Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji ostrzega, że "upadłe imperium grzebie pod swoimi ruinami połowę świata".
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Jeden z czołowych ukraińskich dowódców wojskowych odwołany
Decyzję podjął prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał ze stanowiska dowódcę wojsk ukraińskich walczących w Donbasie.
Alarm powietrzny w obwodzie kijowskim
W Kijowie i obwodzie kijowskim ogłoszono alarm powietrzny. Według kijowskiej administracji, wykryto wrogie cele, a obrona powietrzna pracuje. Według wstępnych doniesień, nad Kijów nadleciały wrogie drony.
Ostrzał w obwodzie sumskim
Sumska administracja wojskowa podała, że w niedzielę Rosjanie ostrzelali cztery gminy regionu. W wyniku ostrzału moździerzowego uszkodzonych zostało pięć budynków mieszkalnych, w wyniku ostrzału artyleryjskiego uszkodzonych zostało sześć domów, a jedna osoba cywilna została ranna - poinformowano.
Zełenski: Prawo międzynarodowe zwycięży na Krymie
- W 2014 roku rosyjska agresja rozpoczęła się od zajęcia Krymu. Logiczne, że wyzwalając Krym, położymy historyczny kres wszelkim rosyjskim próbom łamania życia Ukraińców - powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
- Prawo międzynarodowe zwycięży tutaj, na ziemiach Ukrainy: w Donbasie, w Przyazowie, na Chersońszczyźnie i na Krymie - dodał.
Morawiecki tłumaczy, dlaczego Polska organizuje "jak najwięcej broni" dla Ukrainy
- Ukraina walczy o swoją suwerenność i wolność, ale także walczy o pokój, spokój i bezpieczeństwo całej Europy, i także Polski. Dlatego jako Polska organizujemy pomoc: jak najwięcej broni, żeby można było wygonić z Ukrainy tego barbarzyńskiego rosyjskiego agresora jak najszybciej - powiedział premier Mateusz Morawiecki na opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu, na którym występujący obok szefa polskiego rządu premier Ukrainy Denys Szmyhal dziękował Polsce za przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2A4.
Minister obrony Ukrainy dziękuje RARS
Szef ukraińskiego resortu obrony w mediach społecznościowych podziękował Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych za wsparcie udzielone narodowi ukraińskiemu i armii Ukrainy.
Czy Chiny dostarczą Rosji sprzęt wojskowy?
- Jeśli Pekin pójdzie tą drogą, będzie to się wiązało z realnymi kosztami dla Chin - oświadczył Jake Sullivan.
Czytaj więcej
Doradca Białego Domu do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział, że Chiny poniosłyby "realne koszty", jeśli zdecydowałyby się dostarczyć Rosji śmiercionośną pomoc.
W maju Francja ma przekazać Ukrainie radary do systemów obrony powietrznej
Francuska firma Thales w maju dostarczy Ukrainie GM 200 - radar do obrony powietrznej - zapowiedział w rozmowie z "Le Journal du Dimanche" prezes przedsiębiorstwa Patrice Caine. Środki na radar mają pochodzić z funduszu wsparcia Ukrainy utworzonego przez Francję.
Eksplozja w obwodzie mikołajowskim
W rejonie snihuriwskim obwodu mikołajowskiego wieczorem doszło do eksplozji - podał szef miejscowej policji dodając, że nie ma ofiar w ludziach.
Działania partyzantów? Doniesienia o uszkodzeniu rosyjskiego samolotu na białoruskim lotnisku
Według niepotwierdzonych doniesień, na lotnisku pod Mińskiem uszkodzony został A-50, rosyjski czterosilnikowy samolot wczesnego ostrzegania.
Czytaj więcej
W pobliżu białoruskiego lotniska wojskowego słychać było eksplozje, uszkodzony mógł zostać rosyjski samolot wczesnego ostrzegania - podają niezależne źródła białoruskie.
Doniesienia o ostrzale na północy Ukrainy
Wojska rosyjskie ostrzelały za pomocą moździerzy tereny osady Jeline w obwodzie czernihowskim - podało ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Północ". Brak doniesień o ofiarach w ludziach.
Arabia Saudyjska przekaże Ukrainie pomoc o wartości 400 mln dol.
O szczegółach poinformował szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.
Czytaj więcej
Ukraina i Arabia Saudyjska podpisały dokumenty formalizujące przekazanie Kijowowi pakietu pomocy o wartości 400 mln dol.
Ukraińskie dowództwo o sytuacji na froncie
W niedzielę wojska rosyjskie przeprowadziły 11 ataków z powietrza oraz 17 za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - podał ukraiński Sztab Generalny zaznaczając, że w wyniku uderzeń obrażenia odnieśli cywile, a uszkodzone zostały budynki cywilne.
Ostrzał w obwodzie chersońskim, jedna osoba ranna
Administracja obwodu chersońskiego podała, że rosyjska artyleria ostrzelała teren jednej z wsi w gminie Bilozerka. W wyniku ostrzału ranny został 55-letni mężczyzna, który trafił do szpitala.
Szkolenie ukraińskich żołnierzy na Litwie
Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że ukraińscy żołnierze odbyli na Litwie szkolenie w zakresie posługiwania się obsługi różnych rodzajów broni strzeleckiej.
Ukraińskie dowództwo o działaniach sił powietrznych
W ciągu dnia ukraińskie lotnictwo przeprowadziło cztery naloty na obszary koncentracji personelu i sprzętu wojskowego Rosjan - podał Sztab Generalny Sł Zbrojnych Ukrainy.
Kolejna pomoc Estonii dla Ukrainy
Minister obrony Estonii Hanno Pevkur spotkał się w Kijowie ze swym ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem i ogłosił kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, obejmujący m.in. karabinki szturmowe, pistolety, bezzałogowe statki powietrzne i kamery termowizyjne - podał w komunikacie estoński resort obrony.
Zełenski spotkał się z szefem MSZ Arabii Saudyjskiej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się dziś w Kijowie z księciem Fajsalem bin Farhanem Al-Saudem, ministrem spraw zagranicznych Królestwa Arabii Saudyjskiej. Nagranie ze spotkania opublikowała "Arabia Gazette".
USA: Krym to Ukraina
Amerykańska dyplomacja wydała oświadczenie w sprawie Krymu.
Czytaj więcej
Amerykański Departament Stanu wydał oświadczenie, w którym zadeklarował, że Stany Zjednoczone nigdy nie uznają rzekomej aneksji Krymu przez Rosję.
Mer Melitopola: 100 tys. osób musiało opuścić miasto
Iwan Fedorow, lojalny wobec władz w Kijowie mer zajętego przez wojska rosyjskie Melitopola powiedział, że w konsekwencji rosyjskiej okupacji z miasta, w którym przed wojną liczyło 150 tys. mieszkańców, wyjechało 100 tys. osób.
Na Morzu Czarnym brak okrętów z pociskami Kalibr
Ukraińska marynarka wojenna podała, że na Morzu Czarnym w gotowości bojowej pozostaje siedem okrętów rosyjskich - żaden nie jest uzbrojony w pociski manewrujące typu Kalibr.
Chłań: Rosjanie wznowili ćwiczenia w obwodzie chersońskim
"Po chwili przerwy okupanci wznowili szkolenie swoich wojsk w rejonie geniczeskim" - podał w mediach społecznościowych Serhij Chłań, lojalny wobec władz w Kijowie zastępca szefa rady obwodu chersońskiego.
Ihnat: Cios może nadejść w każdej chwili
Nawiązując do niedawnej pierwszej rocznicy rozpoczęcia inwazji wojsko rosyjskich, rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat powiedział, że w warunkach wojny wróg może uderzyć w dowolnym momencie, bez przywiązywania się do "symbolicznych" dat. Dodał, że w obwodach winnickim, charkowskim, odeskim czy zaporskim mieszkańcy "żyją w gotowości". - Słychać tam wybuchy, uderzenia. Mieszkańcy nie wybierają tam daty 23-24 lutego - żyją z tym - podkreślił. - Mamy wojnę i w każdej chwili może nadejść cios - mówił Ihnat.
Szmyhal: Na Ukrainie nie ma systemowej korupcji
- Ukraina kończy rozbudowę infrastruktury antykorupcyjnej - powiedział w wywiadzie szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal. Zadeklarował, że "wszystkie szczeble" instytucji sprawdzane są pod kątem korupcji. - Społeczeństwo zmieniło się w wyniku wojny i nie wybacza już oznak możliwych przewinień. Mamy zero tolerancji dla korupcji - dodał. Szmyhal ocenił też, że na Ukrainie nie ma systemowej korupcji, a pojedyncze przejawy korupcji "są natychmiast likwidowane".
Tajne rozmowy Niemców o kupnie rur od Gazpromu
Niemiecki rząd potajemnie negocjuje zakup od Gazpromu rur niewykorzystanych przy budowie zniszczonego przez eksplozje gazociągu Nord Stream 2 – donosi prasa w Niemczech. Chce ich użyć do budowy łącznika z nowym terminalem LNG.
Czytaj więcej
Niemiecki rząd prowadzi tajne negocjacje z Gazpromem w sprawie zakupu ponad 3 tysięcy niewykorzystanych rur pozostałych po budowie wysadzonego w powietrze gazociągu Nord Stream 2. Transakcja, gdyby do niej doszło, jest jednak naganna moralnie i wątpliwa od strony prawnej.
Premier Ukrainy: Wstąpienie do UE w najbliższych latach jest realistycznym celem
- Proces integracji Ukrainy z Unią Europejską trwa od dłuższego czasu, dlatego przystąpienie Ukrainy do UE w najbliższych latach jest bardzo realistycznym celem - uważa premier Denys Szmyhal.
- Są inne kraje, które przeszły tę drogę nie w ciągu dziesięciu czy dwunastu lat, ale w ciągu pięciu czy siedmiu lat. Nie zaczęliśmy iść w kierunku UE wczoraj czy w czerwcu ubiegłego roku. Ten proces integracji trwa już od dłuższego czasu. Dlatego uważamy, że jest to ambitny, ale realistyczny cel i możemy uzyskać konsensus państw europejskich w najbliższej przyszłości - dodał.
Ukraina: Brak postępów w dyskusji nad gwarancjami bezpieczeństwa NATO
Rzecznik ukraińskiego rządu powiedział, że nie nastąpił żaden postęp w dyskusji na temat możliwych gwarancji bezpieczeństwa NATO.
Kwestia ta nie była poruszana podczas niedawnego spotkania Wołodymyra Zełenskiego z Olafem Scholzem i Emmanuelem Macronem.
Szmyhal: Ukraińskie społeczeństwo nie widzi kompromisu w sprawie swojej integralności terytorialnej
Ukraińskie społeczeństwo jest gotowe do dalszej walki o swoją wolność i niepodległość i nie widzi kompromisów w sprawie integralności terytorialnej swojego kraju - powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal.
- W tym kontekście psychologicznie ważne jest zapewnienie międzynarodowych polityków, że będą nas wspierać tak długo, jak będzie to konieczne - dodał.
Algieria ponownie otworzy ambasadę w Kijowie po rocznym zamknięciu
Algieria poinformowała, że ponownie otworzy swoją ambasadę w Kijowie w rok po jej zamknięciu w związku z inwazją Rosji na Ukrainę - podała państwowa telewizja tego kraju.
Ambasada Algierii w Kijowie, która zawiesiła swoją działalność z powodu pogarszającej się sytuacji bezpieczeństwa na Ukrainie, będzie zarządzana przez Chargé d'Affaires.
Sikorski krytykuje Niemcy za zwłokę w dostawach broni
- Chociaż niemiecki rząd pod względem finansowym i wojskowym zrobił dużo dla napadniętej przez Rosję Ukrainy, sojusznicy postrzegają Niemcy jako kraj, który to, co konieczne, robi dopiero w ostatniej chwili i to tylko wskutek nacisku z zewnątrz - powiedział Radosław Sikorski.
Czytaj więcej
Były szef polskiej dyplomacji krytykuje Niemcy za zwłokę w dostawach broni i wytyka im zdolności do przewodzenia. Niemieckie media publikują wywiad Radosława Sikorskiego dla agencji DPA.
Zełenski: Zwrot Krymu przywróci pokój
Prezydent Wołodymyr Zełenski wyraził przekonanie, że poprzez zwrot Krymu można przywrócić pokój, ponieważ jest to ukraińska ziemia i naród.
- 9 lat temu na Krymie rozpoczęła się rosyjska agresja. Zwracając Krym, przywrócimy pokój. To jest nasza ziemia. Nasz naród. Nasza historia. Przywrócimy ukraińską flagę do każdego zakątka Ukrainy - powiedział prezydent.
Niemiecki minister obrony Boris Pistorius zareagował sceptycznie na chińską propozycję zawieszenia broni na Ukrainie
- Kiedy słyszę doniesienia - i nie wiem, czy są one prawdziwe - według których Chiny mogą planować dostarczanie Rosji dronów kamikadze, a jednocześnie przedstawiać plan pokojowy, to sugeruję, byśmy oceniali Chiny po ich czynach, a nie słowach - powiedział Pistorius.
Kadyrow przyznał sobie tytuł Bohatera Republiki Czeczeńskiej
Medal Bohatera Republiki Czeczeńskiej został ustanowiony w październiku 2022 roku na polecenie samego Kadyrowa.
Czytaj więcej
Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow otrzymał tytuł Bohatera Republiki Czeczeńskiej.
Walki na przedmieściach Bachmutu
Rosjanie informują o zdobyciu kolejnych wiosek. Ukraińcy nie potwierdzają.
Czytaj więcej
Założyciel grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn poinformował, że wysłani na Ukrainę najemnicy zdobyli w sobotę wioskę Jahidne, na północ od Bakhmutu.
Polsko-włoskie starcie o rosyjski kauczuk
Negocjacje w sprawie 10 pakietu sankcji Unii Europejskiej przeciw Rosji przeciągnęły się z powodu sporu Polski z Włochami o limit rosyjskiego importu kauczuku syntetycznego. Przedstawiciele Warszawy do ostatniej chwili utrzymywali, że jest on zbyt wysoki, podczas gdy Włosi nie godzili się jago zmniejszenie. Ostatecznie to Polacy ustąpili.
Czytaj więcej
Losy 10 pakietu sankcji Unii Europejskiej przeciw Rosji ważyły się do ostatniej chwili. Powodem był spór Polski i Włoch o limit importu kauczuku syntetycznego z Rosji – relacjonuje portal Politico.
Jermak: Ukraina na pewno wróci na Krym
Szef Kancelarii Prezydenta Andrij Jermak twierdzi, że Ukraina na pewno wróci na tymczasowo okupowany Krym.
Mieszkańcy Siewierodoniecka otrzymują rachunki za ogrzewanie mimo jego braku
"Mieszkańcy Siewierodoniecka zaczęli otrzymywać rachunki za media, niezależnie od tego, czy mieszkają w mieście, czy nie. W przededniu zimy władze okupacyjne obiecały nie pobierać opłat za gaz i prąd (tam, gdzie są dostępne) z powodu braku ogrzewania. W lutym ludziom wystawiono rachunki określające zużycie" - poinformowała obwodowa administracja wojskowa obwodu ługańskiego.
MSZ Rosji oskarża USA o "bezprecedensową presję" na kraje afrykańskie
Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Michaił Bogdanow oskarżył USA o wywieranie "bezprecedensowej presji" na kraje afrykańskie i zamiar zakłócenia szczytu Rosja-Afryka.
- Od początku operacji specjalnej (wojna Rosji z Ukrainą - red.) kolektywny Zachód znacznie zwiększył presję na kraje afrykańskie - poprzez groźby sankcji, wstrzymanie pomocy finansowej i humanitarnej - przekazał.
- Waszyngton fabrykuje oskarżenia przeciwko Moskwie o próbę zagłodzenia kontynentu afrykańskiego - twierdzi Bogdanow.
Putin spekuluje na temat upadku Federacji Rosyjskiej i likwidacji "Rosjan jako narodu"
Prezydent Rosji Władimir Putin twierdzi, że jeśli Federacja Rosyjska upadnie, Rosjanie "jako naród" mogą nie przetrwać.
Czytaj więcej
Prezydent Władimir Putin powiedział w niedzielę, że Rosja nie ma wyboru i musi brać pod uwagę zdolności nuklearne NATO, ponieważ kierowany przez USA sojusz wojskowy dąży do pokonania Rosji.
Sztab Generalny Ukrainy: Rosja od 24 lutego straciła 148 130 żołnierzy
Według raportu Rosja straciła także 3 381 czołgów, 6 615 opancerzonych wozów bojowych, 5 242 pojazdy i zbiorniki paliwa, 2 380 systemów artyleryjskich, 475 systemów rakietowych wielokrotnego odpalania, 247 systemów obrony powietrznej, 299 samolotów, 288 śmigłowców, 2 037 dronów i 18 łodzi.
Broń, która odmieniła trwającą wojnę
Jaki sprzęt dostarczany przez Zachód miał dla Ukraińców największe znaczenie? Część pozwalała zatrzymać Rosjan, inne wpływały na morale żołnierzy i całego narodu.
Czytaj więcej
Kiedy rok temu prezydent Rosji Władimir Putin wysłał swoje siły na Ukrainę, większość obserwatorów spodziewała się szybkiego zwycięstwa najeźdźców.
Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły od września ponad 650 pocisków manewrujących i 610 dronów kamikadze
Ukraińska armia zniszczyła od września ponad 650 rosyjskich pocisków manewrujących i 610 irańskich dronów.
Generał porucznik Mykoła Oleszczuk, dowódca Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że wojsko otrzymało od zachodnich partnerów przeciwlotnicze systemy rakietowe NASAMS, IRIS-T, Crotale, Gepard, a obecnie czekają na otrzymanie Patriota i SAMP/T-MAMBA.
W jego ocenie ta pomoc nadal nie jest wystarczająca, by bronić się przed rosyjskimi atakami powietrznymi.
Scholz skomentowął przedstawiony przez Chiny plan pokojowy
W ocenie kanclerza Niemiec nie zawarto w dokumencie kluczowej kwestii - wycofania się rosyjskich wojsk z Ukrainy.
Czytaj więcej
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz skrytykował proponowany przez Chiny plan pokojowy dotyczący zakończenia wojny na Ukrainie, zauważając, że plan ten nie zawiera jednoznacznie wycofania wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy - podał niemiecki dziennik "Welt".
Kim są dzieci z Mariupola, które pokazano na scenie w Moskwie?
Niezależni rosyjscy dziennikarze przedstawili ich historie.
Czytaj więcej
Dwoje uprowadzonych ukraińskich dzieci, które były przedstawione na koncercie propagandowym prezydenta Rosji Władimira Putina w Moskwie 22 lutego, straciło matkę w wyniku rosyjskiego ostrzału w Mariupolu na początku wojny - informują niezależne rosyjskie media.
Dyrektor CIA potwierdza: Chiny rozważają wsparcie militarne dla Rosji
Bill Burns podkreślił , że wysłanie tego typu pomocy do Rosji byłoby "bardzo ryzykownym i nierozsądnym posunięciem "dla prezydenta Chin Xi Jinpinga.
Czytaj więcej
Dyrektor CIA Bill Burns w rozmowie z CBS News potwierdził, że władze Chin rozważają wysłanie śmiercionośnej pomocy dla Rosji, aby wesprzeć armię w wojnie na Ukrainie.
Bachmut nie przypomina już miasta
Media: Dostawa 14 śmigłowców Mi-8 na Ukrainę z Chorwacji w toku
Trwa dostawa 12 śmigłowców Mi-8 MTV-1 i dwóch Mi-8 T z Chorwacji na Ukrainę - poinformowała chorwacka gazeta "Jutarnji".
Rosjanie zaatakowali obwód sumski prawie 40 razy
W poście na Facebooku administracja wojskowa obwodu sumskiego poinformowała, że rosyjskie wojsko wystrzeliło 36 pocisków leżących przy granicy miejscowości
Podsumowanie sobotnich wydarzeń
Czytaj więcej
Minął rok od rozpoczęcia wojny na Ukrainie. Rosjanie rozpoczęli swoją inwazję 24 lutego 2022 roku. Ofensywa, która w ocenie Kremla, miała potrwać kilka dni, przerodziła się w długotrwały konflikt.