Kontynuacja relacji
Czytaj więcej
Minął rok od rozpoczęcia wojny na Ukrainie. Rosjanie rozpoczęli swoją inwazję 24 lutego 2022 roku. Ofensywa, która w ocenie Kremla, miała potrwać kilka dni, przerodziła się w długotrwały konflikt.
Partia Pracy wzywa do uznania Grupy Wagnera za organizację terrorystyczną
Partia Pracy wezwała brytyjski rząd do uznania rosyjskiej Grupy Wagnera zaangażowanej w inwazję Władimira Putina na Ukrainę za organizację terrorystyczną.
Partia stwierdziła, że posunięcie to sprawi, że przynależność do prywatnej firmy wojskowej, uczestnictwo w jej spotkaniach, zachęcanie do wsparcia lub publiczne noszenie jej logo będzie przestępstwem.
Waszyngton w zeszłym miesiącu uznał Grupę Wagnera za „znaczącą międzynarodową organizację przestępczą”.
385 000 euro zebrane na koncercie charytatywnym na Łotwie
Podczas charytatywnego koncertu „Hołd dla Ukrainy” na Łotwie zebrano łącznie 385 000 euro dla walczącej Ukrainy - poinformowała organizatorka koncertu, Signe Nigale.
Zarówno muzycy, jak i organizatorzy wzięli udział w koncercie bezpłatnie, a wszystkie datki zostaną przekazane armii ukraińskiej - poinformowali organizatorzy.
„Nie będziemy mieli drugiej szansy na zatrzymanie wojny na Ukrainie. Nie będziemy mieli drugiego życia. Nie będziemy mieli drugiej szansy na zapisanie tej karty historii. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nas do tej pory i nadal wspierają z nami. Zbieramy fundusze dalej!" powiedział Kristofs Blaus, założyciel fundacji Entrepreneurs for Peace.
Kułeba: dyrektorka ISW jest pewna zwycięstwa Ukrainy
Think tank ISW jest przekonany, że Ukraina wygra wojnę - napisał minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba po spotkaniu z dyrektorką ISW Kimberly Kagan 25 lutego.
Zełenski: będą kolejne sankcje
Czytaj więcej
Sankcje wobec Rosji będą nadal wprowadzane, aby nic nie pozostało z potencjału rosyjskiej agresji - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w codziennym przemówieniu.
Ukraina rozważy wznowienie eksportu energii elektrycznej, jeśli utrzyma się stabilność sieci
Dostawy energii elektrycznej na Ukrainie ustabilizowały się, co oznacza, że planowane przerwy mogą nie być wymagane - powiedział minister energii Herman Hałuszczenko. Kraj może nawet rozważyć wznowienie eksportu energii elektrycznej do Europy, który został zawieszony po tym, jak Rosja zaczęła atakować ukraińskie elektrownie i sieć rakietami i dronami w październiku.
Plus Minus: Wykluczenie Rosjan i Białorusinów z igrzysk olimpijskich w Paryżu nie byłoby precedensem
Czytaj więcej
Wykluczenie Rosjan i Białorusinów z przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu nie byłoby precedensem, banicje agresorów już się zdarzały. Bywały także polityczne bojkoty, z powodu których cierpieli przede wszystkim sportowcy.
Pavel: Musimy rozważyć członkostwo Ukrainy w NATO po zakończeniu wojny
W rozmowie z ukraińską gazetą Suspilne, prezydent elekt Czech Petr Pavel powiedział, że Ukraina „odrobiła swoją pracę domową” w zakresie wspólnych wartości, długoterminowych interesów i technicznej interoperacyjności z sojuszem.
Zełenski: Rosja okupuje 1877 ukraińskich miast i wsi
Siły rosyjskie okupują obecnie 1877 ukraińskich miast i wiosek - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski, przemawiając online podczas wydarzenia solidarnościowego rządu niemieckiego z Ukrainą 25 lutego.
Weteran armii amerykańskiej zginął w Ukrainie
Andrew Peters, weteran armii amerykańskiej z Marshfield w stanie Wisconsin, zginął w akcji 16 lutego - podaje CNN.
„Andrew miał silne poczucie, co jest dobre, a co złe. Czuł potrzebę wykorzystania swoich wcześniejszych umiejętności bojowych, aby pomóc Ukraińcom w walce i wyzwoleniu ich kraju. Andrew był bardzo blisko swoich kolegów żołnierzy i był lubiany przez wszystkich. Wszyscy jesteśmy niezwykle dumni z jego odwagi i bezinteresownego poświęcenia” – napisali rodzice Petersa w oświadczeniu dla telewizji WSAW.
„Możemy potwierdzić śmierć obywateli USA na Ukrainie” – powiedział w piątek CNN rzecznik Departamentu Stanu USA. „Jesteśmy w kontakcie z ich rodzinami i zapewniamy wszelką możliwą pomoc konsularną”.
Media: Ukraińskie dzieci pokazywane na imprezie w Moskwie straciły matkę w wyniku rosyjskiego ostrzału Mariupola
Dwoje uprowadzonych ukraińskich dzieci prezentowanych na koncercie propagandowym Władimira Putina w Moskwie 22 lutego straciło matkę w wyniku rosyjskiego ostrzału w Mariupolu na początku wojny - poinformowały niezależne rosyjskie media.
W kilku miastach Niemiec trwają dyskusje nad odwołaniem występów Rogera Watersa
Czytaj więcej
Roger Waters przeszedł do historii muzyki jako członek legendarnej grupy Pink Floyd. Teraz jednak wywołuje kontrowersje wypowiedziami o charakterze politycznym. Kilka niemieckich miast chce odwołać jego koncerty.
Ministerstwo Energii: Ukraina może rozpocząć eksport ekologicznego lub niskoemisyjnego wodoru
„Ukraina może stać się eksporterem nie tylko bezemisyjnej energii elektrycznej, ale także zielonego lub niskoemisyjnego wodoru i jego pochodnych, takich jak zielony amoniak i zielony metanol” – podkreślił wiceminister energii Jarosław Demczenkow.
Producent gazu w Ukrainie odebrał ponad 62 tony sprzętu ze Szwecji
W tym tygodniu Ministerstwo Energii wysłało JSC „Ukrgazvydobuvannya”, największemu ukraińskiemu producentowi gazu, partię potężnych generatorów i akumulatorów elektrycznych o łącznej wadze ponad 62 ton. Ten sprzęt energetyczny to kolejny pakiet pomocy szwedzkich partnerów dla sektora energetycznego Ukrainy.
Sztab Generalny: Rosja intensyfikuje prześladowania ludności cywilnej na terenach okupowanych
Rosjanie coraz bardziej naciskają na ludność cywilną i napadają na jej domy w okupowanych częściach obwodów chersońskiego i zaporoskiego - poinformował 25 lutego Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Prezydent Zełenski w nowym utworze gwiazdora country
W nowej piosence poświęconej Ukraińcom, amerykański piosenkarz country Brad Paisley zamieścił przesłanie jedności od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, z którym rozmawiał podczas rozmowy wideo w ramach projektu.
„Jest na pierwszej linii demokracji na świecie” – powiedział trzykrotny zdobywca nagrody Grammy o Zełenskim.
Gubernator: Awdijewka w obwodzie donieckim pod ciężkim ostrzałem
Według gubernatora obwodu donieckiego Pawło Kyrylenki, siły rosyjskie rozpoczęły ataki na cywilną infrastrukturę miasta przy użyciu pocisków rakietowych, wieloprowadnicowych systemów rakietowych i czołgów. Jedna osoba została ranna.
Łukaszenka o rzekomych rosyjskich planach przejęcia Białorusi do 2030 roku: „Mógł być taki dokument”
Przemawiając do lokalnych dziennikarzy podczas wydarzenia sportowego 25 lutego, Łukaszenka powiedział, że dokument, będący przedmiotem wspólnego śledztwa prowadzonego przez Kyiv Independent oraz grupę amerykańskich i europejskich mediów, „mógł zostać napisany trzy lata temu”.
Ukraiński Konotop otrzyma w ramach pomocy nieużywane już warszawskie tramwaje
Czytaj więcej
Ukraiński Konotop otrzyma w ramach pomocy nieużywane już warszawskie tramwaje. Stolica przekazuje wagony, które są wycofywane z ruchu w związku z dostawami nowoczesnych Hyundaiów.
Plus Minus: wizyta Bidena w Kijowie nie pozostanie bez wpływu na postrzeganie USA w Azji
Czytaj więcej
Wizyta Bidena w Kijowie to dowód na jednobiegunowość światowej polityki. Zrobiła wrażenie nie tylko w Moskwie, ale i w Pekinie.
Spotkanie G20 kończy się bez wspólnego oświadczenia po tym, jak Chiny i Rosja sprzeciwiają się potępieniu inwazji na Ukrainę
Chiny i Rosja zakwestionowały dwa akapity podsumowania i dokumentu końcowego przewodniczącego grupy G20 podczas spotkania ministrów finansów i prezesów banków centralnych państw członkowskich w Bangalore. Tekst stanowczo potępił wojnę Rosji z Ukrainą i zażądał bezwarunkowego wycofania wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy.
Były dowódca grupy Wagnera został aresztowany po ataku na policjanta przed barem w Oslo
Czytaj więcej
Według norweskiej prokuratury były dowódca rosyjskiej grupy najemników Wagnera został aresztowany po ataku na funkcjonariusza policji przed barem w Oslo.
Ukraina będzie wypłacać rekompensaty za możliwe uszkodzenia statków cywilnych zawijających do jej portów
Czytaj więcej
Ukraina będzie wypłacać rekompensaty za możliwe uszkodzenia statków cywilnych zawijających do jej portów — zapowiedział wicepremier Oleksandr Kubrakow. Ma to być zachęta do pobudzenia eksportu rolnego istotnego dla gospodarki kraju.
Kolejna manifestacja przed rosyjską ambasadą w Londynie
Tysiące biletów na Eurowizję dla uchodźców z Ukrainy
Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że 3000 biletów na Eurowizję zostanie udostępnionych uchodźcom z Ukrainy mieszkającym w Wielkiej Brytanii, aby mogli wziąć udział w europejskim konkursie piosenki w Liverpoolu w maju.
Rząd zapowiedział, że będą mogli ubiegać się o bilety na wszystkie dziewięć koncertów, w tym na finał 13 maja.
Rząd ogłosił również program prawie 12 milionów dolarów dofinansowania dla miasta-gospodarza Liverpoolu. Pieniądze zostaną wykorzystane do finansowego wsparcia rady miasta Liverpoolu i krajowego nadawcy BBC, którzy współpracują z ukraińskimi artystami i wykonawcami, aby „zapewnić wspólny program celebrujący muzykę i sposób, w jaki jednoczy ona ludzi z całego świata”.
Burmistrz Liverpoolu Joanne Anderson powiedziała, że miasto-gospodarz współpracuje z ukraińską społecznością nad stworzeniem „prowokującego do myślenia i potężnego programu, który jest wszechogarniający i reprezentatywny dla współczesnej Ukrainy – inspirujący, przejmujący, zabawny, piękny i poruszający”.
Tematem przewodnim Eurowizji 2023 jest „Zjednoczeni w muzyce”, a pierwsze półfinały rozpoczną się 9 maja.
Rekordowe zyski w Rosji, Heineken zatrudnia gwiazdora Formuły 1
Zespół Formuły 1 Oracle Red Bull podpisał umowę z holenderskim przedsiębiorstwem piwowarskim Heineken. W ramach porozumienia Max Verstappen zostanie ambasadorem marki piwa bezalkoholowego.
Czytaj więcej
Zespół Formuły 1 Oracle Red Bull podpisał umowę z – holenderskim przedsiębiorstwem piwowarskim Heineken. W ramach porozumienia Max Verstappen zostanie ambasadorem marki piwa bezalkoholowego. Dodatkowo dwukrotny mistrz świata wraz z marką Heineken będzie współpracować nad nową grą wyścigową.
Eksplozja miny lądowej zabiła dwóch rolników w obwodzie chersońskim
Inny cywil został ranny w wybuchu pułapki w pobliżu portu rzecznego w stolicy regionu Chersonia. Z informacji przekazanych przez policję wynika, że 63-letni mężczyzna trafił do szpitala.
Litewski nadawca publiczny zebrał 14 milionów dolarów na zakup radarów obrony powietrznej dla Ukrainy
Kampania została rozpoczęta przez Litewskie Narodowe Radio i Telewizję oraz koalicję innych litewskich organizacji 30 stycznia, początkowo mając nadzieję na zebranie 5 milionów euro na zakup wielofunkcyjnych radarów taktycznych dla ukraińskiej armii.
Od około 15 lutego nie było żadnych doniesień o użyciu przez Rosję irańskich dronów
Czytaj więcej
Od około 15 lutego nie było żadnych doniesień o użyciu przez Rosję irańskich dronów „jednokierunkowego ataku” do przeprowadzania ataków na Ukrainę – poinformowało Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym raporcie wywiadowczym.
Pierwszy kraj z Ameryki Łacińskiej dołączy do grupy podstawowej specjalnego trybunału ds. rosyjskich zbrodni
Gwatemala dołączy do Grupy Podstawowej ds. Specjalnego Trybunału do spraw rosyjskich zbrodni - powiedział minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba po spotkaniu ze swoim odpowiednikiem z Gwatemali. Gwatemala jest pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, który potwierdził swój udział w inicjatywie kierowanej przez UE.
Zełenski zaprosił dziennikarza do lokum, w którym od roku mieszka
Do swojego tymczasowego lokum Wołodymyr Zełenski zaprosił ukraińskiego dziennikarza Dmytro Komarowa z telewizji 1+1. Fragment telewizyjnego nagrania opublikował w mediach społecznościowych Anton Heraszczenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy.
Czytaj więcej
Mały pokój, pojedyncze łóżko i wojskowe ubrania w garderobie - prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pokazał ukraińskiemu dziennikarzowi, w jakich warunkach mieszka od 24 lutego 2022 r.
Sankcje w sektorze filmowym łamane przy okazji Berlinale
Rok po inwazji Rosji na Ukrainę ważne pytanie brzmi: „Jak dziś wyglądają sankcje w przemyśle filmowym?”. Są już agenci, którzy się łamią. I zaczynają handlować z firmami rosyjskimi, których właściciele „nie wspierają polityki Putina”.
Czytaj więcej
Podczas European Film Market w Berlinie sprzedawcy i agenci pod wpływem finansistów zaczęli łamać sankcje.
PKN Orlen nie otrzymuje dostaw ropy naftowej z Rosji
Dostawy rurociągiem Przyjaźń do Polski zostały wstrzymane przez stronę rosyjską - poinformowała Polska Agencja Prasowa, powołując się na informację od spółki.
Czytaj więcej
PKN Orlen nie otrzymuje już dostaw ropy naftowej z Rosji. Dostawy rurociągiem Przyjaźń do Polski zostały wstrzymane przez stronę rosyjską – poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek.
Zagraniczne wojaże Rosjan już bez chińskich kart
Wydane przez rosyjskie banki karty chińskiego systemu UnionPay mogą przestać działać za granicą. To efekt nowych sankcji wprowadzonych przez Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię.
Czytaj więcej
Są pierwsze skutki nowych sankcji USA i Wielkiej Brytanii. Karty chińskiego systemu płatności UnionPay wydane przez rosyjskie banki objęte nowymi sankcjami przestaną działać za granicą. Banki ostrzegają swoich klientów i radzą wybrać posiadaną gotówkę.
Franciszek z bransoletką z mariupolskiej stali i listami od uwięzionych mieszkańców miasta
O prezencie dla papieża poinformowała na Telegramie rada miejska Mariupola. Na kanale opublikowane zostały także zdjęcia ze spotkania z Franciszkiem.
Czytaj więcej
W Watykanie przekazano Franciszkowi bransoletę wykonaną ze stali z Mariupolskich Zakładach Metalurgicznych „Azowstal”. Papież otrzymał też listy od pojmanych obrońców Mariupola.
Trafiony rosyjski skład amunicji w Mariupolu
W okupowanym Mariupolu zniszczony został skład amunicji rosyjskiej armii - przekazał Petro Andriuszczenko, doradca mera miasta. Zniszczeniu miały też ulec: dwa wozy piechoty, czołg i działo samobieżne. Według Andriuszczenki zginęło też ok. 50 okupantów a 200-300 kolejnych odniosło obrażenia.
1388 dzieci na Ukrainie poszkodowanych w wyniku rosyjskiej agresji
Od 24 lutego zeszłego roku wojska rosyjskie zabiły na Ukrainie 461 dzieci, a kolejne 927 dzieci odniosło obrażenia - poinformowała w sobotę ukraińska Prokuratura Generalna.
Łukaszenko: Odbyłem długą rozmowę z Putinem w rocznicę wojny
Białoruski dyktator Aleksander Łukaszenko powiedział, że w piątek, w pierwszą rocznicę inwazji Moskwy na Ukrainę, odbył długą rozmowę z Władimirem Putinem. W rozmowie z dziennikarzami Łukaszenko stwierdził, że razem z rosyjskim przywódcą poruszyli w rozmowie różne tematy, ale nie podał żadnych szczegółów.
Rosjanie w obwodzie ługańskim będą przekazywać emerytury tylko posiadaczom rosyjskich paszportów
Tylko posiadacze rosyjskich paszportów mogą ubiegać się o wypłatę emerytur od najeźdźców na tymczasowo zajętych terenach obwodu ługańskiego - poinformowała na Telegramie obwodowa Ługańska Administracja Wojskowa.
Trudeau ma marszu upamiętniającym rocznicę wojny na Ukrainie
Premier Kanady Justin Trudeau dołączył do wielotysięcznego wiecu w Toronto, zorganizowanego z okazji pierwszej rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Obecne były też minister obrony Anita Anand, minister ds. kobiet, równości płci i młodzieży Marci Ien czy minister zdrowia psychicznego i uzależnień Carolyn Bennett.
Różnego rodzaju wydarzenia poświęcone rocznicy rosyjskiej inwazji odbyły się łącznie w ponad 40 kanadyjskich miastach.
Eksplozje w Chersoniu
Lokalne kanały na Telegramie informują o wybuchach, słyszanych w Chersoniu. Nie ma na razie oficjalnego potwierdzenia tych doniesień ze strony władz.
Siły Zbrojne Ukrainy odparły około 70 ataków najeźdźców na pięciu kierunkach
W ciągu ostatniej doby obrońcy Ukrainy odparli około 70 ataków wojsk rosyjskich na kierunkach kupiańskim, łymańskim, bachmuckim, szachtarskim i Awdijiwki - poinformował w mediach społecznościowych Sztab Generalny Siły Zbrojnych Ukrainy. Rosyjscy najeźdźcy przeprowadzili m. in. 75 ataków z baterii artyleryjskich. „Poziom zagrożenia nieprzyjacielskim atakiem rakietowym utrzymuje się na wysokim poziomie na całym terytorium Ukrainy” - ostrzegli sztabowcy.
Będzie RBN przed szczytem NATO
Poseł Krzysztof Gawkowski z Lewicy ujawnił w programie „6. Dzień Tygodnia w Radiu ZET”, że przed planowanym na lipiec szczytem NATO w Wilnie zwołana zostanie Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Miał to obiecać prezydent Andrzej Duda na piątkowej RBN.
Odwołany alarm powietrzny - poza trzema obwodami
Alert powietrzny, ogłoszony po starcie na Białorusi rosyjskiego MiG-a-31, został odwołany. Ponownie alert ogłoszony został jednak na terenie obwodów chersońskiego, mikołajowskiego i odeskiego.
Ponad 1300 osób uważa się za zaginione w obwodzie charkowskim
W obwodzie charkowskim uważa się za zaginione ponad 1300 osób, z czego ponad 740 to cywile - poinformował szef Komendy Głównej Policji w obwodzie charkowskim Wołodymyr Tymoszka. Na konferencji prasowej tłumaczył, że od 24 lutego ub. r. poszukiwano 2272 zaginionych, ale część z nich odnaleziono. Komendant dodał, że prawie codziennie w obwodzie charkowskim zgłaszane jest zaginięcie od pięciu do dziesięciu osób.
Alarm powietrzny na terenie całej Ukrainy
We wszystkich regionach Ukrainy ogłoszony został alert powietrzny. Ma to związek ze startem stacjonującego na Białorusi rosyjskiego MiG-a-31, który może przenosić rakiety Kindżał. Ich deklarowany zasięg to 2 tys. km.
Sondaż: Czy opozycja lepiej działałaby na rzecz Ukrainy niż rząd PiS?
Opinię tę podziela 36 proc. ankietowanych w sondażu przeprowadzonym przez SW Research dla „Rzeczpospolitej”. Odmiennego zdania jest 31,3 proc.
Czytaj więcej
Czy opozycja prowadziłaby lepszą politykę niż obecny rząd w kwestii wsparcia Ukrainy? Polacy są w tej sprawie mocno podzieleni - wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla „Rzeczpospolitej”.
Łukaszenko leci do Chin
O wizycie białoruskiego dyktatora w dniach 28 lutego - 2 marca poinformowało chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Czytaj więcej
Na zaproszenie prezydenta Xi Jinpinga białoruski dyktator Aleksander Łukaszenko złoży wizytę państwową w Chinach.
Ukraiński sztab zaktualizował dane o rosyjskich stratach
Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w ciągu ostatniej doby najeźdźcy stracili ok. 650 żołnierzy, 12 czołgów, 10 baterii artylerii, 9 wozów piechoty, 11 innych pojazdów wsparcia i pojedyncze sztuki innego sprzętu.
Możliwa przymusowa ewakuacja w obwodzie charkowskim
Rozważana jest możliwość przymusowej ewakuacji mieszkańców ze społeczności położonych przy linii frontu, które są pod ciągłym ostrzałem wroga - powiedział Ołeh Synehubow, szef charkowskiej administracji wojskowej. Nie sprecyzował, o które dokładnie miejsca może chodzić. - Szczerze mówiąc ludzie zaniedbują swoje życie, życie swoich bliskich. (...) Ludzie nie chcą stamtąd wyjeżdżać. Wyjeżdżają dopiero wtedy, gdy ich budynek mieszkalny jest już zniszczony lub uszkodzony w takim stopniu, że nie da się w nim faktycznie mieszkać - tłumaczył.
Ukraiński minister obrony żartuje: Którędy na Moskwę?
Ołeksij Reznikow, minister obrony narodowej Ukrainy, miał okazję wejść do wnętrza jednego z czołgów Leopard, które z Polski trafiły już na Ukrainę. Zapytany o wrażenia odparł: „Przepraszam, gdzie jest droga na Moskwę?”. Nagranie szybko stało się wiralem w sieci.
Ołena Zełenska dziękuje Polakom za przyjęcie uchodźców
- Pragnę podziękować Polsce za przyjęcie takiej liczby ukraińskich uchodźców. Podczas tych dwunastu miesięcy ilekroć żałowaliśmy, że mamy tak agresywnego sąsiada (Rosję - red.), tyle samo razy cieszyliśmy się, że mamy takiego życzliwego, tak wiernego przyjaciela i sąsiada, czyli Polskę - mówiła Ołena Zełenska, ukraińska pierwsza dama, w piątkowym wydaniu programu „Gość Wiadomości” w TVP.
- Jesteśmy szczęśliwi, że naszym zapleczem jest nie tylko Ukraina, lecz wszystkie kraje, które przygarnęły naszych ludzi (...) Jesteśmy ogromnie wdzięczni za tak szczere i ciepłe przyjęcie naszych ludzi. O ile wiem, możliwości (dla uchodźców - red.) w Polsce są bardzo duże. Polska jako państwo stworzyła dla dzieci możliwość kontynuowania kształcenia, a kobietom dała możliwość pójścia do pracy. I jeżeli nie wszyscy wracają, to znaczy, że warunki są dobre. I za to bardzo dziękujemy. Oczywiście zawsze można coś skrytykować, ale my nie będziemy tego robić. Ponieważ skala tego, za co możemy dziękować, wielokrotnie przewyższa to, co moglibyśmy skrytykować. Dlatego ciągle dziękujemy - powiedziała Zełenska.
Zapis piątkowej relacji
Wydarzenia z 366. dnia wojny, czyli rocznicy rosyjskiego najazdu, można prześledzić w naszej wczorajszej relacji.
Czytaj więcej
Mija rok od rozpoczęcia wojny na Ukrainie. 24 lutego 2022 roku Rosjanie rozpoczęli swoją inwazję. Ofensywa, która w ocenie Kremla, miała potrwać kilka dni, przerodziła się w długotrwały konflikt.