Premier Danii o zakusach Donalda Trumpa: Stabilność NATO się chwieje

Kiedy żądacie przejęcia części terytorium Królestwa Danii, kiedy spotykamy się z presją i groźbami ze strony naszego najbliższego sojusznika, co mamy sądzić o kraju, który podziwialiśmy przez tyle lat? - mówiła premier Danii Mette Frederiksen podczas wspólnej konferencji prasowej z nowym premierem Grenlandii, Jensem-Frederikiem Nielsenem.

Publikacja: 03.04.2025 23:21

Premier Danii Mette Frederiksen, pełniący obowiązki szefa rządu Grenlandii Mute Bourup Egede (z praw

Premier Danii Mette Frederiksen, pełniący obowiązki szefa rządu Grenlandii Mute Bourup Egede (z prawej) i nowo wybrany szef rządu Jens-Frederik Nielsen

Foto: Reuters, Tom Little

amk

W czasie, gdy prezydent  Donald Trump coraz dobitniej zapowiada sięgnięcie po drastyczne środki, aby przejąć Grenlandię, premier Danii poddała w wątpliwość przyszłość relacji jej kraju ze Stanami Zjednoczonymi.

Premier Danii  mówi o „zachwianiu stabilności” NATO

W czwartek 3 kwietnia, podczas wspólnej konferencji prasowej z nowym premierem autonomicznej wyspy, Jensem-Frederikiem Nielsenem, Mette Frederiksen wyraziła nadzieję, że trwające od dziesięcioleci partnerstwo dwóch krajów członkowskich NATO będzie kontynuowane w przyszłości. Powiedziała jednak, że stabilność sojuszu została głęboko zachwiana.

Czytaj więcej

Putin tłumaczy zakusy Trumpa. "Mają długie korzenie historyczne"

- Kiedy żądacie przejęcia części terytorium Królestwa Danii, kiedy spotykamy się z presją i groźbami ze strony naszego najbliższego sojusznika, co mamy sądzić o kraju, który podziwialiśmy przez tyle lat? - mówiła duńska premier.

Frederiksen dodała, że „nie można anektować innego kraju”, nawet w kontekście debaty o warunkach międzynarodowego bezpieczeństwa.

Premier Frederiksen już wcześniej, przy powracających stwierdzeniach Trumpa o „konieczności” przejęcia kontroli nad Grenlandią, mówiła o gotowości Danii do poszerzenia współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.

Czytaj więcej

Donald Trump rozmawiał z premier Danii o Grenlandii. „Poszło źle”

Administracja Trumpa naciska. „Będziemy musieli im to wyjaśnić”

W ostatni piątek marca na Grenlandii wylądował wiceprezydent J.D. Vance. Pytany przez dziennikarzy o wypowiedzi Trumpa o konieczności przejęcia Grenlandii, odpowiedział, że Stany Zjednoczone szanują prawo Grenlandii do samostanowienia. Jednocześnie wyraził nadzieję, że mieszkańcy wyspy wybiorą „amerykański parasol bezpieczeństwa".

Zarzucił przy tym rządowi Danii, że nie inwestował wystarczająco w bezpieczeństwo Grenlandii, sugerując, że dopiero Stany Zjednoczone mogą się o nie właściwie zatroszczyć. Zwłaszcza że, jak przekonywał, "jest to kwestia pokoju na świecie”.

- Jeśli spojrzysz teraz na Grenlandię, jeśli spojrzysz na szlaki wodne, masz wszędzie chińskie i rosyjskie statki, a my nie będziemy mogli nic z tym zrobić, nie możemy polegać na Danii ani nikim innym, że poradzą sobie z tą sytuacją - stwierdził. Ocenił, że Dania i Unia Europejska to rozumieją, lecz – jak dodał - „jeśli nie rozumieją, będziemy musieli im to wyjaśnić".

Donald Trump chce postawić na swoim. "Dania musi nam pozwolić przejąć Grenlandię"

Od czasu swojej pierwszej kadencji Trump wielokrotnie rozważał przejęcie terytorium, zamieszkałego przez zaledwie 56 000 mieszkańców, ale  cenione za złoża mineralne i strategiczne położenie w Arktyce.

Czytaj więcej

Szef duńskiego MSZ strofuje USA: Nie podoba się nam ton naszego sojusznika

Od czasu swojej reelekcji w listopadzie Trump stał się coraz bardziej agresywny w swoim pragnieniu kontrolowania wyspy, nie wykluczając nawet użycia siły.

- Potrzebujemy Grenlandii dla bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego – mówił Trump. - Potrzebujemy Grenlandii, a świat potrzebuje, żebyśmy mieli Grenlandię, w tym Dania. Dania musi nam pozwolić przejąć Grenlandię. Zobaczymy, co się stanie. Ale jeśli nie będziemy mieć Grenlandii, nie będziemy mogli mieć wielkiego bezpieczeństwa międzynarodowego – perorował Trump pod koniec marca.

Prezydent Stanów Zjednoczonych dodał, że jego administracja „posunie się tak daleko, jak to będzie potrzebne”, żeby osiągnąć ten cel.

W czasie, gdy prezydent  Donald Trump coraz dobitniej zapowiada sięgnięcie po drastyczne środki, aby przejąć Grenlandię, premier Danii poddała w wątpliwość przyszłość relacji jej kraju ze Stanami Zjednoczonymi.

Premier Danii  mówi o „zachwianiu stabilności” NATO

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Polityka
Donald Trump wzywa do „uwolnienia Marine Le Pen”. „To wszystko jest złe dla Francji”
Polityka
J.D. Vance: Cła mogły być znacznie wyższe
Polityka
Sąd Konstytucyjny przesądził o losie prezydenta Korei Południowej
Polityka
Pentagon wszczyna śledztwo w sprawie Signalgate
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Polityka
Przyszłość NATO. USA chcą, żeby Europa wydawała ponad dwa razy więcej na obronność