Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, ponawia apel o nowoczesne samoloty bojowe dla Ukrainy.
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Rzecznik Kremla o "specjalnej operacji wojskowej": Trzeba ją będzie badać wiele lat
W rozmowie z "Izwiestią" rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że specjalna operacja wojskowa (tak Moskwa nazywa inwazję na Ukrainę) to "operacja, która będzie musiała być badana przez wiele lat" z punktu widzenia nauk wojskowych i dla "dalszego doskonalenia sił zbrojnych".
Wraki trzech dronów w Biełgorodzie
W oddalonym o ok. 40 km od granicy z Ukrainą Biełgorodzie znaleziono wraki trzech dronów - poinformował mer tego rosyjskiego miasta Walentin Demidow.
Humeniuk o zwiększeniu przez Rosję liczby okrętów na Morzu Czarnym
Rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe", Natalia Humeniuk, oceniła, że zwiększenie przez Rosję liczby okrętów na Morzu Czarnym oraz skierowanie na ten akwen okrętów podwodnych uzbrojonych łącznie w osiem pocisków manewrujących Kalibr może świadczyć o tym, że rosyjskie dowództwo szuka nowej taktyki, by ataki rakietowe były bardziej skuteczne.
Zełenski apeluje o samoloty bojowe
Wspominając o ofiarach rosyjskiego ataku na miasto Chmielnicki, prezydent Ukrainy kolejny raz zaapelował o przekazanie jego państwu nowoczesnych myśliwców.
- Potrzebny nam jest lotniczy komponent obrony powietrznej - nowoczesne samoloty bojowe - abyśmy mogli chronić całe terytorium naszego państwa przed rosyjskim terrorem - powiedział.
Szmyhal: Deficyt budżetowy Ukrainy wyniesie 38 mld dol.
Szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal powiedział, że w tym roku deficyt budżetowy kraju wyniesie 38 mld dol., ale że USA zobowiązały się do udzielenia Ukrainie do września 2023 r. wsparcia w wysokości ponad 10 mld dol. Szmyhal wygłosił swe słowa po spotkaniu z sekretarz skarbu USA Janet Yellen, która ogłosiła przekazanie transzy pomocy w wysokości 1,25 mld dol.
Walki o Bachmut. Zełenski: Sytuacja staje się coraz bardziej skomplikowana
Prezydent Ukrainy kolejny raz mówi, że sytuacja walczących w rejonie Bachmutu żołnierzy ukraińskich jest trudna.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał w wieczornym wystąpieniu, że sytuacja wojsk ukraińskich walczących o Bachmut "komplikuje się".
Niemcy przeznaczą 5 mln euro na odbudowę szkół na Ukrainie
Informację przekazała ukraińska agencja Ukrinform.
Rosjanie mają na Morzu Czarnym 12 okrętów
Według ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe", z dwóch przebywających na Morzu Czarnym okrętów podwodnych Rosjanie mogą obecnie odpalić 8 pocisków manewrujących typu Kalibr.
Amerykańska sekretarz skarbu w Kijowie
Janet Yellen złożyła wizytę w stolicy Ukrainy, spotkała się z ukraińskimi władzami - prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem. Zapewniła, że USA będą wspierać Ukrainę tak długo, jak to konieczne.
Załużny powtórzył wniosek o przekazanie Ukrainie F-16
Generał Wałerij Załużny, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy powiedział, że rozmawiał dziś z najwyższym rangą amerykańskim dowódcą, gen. Markiem Milleyem, przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów. Załużny przekazał, że powtórzył formułowaną od dłuższego czasu przez ukraińskie władze potrzebę wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy samolotami F-16. Prezydent USA Joe Biden wykluczył "na razie" wysłanie samolotów F-16 Ukrainie mówiąc, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski "nie potrzebuje teraz F-16.
Alarm powietrzny w dwóch regionach Ukrainy
W obwodach dniepropietrowskim i zaporoskim ogłoszony został alert powietrzny. Agencja Interfax-UA podaje, że w regionach tych działała obrona przeciwlotnicza.
Ukraińskie dowództwo o działaniach wojsk rosyjskich
Na całym terytorium Ukrainy utrzymuje się zagrożenie atakiem rakietowym - podał ukraiński Sztab Generalny. W ciągu bieżącego dnia wojska rosyjskie przeprowadziły 8 ataków rakietowych oraz 28 ataków z powietrza, w tym 12 za pomocą irańskich dronów typu Shahed-136 - czytamy w komunikacie.
Politico: RT France objęte zarządem komisarycznym
Wspierany przez Kreml portal RT France ogłosił upadłość i został objęty zarządem komisarycznym - podało Politico, powołując się na decyzję sądu z 23 lutego. RT France to francuska spółka zależna RT. Od marca 2022 r. z powodu sankcji nałożonych przez UE po inwazji Rosji na Ukrainę RT ma zakaz nadawania na terenie UE.
Wizz Air zawiesi loty do stolicy Mołdawii
Firma Wizz Air poinformowała, że od 14 marca zawiesza loty do stolicy Mołdawii, Kiszyniowa, ze względu na obawy o bezpieczeństwo w przestrzeni powietrznej tego kraju. Niedawno Mołdawia na kilka godzin tymczasowo zamknęła swoją przestrzeń powietrzną, by zbadać doniesienia o przypominającym balon obiekcie. Doszło do tego dzień po tym, jak władze w Kiszyniowie oskarżyły Rosję o planowanie przewrotu w Mołdawii.
Ukraiński resort środowiska informuje o cyberataku
W związku z cyberatakiem z 23 lutego niedostępna jest oficjalna strona internetowa ukraińskiego Ministerstwa Środowiska - podał resort dodając, że eksperci "podejmują działania, aby w ciągu tygodnia przywrócić działanie" serwisu.
W obwodzie połtawskim kupiono 105 generatorów
Szef Połtawskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Dmytro Łunin poinformował w mediach społecznościowych, że w regionie ze środków własnych oraz otrzymanych od partnerów międzynarodowych kupiono 105 generatorów prądu, które posłużą do zapewnienia nieprzerwanej pracy obiektów infrastruktury krytycznej.
Pierwszy ukraiński batalion zakończył szkolenie z obsługi bradleyów
Zastępcy ministra obrony Ukrainy Ołeksandr Pawluk poinformował, że pierwszy batalion Sił Zbrojnych Ukrainy zakończył szkolenie z obsługi wozów piechoty M2 Bradley. Szkolenie odbywało się w amerykańskiej bazie w Niemczech.
Nikt nie chce ropy z Przyjaźni. Niemcy dołączają do Polski
Po rurociągach Gazpromu teraz pusty może też pozostać rurociąg Przyjaźń dostarczający do Unii rosyjską ropę. Dziś Niemcy oświadczyły, że są gotowe, wzorem Polski, na rezygnację z ropy dostarczanej przez Przyjaźń.
Czytaj więcej
Po rurociągach Gazpromu teraz pusty może też pozostać rurociąg Przyjaźń dostarczający do Unii rosyjską ropę. Dziś Niemcy oświadczyły, że są gotowe, wzorem Polski, na rezygnację z ropy dostarczanej przez Przyjaźń.
Raiffeisen obsługuje połowę transakcji zagranicznych Rosji
Austriacki bank zarabia krocie na rosyjskich transakcjach, w tym prawdopodobnie na obsłudze rosyjskiej machiny wojennej. Rosyjska filia banku zapewniła 68 proc. zysku całej grupy. Dochodzenie w sprawie działalności Raiffeisen Bank w Rosji wszczął Biały Dom.
Czytaj więcej
Austriacki bank zarabia krocie na rosyjskich transakcjach, w tym prawdopodobnie na obsłudze rosyjskiej machiny wojennej. Robi to z żądzy zysku. Rosyjska filia banku zapewniła 68 proc. zysku całej grupy. Dochodzenie w sprawie działalności Raiffeisen Bank w Rosji wszczął Biały Dom.
Prezes Ukrzaliznycji rezygnuje ze stanowiska
Ołeksandr Kamyszin, prezes zarządu ukraińskich kolei, ogłosił rezygnację z zajmowanego stanowiska. "369. dzień wojny. Kolej działa zgodnie z harmonogramem. A ja rezygnuję. Z wicepremierem Ołeksandrem Kubrakowem zdecydowaliśmy, że będę kierował biurem integracji europejskiej Ukrzaliznycji w Europie" – napisał Kamyszyn na Telegramie.
"Opuszczam to stanowisko ze spokojnym sercem (...) Jestem wdzięczny prezydentowi Zełenskiemu i wicepremierowi Kubrakowowi za wysoką ocenę mojej pracy na tym stanowisku" – dodał.
Gen. Skrzypczak: Rosjanie będą ślepi i głusi po uszkodzeniu A-50
Oni mieli dwa albo trzy takie samoloty. Jeden z nich był uszkodzony w Syrii, czyli być może został im jeden sprawny taki samolot - dodał były dowódca Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe, komentując uszkodzenie na Białorusi rosyjskiego samolotu wczesnego ostrzegania Berijew A-50.
Czytaj więcej
Rosjanie będą ślepi, głusi i nie będą mogli prowadzić rozpoznania na korzyść swoich wojsk co do położenia i ruchów wojsk ukraińskich - ocenił gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych, komentując uszkodzenie na Białorusi rosyjskiego samolotu wczesnego ostrzegania Berijew A-50.
Ukraina deklaruje, że wdroży rekomendacje KE
- Ze swojej strony ukraiński rząd wdroży do końca roku wszystkie dodatkowe zalecenia Komisji Europejskiej, które są niezbędne do rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia kraju do Unii Europejskiej - oświadczyła wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy Olha Stefaniszyna.
Skutki ostrzału w obwodzie czernihowskim
W niedzielę wieczorem rosyjskie pociski spadły we wsi Jeline w obwodzie czernihowskim. Dziś rada miasta Snowśk podała, że w wyniku ostrzału spłonęły dwa budynki mieszkalne i dwa gospodarcze. We wsi pozostało ok. 20 mieszkańców, którzy odmówili ewakuacji - czytamy.
Doniesienia o ostrzale na północy Ukrainy
Ukraińskie Dowództwo Operacyjne Północ podało, że wojska rosyjskie przeprowadziły za pomocą moździerzy ostrzał przygranicznych terenów w obwodzie sumskim. Nie odnotowano ofiar w ludziach ani zniszczeń infrastruktury cywilnej.
Ukraińska prokuratura o domniemanych kolaborantach w obwodzie chersońskim
Prokuratura Generalna Ukrainy poinformowała, że funkcjonariusze zatrzymali trzech mężczyzn, którym zarzuca się, że pracowali w nielegalnie utworzonym miejscu do wykonywania kar w czasie, gdy Chersoń był pod kontrolą wojsk rosyjskich, kolaborując tym samym z wrogiem.
Francja wspomoże ukraińskich sportowców
Francuskie Ministerstwo Sportu przeznaczy milion euro na pomoc ukraińskim sportowcom w przygotowaniach do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich - poinformowała szefowa resortu Amélie Oudéa-Castéra.
Zachód ma naciskać na Ukrainę w sprawie negocjacji, jeśli ofensywa się nie powiedzie
Zachodni sojusznicy mają do jesieni dawać czas ukraińskiej armii na odzyskanie terytoriów kontrolowanych przez Rosję. Jeśli działania Kijowa się nie powiodą, mają być zwiększone naciski na rozpoczęcie negocjacji z Kremlem.
Czytaj więcej
Niemiecki dziennik "Bild" informuje, że w Stanach Zjednoczonych i Niemczech za zamkniętymi drzwiami prowadzone są rozmowy dotyczące Ukrainy. Zachód ma dać ukraińskiej armii czas do jesieni na odzyskanie terytoriów. Jeżeli to się nie powiedzie lub powiedzie się tylko częściowo, ma być zwiększona presja na rozpoczęcie negocjacji.
Steven Seagal odznaczony przez Władimira Putina Orderem Przyjaźni
Amerykański aktor, który jest specjalnym przedstawicielem rosyjskiego MSZ ds. stosunków humanitarnych z USA i Japonią, otrzymał odznaczenie za "wielki wkład w rozwój międzynarodowej współpracy kulturalnej i humanitarnej".
Dwóch rosyjskich żołnierzy skazanych na Ukrainie na więzienie za ostrzał terenów mieszkalnych
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o skazaniu na więzienie dwóch rosyjskich żołnierzy oskarżonych o ostrzał terenów mieszkalnych na Ukrainie. Jeden z żołnierzy został skazany na 10 lat więzienia, drugi na dziewięć lat. SBU nie podało personaliów skazanych. Wiadomo, że brali udział w walkach na Ukrainie i dostali się do niewoli w 2022 roku. SBU podaje, że w toku śledztwa przeciwko obu żołnierzom zebrano dowody ich winy. Obaj mieli "brać aktywny udział w szturmowaniu ukraińskich miast na froncie wschodnim".
Wciąż nie wiadomo dlaczego Wołodymyr Zełenski odwołał głównodowodzącego ukraińskimi wojskami w Donbasie
Generał Eduard Moskalow został mianowany na stanowisko dowódcy Połączonych Sił Zbrojnych prawie rok temu, w połowie marca 2022 roku. Wtedy od razu administracja prezydenta Ukrainy informowała, że poprzedni dowódca, Ołeksandr Pawluk został szefem wojskowej administracji obwodu kijowskiego i będzie odpowiedzialny za obronę stolicy. Obecnie nie podano, ani kto zastąpi Moskalowa, ani też co się stanie z nim samym.
Czytaj więcej
Ukraiński prezydent usunął ze stanowiska dowódcę Połączonych Sił Zbrojnych, gen. Eduarda Moskalowa. Nie wiadomo za co oraz kto go zastąpi.
"Szara strefa" na Morzu Czarnym. Rosjanie boją się wpływać na te wody
O istnieniu szarej strefy na wodach Morza Czarnego, której powierzchnia ma wynosić ok. 25 tys. km2, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram wiceadmirał Ołeksij Nejiżpapa, dowódca ukraińskiej marynarki wojennej.
Czytaj więcej
Na Morzu Czarnym istnieje "szara strefa", o powierzchni równej połączonej powierzchni obwodów charkowskiego i odeskiego, do której rosyjskie okręty boją się wpływać w obawie przed tym, że zostaną zniszczone.
Ukraińcy zaatakowali Mariupol. Putin wymienia dowódcę obrony powietrznej
Kreml reaguje na ukraińskie ataki głęboko za linią frontu.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin kontynuuje przetasowania w dowództwie rosyjskiej armii w związku z brakiem postępów na Ukrainie.
Papież Franciszek w czasie pielgrzymki na Węgrzech spotka się z uchodźcami z Ukrainy
Papież Franciszek odbędzie pielgrzymkę na Węgry między 28 a 30 kwietnia.
Rosjanie twierdzą, że trafili w ukraińskie dowództwo
- W rejonie miasta Chmielnicki trafiona została siedziba ukraińskiego centrum operacyjnego operacji specjalnych "Zachód" - poinformował w czasie konferencji rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow. Ze słów Konaszenkowa wynika też, że Rosjanie zaatakowali siedzibę wywiadu elektronicznego Sił Zbrojnych Ukrainy w pobliżu wsi Browary, w obwodzie kijowskim.
Siergiej Ławrow przekonuje, że "światowa większość" współpracuje z Rosją
- Wśród światowej większości są tacy giganci jak Chiny, Indie, wielu innych międzynarodowych partnerów, w tym nasi sojusznicy z Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB), członkowie Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, Wspólnoty Niepodległych Państw, Szanghajskiej Organizacji Współpracy, BRICS - wyliczał szef MSZ Rosji.
Czytaj więcej
Rosji udało się rozszerzyć współpracę z większością państw społeczności międzynarodowej - mówił szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow, w czasie spotkania z przedstawicielami rosyjskiego MSZ w poszczególnych podmiotach wchodzących w skład Federacji Rosyjskiej.
Nie żyje były doradca Władimira Putina
Jak informuje dziennik "The Moscow Times”, w wieku 71 lat po ciężkiej chorobie zmarł Gleb Pawłowski, rosyjski politolog, który pomagał Władimirowi Putinowi zdobyć władzę w Rosji, a po latach stał się jego przeciwnikiem. „Był wpływową postacią w polityce Kremla podczas pierwszej dekady rządów Putina” – czytamy.
Czytaj więcej
Po ciężkiej chorobie w wieku 71 lat zmarł Gleb Pawłowski, rosyjski politolog, który pomagał Władimirowi Putinowi zdobyć władzę w Rosji, a po latach stał się jego przeciwnikiem.
Na Oceanie Indyjskim zakończyły się ćwiczenia okrętów z Rosji, Chin i RPA
Ćwiczenia okrętów z rosyjskiej Floty Północnej, a także okrętów chińskich i południowoafrykańskich, które odbywały się u wybrzeży RPA, na wodach Oceanu Indyjskiego, zakończyły się - informuje agencja Interfax, powołując się na służbę prasową Floty Północnej. W ćwiczeniach brała udział rosyjska fregata Admirał Gorszkow, która była uzbrojona w pociski hipersoniczne Cyrkon.
Girkin: Jesteśmy na gorszej pozycji niż w pierwszych dniach wojny
Były dowódca rosyjskich wojsk uważa, że Rosjanie nie mają obecnie możliwości, by pokonać Ukraińców.
Czytaj więcej
Rosyjskie siły zbrojne rozmieszczone w ramach inwazji na Ukrainę są "niezdolne do pokonania ukraińskiej armii - twierdzi były rosyjski dowódca i aktywny bloger wojskowy Igor Girkin.
Szef BYPOL: Rosyjski samolot A-50, uszkodzony po ataku na lotnisko pod Mińskiem, nie powinien już polecieć
Zostały wykorzystane drony, które spowodowały dwa wybuchy. Jeden wybuch w centralnej części samolotu (A-50), drugi w przedniej. Zostało uszkodzone wyposażenie, w tym również talerz skanujący przestrzeń. Według naszych informacji po takich uszkodzeniach samolot już nie powinien polecieć - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Aliaksandr Azarau, lider białoruskiej organizacji antyrządowej BYPOL, koordynującej działania białoruskich partyzantów.
Czytaj więcej
- Chcielibyśmy przemian pokojowych, ale przygotowujemy się do najgorszego – mówi „Rzeczpospolitej” Aliaksandr Azarau, lider białoruskiej organizacji antyrządowej BYPOL, koordynującej działania białoruskich partyzantów.
W ataku Rosjan na miasto Chmielnicki zginęło dwóch pracowników Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych
Nazwiska ofiar nocnego ataku na miasto Chmielnicki podał Ihor Kłymenko, minister spraw wewnętrznych Ukrainy. W ataku na miasto Chmielnicki zginęli Serhij Sewruk i Władysław Dworak.
Kreml "zaniepokojony" sytuacją w Naddniestrzu
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, wyraził zaniepokojenie sytuacją w Naddniestrzu, samozwańczej, separatystycznej republice istniejącej na terytorium Mołdawii. - Sytuacja jest burzliwa, co jest prowokowane z zewnątrz - mówił Pieskow. Jak dodał "kijowski reżim i kraje Europy są zdolne do przeprowadzenia różnego rodzaju prowokacji".
Bank oligarchy tonie
Sankcje wystraszyły inwestorów, gwałtownie wyprzedają akcje Tinkoff.
Czytaj więcej
Od rana inwestorzy rosyjskiej giełdy gwałtownie wyprzedają akcje Tinkoff Banku - jednego z głównych prywatnych banków Rosji mającego 11 milionów klientów. Od niedzieli bank jest objęty sankcjami Unii. Bank, gdzie 35 proc. ma spółka objętego sankcjami oligarchy Potanina, stracił na wartości blisko 13 procent.
Jak wyglądały pierwsze dni wojny na południu? Szybki sukces i nagłe zatrzymanie Rosjan
Rosyjska armia w kilka dni zajęła na południu Ukrainy teren większy niż powierzchnia Szwajcarii i nagle stanęła. Jak przebiegły pierwsze dni inwazji od strony Krymu wspominają ukraińscy żołnierze.
Czytaj więcej
Gdy rok temu Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, jeden z największych sukcesów, jakie początkowo osiągnęli, miał miejsce na południu Ukrainy. W ciągu kilku dni rosyjskie wojska atakujące z Krymu zajęły obszar ukraińskiego terytorium większy niż Szwajcaria.
Kreml nie komentuje doniesień o możliwych dostawach broni z Chin dla rosyjskiej armii
Wcześniej dyrektor CIA, William Burns, w rozmowie z CBS powiedział, że strona amerykańska jest pewna, iż chińskie władze rozważają możliwość dostarczenia sprzętu wojskowego Rosji. Amerykańskie media, powołując się na swoje źródła podawały, że Chiny rozważają możliwość dostarczenia Rosji dronów, artylerii i amunicji.
Czytaj więcej
Moskwa "nie wyobraża sobie" okoliczności, w których zwrot Krymu Ukrainie byłby możliwy - oświadczył rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
Ukraińskie władze radzą Muskowi, by nie czytał rosyjskich gazet
Amerykański miliarder skomentował protesty, które miały miejsce na Ukrainie w 2014 roku. W jego ocenie doszło do puczu.
Czytaj więcej
Amerykański przedsiębiorca i miliarder Elon Musk nazwał Rewolucję Godności z lat 2013-2014 na Ukrainie "puczem", Kancelaria Prezydenta Zełenskiego odradza mu czytanie rosyjskich gazet.
Rosyjski rząd zatwierdził projekt ustawy wprowadzającej czas moskiewski w okupowanych częściach Ukrainy
Na posiedzeniu rosyjskiego rządu z 22 lutego zatwierdzono projekt ustawy wprowadzającej czas moskiewski na terenie okupowanych przez Rosję części obwodów ługańskiego, donieckiego, zaporoskiego i chersońskiego. Obwody te zostały jesienią 2022 roku nielegalnie anektowane przez Rosję. Projekt ustawy został skierowany do Dumy.
Turcja wznawia rozmowy ze Szwecją i Finlandią o ich członkostwie w NATO
Turcja odwołała udział w trójstronnych rozmowach ze Szwecją i Finlandią, po tym jak Rasmus Paludan, lider skrajnie prawicowej duńskiej partii, spalił egzemplarz Koranu przed turecką ambasadą w Sztokholmie, w czasie antytureckiego protestu zorganizowanego w stolicy Szwecji.
Czytaj więcej
Szef MSZ Turcji, Mevlut Cavusoglu poinformował, że rozmowy Turcji ze Szwecją i Finlandią, dotyczące ich członkostwa w NATO zostaną wznowione 9 marca, po zawieszeniu ich w styczniu po tym jak w Sztokholmie, w czasie antytureckiego protestu, spalono Koran.
Ukraiński kontrwywiad rozbił rosyjską siatkę szpiegowską działającą w rejonie frontu na południu Ukrainy
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy informuje, że członkowie siatki mieli prowadzić rozpoznanie dotyczące ważnych strategicznie obiektów związanych z ukraińskim kompleksem obronno-przemysłowym. Członkowie siatki mieli też pomagać w korygowaniu rosyjskiego ostrzału celów na Ukrainie, w tym obiektów infrastruktury energetycznej.
Rosyjski bank internetowy zawiesza handel w euro
Bank Tinkoff znalazł się na liście sankcji Unii Europejskiej i został odcięty od systemu SWIFT.
Czytaj więcej
Rosyjski bank internetowy Tinkoff, prowadzony przez TCS Group Holding, poinformował, że zawiesza handel euro od poniedziałku 27 lutego w związku z nałożeniem kolejnych sankcji Unii Europejskiej.
Ruch na kolejowej części Mostu Krymskiego ma być w pełni wznowiony do połowy lata
Wicepremier Rosji, Marat Chusnullin poinformował na antenie telewizji Rossija-24, że całkowite przywrócenie ruchu na kolejowej części Mostu Krymskiego nastąpi do połowy lata. Most Krymski został uszkodzony w wyniku eksplozji z 8 października, która miała być efektem sabotażu. Rosja odpowiedzialnością za eksplozję, do jakiej doszło na moście, obarcza ukraińskie służby.
FSB informuje o zatrzymaniu mieszkańców Sewastopola współpracujących z ukraińskimi służbami
Dwaj mieszkańcy Sewastopola, w wieku 44 i 28 lat, zostali zatrzymani przez rosyjską FSB w związku z oskarżeniem o współpracę z ukraińskimi służbami specjalnymi. Zatrzymani mieli w zamian za pieniądze przekazywać służbom ukraińskim informacje na temat rosyjskich obiektów wojskowych.
Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 10,098 mln osób
Informacje takie przekazuje polska Straż Graniczna. Tylko w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 21,4 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 21,8 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - ponad 8,191 mln osób.
Zełenski: Ludzie z otoczenia Putina pewnego dnia go zlikwidują
Zdaniem ukraińskiego prezydenta współpracownicy Putina w końcu opowiedzą się przeciwko swojemu liderowi.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uważa, że prezydent Władimir Putin pewnego dnia zostanie zabity przez swoje wewnętrzne grono współpracowników. - Drapieżniki pożrą drapieżnika - powiedział.
Partyzanci z Białorusi wyjechali z kraju po zniszczeniu rosyjskiego samolotu wojskowego
Berijew A-50 stacjonował na lotnisku w pobliżu Mińska. Został zniszczony w wyniku ataku z użyciem dronów.
Czytaj więcej
Białoruscy opozycjoniści informują, że partyzanci zniszczyli rosyjski samolot wczesnego ostrzegania A-50. Atak z wykorzystaniem dronów przeprowadzono na lotnisku w pobliżu Mińska.
ISW: Putin zrozumiał, że tylko MON może utrzymać siły, których potrzebuje do realizacji swoich celów na Ukrainie
Nowa analiza Instytutu Badań nad Wojną wskazuje na podjęte przez Kreml kroki w celu przekazania Ministerstwu Obrony pełnej kontroli nad działaniami podejmowanymi na Ukrainie.
Czytaj więcej
Putin upoważnił rosyjskie Ministerstwo Obrony do przywrócenia kontroli nad wszystkimi siłami rosyjskimi na Ukrainie po tym, jak większość z 300 tys. zmobilizowanych rezerwistów dotarła na Ukrainę."
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 97 razy
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin. W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne.
W nocy Rosjanie dwa razy ostrzelali rejon nikopolski
Informacje o ostrzale rejonu nikopolskiego przekazuje Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego. W wyniku ostrzału uszkodzonych zostało osiem budynków mieszkalnych.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 148 690 żołnierzy, 3 385 czołgów, 6 621 pojazdów opancerzonych, 2 380 zestawów artyleryjskich, 475 wyrzutni rakiet, 247 zestawów przeciwlotniczych, 300 samolotów, 288 śmigłowców, 2 048 bezzałogowych statków powietrznych, 873 pociski manewrujące, 18 jednostek nawodnych, 5 248 pojazdów (w tym cystern), 230 jednostek sprzętu specjalnego.
W rejonie Kijowa zestrzelono w nocy dziewięć dronów-kamikadze
Informacje takie przekazuje Kijowska Miejska Administracja Wojskowa.
Jedna ofiara nocnego ataku Rosjan na miasto Chmielnicki
W wyniku ataku z użyciem dronów-kamikadze na miasto Chmielnicki, stolicę obwodu chmielnickiego, jedna osoba zginęła a cztery zostały ranne - poinformował mer miasta, Ołeksandr Symczyszyn. W wyniku ataku miała zostać również uszkodzona pewna liczba budynków.
W nocy Rosjanie atakowali cele na Ukrainie z użyciem dronów-kamikadze Shahed
W kierunku celów na Ukrainie wysłano 14 takich dronów.
W nocy na Zaporoże spadły pociski z zestawów S-300
Zaporoże, stolica obwodu zaporoskiego, zostało w nocy ostrzelane przy użyciu zestawów przeciwlotniczych S-300 - podaje na swoim kanale w serwisie Telegram wojskowa administracja obwodu zaporoskiego. Dwa pociski wystrzelone z zestawów S-300 miały spaść na obiekt infrastruktury miejskiej.
Stalin znowu jest pozytywnym bohaterem rosyjskiej historii
– Zawsze był tam popularny, choć nie sposób tego zrozumieć, odpowiada przecież za wymordowanie milionów Rosjan – mówi Tetiana Szeptycka, wicedyrektorka Narodowego Rezerwatu Historycznego i Memorialnego „Groby Bykowni”.
Czytaj więcej
Bykownia – miejsce stalinowskich zbrodni pod Kijowem. Rok temu Rosjanie byli już blisko. Gotowi do podboju ukraińskiej stolicy. I likwidacji elit. Jak dawniej.
Najemnicy z Grupy Wagnera oraz żołnierze rosyjskiej armii potrzebują ogromnej ilości amunicji artyleryjskiej
Zachodni wojskowi oceniają, że Rosjanie wystrzeliwują jej cztery razy więcej niż Ukraińcy. A potrzeby ukraińskiej armii w pociskach wywołały problemy w całej, wspierającej ich zachodniej Europie, która nie nadąża z produkcją amunicji dla nich.
Czytaj więcej
Na pierwszą rocznicę najazdu rosyjska armia nie podarowała prezydentowi Władimirowi Putinowi żadnego prezentu w postaci zdobytego ukraińskiego miasta.
Szef CIA: Wsparcie USA i państw Europy dla Ukrainy odstraszają Chiny od inwazji na Tajwan
Dyrektor CIA wyraził przekonanie, że "obserwowanie doświadczeń (Władimira) Putina z Ukrainy, wzmocniło wątpliwości" w Pekinie co do szans powodzenia działań militarnych wobec Tajwanu.
Czytaj więcej
- Wiemy, że prezydent Chin Xi (Jinping) nakazał Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, chińskiemu dowództwu wojskowemu, osiągnięcie gotowości do zajęcia Tajwanu do 2027 roku - mówił na antenie telewizji CBS szef CIA, William Burns.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Kolaboranci uciekają z obwodu chersońskiego
W swoim najnowszym meldunku na temat sytuacji na froncie ukraiński Sztab Generalny podaje, że w obawie przed wyzwoleniem okupowanych obecnie przez Rosjan części obwodu chersońskiego władze okupacyjne przygotowują ewakuację okupowanych miast Oleszki i Skadowsk. Od 21 lutego osoby kolaborujące z Rosjanami w obu tych miastach mają być ewakuowane na okupowany przez Rosjan Krym.
W nocy w mieście Chmielnicki rozległy się eksplozje
Serhij Hamalij, gubernator obwodu chmielnickiego pisze na swoim kanale w serwisie Telegram o co najmniej trzech eksplozjach, które rozległy się w stolicy obwodu w nocy z niedzieli na poniedziałek.
W weekend ukraińska armia przeprowadziła kontrataki w rejonie Bachmutu
Bachmut jest obiektem rosyjskich ataków od miesięcy - zajęcie tego miasta pozwoliłoby Rosjanom rozwinąć ofensywę w obwodzie donieckim w kierunku Kramatorska i Słowiańska i byłoby pierwszym większym sukcesem rosyjskiej armii na Ukrainie od lipca 2022 roku.
Czytaj więcej
Ołeksandr Syrski, dowódca ukraińskich wojsk lądowych, wizytował w niedzielę ukraińskie jednostki walczące w Bachmucie.
Szef MSZ Litwy: Rosja może i powinna zostać pokonana
Gabrielius Landsbergis, szef MSZ Litwy, rozprawia się na Twitterze z mitami dotyczącymi Rosji i wojny na Ukrainie. Pisze m.in. że mitem jest iż Rosja jest niepokonana. "Rzeczywistość: Sojusznicy Ukrainy jak dotąd przekazali tylko niewielką część swoich zasobów. Produkcja może zostać zwiększona. Połączone PKB wyłącznie krajów nordyckich i bałtyckich jest większe, niż PKB Rosji. Rosja może i powinna zostać pokonana" - pisze szef litewskiej dyplomacji.
Białoruś chce zwiększyć eksport produktów przemysłowych do Rosji o 10 proc.
Deklarację taką złożył na antenie białoruskiej telewizji białoruski wiceminister przemysłu, Dmitrij Charitonczik.
Miedwiediew: Cele naszych wrogów prowadzą do fiaska
"Każde upadłe imperium grzebie pod swoimi ruinami połowę świata, a nawet więcej (...). Wydaje się, że ci, którzy najpierw zniszczyli ZSRR, a teraz próbują zniszczyć Federację Rosyjską, nie chcą tego zrozumieć" - napisał Dmitrij Miedwiediew.
Czytaj więcej
Przekazywanie przez Zachód broni Ukrainie i blokowanie możliwości negocjacji z Rosją grozi globalną katastrofą nuklearną - ocenił były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
Minął rok od rozpoczęcia wojny na Ukrainie. Rosjanie rozpoczęli swoją inwazję 24 lutego 2022 roku. Ofensywa, która w ocenie Kremla, miała potrwać kilka dni, przerodziła się w długotrwały konflikt.