Jak duże straty wojenne poniosła Ukraina? Suma szacowana jest astronomiczna

Ukraińskie straty w infrastrukturze spowodowane rosyjską agresją wzrosły do 138 miliardów dolarów. W porównaniu z ostatnią kalkulacją z listopada ubiegłego roku to więcej o prawie 2 mld dolarów.

Publikacja: 24.01.2023 21:22

Odbudowa Ukrainy będzie niezwykle kosztowna

Odbudowa Ukrainy będzie niezwykle kosztowna

Foto: AFP

Według stanu na grudzień 2022 r. łączne bezpośrednie udokumentowane szkody w infrastrukturze Ukrainy w wyniku inwazji Rosji szacuje się na 137,8 mld dol., poinformowała Kijowska Szkoła Ekonomiczna (KSE), której dział analityczny prowadzi takie obliczenia w ramach projektu „Rosja zapłaci”.

Czytaj więcej

Australijski miliarder tworzy pokaźny fundusz na odbudowę Ukrainy

„W porównaniu z najnowszymi obliczeniami, według stanu na listopad 2022 r. łączna kwota strat wzrosła o prawie 2 mld dol. Rosja nadal dokonuje zniszczeń infrastruktury Ukrainy poprzez masowe ataki, ostrzał i działania wojenne. Według ekspertów projektu „największy wzrost strat według wyników z grudnia, wiąże się to ze wzrostem zniszczeń zasobów mieszkaniowych, placówek oświatowych oraz obiektów kultury, religii i sportu” – cytuje raport agencja Unian.

Straty spowodowane zniszczeniem zasobów mieszkaniowych szacuje się na 54 miliardy dolarów. W grudniu kwota ta powiększyła się o kolejne 1,5 mld dolarów. Przez ponad dziesięć miesięcy wojny rosyjski agresor uszkodził lub zniszczył łącznie 149,3 tysiące budynków mieszkalnych, w tym 131,4 tys. domów prywatnych, 17,5 tys. apartamentowców i 280 burs.

Czytaj więcej

Polska głównym celem cyberataków. Rekord uderzeń hakerów

„Dotknięta wojną jest infrastruktura energetyczna, której zniszczenia szacowane są na 35,6 mld dolarów, przemysł i przedsiębiorstwa straciły 13 mld dolarów”. Na dzień 23 stycznia 2023 r. system energetyczny Ukrainy przetrwał 12 ataków rakietowych wroga i 14 ataków dronów na obiekty energetyczne.

Ponad 10 GW głównych zainstalowanych mocy jest niedostępnych dla ukraińskiego systemu energetycznego i znajduje się pod kontrolą rosyjskich agresorów. Są to: największa na Ukrainie i w Europie elektrownia jądrowa Zaporoże, elektrociepłownia Zaporoże, elektrociepłownia Ługańsk, elektrociepłownia Uglegorsk, elektrownia Kachowska.

Gospodarka
Mosbacher: Polska jest liderem, czas by UE to zrozumiała
Gospodarka
Wielka awaria internetu w Rosji. Operatorzy komórkowi i banki w opałach
Gospodarka
Kanada szykuje odpowiedź na cła Trumpa. „Musimy być gotowi na wszystko”
Gospodarka
Nowe antyrosyjskie sankcje Japonii uderzają też w pomocników Kremla
Gospodarka
O co chodzi Trumpowi? Chce drogi handlowej i surowców Grenlandii