Czytaj więcej
Mija rok od rozpoczęcia wojny na Ukrainie. 24 lutego 2022 roku Rosjanie rozpoczęli swoją inwazję. Ofensywa, która w ocenie Kremla, miała potrwać kilka dni, przerodziła się w długotrwały konflikt.
Dziennik "The Guardian" opublikował analizę, w której Dan Sabbagh, dziennikarz ds. obrony i bezpieczeństwa przedstawił pięć możliwych scenariuszy dalszego przebiegu wojny na Ukrainie.
Sukces rosyjskiej ofensywy
Rosja dokonuje przełomu na wschodzie albo bardzo szybko, zanim Ukraina w ciągu kilku tygodni wyposaży się w zachodnią broń, albo po niepowodzeniu ukraińskiej kontrofensywy. Kluczową przewagą najeźdźcy jest liczba dostępnych wojsk - około 300 tysięcy, z których prawie wszystkie są już zaangażowane na Ukrainie.
Niektórzy ukraińscy eksperci obawiają się ruchu okrężnego w celu otoczenia Donbasu i wschodu od Sumy na północy i Wełyki Nowosiłki na południu, co pozwoliłoby Rosji na zajęcie większości z czterech ukraińskich obwodów, o których jednostronnie twierdzi, że zostały zaanektowane. W tym momencie Rosja mogłaby wezwać do zawieszenia broni, aby zachować to, co ma, i prowadzić kampanię defensywną, aby skonsolidować swoje nadszarpnięte wojsko.
Czytaj więcej
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska wkrótce przekaże Ukrainie pozostałe obiecane czołgi Leopard oraz że na Ukrainę przyjedzie 60 czołgów PT-91 Twardy.