Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy na okupowanym Krymie rozległy się eksplozje.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Doradca Zełenskiego komentuje sytuację pod Bachmutem
Gdybyśmy się wycofali, niekoniecznie oznaczałoby to, że Rosjanie byliby w stanie bardzo szybko posuwać się naprzód – powiedział Aleksander Rodniański.
Czytaj więcej
Siły ukraińskie, zaangażowane w wielomiesięczną brutalną walkę z siłami rosyjskimi wokół miasta Bachmut, mogą w razie potrzeby strategicznie się wycofać – powiedział we wtorek doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Aleksander Rodniański.
Propagandystka o planach Rosji
W materiale udostępnionym przez dziennikarza BBC Francisa Scarra, Olga Skabiejewa mówi panelistom w rosyjskiej telewizji państwowej, że bitwa na Ukrainie to wojna o „przetrwanie Rosji” i „nikt nie planuje się poddać”.
Czytaj więcej
Rosja może przystąpić do rozmów pokojowych z Ukrainą, ale nie będzie szukać kompromisowego rozwiązania i planuje pójść „na całość”, twierdzi rosyjska propagandystka Olga Skabiejewa.
Władze Jejska tłumaczą eksplozje i pożar "wojskowymi ćwiczeniami taktycznymi"
Szef administracji Jejska w Kraju Krasnodarskim Roman Bublik twierdzi, że głośne eksplozje oraz pożar, na które zwracali uwagę mieszkańcy miasta i obwodu, były spowodowane wojskowymi ćwiczeniami taktycznymi.
„Drodzy mieszkańcy obwodu jejskiego, przypominam, że na terenie obwodu odbywają się wojskowe ćwiczenia taktyczne, o których pisaliśmy wcześniej” – napisał Bublik na Telegramie.
Poprosił ich o zachowanie spokoju. „Zawsze informuję o wszystkim, co dzieje się na terenie obwodu jejskiego, dlatego proszę, abyście nie śledzili prowokacji, które szerzą się w sieci” – dodał szef administracji i zaapelował do mieszkańców o krytyczne podejście do informacji z nieoficjalnych źródeł.
Rosyjski dron nad obwodem kijowskim
„Mieszkańcy obwodu kijowskiego! W regionie wykryto wrogi obiekt powietrzny!” - ostrzega na Telegramie Kijowska Obwodowa Administracja Wojskowa. Apeluje o pozostanie w schronach (obowiązuje alarm powietrzny) i zachowanie ciszy informacyjnej.
Rosja "czyści" język rosyjski
Lista obcych słów, które nadal mogą być używane, zostanie opublikowana oddzielnie. W nowelizacji nie ma mowy o karach dla osób nieprzestrzegających zaktualizowanego prawa.
Czytaj więcej
Zgodnie ze zmienioną ustawą o formalnym używaniu języka rosyjskiego, którą prezydent Władimir Putin podpisał we wtorek, rosyjscy urzędnicy państwowi otrzymają zakaz używania większości obcych słów podczas wykonywania swoich obowiązków.
Alarm powietrzny w Kijowie
W stolicy Ukrainy, obwodzie stołecznym oraz sześciu innych regionach ogłoszono alarm powietrzny. Niedługo wcześniej pojawiły się doniesienia o fali irańskich dronów Shahed, które miały nadlecieć nad Ukrainę. Pojawiły się także informacje o eksplozjach w Mikołajowie i Krzemieńczuku.
Belgowie w czołówce blokowania rosyjskich aktywów
Rząd w Brukseli zamroził rekordowe 58 mld euro należących do Rosjan
Czytaj więcej
Belgia zamroziła rosyjskie aktywa na rekordową kwotę 58 miliardów euro. Zablokowała też transakcje związane z Rosją o wartości 191 miliardów euro.
Zełenski: Intensywność walk o Bachmut wzrasta
Intensywność walk między siłami ukraińskimi i rosyjskimi wokół Bachmutu wciąż rośnie, powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.
Słowa te padły dzień po tym, jak ukraiński lider powiedział, że sytuacja militarna wokół miasta staje się coraz trudniejsza.
W ostatnich miesiącach bitwa o Bachmut stała się jedną z najkrwawszych w tej wojnie.
We wtorek wieczorem jeden z ukraińskich dowódców, posługujący się pseudonimem Madyar, poinformował, że siły rosyjskie "szaleją" ostrzeliwując miasto ze wszystkich sił, ale nie udało się im okrążyć Bachmutu.
Rosja chce karać rusofobię. Będzie definicja
Przewodniczący Prezydenckiej Rady Praw Człowieka (KPC) Walerij Fadiejew zauważył, że obecnie za przejawy rusofobii nie można karać osób mieszkających w innych krajach, ale "należy wcześniej przygotować się na taką ewentualność".
Czytaj więcej
Przewodniczący Prezydenckiej Rady Praw Człowieka (KPC) Walerij Fadiejew zaproponował zdefiniowanie pojęcia „rusofobii” na poziomie legislacyjnym i wprowadzenie odpowiedzialności karnej za jej przejawy.
Finlandia testuje ogrodzenie na granicy z Rosją
Buduje trzykilometrowy odcinek ogrodzenia. Koszt - 6 mln euro.
Czytaj więcej
Fińska Straż Graniczna poinformowała w oświadczeniu, że we wtorek rozpoczęła się pilotażowa faza projektu budowy ogrodzenia granicy z Rosją. Testowy odcinek ma mieć 3 km długości.
Ukraińscy aktywiści na Krymie zamieniają rosyjskie symbole wojskowe w klepsydry
Proukraińscy aktywiści na Krymie zamieniają rosyjski symbol wojskowy – literę Z – w klepsydry pomalowane w kolory ukraińskiej flagi.
Kampania – zatytułowana „Nadchodzi czas wolności” – została zainicjowana przez krymski oddział ruchu oporu Żółtej Wstążki.
„Niebiesko-żółte piaskowe zegary, które zaczęły pojawiać się na półwyspie, są ostrzeżeniem dla okupantów, że zostało im niewiele czasu na opuszczenie terytoriów ukraińskich”- powiedział jeden z członków ruchu.
Mieszkańcy Holandii przekazali ponad 180 mln euro na pomoc Ukrainie
Informację przekazało 11 organizacji humanitarnych
Pomoc otrzymało ponad 2,8 mln osób, dotychczas wydano ok. 82 mln euro. Środki przeznaczono na żywność, wodę pitną, urządzenia grzewcze, śpiwory i namioty. Darowizny zostaną również wykorzystane na odbudowę domów i szkół.
Silna eksplozja i pożar w bazie lotniczej w Jejsku
W Jejsku w rosyjskim Kraju Krasnodarskim zaobserwowano silną eksplozję, która spowodowała pożar w okolicach bazy lotniczej.
Kahl: Rosja nie ma środków na nieograniczony wyścig zbrojeń nuklearnych
- Rosja nie jest w stanie prowadzić nieograniczonego wyścigu zbrojeń nuklearnych. Nie ma pieniędzy, zwłaszcza biorąc pod uwagę obciążenie ich armii spowodowane wojną, sankcjami, kontrolami eksportu - powiedział Colin Kahl, podsekretarz departamentu obrony ds. polityki.
Amerykański polityk jest zdania, że z tego właśnie powodu groźby Putina dotyczące użycia broni nuklearnej były jedynie retoryką.
Stoltenberg rozmawiał z premier Finlandii
Najważniejsze jest teraz wsparcie Ukrainy w obronie przed rosyjską agresją – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po spotkaniu z premier Finlandii Sanną Marin.
Zachodni sojusznicy są zgodni, że Ukraina powinna przystąpić do Sojuszu.
Putin podpisał ustawę formalnie zawieszającą udział w traktacie o broni jądrowej New Start
Władimir Putin formalnie podpisał ustawę zawieszającą udział Rosji w New Start, ostatnim ważnym traktacie o kontroli zbrojeń jądrowych ze Stanami Zjednoczonymi, poinformowały państwowe media.
Rosyjska propagandowa agencja Tass poinformowała, że dokument został dziś opublikowany, a ustawa weszła w życie z chwilą oficjalnej publikacji.
Rosjanie nie zaatakują zachodniej energetyki
Według eksperta nie mają czym ani jak tego zrobić
Czytaj więcej
Wojna na Ukrainie pokazała słabość nie tylko rosyjskiej armii, ale także ofensywnego potencjału ze strony teleinformatycznej Rosji – uważa prof. Konrad Świrski z Politechniki Warszawskiej.
Amerykański dyplomata ujawnił informację o wojskowej pomocy Chin dla Rosji
Chińska firma Spacety, która na początku lutego została dodana do amerykańskiej czarnej listy handlowej, dostarczała wagnerowcom zdjęcia satelitarne - powiedział we wtorek przedstawiciel administracji Joe Bidena.
Czytaj więcej
Znajdująca się na czarnej liście chińska firma Spacety miała udostępniać zdjęcia satelitarne rosyjskim najemnikom z grupy Wagnera.
Finlandia rozpoczęła budowę ogrodzenia na granicy z Rosją
Ogrodzenie będzie przebiegać przez tereny prywatne, dlatego konieczne jest negocjowanie z właścicielami gruntów. Kierownik projektu Ismo Kurki powiedział, że negocjacje przebiegają zgodnie z planami.
Po zakończeniu budowy Straż Graniczna wypłaci właścicielom jednorazowe odszkodowanie za trwałe szkody i niedogodności w użytkowaniu gruntów spowodowane budową ogrodzenia.
Szachowa Federacja Rosji wchodzi do Azjatyckiej Federacji Szachowej
Od 1 maja Szachowa Federacja Rosji będzie podlegała nie europejskiej, lecz azjatyckiej federacji. Członkowie Azjatyckiej Federacji Szachowej (ACF) głosowali niemal jednogłośnie, 29:1, za przyjęciem Rosjan w swoje szeregi. FIDE nie wyraziła sprzeciwu.
Czytaj więcej
Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE) zgodziła się, żeby Rosjanie przenieśli się z Europy do Azji. To pierwszy taki przypadek w świecie sportu. Szefem FIDE jest Rosjanin Arkadij Dworkowicz.
USA i ich sojusznicy przeszkolili ponad 4000 ukraińskich żołnierzy
Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych wkrótce zakończą szkolenie Ukraińców w zakresie systemu rakietowego Patriot w Fort Still w Oklahomie i wyposażanie pierwszej ukraińskiej baterii Patriot — powiedział generał Douglas Sims II.
Gen. Polko: Była moda na Bayraktary, Javeliny, potem na HIMARS. A potrzebne jest kompleksowe wyposażenie
- Żeby wyprzeć wroga z okupowanego terytorium przy tej wojnie starego typu, to potrzebna jest artyleria i czołgi - zwrócił uwagę były dowódca GROM.
Czytaj więcej
- Żeby wyprzeć wroga z okupowanego terytorium przy tej wojnie starego typu, to potrzebna jest artyleria i czołgi - ocenił gen. Roman Polko, były dowódca jednostki GROM.
Sekretarz generalny OECD z wizytą w Kijowie
W Kijowie gościł Mathias Corman, sekretarz generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Z premierem Denysem Szmyhalem rozmawiał m.in. o koordynacji współpracy przy odbudowie Ukrainy.
Przedstawiciel Dumy o staraniach Rosji w relacjach z NATO
- Zacznijmy od tego, że NATO powstało po to, by powstrzymać ZSRR, którego bezpośrednią spadkobierczynią jest Rosja - mówił w rozmowie z portalem izwiestia.ru zastępca przewodniczącego komisji obrony rosyjskiej Dumy, Aleksiej Żurawlew.
Czytaj więcej
Rosja została zmuszona do rozpoczęcia wojskowej operacji specjalnej, aby zapobiec dalszemu przesuwaniu się NATO na wschód. Konieczne było postawienie bariery - mówił w rozmowie z rosyjskim dziennikiem "Izwiestia" wiceszef komisji obrony Dumy Aleksiej Żurawlew.
Gen. Skrzypczak: Na front docierają zdemoralizowane i coraz gorzej wyszkolone oddziały rosyjskie
„Ten proces w szeregach armii Putina się pogłębia. Rosyjscy dowódcy, co widać po działaniach na froncie, coraz mniej mają możliwości prowadzenia aktywnych działań” - ocenił były dowódca Wojsk Lądowych.
Czytaj więcej
- W mediach pojawiły się informacje o rzekomej pomocy Chin w dozbrajaniu armii rosyjskiej. Być może tak się stanie ale problemem tej armii już nie jest brak amunicji czy sprzętu wojskowego, tylko przede wszystkim pogłębiający się deficyt wyszkolonych żołnierzy - ocenił generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
Rosjanie ostrzelali Chersoń. Cztery osoby zginęły
Rosyjska artyleria ostrzeliwała we wtorek cywilne osiedla w Chersoniu, zabijając 4 osoby i raniąc 5, poinformowała regionalna administracja wojskowa.
Blinken ponownie przestrzega Chiny
Przemawiając po spotkaniu z przywódcami w stolicy Kazachstanu, Astanie, Blinken ostrzegł, że Pekin poniesie konsekwencje, jeśli zdecyduje się dostarczyć Rosji śmiercionośną broń.
- Nie zawahamy się ukarać chińskich firm lub osób, które naruszają nasze sankcje lub w inny sposób są zaangażowane we wspieranie rosyjskich działań wojennych - powiedział Blinken.
Putin wezwał Rosjan do wystrzegania się zdrajców
Konieczne jest zidentyfikowanie i powstrzymanie nielegalnej działalności tych, którzy próbują podzielić i osłabić nasze społeczeństwo - mówił Putin podczas spotkania z funkcjonariuszami FSB.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin dziękując członkom Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) za walkę z ekstremizmem w kraju, a także pracę na terenach okupowanych przez Rosję, przyznał, że FR ponosi straty.
Rosjanie budują fortyfikacje na drogach prowadzących na Krym
Siły rosyjskie wzmacniają drogi prowadzące na Krym barierami i okopami - twierdzi amerykański think tank, American Enterprise Institute.
17 rosyjskich okrętów na wodach Morza Czarnego
Zgrupowanie rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym powiększyło się do 17 okrętów, z czego pięć jest uzbrojonych w pociski Kalibr. Łącznie, na pokładach tych okrętów, znajduja się 32 pociski zdolne razić cele na całej Ukrainie - informuje ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe".
Lotnisko w Petersburgu było zamknięte przez godzinę z powodu „niezidentyfikowanego obiektu latającego”
Według informacji petersburskiego wydania Fontanka.ru „obiekt” wykryto 160-200 kilometrów od miasta, od strony Zatoki Fińskiej. Zamknięto przestrzeń powietrzną nad miastem (w tym lotnisko Pulkowo), w powietrze wystartowały najnowsze, rosyjskie samoloty bojowe Su-25 i MiG-31. Czytelnicy Fontanki pisali, że słychać je było nawet w środku Petersburga: „Ryk silników był jak na wojskowej paradzie”.
Czytaj więcej
Kilka miejsc w Rosji, odległych o setki kilometrów od frontu, zostało zaatakowanych.
Rosja stawia Amerykanom warunek w sprawie powrotu do New Start
- Bezpieczeństwo jednego kraju nie może być zapewnione kosztem bezpieczeństwa drugiego - mówi rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Czytaj więcej
Rosja nie przystąpi ponownie do głównego traktatu o kontroli zbrojeń nuklearnych z USA, jeśli Waszyngton nie wysłucha stanowiska Moskwy - poinformował Kreml.
Putin: Rosyjsko-ukraiński odcinek granicy państwowej powinien być pod specjalną kontrolą służby granicznej FSB
Obecnie wysłano tam grupę, która składa się z jednostek pograniczników, lotnictwa FSB, sił zbrojnych oraz Gwardii Narodowej. Waszym zadaniem jest postawienie bariery na drodze grup sabotażystów, powstrzymanie prób przemytu broni i amunicji na terytorium Rosji - mówił Władimir Putin w czasie spotkania z kierownictwem FSB.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji nakazał FSB postawienie bariery na drodze ukraińskich sabotażystów, którzy chcą przeniknąć na terytorium Federacji Rosyjskiej z terytorium Ukrainy oraz powstrzymanie przemytu broni.
Stoltenberg mówi, że Ukraina będzie członkiem NATO
- Członkowie NATO zgodzili się, że Ukraina stanie się członkiem sojuszu, ale jednocześnie stwierdzili, że jest to długoterminowa perspektywa - mówił sekretarz generalny NATO w czasie konferencji prasowej w Helsinkach.
Czytaj więcej
Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, w czasie konferencji prasowej w Finlandii oświadczył, że Ukraina zostanie członkiem NATO "w długiej perspektywie".
Leopardy na froncie?
Rosjanie twierdzą, że widzieli je w pobliżu Bachmutu
Czytaj więcej
Czołgi Leopard zostały zauważone w pobliżu oblężonego miasta Bachmut na wschodzie Ukrainy - twierdzi doradca szefa tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Jan Gagin.
We wtorek Rosjanie ostrzelali Kupiańsk. Jedna ofiara
W wyniku ostrzału przez Rosjan Kupiańska, miasta w obwodzie charkowskim, zginął 63-letni mężczyzna, a pociski uszkodziły budynki mieszkalne i budynek przedszkola - poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow.
W pobliżu infrastruktury cywilnej w obwodzie moskiewskim spadł dron
Bezzałogowy statek powietrzny rozbił się w pobliżu obiektu infrastruktury cywilnej w pobliżu Kołomny, miasta w obwodzie moskiewskim, w pobliżu Moskwy - poinformował gubernator obwodu moskiewskiego, Andriej Worobiow. Dron miał spaść w pobliżu przepompowni gazu. Worobiow zapewnia, że w związku z incydentem nikt nie ucierpiał, nie ma też żadnych zniszczeń.
Gaz coraz tańszy. Jest bliski pobicia kolejnej granicy
Cena gazu w Europie jest już na poziomie z sierpnia 2021 r., czyli 520 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Rynek Unii jest coraz bliżej jest pobicia kolejnej granicy tanienia surowca.
Czytaj więcej
Cena gazu w Europie jest już na poziomie z sierpnia 2021 r., czyli 520 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Rynek Unii jest coraz bliżej jest pokonania kolejnej granicy tanienia surowca.
System niedoskonały, ale działa. Jak bogaci Rosjanie obchodzą sankcje?
Po roku obowiązywania sankcji na europejskie produkty luksusowe można powiedzieć: system nie jest szczelny. Bogaci Rosjanie wciąż mogą kupować drogie torebki, zegarki czy ubrania. Muszą jednak kombinować – i uzbroić się w cierpliwość.
Czytaj więcej
Od niemal roku europejskie produkty luksusowe są objęte sankcjami i nie mogą trafiać do Rosji. Jak radzą sobie w nowej rzeczywistości najbogatsi Rosjanie, przyzwyczajeni do wydawania pieniędzy na luksus? Pisze o tym serwis Vogue Business.
Rosyjski resort obrony informuje o powstrzymaniu próby ataku ukraińskich dronów na cele w Kraju Krasnodarskim i Republice Adygei
Ministerstwo Obrony Rosji wydało komunikat, w którym podaje, że ukraińskie drony próbowały zaatakować cele w Rosji w nocy z 27 na 28 lutego. Celem ataku miała być "infrastruktura cywilna". "Jednostki walki elektronicznej odparły atak bezzałogowych statków powietrznych" - czytamy w komunikacie. Rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że oba drony - w wyniku działań rosyjskich jednostek - zboczyły ze ścieżki lotu i nie trafiły w cele.
Rosjanie szykowali dwa plany na wypadek zajęcia Kijowa
Kreml zakładał wykorzystanie bliskiego współpracownika Putina, Wiktora Medwedczuka, oraz byłego prezydenta Wiktora Janukowycza.
Czytaj więcej
Rosyjskie władze rozważały dwóch polityków w swoich planach dotyczących przejęcia władzy na Ukrainie po inwazji - współpracownika Władimira Putina, Wiktora Medwedczuka i zbiegłego prezydenta Wiktora Janukowycza.
Ukraińska sieć sklepów chce zainwestować w Intersport Polska
Po miesiącach poszukiwań inwestora sieć sklepów Intersport Polska podała wstępne warunki ustalone z potencjalnym zainteresowanym. Jest nim ukraińska sieć sklepów detalicznych Epicentr K małżeństwa Geregów.
Czytaj więcej
Po miesiącach poszukiwań inwestora sieć sklepów Intersport Polska podała wstępne warunki ustalone z potencjalnym zainteresowanym. Jest nim ukraińska sieć sklepów detalicznych małżeństwa Geregów.
Rzecznik Kremla o terenach anektowanych przez Rosję: Trzeba brać pod uwagę konstytucję
Na pytanie o to czy obecny moment sprzyja rozmowom pokojowym z Ukrainą, Dmitrij Pieskow odparł: - Jak dotąd, mówiąc szczerze, prawdopodobnie nikt nie jest w stanie zaobserwować żadnych sygnałów ze strony ukraińskiej. Obecnie, wychodzimy z punktu widzenia niemożności prawnej prowadzenia takich negocjacji przez stronę ukraińską.
Czytaj więcej
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow mówił w czasie spotkania z dziennikarzami, że cele, które Rosja chce osiągnąć w toku działań wojennych na Ukrainie, "przy właściwym nastawieniu ukraińskiego reżimu", mogłyby zostać osiągnięte przy stole negocjacyjnym. Jednocześnie dodał, że obecnie "nie ma sygnałów ze strony ukraińskiej" wskazujących, iż byłaby ona gotowa do rozmów.
Krym bez wody. Uszkodzono wodociągi
Rosyjskie władze okupacyjne Krymu nie podają przyczyn „uszkodzenia” we wtorek, 28 lutego, w nocy wodociągów zaopatrujących w wodę dwa krymskie miasta. Bez wody zostało ponad 150 tysięcy ludzi. Nie pracują szkoły i przedszkola.
Czytaj więcej
Rosyjskie władze okupacyjne Krymu nie podają przyczyn „uszkodzenia” we wtorek, 28 lutego, w nocy wodociągów zaopatrujących w wodę dwa krymskie miasta. Bez wody zostało ponad 150 tysięcy ludzi. Nie pracują szkoły i przedszkola.
W nocy zaatakowano rosyjską rafinerię
Rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych poinformowało, że ogień nie objął zbiorników w paliwem.
Czytaj więcej
W składzie ropy naftowej w Tuapse w Kraju Krasnodarskim nad Morzem Czarnym wybuchł pożar - poinformowała administracja miasta
Brazylijscy piłkarze pokazują rosyjskie paszporty w rocznicę napaści Rosji na Ukrainę
Malcolm i Claudinho przeszli do Zenita St. Petersburg. Otrzymali rosyjskie paszporty. Malcolm będzie mógł zagrać dla rosyjskiej reprezentacji najwcześniej w 2024, a Claudinho - w 2026 roku. Do wojska teoretycznie mogą zostać powołani już teraz.
Czytaj więcej
Reprezentant Brazylii i były piłkarz Barcelony Malcolm oraz jego rodak Claudinho dostali rosyjskie obywatelstwo. Nowymi paszportami pochwalili się w rocznicę napaści na Ukrainę.
Minister obrony Estonii wzywa UE, by ta zaczęła zamawiać amunicję dla Ukrainy
Hanno Pevkur, minister obrony Estonii wezwał Unię Europejską, by skupiła się na zakupie amunicji dla Ukrainy "tak szybko jak to możliwe", aby rozpocząć produkcję amunicji w zakładach przemysłowych, zamiast wysyłać Ukraińcom amunicję składowaną w magazynach.
Rosjanie rozpoczynają ćwiczenia na Morzu Bałtyckim
Na wyznaczonym obszarze Morza Bałtyckiego okręty wykonają szereg zadań obrony przeciwokrętowej i przeciwlotniczej, a także rozegrają ćwiczebną bitwę z okrętowymi grupami uderzeniowymi przeciwnika" - informuje rosyjska armia.
Czytaj więcej
Okręty Floty Bałtyckiej wyszły w morze na manewry, podczas których będą ćwiczyć uderzenia pociskami manewrującymi Kalibr - poinformowała służba prasowa Zachodniego Okręgu Wojskowego.
Rosjanie ostrzelali Chersoń. Jedna osoba nie żyje
Szef kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że Rosjanie "po raz kolejny ostrzelali Chersoń". "W wyniku ostrzału zniszczony został budynek mieszkalny. Zginęła jedna osoba" - napisał Jermak.
Fałszywy alarm o zagrożeniu atakiem rakietowym w stacjach radiowych w Moskwie
Rosyjskie media informują, że taki komunikat o ogłoszeniu alarmu powietrznego ukazał się na kanałach trzech telewizji, a także na falach stacji radiowych w Moskwie, obwodach moskiewskim, woroneskim, biełgorodzkim i leningradzkim
Czytaj więcej
Rankiem, 28 lutego, w kilku regionach Rosji sygnał stacji telewizyjnych i radiowych został zakłócony przez komunikat o groźbie ataku rakietowego.
W nocy Rosjanie ostrzelali Swiatohirśk, miasto w obwodzie donieckim
Celem ostrzału miały być budynki należące do Ukraińskiej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. W wyniku ostrzału zginął jeden funkcjonariusz służby ds. sytuacji nadzwyczajnych, czterech innych zostało rannych.
Müller: Apelowaliśmy, by od razu odciąć Rosję od dostaw ropy, ale UE się nie godziła
Kontrakty na eksport ropy z Rosji można byłoby zerwać w całości, gdyby Unia Europejska od razu przyjęła sankcje, tak jak chcieliśmy. Jeżeli nie ma sankcji, to Polska jest zobowiązana zapłacić za kontrakty, a nie otrzymywalibyśmy ropy. Musielibyśmy płacić. W sądach byśmy przegrali przez niepłacenie. My apelowaliśmy, żeby od razu odciąć Rosję od jakichkolwiek dostaw na teren Polski i całej Unii Europejskiej, a Unia się na to nie godziła - powiedział w rozmowie z Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller.
Czytaj więcej
Jak powiedział w rozmowie z Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller, "kontrakty na eksport ropy z Rosji można byłoby zerwać w całości, gdyby Unia Europejska od razu przyjęła sankcje, tak jak chciał rząd". - Nie było podstawy prawnej, aby bez konsekwencji finansowych zrezygnować z umowy z Rosją - stwierdził.
Tymczasowo zamknięto lotnisko w Petersburgu
Władze w Petersburgu zamknęły przestrzeń powietrzną nad miastem i obwodem leningradzkim w promieniu 200 km z powodu niezidentyfikowanego obiektu latającego - informuje Moscow Times
Czytaj więcej
Rosyjskie lotnisko Pułkowo w Petersburgu tymczasowo zawiesiło we wtorek wszystkie loty - poinformowały władze miasta. Po godzinie lotnisko zostało ponownie otwarte
Zełenski: Ukraina broni europejskich wartości dla przyszłych pokoleń
Ponad rok po rozpoczęciu przez Rosję pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę, w rocznicę podpisania przez prezydenta Ukrainy wniosku o członkostwo kraju w Unii Europejskiej, Wołodymyr Zełenski pisze na Twitterze, że Ukraińcy "już zagwarantowali, że Ukraina zawsze będzie należeć do Europy".
Czytaj więcej
"Ukraina zawsze była Europą, Ukraina zawsze będzie Europą" - pisze na swoim profilu na Twitterze prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Doradca Zełenskiego: Żadnych planów pokojowych bez wycofania rosyjskich żołnierzy
"Natychmiastowe zawieszenie broni" to "tykająca bomba zegarowa" - ocenia Mychajło Podolak, doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak. Zdaniem Podolaka Federacja Rosyjska nalega na to, by "zamrozić konflikt", odzyskać kontrolę nad okupowanym terytorium i rozbudować swoje siły militarne. "W ciągu dziewięciu lat nauczyliśmy się jak krwawa jest cena 'zawieszenia broni'. Żadnych 'planów pokojowych' przed wycofaniem rosyjskich żołnierzy" - pisze Podolak na Twitterze.
Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 10,117 mln osób
Z danych przekazanych przez ukraińską Straż Graniczną wynika, że tylko w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 18,4 tys. osób. Tego samego dnia na Ukrainę z Polski wyjechało 20,4 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - ponad 8,212 mln.
Estonia wzywa UE do zwiększenia zakupów amunicji dla Ukrainy
Estoński minister obrony Hanno Pevkur wezwał UE do skupienia się na jak najszybszym zakupie amunicji dla Ukrainy i uruchomieniu produkcji przemysłowej.
Minister podkreślił, że europejska produkcja amunicji jest obecnie niewystarczająca nie tylko do zaopatrzenia Ukrainy, ale także do uzupełnienia zapasów w dłuższej perspektywie.
Wskazał, że zakupów mógłby dokonać nie tylko organ UE, ale także państwo członkowskie działające w imieniu wspólnoty, gdyby było to szybsze rozwiązanie.
Ukraina spodziewa się, że USA udzielą ponad 10 mld dolarów wsparcia budżetowego
Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział że deficyt budżetowy kraju w tym roku ma wynieść 38 mld dolarów, ale USA zobowiązują się do przekazania do września ponad 10 mld dolarów wsparcia budżetowego.
- W 2022 roku Stany Zjednoczone były liderem wśród wszystkich krajów partnerskich pod względem udzielonej pomocy finansowej" - powiedział Shmyhal po rozmowach w Kijowie z sekretarzem skarbu USA Janet Yellen.
- Środki te zostały przeznaczone na opiekę zdrowotną, edukację, programy pomocy społecznej i humanitarnej - dodał.
WizzAir ze względów bezpieczeństwa przestanie latać do Mołdawii
Lotnisko w Kiszyniowie jest jednym z ważniejszych dla podróżnych z Ukrainy.
Czytaj więcej
Węgierskie tanie linie lotnicze WizzAir ogłosiły, że od 14 marca wstrzymają loty z i do Kiszyniowa, stolicy Mołdawii. To jeden z kluczowych portów lotniczych dla pasażerów z Ukrainy.
Brytyjski resort obrony: Utrata przez Rosjan samolotu A-50 będzie znacząca
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii pisząc o akcie sabotażu na białoruskim lotnisku, w czasie którego uszkodzony miał zostać rosyjski samolot A-50 podkreśla, że znaczenie tego samolotu dla operacji powietrznych prowadzonych przez Rosję jest "kluczowe", a jego utrata będzie dla Rosji "znacząca". Rosji - jak szacuje resort obrony Wielkiej Brytanii - pozostało jeszcze sześć takich samolotów gotowych do użycia.
W ciągu doby w wyniku ostrzału obwodu donieckiego przez Rosjan zginął jeden cywil
Informację taką przekazał na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko. Z wpisu Kyryłenki wynika też, że rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału zostało dziewięciu cywilów.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 149 240 żołnierzy, 3 388 czołgów, 6 630 pojazdów opancerzonych, 2 383 zestawy artyleryjskie, 478 wyrzutni rakiet, 247 zestawów przeciwlotniczych, 300 samolotów, 288 śmigłowców, 2 051 bezzałogowych statków powietrznych, 873 pociski manewrujące, 18 jednostek nawodnych, 5 252 pojazdy (w tym cysterny), 230 jednostek sprzętu specjalnego.
W nocy Rosjanie ostrzelali rejon nikopolski z ciężkiej artylerii
O ostrzale rejonu nikopolskiego informuje na swoim kanale w serwisie Telegram Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego. Z jego wpisu wynika, że w efekcie ostrzału uszkodzony został budynek hotelu, trzy prywatne budynki mieszkalne, a także linie wysokiego napięcia.
Rosyjski generał oskarża Zachód o przygotowania prowokacji na Ukrainie z użyciem broni chemicznej
- Spodziewają się, że w warunkach walk międzynarodowa społeczność nie będzie w stanie przeprowadzić skutecznego śledztwa, w związku z czym prawdziwi organizatorzy i sprawcy będą mogli uniknąć odpowiedzialność, a wina zostanie zrzucona na Rosję - oświadczył gen. Igor Kiriłłow, szef rosyjskich wojsk ochrony radiochemicznej i biologicznej.
Czytaj więcej
Gen. Igor Kiriłłow, szef rosyjskich wojsk ochrony radiochemicznej i biologicznej oświadczył, że Zachód "chce zorganizować prowokacje na Ukrainie" z użyciem broni chemicznej.
Szef ukraińskiego wywiadu: Najbliższe trzy miesiące rozstrzygną o przebiegu wydarzeń
Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego w rozmowie z "Voice of America" ocenił, że najbliższe trzy miesiące na froncie będą "bardzo aktywne" i "rozstrzygną o dalszym przebiegu wydarzeń" na Ukrainie. - Dojdzie do aktywnych działań bojowych. I z ich strony, i z naszej strony - stwierdził Budanow. Jak dodał nie ma na myśli wyłącznie sytuacji na wschodzie Ukrainy.
W sobotę w Berlinie zebrał się tłum demonstrantów z hasłami w rodzaju "Nie moja wojna, nie mój rząd"
Zdaniem policji w zgromadzeniu uczestniczyło 13 tys. osób, choć organizatorzy utrzymują, że w całej imprezie brało udział kilkakrotnie więcej demonstrantów. Obowiązywał policyjny zakaz prezentacji symboli „Z” i „V”, a także rosyjskich i radzieckich flag wojskowych.
Czytaj więcej
Berlińskie wezwania do pokoju na warunkach Kremla mają zwolenników głównie w wschodnich landach.
Szef BYPOL: Białoruś jest okupowana przez wojsko rosyjskie
Do planu „Pieramoha” zgłosiło się około 200 tys. Białorusinów. Każdy z nich potencjalnie może zostać partyzantem, w zależności od tego, co umie. Są wśród nich zarówno kobiety, jak i emeryci. Są gotowi do wyzwolenia Białorusi i zrobią wszystko, co w ich mocy - mówi w rozmowie z Rusłanem Szoszynem Alaksandr Azarau, szef białoruskiej organizacji antyrządowej BYPOL i ruchu partyzanckiego.
Czytaj więcej
Łukaszenko sprzedał nasz kraj Putinowi – mówi Alaksandr Azarau, szef białoruskiej organizacji antyrządowej BYPOL i ruchu partyzanckiego.
ISW: Putin i Miedwiediew chcą przekonać, że wojna na Ukrainie ma większą stawkę niż w rzeczywistości
"Język Putina ma na celu napędzanie poparcia dla wojny w Rosji i wzbudzanie obaw na Zachodzie związanych z niestabilnością, która mogłaby mieć miejsce po upadku Rosji, aby powstrzymać wsparcie Zachodu dla Ukrainy i przekonać Zachód do nakłonienia Kijowa do przyjęcia żądań Rosji" - ocenia think tank z USA.
Czytaj więcej
"Rosyjskie władze prowadzą operację informacyjną, która fałszywie przedstawia rosyjską wojnę na Ukrainie jako egzystencjalne zagrożenie dla Federacji Rosyjskiej" - czytamy w najnowszej analizie Instytutu Studiów nad Wojną (ISW), think tanku z USA.
Sztab Generalny armii Ukrainy informuje o odparciu w ciągu doby ponad 60 ataków na froncie wschodnim
W najnowszym raporcie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy czytamy, że ukraińska armia odparła ponad 60 rosyjskich ataków na froncie wschodnim. Rosjanie przeprowadzili też w ciągu doby 8 ataków rakietowych i 32 ataki powietrzne na cele na Ukrainie. Rosyjska artyleria i wojska rakietowe przeprowadziły 85 ostrzałów celów na Ukrainie.
Ukraiński analityk wojskowy: Nie sposób powiedzieć, gdzie przebiega linia frontu w rejonie Bachmutu
Ukraiński analityk wojskowy, Ołeh Żdanow twierdzi, że Rosjanom udało się wbić klin między wioski Jahidne i Berchiwka na północnym podejściu do Bachmutu w ramach działań, których celem jest przecięcie drogi zaopatrzenia na zachód od miejscowości Czasiw Jar.
Czytaj więcej
Na froncie wschodnim na Ukrainie Rosjanie podejmują obecnie intensywne działania, których celem jest odcięcie Bachmutu od dróg zaopatrzenia i okrążenie miasta.
Pieskow mówi, że NATO "działa obecnie jak wróg Rosji"
Ich wywiad pracuje przeciwko nam 24 godziny na dobę, ich broń, jak podkreślił (Władimir) Putin w ostatnim wywiadzie, jest dostarczana Ukrainie za darmo i strzela do naszych żołnierzy - mówił rzecznik Kremla w rozmowie z dziennikiem "Izwiestia".
Czytaj więcej
W rozmowie z dziennikiem "Izwiestia" rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow ocenił, że kraje NATO, biorąc pod uwagę ich wsparcie militarne i wywiadowcze dla Ukrainy "faktycznie walczą z Rosją".
Zełenski: Potrzebujemy nowoczesnych samolotów, by chronić całe terytorium kraju
W swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, ponowił apel do zachodnich partnerów Kijowa, o dostawy nowoczesnych samolotów bojowych. - Potrzebujemy lotniczego komponentu obrony powietrznej - nowoczesnych samolotów bojowych - by chronić całe terytorium kraju przed rosyjskim terrorem. Obrona przeciwlotnicza jest kompletna tylko, gdy jest wspierana przez lotnictwo. Nowoczesne lotnictwo - mówił Zełenski. - Nasi piloci, wraz z naszymi przeciwlotnikami, wraz z wszystkimi wojownikami i specjalistami naszych Sił Powietrznych, wykonują już świetną robotę. Ale będziemy w stanie w pełni chronić nieba, gdy lotnicze tabu w relacjach z naszymi partnerami zostanie przełamane - dodał.
W poniedziałek w rosyjskim Biełgorodzie rozległy się eksplozje
Lokalne rosyjskie władze podają, że nad miastem zestrzelono w tym samym czasie trzy bezzałogowe statki powietrzne, których spadające szczątki uszkodziły samochody. W niektórych domach z okien wyleciały szyby. Mer miasta, Walentin Demidow poinformował, że jeden z dronów uderzył w okno jednego z mieszkań.
W poniedziałek z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęły trzy statki z żywnością
Wspólne Centrum Koordynujące (JCC), organ nadzorujący realizację tzw. porozumienia zbożowego z 22 lipca 2022 roku, zawartego między ONZ, Turcją, Ukrainą i Rosją poinformowało, że 27 lutego ukraińskie porty nad Morzem Czarnym opuściły trzy statki, na pokładzie których znajdowało się 144 tys. ton kukurydzy. Statki te udały się do Holandii, Tunezji i Japonii. Łącznie, od 22 lipca 2022 r., z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wyeksportowano, drogą morską, 22 471 997 ton żywności.
Aleksandr Łukaszenko rozpoczyna we wtorek kilkudniową wizytę w Chinach
Białoruski przywódca będzie przebywać w Chinach od 28 lutego do 2 marca - poinformowało jego biuro prasowe. "Wizyta będzie stanowić kontynuację długoterminowej polityki budowania przyjaźni i obustronnie korzystnej współpracy z Chińską Republiką Ludową" - czytamy w komunikacie.
Japonia rozszerza sankcje wobec Rosji
Rząd Japonii zdecydował się rozszerzyć sankcje wobec Rosji w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę i zamroził aktywa kolejnych 48 obywateli Rosji i 94 rosyjskich osób prawnych. Na liście osób objętych sankcjami znaleźli się m.in. wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej, Wiktor Goremykin, prezes koncernu Kałasznikowa, Alan Łusznikow, a także przedstawiciele okupacyjnej administracji w okupowanych częściach obwodu chersońskiego, ługańskiego i donieckiego. Sankcjami objęty został również m.in. Rosbank i Grupa Wagnera.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji ostrzega, że "upadłe imperium grzebie pod swoimi ruinami połowę świata".