Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski spodziewa się "kolejnej fali rosyjskiej agresji".
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach w Ukrainie będziemy informować od rana.
Naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy odziedziczył milion dolarów. Pieniądze trafiły na potrzeby armii
Załużny otrzymał spadek po Amerykaninie pochodzenia ukraińskiego Hryhoriju Stepantsu. Poinformowała o tym rodzina zmarłego.
Czytaj więcej
Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych, gen. Wałerij Załużny, odziedziczył po Amerykaninie pochodzenia ukraińskiego milion dolarów. Cały spadek przekazał na potrzeby armii.
Zełenski mianował Ołeksija Kułebę zastępcą szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy
Zgodnie z zapowiedziami, Kuleba zastąpił na tym stanowisku zdymisjonowanego Kyryła Tymoszenko.
Dekrety w tej sprawie zostały opublikowane na stronie głowy państwa – informuje Ukrinform.
Czechy nie będą mogły dostarczać Ukrainie czołgów Leopard 2
- Aby zapewnić zdolność obronną kraju, czeska armia potrzebuje czołgów Leopard 2, które Czechy otrzymają z Niemiec w zamian za maszyny, które wysyła na Ukrainę… To jest sytuacja, w której my pomagamy Ukrainie, a Niemcy na to rekompensują - powiedział czeski premier Petr Fiala po spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem we wtorek w Berlinie.
Partnerzy z G7 obiecują wsparcie ukraińskiego sektora energetycznego
G7 i inne kraje partnerskie zobowiązały się do utrzymania wsparcia dla ukraińskiego sektora energetycznego, w tym dostarczania sprzętu i innej pomocy humanitarnej zimą, zgodnie z oświadczeniem Departamentu Stanu USA po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych grupy.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken i japoński minister spraw zagranicznych Yoshimasa Hayashi byli współgospodarzami spotkania, podczas którego kraje zobowiązały się również do dalszej koordynacji wysiłków Ukrainy na rzecz „modernizacji i dekarbonizacji jej sieci energetycznej”.
Rosja planuje budowę kilkudziesięciu kolonii karnych na terenach okupowanych
Według niezależnego portalu Meduza, w listopadzie w Rosji istniało 626 kolonii karnych, co oznacza średnio około siedmiu kolonii na obwód.
Czytaj więcej
Zgodnie z dekretem Kremla opublikowanym 24 stycznia rosyjski rząd planuje utworzenie 24 kolonii karnych na okupowanych terytoriach Ukrainy.
Tbilisi. Rosjanie i Irańczycy protestowali przeciwko reżimom w swoich krajach
Po oskarżeniach Rosji MAEA skontrolowała ukraińskie elektrownie jądrowe
W poniedziałek dyrektor rosyjskiego wywiadu zagranicznego (SWR) Siergiej Naryszkin oskarżył Ukrainę w oświadczeniu o „gromadzenie broni i amunicji dostarczanej przez Zachód na terenach elektrowni jądrowych”.
Czytaj więcej
W kontrolowanych przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej ukraińskich elektrowniach jądrowych nie jest przechowywany żaden sprzęt wojskowy - powiedział we wtorek w Parlamencie Europejskim szef MAEA Rafael Grossi.
Cela Nawalnego przed ambasadą FR w Niemczech
Organizator akcji Leonid Wołkow, który przewodniczy organizacji antykorupcyjnej założonej ponad dekadę temu przez Nawalnego, powiedział, że Putin może starać się wykorzystać opozycjonistę w ewentualnych rozmowach pokojowych.
Czytaj więcej
Zwolennicy więzionego rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego umieścili dziś przed ambasadą Rosji w Berlinie replikę celi, w której wielokrotnie był przetrzymywany.
Departament Stanu poinformował, że przyszły ambasador USA w Rosji spotkał się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem
Kolejna ambasador USA w Rosji Lynne Tracy spotkała się z ambasadorem Rosji w USA Anatolijem Antonowem, powiedział we wtorek rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.
Price powiedział, że oboje dyplomaci nie rozmawiali o „żadnej formie porozumienia w sprawie brutalnej wojny Rosji z Ukrainą”.
Price powiedział, że oczekuje się, że Tracy wyjedzie do Moskwy, „gdzie w nadchodzących dniach przedstawi swoje listy uwierzytelniające” i zostanie najwyższą ranga przedstawicielką USA w Rosji.
Odbudowa Ukrainy będzie bardzo kosztowna
Ukraińskie straty w infrastrukturze spowodowane rosyjską agresją wzrosły do 138 miliardów dolarów.
Czytaj więcej
Ukraińskie straty w infrastrukturze spowodowane rosyjską agresją wzrosły do 138 miliardów dolarów. W porównaniu z ostatnią kalkulacją z listopada ubiegłego roku to więcej o prawie 2 mld dolarów.
Niemcy nie powiadomiły oficjalnie Polski o decyzji w sprawie czołgów Leopard
Berlin nie powiadomił jeszcze formalnie Warszawy o decyzji zezwalającej na wysłanie czołgów Leopard 2 na Ukrainę - powiedział we wtorek CNN niewymieniony z nazwiska polski urzędnik.
Wcześniej we wtorek biuro prasowe rządu RFN potwierdziło otrzymanie polskiego wniosku o eksport niemieckich czołgów Leopard na Ukrainę.
Magazyn "Der Spiegel" poinformowała we wtorek, że kanclerz Niemiec Olaf Scholz zdecydował się dostarczyć Ukrainie czołgi bojowe po „miesiącach debat”.
CNN zwróciło się do niemieckiego rządu o komentarz, ale nie otrzymało odpowiedzi.
Dwóch Brytyjczyków zginęło podczas ewakuacji z Sołedaru
Brytyjski ochotnik Chris Parry i jego kolega Andrew Bagshaw zginęli podczas próby ewakuacji humanitarnej z Sołedaru we wschodniej Ukrainie, poinformowała rodzina Parry'ego w oświadczeniu wydanym za pośrednictwem brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Czytaj więcej
Brytyjscy ochotnicy Chris Parry i Andrew Bagshaw zginęli podczas próby ewakuacji ludności cywilnej z Sołedaru. W samochód, którym wywozili z miasta starszą kobietę, uderzył rosyjski pocisk.
Gwardia Narodowa USA będzie szkolić Ukraińców „w każdym zakresie, o jaki poproszą”
Generał Daniel Hokanson, szef Gwardii Narodowej USA, powiedział dziennikarzom we wtorek, że widok ukraińskich żołnierzy trenujących z członkami Gwardii w Niemczech jest „dość motywujący”.
Ukraińscy żołnierze rozpoczęli szkolenie w Niemczech z oddziałami amerykańskimi w zeszłym tygodniu w ramach treningu zbrojeń kombinowanych. Grupa 90-100 żołnierzy rozpoczęła również szkolenie w zakresie obsługi systemu rakietowego Patriot w Fort Sill w Oklahomie.
Amerykańscy kongresmeni chwalą Zełenskiego za walkę z korupcją
Kongresmeni pochwalili rząd Ukrainy za podjęcie szybkich działań przeciwko korupcji i nalegali, aby pomoc wojskowa i humanitarna dla Kijowa była kontynuowana.
Prezydent Zełenski zdymisjonował wielu urzędników różnych szczebli, w pierwszym w czasie wojny politycznym trzęsieniu ziemi. Wszyscy zdymisjonowani urzędnicy są podejrzewani o korupcję.
- To decydujący moment dla Ukrainy. To decydujący moment dla nas wszystkich, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, wszystkich naszych sojuszników. Oczekujemy, że prezydent Zełenski dotrzyma obietnicy, że Ukraina będzie walczyć z korupcją – powiedziała republikańska senator Lindsey Graham na konferencji prasowej kilka dni po powrocie z Kijowa.
Scholz podjął decyzję w sprawie Leopardów
Decyzja dotyczy co najmniej jednej kompanii czołgów Leopard 2 A6, które zostaną dostarczone z zapasów Bundeswehry - pisze "Der Spiegel".
Czytaj więcej
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zdecydował wysłać czołgi Leopard 2 do Ukrainy i zezwolić na to innym krajom. Stany Zjednoczone mają dostarczyć Ukrainie Abramsy - pisze "Der Spiegel".
Prigożyn domaga się ochrony prawnej dla najemników z Grupy Wagnera
"Należy zakazać publikacji „o charakterze negatywnym i wszelkiej krytyki uczestników specjalnej operacji wojskowej, a także informacji o ich przeszłych przestępstwach” - napisał Prigożyn w liście do Dumy.
Czytaj więcej
Szef prywatnej firmy wojskowej Grupa Wagnera zaapelował we wtorek do rosyjskiej Dumy Państwowej o przyznanie ochrony ochotnikom i skazanym, którzy walczą jako najemnicy Grupy Wagnera w Ukrainie.
Tusk o działaniach "stukrotnie ważniejsze niż wypowiedzi tego czy innego polityka"
- Z jakiego powodu nikt nie pyta Kaczyńskiego czy Morawieckiego, dlaczego, od wielu tygodni wiedząc o planowanej przez Rosję napaści na Ukrainę, organizowali w Warszawie spotkania z najbardziej prorosyjskimi politykami w Europie - pytał Donald Tusk podczas spotkania z sympatykami PO w Siedlcach,
Czytaj więcej
Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk skomentował burzę, jaka rozpętała się po wypowiedzi Radosława Sikorskiego na temat "momentu zawahania" polskich władz w sprawie "rozbioru Ukrainy".
Ukraińcy zestrzelili kolejny rosyjski samolot szturmowy Su-25
Władze rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego podają liczbę ofiar
Od początku ataku Moskwy na Ukrainę w przygranicznym regionie Biełgorodu zginęło 25 osób, a ponad 90 zostało rannych - powiedział prezydentowi Władimirowi Putinowi gubernator regionu.
- Wroga Ukraina bierze na cel pokojowe osady. 25 osób nie żyje, 96 zostało rannych – powiedział w telewizyjnym przemówieniu gubernator Wiaczesław Gładkow.
To pierwszy raz, kiedy urzędnicy ogłosili oficjalną liczbę ofiar śmiertelnych w rosyjskim obwodzie od rozpoczęcia inwazji Moskwy na Ukrainę.
Bułgarska marynarka wojenna rozbroiła minę w pobliżu wybrzeża Morza Czarnego
Ministerstwo obrony Bułgarii poinformowało, że krajowa marynarka wojenna rozbroiła minę morską, która dryfowała w pobliżu wybrzeża Morza Czarnego. Zaledwie dzień wcześniej dokonano rozbrojenia innej miny.
Ministerstwo poinformowało, że marynarka wojenna została zaalarmowana o obiekcie, który znajdował się około 14,8 mil morskich na wschód od wybrzeża w pobliżu przylądka Kochan.
Część Morza Czarnego została zaminowana po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku.
Rosja nie odbuduje Azowstalu
Funkcjonowanie Azowstalu na pewno nie zostanie przez nikogo przywrócone, ponieważ w skali tego sowieckiego przedsięwzięcia, jak to było wcześniej, jest to niemożliwe i nieopłacalne – powiedziała urzędniczka.
Czytaj więcej
Rosja nie planuje odbudowy huty Azowstal w Mariupolu, która była miejscem ciężkich bombardowań w pierwszych miesiącach rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
W środę Polska ma otrzymać zgodę na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard
Informację podaje "Bloomberg".
Czytaj więcej
Po wystąpieniu przez Polskę z wnioskiem o akceptację reeksportu wyprodukowanych w Niemczech czołgów do Ukrainy, Berlin już w środę ma wyrazić na to zgodę - pisze "Bloomberg", powołując się na anonimowe źródła.
Nie będzie kolejnej rundy rozmów ws. członkostwa Szwecji i Finlndii w NATO. Turcja odkłada ją "na czas nieokreślony"
Spotkanie miało się odbyć w Brukseli w lutym, poinformował państwowy nadawca TRT, powołując się na tureckie źródła dyplomatyczne.
Czytaj więcej
Turcja odłożyła na czas nieokreślony nową rundę rozmów ze Szwecją i Finlandią w sprawie kandydatur obydwu państw do członkostwa w NATO - poinformowały tureckie media państwowe.
Rosjanie kupili samoloty Boeinga mimo sankcji
Komisja Europejska sprawdza doszło to transakcji . Sankcje nałożone przez Brukselę po inwazji Rosji na Ukrainę obejmują m.in. zakaz dostaw samolotów i części zamiennych do Rosji.
Czytaj więcej
Kiedy pod koniec 2022 roku pojawiła się informacja, że Aerofłot. odkupił 10 boeingów od irlandzkiej firmy leasingowej, na rynku przyjęto ją jako krok do normalizacji stosunków narodowego rosyjskiego przewoźnika ze światowym rynkiem lotniczym.
Abramsy dla Ukrainy coraz bliżej. Leopardy także
Pentagon sprzeciwiał się dostarczeniu Abramsów Ukrainie z powodów głównie technicznych - argumentowano, że są to czołgi niezwykle paliwożerne, trudne w obsłudze i wymagają długiego szkolenia załóg.
Czytaj więcej
Administracja Bidena skłania się ku wysłaniu znacznej liczby czołgów Abrams M1 na Ukrainę, a ogłoszenie dostaw może nastąpić w tym tygodniu - pisze "Wall Street Journal".
Gazprom oczyścił konta niemieckiej spółki
Z rachunków rosyjskiej spółki-córki Niemców wyparowały blisko 2 miliardy euro.
Czytaj więcej
Rosyjski monopolista gazowy Gazprom opróżnił konta Wintershell – największego niemieckiego koncernu naftowo-gazowego. Z rachunków rosyjskiej spółki-córki Niemców wyparowały blisko 2 miliardy euro.
Ukraińskie start-upy chcą z Polski podbić świat
Dla bardzo wielu start-upów zza wschodniej granicy Polska stała się nie tylko ważnym przystankiem, ale również kluczowym rynkiem zbytu, a często nowym domem.
Czytaj więcej
Zrobotyzowane narzędzie do rozmnażania roślin, algorytmy śledzące aktywność psa czy zapobiegające wypadkom – te zagraniczne pomysły kiełkują nad Wisłą.
Łukaszenko: Proponuje się nam zawarcie paktu o nieagresji z Ukrainą
Aleksander Łukaszenko powiedział, nie przedstawiając dowodów, że Ukraina zezwala na wykorzystanie swego terytorium przez Zachód do szkolenia i uzbrajania "bojowników i ekstremistów", którzy mieliby zdestabilizować sytuację na Białorusi.
Czytaj więcej
Białorusi zasugerowano podpisanie paktu o nieagresji z Ukrainą - powiedział Aleksander Łukaszenko, cytowany przez oficjalną białoruską agencję BiełTA.
Ukraina nakłada sankcje na 21 członków Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej
Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret zatwierdzający wezwanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy do nałożenia sankcji na 21 przywódców i duchownych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.
lista obejmuje 16 najwyższych duchownych Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego i pięciu innych członków Kościoła.
Podpisany wczoraj dekret „wchodzi w życie z dniem publikacji”.
Premier Szmyhal: Ukraina ma wystarczające rezerwy energii, by przetrwać zimę
Denys Szmyhal powiedział na posiedzeniu rządu, że po trwającej miesiące rosyjskiej kampanii ataków dronów i rakiet na infrastrukturę krytyczną, które uszkodziły około 40 procent systemu energetycznego, sytuacja w sektorze energetycznym pozostaje trudna, ale pod kontrolą.
- Mamy wystarczające rezerwy, aby kontynuować i zakończyć sezon grzewczy w normalnym trybie. W magazynach gazu zgromadzonych jest ok. 11 mld m sześc. gazu, a w magazynach blisko 1,2 mln ton węgla – dodał Szmyhal.
Zełenski: Rosja gromadzi siły, przygotowuje się na zemstę
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w czasie konferencji prasowej z odwiedzającym Kijów prezydentem Finlandii, Saulim Niinistö, mówił, że "poinformował prezydenta Finlandii o kalkulacjach Rosji na najbliższą przyszłość". - Jest oczywiste, że rosyjskie przywództwo przygotowuje się na zemstę, gromadzi siły, ale jest oczywiste, że terrorystyczne państwo musi przegrać - podkreślił Zełenski.
Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall jest w stanie dostarczyć Ukrainie 139 czołgów Leopard typu 1 i 2
Koncern ma na stanie 22 Leopardy 2A4, które obecnie przywracane są do stanu używalności i które firma mogłaby dostarczyć Ukrainie. „Renowacja tych pojazdów zajęłaby niecały rok, dostawa byłaby możliwa pod koniec 2023 albo na początku 2024 roku” - podał koncern.
Czytaj więcej
Chodzi zarówno o starsze czołgi typu Leopard 1, jak i nowsze. Nie wiadomo jednak, kiedy byłyby gotowe do służby.
Rosjanie ostrzelali Konstantyniwkę, w obwodzie donieckim. Dzieci wśród rannych
Cztery osoby, w tym dwoje dzieci, zostało rannych w wyniku ostrzału Konstantyniwki, miasta w obwodzie donieckim - poinformował gubernator obwodu, Pawło Kyryłenko. Stan zdrowia rannych nie zagraża ich życiu - wynika z wpisu Kyryłenki. Gubernator pisze, że w ostrzale uszkodzone zostały wielopiętrowe budynki.
Duma zmieni regulamin, deputowani będą musieli informować o wyjazdach zagranicznych
Zmiany takie zaproponował przewodniczący Dumy, Wiaczesław Wołodin.
Czytaj więcej
Duma Państwowa rozważy we wtorek propozycję zmian do regulaminu izby niższej parlamentu, nakładających na deputowanych obowiązek informowania organów Dumy o wyjeździe poza granice Federacji Rosyjskiej - poinformował pierwszy zastępca przewodniczącego komisji Dumy ds. regulaminowych, Michaił Romanow.
Alarm powietrzny w większości obwodów Ukrainy został odwołany
Morawiecki: Widzimy, że Niemcy nie chcą w szerszym zakresie pomagać broniącej się Ukrainie
- Niemcy są największym państwem i powinny tutaj w ogromnym stopniu dołożyć się do tej wspólnej koalicji państw, które pomagają Ukrainie - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.art37830571
Czytaj więcej
- Mam nadzieję, że odpowiedź ze strony Niemców przyjdzie szybko - powiedział premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do wysłanego do Berlina wniosku dotyczącego przekazania Ukrainie czołgów Leopard.
Na całym terytorium Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny
Putin 25 stycznia odwiedzi moskiewski Moskiewski Uniwersytet Państwowy im. M.W. Łomonosowa
Prezydent Rosji odwiedzi uczelnię w Dniu Studenta - w trakcie wizyty spotka się ze studentami i dokona inspekcji nowych budynków uczelni w Moskwie.
Rosja nie zorganizuje meczu o Superpuchar Europy w 2023 roku
W tym roku mecz o Superpuchar Europy miał się odbyć w rosyjskim Kazaniu.
Czytaj więcej
Przed posiedzeniem Komitetu Wykonawczego UEFA, zaplanowanego na środę, nie ma szans, by Rosja została odwieszona przez Europejską Federację Piłkarską i przywrócona do udziału w europejskich rozgrywkach piłkarskich - pisze Sky News.
Niemcy pozwolą na przekazanie Ukrainie leopardów? Fogiel: Jestem umiarkowanie dobrej myśli
Szef Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Radosław Fogiel został zapytany w RMF FM, czy jego zdaniem Niemcy dadzą zielone światło ws. przekazania leopardów Ukrainie, czy będzie to raczej cicha akceptacja. - Ja jestem umiarkowanie dobrej myśli, biorąc pod uwagę, że wielokrotnie ten cykl przechodziliśmy - powiedział Fogiel. - Wcześniej Niemcy mówili, że „nie, bo wszystko, co jesteśmy w stanie znaleźć, to kilka tysięcy zardzewiałych hełmów”. Była presja międzynarodowa. Później się okazywało, że można.Tak samo z Patriotami (…). Nie rozumiem po co - dodał. Zdaniem polityka „kwestia leopardów to element rozgrywek między niemieckimi partiami”.
Czytaj więcej
- Naszym głównym celem jest zbudowanie większej koalicji. Liczymy, że i Niemcy, jako największy posiadacz i dysponent Leopardów się do niej przyłączą - powiedział w rozmowie z RMF FM szef Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Radosław Fogiel.
MSZ Rosji: Wrogie działanie Łotwy, ostro zareagujemy
MSZ Rosji wydało oświadczenie, w którym ocenia, że obniżenie rangi relacji dyplomatycznych z Rosją przez Łotwę, w geście "bałtyckiej solidarności" z Estonią jest "nie do obrony" i zapowiedziało, że Rosja "odpowie ostro na takie wrogie działania". "W sposób oczywisty taka decyzja dojrzewała w Rydze już wcześniej" - czytamy w oświadczeniu rosyjskiego MSZ.
We wtorek czterech ukraińskich wiceministrów zostało odwołanych ze stanowisk
Stanowiska straciło też pięciu gubernatorów.
Czytaj więcej
Ołeh Nemczinow, minister gabinetu ministrów (odpowiednik polskiego szefa kancelarii premiera), na swoim kanale w serwisie Telegram poinformował o dymisjach w ukraińskiej administracji.
Rząd zatwierdził dekret ws. odwołania szefów administracji pięciu obwodów Ukrainy
Stanowiska tracą Walentyn Rezniczenko, gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Ołeksandr Staruch, gubernator obwodu zaporoskiego, Ołeksij Kułeba, gubernator obwodu kijowskiego, Dmitrij Żywicki, gubernator obwodu sumskiego i Jarosław Januszewicz - gubernator obwodu chersońskiego.
Armia Mołdawii rozpoczyna dziesięciodniowe ćwiczenia taktyczne z użyciem ostrej amunicji
Ministerstwo Obrony Mołdawii poinformowało, że ćwiczenia potrwają od 24 stycznia do 4 lutego na wszystkich poligonach i we wszystkich garnizonach w Mołdawii. W ćwiczeniach ma wziąć udział ponad 400 żołnierzy. Ćwiczenia odbywają się zgodnie z harmonogramem ćwiczeń mołdawskiej armii i nie są związane z sytuacją w regionie ani wojną na Ukrainie - zapewnia resort obrony Mołdawii.
Szef Roskosmosu przedstawia plany dotyczące budowy Rosyjskiej Stacji Kosmicznej
Rosja chce stworzyć własną stację na orbicie Ziemi, która zastąpiłaby Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Międzynarodowa Stacja Kosmiczna powstała w wyniku połączenia projektów budowy rosyjskiej stacji Mir-2, amerykańskiej Freedom oraz europejskiej Columbus.
Czytaj więcej
Roskosmos planuje rozpoczęcie umieszczania na orbicie Rosyjskiej Stacji Kosmicznej w 2027 roku - poinformował szef Roskosmosu, Jurij Borisow.
Węgry dostarczą Polsce produkty naftowe z rosyjskiej ropy
Państwowy węgierski koncern paliwowy MOL dostał zgodę na eksport około 30 proc. produktów naftowych ze swojej słowackiej rafinerii do Austrii, Czech i Polski. Zgoda obowiązuje od 5 lutego, kiedy wchodzi embargo Zachodu na rosyjskie produkty naftowe. Węgrzy część przerabianej ropy kupują w Rosji.
Czytaj więcej
Państwowy węgierski koncern paliwowy MOL dostał zgodę na eksport około 30 proc. produktów naftowych ze swojej słowackiej rafinerii do Austrii, Czech i Polski. Zgoda obowiązuje od 5 lutego, kiedy wchodzi embargo Zachodu na rosyjskie produkty naftowe. Węgrzy część przerabianej ropy kupują w Rosji.
Dwaj ukraińscy ministrowie rozwoju wspólnot i terytoriów Ukrainy podali się do dymisji
Dymisję złożyli Iwan Łukeria i Wiaczesław Negoda.
Czytaj więcej
Iwan Łukeria, wiceminister rozwoju wspólnot i terytoriów Ukrainy, podał się do dymisji. List, z prośbą o odwołanie ze stanowiska, Łukeria zamieścił na Facebooku. Do dymisji podał się też Wiaczesław Negoda, również wiceminister rozwoju wspólnot i terytoriów Ukrainy - poinformował deputowany ludowy Ołeksij Gonczarenko.
Minister obrony Niemiec o kwestii czołgów Leopard
Boris Pistorius zadeklarował, że wśród państw NATO nie ma rozdźwięku w sprawie wysłania czołgów Ukrainie.
Czytaj więcej
Nowy minister obrony Niemiec Boris Pistorius powiedział, że Berlin nie stoi na drodze temu, by państwa, które chcą przekazać czołgi Leopard Ukrainie rozpoczęły szkolenie ukraińskich żołnierzy z obsługi tych maszyn. Szef NATO Jens Stoltenberg wyraził przekonanie, że rozwiązanie w sprawie przekazania Ukrainie czołgów zapadnie wkrótce.
Kreml nie rozważa pomysłu zakazu opuszczania kraju przez obywateli Rosji
Deklarację taką złożył Dmitrij Pieskow, pytany na konferencji prasowej o projekt ustawy nakazującej rejestrację daty i miejsca wyjazdu samochodu zarejestrowanego w Rosji opuszczającego Federację Rosyjską. Później doprecyzowano, że dotyczy to tylko samochodów transportowych.
Suspilne: Awaryjna przerwa w dostawach prądu w obwodzie lwowskim
Do przerwy w dostawie prądu miało dojść w związku z przekroczeniem limitów zużycia energii w tym obwodzie.
Agencja Anatolia: 92,5 proc. uczestników sondażu na Twitterze przeciw zgodzie na przyjęcie Szwecji do NATO
Turecka agencja Anatolia przeprowadziła 24-godzinny sondaż na Twitterze, w którym wzięło udział 50 155 osób.
Błaszczak: Niemcy otrzymały wniosek o wyrażenie zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 na Ukrainę
Wicepremier i minister obrony napisał na Twitterze, że "Niemcy otrzymali już polski wniosek o wyrażenie zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 na Ukrainę".
Czytaj więcej
"Niemcy otrzymali już nasz wniosek o wyrażenie zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 na Ukrainę" - napisał na Twitterze wicepremier i minister obrony, Mariusz Błaszczak.
Podolak o dymisjach we władzach Ukrainy: Prezydent widzi i słyszy społeczeństwo
Po dymisjach ukraińskich wiceministrów, zastępcy szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i zastępcy prokuratora generalnego Ukrainy, Mychajło Podolak, doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy pisze na Twitterze, że "decyzje personalne Zełenskiego świadczą o kluczowych priorytetach państwa...". "W czasie wojny, wszyscy powinni rozumieć swoją odpowiedzialność. Prezydent widzi i słyszy społeczeństwo. I bezpośrednio odpowiada na kluczowy postulat społeczny - sprawiedliwość dla wszystkich..." - dodaje.
Ambasador Rosji w Estonii: Estonia się zbroi, nie wiadomo dlaczego
- W interesie Anglosasów jest stworzenie antyrosyjskiego przyczółka tam (w Estonii - red.), aby wywierać presję na Federację Rosyjską. Mówimy nie tylko o presji gospodarczej, politycznej, kulturalnej, ale też militarnej - stwierdził Władimir Lipajew.
Czytaj więcej
Władimir Lipajew, ambasador Rosji w Estonii, który ma opuścić Estonię do 7 lutego, w programie czołowego kremlowskiego propagandzisty, Władimira Sołowjowa ostrzegał, że Estonia ma otrzymać "najnowocześniejsze uzbrojenie konwencjonalne", które pozwoli na dosięgnięcie Petersburga.
Jens Stoltenberg jest przekonany, ze sprawa czołgów dla Ukrainy zostanie rozstrzygnięta "wkrótce"
- Czołgi są ważne, aby Ukraina mogła bronić się i odbić terytoria, przetrwać jako państwo - mówił Stoltenberg, w czasie spotkania w Berlinie z ministrem obrony Niemiec, Borisem Pistoriusem.
Rankiem Rosjanie ostrzelali obwód sumski przy użyciu moździerzy
Rosyjska armia między 9 a 9:20 ostrzelała pogranicze obwodu sumskiego, przy użyciu moździerzy - informuje ukraińska armia. Na razie nie ma informacji o ofiarach ani zniszczeniach.
SBU zatrzymała agenta rosyjskich służb specjalnych, który miał pomóc w ataku rakietowym na obiekt infrastruktury energetycznej
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zidentyfikowała i aresztowała agenta służb specjalnych Rosji, który miał zostać zwerbowany przez Federację Rosyjską po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę, ze względu na "jego prokremlowskie poglądy". Współpracując z Rosjanami agent zbierał informacje na temat rozmieszczenia jednostek sił zbrojnych Ukrainy i obiektów infrastruktury krytycznej w mieście Kropywnycki. Agent rosyjskich służb miał za zadanie umieszczenie nadajnika GPS w pobliżu transformatora w jednej z podstacji - nadajnik miał pomóc w ataku rakietowym na ten obiekt.
Paweł Jabłoński: Słowa Sikorskiego to tezy żywcem wyjęte z propagandy rosyjskiej
Pytany, czy wierzy, że rząd PiS przez moment myślał o rozbiorze Ukrainy europoseł PO Radosław Sikorski powiedział, że jego zdaniem rząd "miał moment zawahania w pierwszych 10 dniach wojny". Paweł Jabłoński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, ocenił, że wypowiedź polityka jest skandalem. - To są tezy żywcem wyjęte z propagandy rosyjskiej, dokładnie to samo opowiadał Siergiej Ławrow. Rosjanie takie rzeczy wykorzystują. Widziałem wpis rzeczniczki Kremla, że oto mamy ostateczny dowód na to, że Polska rzeczywiście chciała dokonać rozbioru Ukrainy. To fatalne, szkodliwe działanie - powiedział Jabłoński w rozmowie z Polskim Radiem 24.
Czytaj więcej
- Zastanawiam się, czy Radosław Sikorski jest po prostu nierozsądny, nierozważny, czy też musi być w centrum uwagi i chce, by o nim mówiono, czy za tym kryje się coś więcej - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem 24 Paweł Jabłoński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Zastępca prokuratora generalnego Ukrainy odwołany ze stanowiska
W oświadczeniu opublikowanym przez prokuraturę generalną nie podano przyczyny odwołania Ołeksija Symonenki ze stanowiska, podkreślono jedynie, że prokurator odszedł "zgodnie z własnym życzeniem".
Wiceminister obrony Ukrainy odchodzi w związku z "medialnymi oskarżeniami" o korupcję
Media zarzucały resortowi obrony, że ten płacił za dużo dostawcom żywności dla armii. Firma zaopatrująca armię w żywność twierdziła z kolei, że "popełniła błąd techniczny" i zapewniła, że nie otrzymała żadnych nienależnych jej pieniędzy.
Czytaj więcej
Wiaczesław Szapowałow, wiceminister obrony Ukrainy, podał się do dymisji. Jak stwierdził ma to związek z "medialnymi oskarżeniami" o korupcję. Stanowisko stracił też zastępca prokuratora generalnego Ukrainy.
Brytyjski resort obrony: Dymisja rosyjskiego generała, dowódcy wojsk desantowych
Generał Michaił Teplinskij, dowódca rosyjskich wojsk desantowych, został prawdopodobnie usunięty ze stanowiska jednego z dowódców odpowiedzialnych za działania na Ukrainie - podaje brytyjski resort obrony przypominając, że ten generał odpowiadał za względnie udane wycofanie się Rosjan z zachodniego brzegu Dniepru w listopadzie 2022 roku. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii pisze, że "nie jest jasne czy Teplinskij nadal jest dowódcą wojsk desantowych". "Dymisja generała Teplinskiego jest prawdopodobnie kolejnym symptomem podziałów wewnątrz dowództwa" Rosjan na Ukrainie - ocenia brytyjskie Ministerstwo Obrony.
Szef MSZ Finlandii nie wyklucza rozdzielenia kandydatur starających się o przyjęcie do NATO Finlandii i Szwecji
Helsinki mogłyby podjąć taką decyzję, gdyby perspektywa wejścia Szwecji do NATO przesunęła się w czasie.
Czytaj więcej
Szef MSZ Finlandii, Pekka Haavisto, nie wykluczył, że Helsinki mogą rozważyć czy nadal ubiegać się o członkostwo w NATO równolegle ze Szwecją, jeśli sprawa wejścia Szwecji do NATO przesunie się w czasie.
Ukraińska straż graniczna obroniła swoje pozycje przed natarciem Rosjan w rejonie Bachmutu
Informację takie podaje straż graniczna na swoim kanale w serwisie Telegram. W czasie natarcia Rosjan na pozycje bronione przez funkcjonariuszy straży granicznej, zginąć miało 8 rosyjskich żołnierzy, a 13 zostało rannych.
Pojawienie się rosyjskiej broni hipersonicznej spowodowało, że amerykańska marynarka wojenna nagle stała się przestarzała
Dotyczy to również wartego 13 mld dol., wprowadzonego dopiero do służby lotniskowca USS Gerald R. Ford. Przypomina to sytuację z II wojny światowej, gdy japońskie samoloty w 1941 roku zatopiły z łatwością dwa brytyjskie pancerniki „Repulse” i „Prince of Wales”.
Czytaj więcej
Amerykanie, którzy przegrywają hipersoniczny wyścig zbrojeń z Rosją i Chinami, liczą na nową broń – lasery, także te o wielkiej mocy, wspierane energią jądrową.
Rankiem Rosjanie ostrzelali Kupiańsk
Gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow, na swoim kanale w serwisie Telegram pisze, że rankiem Rosjanie ostrzelali Kupiańsk, trafiając m.in. w budynki mieszkalne. W wyniku ostrzału doszło do pożarów.
Na Morzu Czarnym są cztery rosyjskie okręty uzbrojone łącznie w 28 pocisków Kalibr
Dowództwo Operacyjne "Południe" podaje, że na Morzu Czarnym jest obecnie 11 rosyjskich okrętów w gotowości bojowej, z czego cztery (w tym jeden okręt podwodny) uzbrojone są w pociski Kalibr. Łącznie na ich pokladach jest 28 takich pocisków zdolnych razić cele na całej Ukrainie.
W 2022 r. sprzedaż szampana rosła w Rosji szybciej niż sprzedaż wódki
W 2022 roku w Rosji sprzedano 76,2 mln dekalitrów wódki, o 5,9 proc. więcej niż w 2021 roku. Sprzedaż szampana w Rosji wzrosła natomiast o 8,6 proc. rok do roku, d poziomu 20 mln dekalitrów - wynika z danych rosyjskiego urzędu kontrolującego sprzedaż alkoholu w kraju.
Ukraina nakłada sankcje m.in. na bratanka patriarchy Cyryla
Sankcje zostały nałożone na Rosjan powiązanych z Patriarchatem Moskwy i Całej Rusi za "ich poparcie dla ludobójstwa pod płaszczykiem religii" - wynika ze słów prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego.
Czytaj więcej
22 Rosjan, związanych z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym, zostało objętych sankcjami przez Ukrainę - wynika z dekretu wydanego przez Radę Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 122 170 żołnierzy, 3 152 czołgi, 6 284 pojazdy opancerzone, 2 148 zestawów artyleryjskich, 448 wyrzutni rakiet, 220 zestawów przeciwlotniczych, 289 samolotów, 281 śmigłowców, 1 897 bezzałogowych statków powietrznych, 749 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 4 944 pojazdy (w tym cysterny), 194 jednostek sprzętu specjalnego.
Rosjanie zamierzają zamykać szpitale w okupowanej części obwodu chersońskiego
Pierwszy zastępca przewodniczącego rady obwodu chersońskiego, Jurij Sobolewskij, na konferencji prasowej poinformował, że Rosjanie zamierzają zamknąć co najmniej siedem placówek medycznych w okupowanej przez siebie części obwodu chersońskiego. Ich personel ma zostać skierowany m.in. do szpitali wojskowych.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Rosjanie ewakuują rodziny żołnierzy 2. Korpusu Armijnego z Ługańska
Z najnowszego raportu Sztabu Generalnego armii Ukrainy wynika, że okupacyjna administracja obwodu ługańskiego ewakuuje rodziny żołnierzy 2. Korpusu Armijnego z Ługańska na teren Federacji Rosyjskiej.
W staraniach o utrzymanie się przy władzy Erdogan liczy na Putina
Putin miał już obiecać tureckiemu władcy odłożenie spłaty zadłużenia za rosnący lawinowo import rosyjskiego gazu i ropy w ostatnich miesiącach. Przy tym Turcja nie uczestniczy w sankcjach przeciwko Rosji, a nad Bosforem działają setki rosyjskich firm utrzymujących kontakty z zagranicznymi partnerami.
Czytaj więcej
Rosyjskiemu prezydentowi zawdzięcza już powrót tysięcy uchodźców do Syrii. W grze jest odłożenie spłaty tureckich długów wobec Moskwy.
W grudniu wiceszef prezydenckiego biura Kyryło Tymoszenko znalazł się na celowniku służb antykorupcyjnych
Doniesienia mediów o jego luksusowych samochodach zaczęła weryfikować Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK). – Jeżeli chcemy otrzymać miliardy dolarów na odbudowę Ukrainy oraz wsparcie wojskowe, które gwarantuje nasze zwycięstwo w tej wojnie, mamy gwarantować naszym zachodnim partnerom odpowiedzialność organów władzy państwowej – komentował sprawę Tymoszenki szef NAZK Ołeksandr Niwikow w wywiadzie dla censor.net.
Czytaj więcej
Zełenski rozpoczął polowanie na skorumpowanych polityków i urzędników. Również z własnej partii.
Sztab Generalny armii Ukrainy informuje o strąceniu dwóch rosyjskich samolotów Su-25
Dwa rosyjskie samoloty szturmowe Su-25 zostały strącone nad Ukrainą w ciągu ostatniej doby - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Nad Ukrainą zestrzelono też śmigłowiec Ka-52, bezzałogowy statek powietrzny Orlan-10 i dwa pociski Ch-59.
ISW: Ważne jest dalsze wsparcie zachodnich partnerów, by zapewnić, że Ukraina nie straci inicjatywy
"Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (GUR), Wadym Skibicki, stwierdził 20 stycznia, że wiosna i wczesne lato 2023 roku będą decydujące dla losów wojny i potwierdził, że GUR obserwuje przesłanki wskazujące, iż Rosja przegrupowuje siły, by przygotować 'wielką ofensywę' w obwodach donieckim i ługańskim" - pisze think tank z USA w swojej najnowszej analizie.
Czytaj więcej
Think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swojej najnowszej analizie przekonuje, że najbardziej prawdopodobne jest, iż w najbliższych miesiącach na Ukrainie Rosja przeprowadzi dużą ofensywę w Donbasie.
Minister obrony Łotwy mówi, że Rosja odbuduje potencjał wojskowy w ciągu pięciu lat
W tym roku Łotwa ma wydać na obronność 2,25 proc. PKB czyli 986,83 mld euro. W 2024 roku wydatki na obronność Łotwy wzrosną do 2,4 proc. PKB, czyli 1,1 mld euro, a w 2025 roku - do 2,5 proc. PKB, czyli 1,2 mld euro.
Czytaj więcej
Ināra Mūrniece, minister obrony Łotwy uważa, że choć obecnie nie ma bezpośredniego zagrożenia dla granic Łotwy, to w ciągu najbliższych pięciu lat Rosja może znów zwiększyć swój potencjał wojskowy i zgromadzić znaczne siły zbrojne.
Rosyjskie lotnictwo znów będzie używać lotniska wojskowego na północy Syrii
"Rosyjski i syryjski personel wojskowy odtworzyły zniszczone lotnisko al-Jarrah" - podaje resort obrony Rosji na swoim kanale w serwisie Telegram.
Czytaj więcej
Rosja i Syria wznowiły funkcjonowanie bazy sił powietrznych al-Jarrah, na północy Syrii. Z lotniska mają korzystać siły zbrojne obu krajów - wynika z komunikatu rosyjskiego resortu obrony opublikowanego w poniedziałek, późnym wieczorem.
Na wiosnę ofensywę mają przygotowywać zarówno Rosjanie, jak i Ukraińcy
- Jeśli duża rosyjska ofensywa zaplanowana na ten czas się nie uda, będzie to klęska Rosji i Putina - mówi Wadym Skibicki, przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy.
Czytaj więcej
Od dwóch miesięcy na Ukrainie nie dochodzi do poważnych zmian w przebiegu linii frontów, mimo ciężkich strat ponoszonych przez wojska rosyjskie i ukraińskie - odnotowuje agencja Reutera.
Zełenski: 335 dzień wojny minie tak, jak 334
W swoim poniedziałkowym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, zwrócił uwagę, że we wtorek mija 11 miesięcy, odkąd Rosja dokonała pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę. - To będzie 335 dzień (wojny). Dzień minie tak samo, jak 334, jednocząc nasze wszystkie siły w jednym celu - dla zwycięstwa. Dla ukraińskiego zwycięstwa. Nie zwycięstwa kogoś przeciwko komuś z nas. Ale dla całej Ukrainy. Dla zwycięstwa naszego całego kraju w wojnie o wolność i niepodległość wszystkich Ukraińców - mówił ukraiński prezydent. - To się wydarzy. Wszystkie kroki są niezbędne, by to się wydarzyło - dodał. Prezydent podziękował przy tym żołnierzom obrony przeciwlotniczej oraz żołnierzom 35. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej i 79. Samodzielnej Brygady Powietrzno-Desantowej "za ich odwagę i osiągane wyniki, których Ukraina potrzebuje na kierunku donieckim".
Urząd Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka ONZ (UNHCHR) podał dane o liczbie cywilnych ofiar na Ukrainie
Od 24 lutego, jak wynika z danych UNHCR, na Ukrainie, w wyniku działań wojennych, zginęło co najmniej 7 068 cywilów, a 11 415 zostało rannych. Dane te nie obejmują danych z miejsc, w których toczą się walki, a także z terenów zajętych przez Rosjan - np. Mariupola, Lisiczańska, Popasnej czy Siewierodoniecka. Większość cywilów, których śmierć potwierdzono, zginęło w wyniku eksplozji pocisków artyleryjskich, pocisków wystrzelonych przez zestawy rakietowe oraz uderzeń rakiet powietrze-ziemia i woda-ziemia.
W poniedziałek z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęły dwa statki z żywnością
Wspólne Centrum Koordynujące (JCC), organ nadzorujący realizację tzw. porozumienia zbożowego z 22 lipca 2022 roku, zawartego między ONZ, Turcją, Rosją i Ukrainą, poinformowało, że w poniedziałek, z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęły dwa statki, na pokładzie których znajdowało się 42 560 ton żywności. Statki te udały się w rejs do portów w Holandii i Izraelu. Łącznie, od 22 lipca, z trzech ukraińskich portów wypłynęło, na pokładzie 673 statków, 18 372 920 ton żywności.
Siergiej Ławrow z wizytą w Eswatini
Szef rosyjskiej dyplomacji, po wizycie w RPA, odwiedza kolejne afrykańskie państwo - Eswatini. We wtorek spotka się z tamtejszym ministrem spraw zagranicznych oraz p.o. ministra obrony Eswatini księciem Sikalo Dlamini, a także premierem królestwa Eswatini, Cleopasem Dlamini.
Rosjanom udało się obejść Bachmut z zachodu
Rosjanie dotarli do drogi prowadzącej z miasta do Konstantyniwki, ważnej bazy zaopatrzenia ukraińskiej armii.
Czytaj więcej
Wraz z nowym dowództwem najezdnicza armia zaczęła odnosić sukcesy w dwóch miejscach frontu. Na razie niewielkie.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
22 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówi o wadze "jedności ludzi, którzy cenią wolność".