To był szok - Byliśmy już trochę niestety przygotowani do tej wojny, przyzwyczajeni, bo wojna trwała - powiedział w rozmowie z TVN24 były ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. - Wszyscy oczekiwali, że Rosja zacznie tę wojnę, ale nie wiadomo było, jaka będzie jej skala - dodał.
Czytaj więcej
- Byliśmy już trochę niestety przygotowani do tej wojny, przyzwyczajeni, bo wojna trwała - powiedział w rozmowie z TVN24 były ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. - Wszyscy oczekiwali, że Rosja zacznie tę wojnę, ale nie wiadomo było, jaka będzie jej skala - dodał.
Prezydent Duda o szansach na pokój na Ukrainie
Prezydent Andrzej Duda ocenił, że Polska powinna brać udział w powojennej odbudowie Ukrainy.
Czytaj więcej
Nie umiemy przewidzieć dalszego scenariusza tej wojny. Dla naszego bezpieczeństwa - Ukraina musi zwyciężyć - powiedział w rocznicę inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę prezydent Andrzej Duda. W rozmowie z RMF FM dodał, że trwają rozmowy na temat wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie.
Stoltenberg: chciałabym pochwalić Polskę
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg mówił w rozmowie z Polskim Radiem o polskich działaniach i decyzjach w okresie wojny w Ukrainie. - Chciałbym pochwalić Polskę za to, że jest kluczowym sojusznikiem i głównym sojusznikiem w udzielaniu wsparcia Ukrainie. Zarówno jeśli chodzi o ilość, jak i zaawansowane systemy, które Polska dostarczyła i które napędzają niektóre procesy w Sojuszu i wśród partnerów - powiedział.
Czytaj więcej
- Chciałbym pochwalić Polskę za to, że jest kluczowym sojusznikiem, głównym sojusznikiem w udzielaniu wsparcia Ukrainie - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Premier Morawiecki w Kijowie
W rocznicę rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę szef polskiego rządu w Kijowie weźmie udział w posiedzeniu ukraińskiego parlamentu, Rady Najwyższej - poinformował sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.
Zełenski w rocznicę wybuchu wojny
- Nie wywiesiliśmy białej flagi - podkreślił prezydent Ukrainy w wystąpieniu w rocznicę rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski zapowiedział walkę o wyzwolenie terenów okupowanych.
Czytaj więcej
- To był rok bólu, rok jedności, rok niezłomności. Nie zostaliśmy pokonani. Zrobimy wszystko, aby w tym roku zwyciężyć - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rocznicę rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę.
Od początku wojny zginęło 461 nieletnich
Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 461 nieletnich, a 927 zostało rannych. W ciągu ostatniej doby nie przybyło ofiar wojny w tej grupie wiekowej.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 10,033 mln osób
23 lutego granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 24,2 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 15 tys. osób, a od 24 lutego - 8,131 mln osób.
Duda o wizycie Zełenskiego
W rozmowie z RMF FM prezydent Andrzej Duda powiedział, że "ostatnio" rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim na temat wizyty prezydenta Ukrainy w Warszawie.
Ostrzał w obwodzie dniepropietrowskim
W nocy "wróg nieustannie atakował rejon Nikopola" - poinformował szef dniepropietrowskiej administracji Serhij Łysak dodając, że w mieście uszkodzonych zostało 8 prywatnych budynków.
Cependa: Zełenski w trudnym dla narodu czasie pokazał, że jest mężem stanu
- Jego decyzja, aby pozostać w Kijowie w czasie najbardziej intensywnych walk, czy odwiedzanie żołnierzy w Bachmucie w czasie rosyjskich ataków to nie były działania PR-owskie, ale wyczucie chwili. Rozumiał i rozumie, że jego obecność i walka ramię w ramię dodaje narodowi siły - mówi "Rzeczpospolitej" Ihor Cependa, rektor Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankowsku.
Czytaj więcej
Przywódcą państwa powinien być ktoś, kto przeszedł przez trudne próby razem ze swoim narodem – mówi Ihor Cependa, rektor Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankowsku.
Prezydent Ukrainy: To był rok bólu, żalu, wiary i jedności
„24 lutego miliony z nas dokonały wyboru: nie biała flaga, a błękitno-żółta. Nie ucieczka, a odpowiedź. Odpowiedź wrogowi. Opór i walka” – napisał Zełenski na Telegramie. „To był rok bólu, żalu, wiary i jedności. Rok naszej wspólnej niezłomności. Wiemy, że to będzie rok naszego wspólnego zwycięstwa."
W Rosji zupełnie jakby nie było wojny
W ciągu ostatniego roku w Rosji nie doszło do żadnych znaczących zmian w ustroju państwa, systemie władzy czy choćby w ważnych ustawach. A przecież zginęło 100 tysięcy ludzi, 20 tysięcy zostało aresztowanych, prawie milion uciekł za granicę przed mobilizacją - pisze Andrzej Łomanowski.
Czytaj więcej
Zginęło 100 tysięcy ludzi, 20 tysięcy zostało zatrzymanych za sprzeciw wobec najazdu, prawie milion uciekł za granicę przed mobilizacją. I wszystko zostało tak, jak było.
Sztab generalny wojsk Ukrainy: Wróg przeprowadził 90 ataków
W ciągu ostatniej doby ukraińscy obrońcy odparli
około 90 ataków wroga. Rosjanie przeprowadzili 10 ostrzałów rakietowych i 19
nalotów z powietrza, a także 37 ataków z różnych systemów rakietowych.
Najeźdźcy ponieśli też porażkę w ofensywie w dwóch kierunkach - w
rejonach kupiańskim i limańskim - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w swoim porannym komunikacie.
ONZ przyjęła rezolucję wzywającą do przywrócenia pokoju na Ukrainie
W przeddzień pierwszej rocznicy napaści Rosji na Ukrainę, Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło rezolucję: „Zasady Karty Narodów Zjednoczonych leżące u podstaw wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie”. W rezolucji wezwano Rosję do bezwarunkowego wycofania z uznanego przez prawo międzynarodowe terytorium Ukrainy jej oddziałów wojskowych. Zaapelowano o zaprzestanie działań wojennych.
Ambasadorowie państw UE pracują nad 10. pakietem sankcji wobec Rosji
Ambasadorowie wznowią dziś w Brukseli prace nad dziesiątym pakietem sankcji wobec Rosji. Wczorajsze spotkanie po raz kolejny nie przyniosło rozstrzygnięć między innymi z powodu sprzeciwu Polski wobec proponowanych wyłączeń i okresów przejściowych. Polska chce także rozszerzenia czarnej listy sankcyjnej o osoby i organizacje odpowiedzialne za porywanie ukraińskich dzieci, wywożenie w głąb Rosji i przymusowe adopcje.
Zełenski: Ukraińscy żołnierze na wschodzie robią wszystko, żeby przetrwać
- Wschód - bardzo trudny, bolesny. Robimy jednak wszystko, żeby przetrwać - mówił prezydent Ukrainy w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych. Informując o wnioskach z posiedzenia wojskowego sztabu powiedział, że także na południu w niektórych rejonach sytuacja jest niebezpieczna. Mówił, że walczący tam żołnierze mają odpowiednie środki, by odpowiadać na działania okupanta.
Podsumowanie czwartkowych wydarzeń
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę.