Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówi o konieczności sformowania "pancernej pięści wolności".
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach w Ukrainie będziemy informować od rana.
Chersoń: Pocisk trafił w turecki statek
Na pokładzie doszło do pożaru. Nie było ofiar.
Czytaj więcej
Turecki statek towarowy został trafiony pociskiem w mieście Chersoń na południu Ukrainy. Na pokładzie doszło do pożaru.
Ukraińskie media informują o zestrzelonych dronach kamikadze nad obwodem kijowskim
Jeden z dronów Shahed miał być także strącony nad obwodem czerkaskim.
Pentagon: Szkolenie na czołgach Abrams może rozpocząć się za tygodnie, nie miesiące
Pentagon prawdopodobnie sfinalizuje plan szkolenia ukraińskich żołnierzy na czołgach M1 Abrams w najbliższych tygodniach, a nie miesiącach - zapowiedział John Kirby.
Ukraińcy polują na kolaborantów
W Odessie skazano pierwszą osobę za organizowanie kremlowskiego wrześniowego „referendum” o przyłączeniu okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. Mieszkanka wioski koło Berysławia dostała pięć lat za udział w komisji wyborczej, tworzenie list uprawnionych do głosowania i namawianie sąsiadów, by poparli aneksję.
Czytaj więcej
Wyroki za współpracę z okupantem można dostać nawet za kłótnie z sąsiadami, ale najbardziej zajadle prześladowani są ci, którzy pracowali w rosyjskiej administracji lub wskazywali cele rosyjskiej artylerii.
Zełenski: Rakiety i samoloty dalekiego zasięgu dla Ukrainy - marzenie i zadanie
Ukraina liczy na dostawy rakiet dalekiego zasięgu i samolotów od sojuszników, a także rozszerzenie współpracy w zakresie artylerii - powiedział prezydent Ukrainy.
Czytaj więcej
Prezydent Wołodymyr Zełenski uważa, że po decyzji w sprawie przekazania przez Zachód czołgów, Ukraina powinna zwrócić się do sojuszników po samoloty.
Biały Dom: Brak oznak, że Rosja przygotowuje się do użycia broni jądrowej
Wywiad amerykański nie posiada żadnych dowodów, które mogłyby wskazywać na zamiar Rosji użycia broni masowego rażenia, w tym taktycznej amunicji jądrowej - powiedział John Kirby.
Eksplozje w Dnieprze i Chersoniu
Mieszkańców poproszono, by pozostali w schronach.
Igrzyska ze sportowcami z Rosji i Białorusi? MKOl nakreśla plan
"Żaden sportowiec nie powinien być pozbawiony możliwości rywalizacji tylko z powodu swojego paszportu" - oświadczył zarząd MKOl.
Czytaj więcej
Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) nakreślił wieloetapowy plan dla rosyjskich i białoruskich sportowców, aby mogli uczestniczyć w nadchodzących letnich igrzyskach w Paryżu w 2024 roku i zimowych w Mediolanie w 2026 roku.
MON Ukrainy komentuje zapowiedź dostarczenia leopardów
"W końcu wolne. Przybędą na Ukrainę, by wykonać zadanie. Nasze ziemie zostaną wyzwolone!"
Alarm lotniczy na terenie Ukrainy
Obrona powietrzna Ukrainy została aktywowana na południu i na wschodzie kraju. Władze Mikołajowa informują, że Rosjanie wystrzelili drony i prawdopodobnie pociski.
Kułeba: Kolejnym zadaniem będzie pozyskanie zachodnich myśliwców
O planach ukraińskich władze szef MSZ Dmytro Kułeba napisał na Twitterze po rozmowie z polskim szefem dyplomacji.
"Stale pracujemy z naszymi polskimi partnerami nad rozwojem łączności między Ukrainą a Polską. Dziś szczegółowo omówiliśmy sposoby rozszerzenia i ułatwienia pasażerskich i towarowych połączeń kolejowych między naszymi krajami" - przekazał.
Dodał, że na liście jest również nałożenie nowych sankcji na Rosję i wdrożenie Formuły Pokoju.
Minister obrony: ukraińska "lista życzeń" zawiera zachodnie odrzutowce
- Na liście życzeń Ukrainy w zakresie broni dostarczanej z Zachodu znajdują się myśliwce - powiedział CNN minister obrony Ołeksij Reznikow.
- Wysłałem kartę z życzeniami do Świętego Mikołaja w zeszłym roku, a myśliwce również były zawarte - powiedział ukraiński minister obrony.
Dodał, że priorytetem jego rządu są systemy obrony powietrznej, aby zapobiec przeprowadzaniu przez Rosję ataków lotniczych i rakietowych.
Cytując Winstona Churchilla, powiedział: "Dajcie nam narzędzia, my dokończymy pracę".
Rosja pozbawiona organizacji Superpucharu UEFA
UEFA informuje, że mecz odbędzie się 16 sierpnia w Atenach. Początkowo gospodarzem spotkania miał być Kazań.
Łukoil zaprzecza doniesieniom niemieckiej prasy -
Rafineria ropy naftowej w Burgas należąca do rosyjskiego prywatnego koncernu Łukoil stała się największym dostawcą paliwa dla ukraińskiej armii - twierdzi "Die Welt"
Czytaj więcej
Rafineria ropy naftowej w Burgas należąca do rosyjskiego prywatnego koncernu paliwowego Łukoil stała się największym dostawcą paliwa dla ukraińskiej armii, napisał niemiecki dziennik „Die Welt”. Rosyjski koncern zaprzecza i grozi mediom sądem. Ale sam też ma powód do obaw.
Słowacja może wysłać na Ukrainę MiGi-29
Czytaj więcej
Minister obrony Słowacji Jaroslav Nagy poinformował, że jego kraj gotowy do rozmów na temat przekazania Ukrainie swoich myśliwców MiG-29.
Zełenski dziękuje Amerykanom
"Dziękuję prezydentowi USA za kolejną ważną decyzję o dostarczeniu abramsów na Ukrainę. Wyrażam wdzięczność Amerykanom za wsparcie przywódcze! To ważny krok na drodze do zwycięstwa. Dziś wolny świat jest zjednoczony jak nigdy dotąd dla wspólnego celu - wyzwolenia Ukrainy. Idziemy do przodu" - napisał prezydent Zełenski.
Morawiecki: Pokój w Europie jest coraz bliżej
Premier Mateusz Morawiecki skomentował decyzję USA.
"Najpierw Leopardy, teraz Abramsy. Dziękuję prezydentowi USA. Pokój w Europie jest coraz bliżej" - napisał szef rządu na Twitterze.
Biden: Niemcy nie zmusiły mnie do zmiany zdania
Zapytany przez dziennikarza, dlaczego USA zdecydowały się ogłosić decyzję o wysłaniu na Ukrainę czołgów Abrams zaledwie kilka godzin po tym, jak Niemcy postanowiły wysłać czołgi Leopard 2, Biden odpowiedział: Niemcy nie zmusiły mnie do zmiany zdania. Chciałem mieć pewność, że jesteśmy wszyscy razem. Tak jak to robimy teraz.
Norwegia wyśle leopardy
Norweski minister obrony Bjoern Arild Gram poinformował o przekazaniu Ukrainei czołgów Leopard. Odmówił odpowiedzi na pytanie, ile maszyn zostanie wysłanych.
Biden potwierdza: Czołgi Abrams trafią na Ukrainę
Czytaj więcej
Zdecydowałem o wysłaniu 31 czołgów Abrams na Ukrainę - powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.
Słowacja jest gotowa wysłać 30 czołgów T-72 na Ukrainę
Słowacja jest gotowa wysłać 30 czołgów T-72 na Ukrainę "natychmiast", pod warunkiem, że będzie mogła otrzymać zachodnie czołgi na ich miejsce - powiedział minister obrony Jaroslav Nad.
- Nadal mamy 30 czołgów T-72 i bylibyśmy gotowi wysłać je natychmiast na Ukrainę, nawet jutro, jeśli byłaby opcja otrzymania w zamian zachodnich czołgów - Leopardów lub jakichkolwiek innych - powiedział minister.
Krytyka najemników z grupy Wagnera może być w Rosji przestępstwem
Duma Państwowa sprawdzi możliwość wprowadzenia odpowiednich przepisów.
Czytaj więcej
Przewodniczący Dumy Państwowej poparł w środę propozycję Jewgienija Prigożyna, założyciela grupy Wagnera, aby publiczne krytykowanie najemników lub publikowanie negatywnych informacji na ich temat było przestępstwem.
Kijów obiecuje "więcej dobrych wiadomości" po rozmowie z USA
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział, że rozmawiał w środę ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Lloydem Austinem, obiecując "więcej dobrych wiadomości, które zostaną ogłoszone wkrótce."
Reznikow poinformował, że omówiono "dalsze wzmocnienie (armii Ukrainy), w tym dostawy czołgów i utrzymanie nowego uzbrojenia."
Bloomberg: 31 amerykańskich abramsów dla Ukrainy
Decyzja w tej sprawie może zostać ogłoszona jeszcze w środę.
Czytaj więcej
Dziennikarz Bloomberga Jordan Fabian poinformował, że administracja prezydenta Joe Bidena zamierza wysłać na Ukrainę 31 czołgów M1 Abrams w ramach wsparcia wojskowego o wartości 400 mln dolarów.
Ukraińcy będą szkolić się obsługi leopardów na poligonie w Świętoszowie
Podstawowy cykl szkolenia grupy skompletowanej z kilku załóg w ośrodku Leopard trwa ok. 9 tygodni.
Czytaj więcej
Wojsko, które od blisko dwóch dekad jest użytkownikiem prawie 250 czołgów Leopard 2, stworzyło na poligonie w Świętoszowie, przy 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej, jeden z największych i najnowocześniejszych w Europie ośrodków szkolenia załóg.
Premier Ukrainy dziękuje za leopardy
Premier Ukrainy Denys Szmyhal przekazał, że jest wdzięczny Niemcom i zachodnim sojusznikom, którzy są gotowi przekazać Kijowowi czołgi Leopard 2.
Rosjanie budują nowe fortyfikacje na wschodzie Ukrainy
Rosyjskie siły budują nowe fortyfikacje i pozycje obronne wzdłuż wschodniej flanki kraju - donosi Brady Africk z American Enterprise Institute.
Scholz mówi o czerwonych liniach dla wojskowego wsparcia dla Ukrainy
Niemcy nie przekażą Ukrainie samolotów bojowych i nie rozmieszczają swoich wojsk lądowych - zapowiedział kanclerz Olaf Scholz.
Czytaj więcej
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz nakreślił w środę w Bundestagu czerwone linie dla dalszego wsparcia wojskowego dla Ukrainy, wykluczając dostarczenie samolotów bojowych lub rozmieszczenie wojsk lądowych.
Zegar Zagłady bliżej północy. Kreml obwinia Zachód
Kreml za obecną sytuację obwinia Zachód, a zdaniem analityków na decyzję o przesunięciu wskazówki wpłynęły sugestie rosyjskich polityków dotyczące możliwości użycia broni jądrowej.
Czytaj więcej
Kreml wyraził w środę zaniepokojenie, że Zegar Zagłady zbliżył się bardziej niż kiedykolwiek do północy, mimo że naukowcy, którzy przesunęli symboliczną wskazówkę, powołali się na "zawoalowane groźby" Moskwy dotyczące użycia broni jądrowej.
Rosja przejęła Sołedar. Ukraińcy potwierdzili wycofanie
W mieście od kilku tygodni trwały zacięte walki.
Czytaj więcej
Ukraina potwierdziła w środę, że jej wojska wycofały się z Sołedaru na wschodzie Ukrainy, prawie dwa tygodnie po tym, jak rosyjskie wojska poinformowało, że zdobyły miasteczko.
Rosyjska ambasada o decyzji ws. leopardów: Niezwykle niebezpieczna
Ambasada Rosji w Berlinie oceniła, że decyzja władz Niemiec w sprawie dostaw czołgów Leopard 2 na Ukrainę "wyrządza nieodwracalne szkody" w stosunkach rosyjsko-niemieckich.
Czytaj więcej
Decyzja rządu Niemiec o zatwierdzeniu dostawy czołgów Leopard 2 na Ukrainę jest niezwykle niebezpieczna i przenosi konflikt na nowy poziom - oświadczyła ambasada Rosji w Berlinie.
Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA
Wystąpienie Joe Bidena zaplanowane na 18
Prezydent Joe Biden o 18 czasu polskiego wyda oświadczenie w sprawie wsparcia dla Ukrainy.
Spodziewana jest deklaracja dotycząca przekazania czołgów Abrams.
Holandia gotowa przekazać Ukrainie czołgi, które należą do Niemiec
O takim rozwiązaniu mówił premier Holandii, Mark Rutte.
Czytaj więcej
Mark Rutte, premier Holandii, zadeklarował gotowość do przekazania Ukrainie przez jego kraj czołgów Leopard 2A6.
Sztab Generalny armii Ukrainy informuje, że rano Ukraińcy zestrzelili rosyjski samolot SU-25
W środę, między 9 a 12 rano, ukraińska armia zestrzeliła samolot szturmowy Su-25 i bezzałogowy statek powietrzny Orlan-10.
Zełenski "dziękuje kanclerzowi Niemiec i wszystkim przyjaciołom Ukrainy w Niemczech"
Wołodymyr Zełenski poinformował, że rozmawiał z kanclerzem Niemiec telefonicznie, a decyzje ws. przekazania czołgów Leopard 2 Ukrainie nazwał "ważną i podjętą na czas".
Putin tłumaczył studentom dlaczego Rosja napadła Ukrainę
- Celem (wojny na Ukrainie, którą Putin nazywał specjalną operacją wojskową - red.) jest, jak wiele razy mówiłem, po pierwsze ochrona obywateli i ochrona samej Rosji przed zagrożeniem, które próbuje się stworzyć na jej historycznych ziemiach, przylegających do Rosji. Nie możemy na to pozwolić - stwierdził rosyjski prezydent.
Czytaj więcej
Ochrona obywateli i samej Rosji przed zagrożeniem, które próbuje się stworzyć na jej historycznych ziemiach, jest celem specjalnej operacji wojskowej (tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie - red.) - mówił prezydent Rosji, Władimir Putin, w czasie spotkania ze studentami.
Scholz: Zrobimy wszystko, aby wesprzeć Ukrainę
Kanclerz Niemiec mówił w Bundestagu o decyzji w sprawie przekazania Ukrainie czołgów Leopard 2.
Czytaj więcej
Czołgi Leopard 2 mogą wejść do eksploatacji na Ukrainie za ok. 3 miesiące - przekazał minister obrony Niemiec Boris Pistorius.
Hiszpania zamierza "pracować z sojusznikami" w sprawie dostaw czołgów Leopard 2 na Ukrainę
Wypowiadając się dla agencji informacyjnej EFE, Margarita Robles, minister obrony Hiszpanii stwierdziła, że jej kraj, we współpracy z sojusznikami, jest gotów zrobić "to co konieczne, w tym wysłać czołgi Leopard na Ukrainę, szkolić Ukraińców z obsługi tych czołgów i pomóc w ich utrzymaniu oraz konserwacji".
Ukraina zaczęła importować prąd z UE
Koncern energetyczny najbogatszego Ukraińca Rinata Achmetowa rozpoczął import prądu z Unii. Są to niewielkie ilości. Import zaspokaja ok. 2 procent ukraińskiego zapotrzebowania na prąd.
Czytaj więcej
Koncern energetyczny najbogatszego Ukraińca Rinata Achmetowa rozpoczął import prądu z Unii. Są to niewielkie ilości. Import zaspokaja ok. 2 procent ukraińskiego zapotrzebowania na prąd.
Minister obrony Wielkiej Brytanii "zachwycony", że Niemcy dołączają do krajów przekazujących czołgi Ukrainie
Wśród państw wspierających Ukrainę w ten sposób Ben Wallace wymienia Wielką Brytanię, Francję i Polskę.
Inflacja w Rosji mogła przekroczyć 28 procent
Utajnienie przez reżim wielu danych rosyjskiej gospodarki nie pozwala na rzetelną ocenę jej stanu. Tak jest na przykład z inflacją, która oficjalnie wyniosła w minionym roku zaledwie 11,9 procent. Są jednak dane świadczące, że średni wzrost cen sięga nawet 30 procent.
Czytaj więcej
Utajnienie przez reżim wielu danych rosyjskiej gospodarki nie pozwala na rzetelną ocenę jej stanu. Tak jest na przykład z inflacją, która oficjalnie wyniosła w minionym roku zaledwie 11,9 procent. Są jednak dane świadczące, że średni wzrost cen sięga nawet 30 procent.
Były oficer polskich wojsk pancernych wyjaśnia znaczenie jakie mają zachodnie czołgi dla Ukrainy
. Trzeba jednak pamiętać, że my walczymy sprzętem, który ma pochodzenie z czasów zimnej wojny, nie powstał on tak sobie, tylko był dostosowany do określonej taktyki działania. Sprzęt zachodni jest zbudowany w taki sposób, aby móc walczyć z przeważającymi siłami przeciwnika. Wtedy – w czasach zimnej wojny, z wojskami sowieckimi, które miały atakować Zachód przez równinę niemiecką. Zatem czołgi zachodnie są ciężkie, dobrze opancerzone, silnie uzbrojone, łatwe w obsłudze - mówi rozmówca Marka Kozubala.
Czytaj więcej
Wprowadzenie czołgów zachodnich, skokowo – co najmniej trzykrotnie, zwiększy potencjał ukraińskiej brygady - mówi były podpułkownik polskich wojsk pancernych, który prosi o zachowanie anonimowości.
Minister obrony Niemiec: Leopardy 2 mogą trafić na Ukrainę w ciągu trzech miesięcy
Boris Pistorius nazwał decyzję niemieckiego rządu o dostarczeniu czołgów Leopard 2 Ukrainie mianem "historycznej". Jak dodał najpierw ukraińskie załogi czołgów przejdą szkolenie, a następnie na Ukrainę trafią leopardy, które Niemcy zdecydowały się wysłać Kijowowi.
Były minister obrony: Przekazanie 14 czołgów Ukrainie nie jest jakąś wyrwą, jeśli chodzi o polskie zdolności
Po przekazaniu 200, ponad 200 czołgów T-72 (Ukrainie), mamy sytuację taką, że wreszcie powinny się pojawić czołgi z Korei (Południowej), abramsy z tej pierwszej transzy, nie nowo produkowanych tylko tych, które były już w magazynach (USA) - mówił Tomasz Siemoniak.
Czytaj więcej
- Kończy się dość kłopotliwy dla Zachodu festiwal przepychanek, które budowały wątpliwości czy wszystkie państwa idą w tę samą stronę. To się przecina, Niemcy podjęli decyzję - tak były minister obrony, poseł KO Tomasz Siemoniak, skomentował decyzję niemieckiego rządu ws. przekazania Ukrainie 14 czołgów Leopard 2.
Decyzja Niemiec ws. leopardów wzmacnia też Polskę - pisze Michał Szułdrzyński
Nie tylko w aspekcie bezpieczeństwa, ale i polityki. Polska umacnia swoją pozycję jako państwo, które nie tylko stało się infrastrukturalnym hubem dla pomocy Ukrainie, ale też zabiega o to, by ta pomoc z różnych stron świata płynęła. Dlatego rząd budował rozmaite koalicje na rzecz przekazywania broni przez innych. Największy wpływ na decyzję Niemiec mieli zapewne Amerykanie, ale presja ze strony Polski też się jakoś do tego przyczyniła - czytamy w komentarzu zastępcy redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej".
Czytaj więcej
Polska umacnia swoją pozycję jako państwo, które nie tylko stało się infrastrukturalnym hubem dla pomocy Ukrainie, ale też zabiega o to, by ta pomoc z różnych stron świata płynęła.
Ukraińska armia potwierdziła, że wycofała się z Sołedaru
Serhij Czerewatyj, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk Ukrainy potwierdził w rozmowie z CNN, że Ukraińcy wycofali się z Sołedaru, "w sposób zgodny z planem, jednostka po jednostce". Czerewatyj dodał, że odwrót miał na celu chęć oszczędzenia życia żołnierzy. Jak dodał obecnie "ostre walki" toczą się w Bachmucie.
Szef kancelarii Zełenskiego: Potrzebujemy mnóstwa leopardów
"Pierwszy krok czołgowy został zrobiony. Następny - 'koalicja czołgowa'. Potrzebujemy mnóstwa leopardów" - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram szef kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak.
Szef MSZ Litwy dziękuje Niemcom za czołgi dla Ukrainy
Wicekanclerz Niemiec: Decyzja ws. wysłania czołgów na Ukrainę jest absolutnie logiczna
Robert Habeck, wicekanclerz Niemiec, stwierdził, że decyzja rządu Niemiec ws. przekazania czołgów Leopard 2 Ukrainie jest "absolutnie logiczna". - Ukraina broni się niemal od roku prze rosyjskim atakiem, który jest sprzeczny z prawem międzynarodowym. Broni swojej integralności terytorialnej, swojej wolności - mówił. - I jestem przekonany, że naszym obowiązkiem jest wspieranie ich w tym - razem z naszymi europejskimi i międzynarodowymi partnerami, zwłaszcza z USA - dodał.
Poseł PiS mówi, że decyzja o przekazaniu Ukrainie leopardów przez Niemcy to m.in. zasługa Morawieckiego
- Namowy międzynarodowe, namowy Polaków, namowy USA były bardzo ważne - przekonywał poseł mówiąc o tym, co przyczyniło się do zmiany stanowiska Niemiec ws. lepardów dla Ukrainy.
Czytaj więcej
Pomoc będzie dotąd, aż wojnę wygra Ukraina, cała Europa i cały świat - mówił w rozmowie z TVN24 poseł PiS, Robert Telus.
Brytyjski premier z zadowoleniem przyjął decyzję ws. leopardów
Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak z zadowoleniem przyjął decyzję Niemiec o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard. We wpisie w mediach społecznościowych ocenił, że to "dobra decyzja", która wzmocni zdolności obronne Ukrainy. "Wspólnie przyspieszamy nasze wysiłki, aby zapewnić, że Ukraina wygra tę wojnę i zapewni trwały pokój".
Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy: Leopardy nadciągają do Ukrainy
Rusłan Stefanczuk dziękuje kanclerzowi, przewodniczącej Bundestagu Bärbel Bas oraz szefowej MSZ Ukrainy, Annalenie Baerbock oraz "innym niemieckim przyjaciołom Ukrainy".
Według przywódcy separatystów z obwodu donieckiego Rosjanie zbliżyli się do Bachmutu
Walki mają trwać już na przedmieściach miasta.
Czytaj więcej
Denis Puszylin, przywódca separatystycznej, samozwańczej, tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, nielegalnie anektowanej przez Kreml jesienią 2022 roku twierdzi, że rosyjskie jednostki, w tym najemnicy z Grupy Wagnera, zbliżyły się do Bachmutu.
Morawiecki dziękuje Scholzowi za decyzję ws. czołgów Leopard
"To wielki krok w stronę zatrzymania Rosji. Razem jesteśmy silniejsi" - pisze.
Niemcy wyślą 14 czołgów Leopard 2 Ukrainie
Brytyjska telewizja podaje, że Niemcy wyrazili też zgodę na reeksport czołgów przez kraje partnerskie. Brytyjska telewizja nie wskazuje jednak źródła tej informacji.
Czytaj więcej
Niemcy dostarczą Ukrainie czołgi Leopard 2 - ogłosiły władze w Berlinie.
Na wodach Morza Czarnego jest 11 rosyjskich okrętów, cztery z nich są uzbrojone w pociski Kalibr
Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy podało, że na wodach Morza Czarnego znajduje się obecnie 11 rosyjskich okrętów w gotowości bojowej, cztery z nich są uzbrojone łącznie w 28 pocisków Kalibr, zdolnych razić cele na całej Ukrainie.
Pieskow: Abramsy są drogie, koszty poniosą europejscy i amerykańscy podatnicy
- Jestem przekonany, że wielu ekspertów rozumie absurdalność tego pomysłu. Jeśli chodzi o technologiczne aspekty, jest to plan skazany na niepowodzeni i - co najważniejsze - to oczywiste przeszacowanie potencjału, który może to dodać Siłom Zbrojnym Ukrainy. To kolejne, raczej głębokie złudzenie - tak rzecznik Kremla skomentował doniesienia o możliwych dostawach czołgów Abrams i Leopard na Ukrainę.
Czytaj więcej
Pomysł dostarczenia amerykańskich czołgów podstawowych Abrams Ukrainie jest absurdalny - twierdzi rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
Putin spotkał się z przewodniczącym Dumy, Wiaczesławem Wołodinem
W lutym prezydent Rosji ma spotkać się z przywódcami frakcji w Dumie - oświadczył rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. Do spotkania z Wołodinem miało dojść we wtorek wieczorem. W czasie spotkania omówiono priorytety dla Dumy w nadchodzącym roku.
Szef MSZ Estonii zapewnia, że nie ma planów zamknięcia ambasady Estonii w Rosji, ani ambasady Rosji w Estonii
Urmas Reinsalu podkreślał, że nie ma sensu mówić o zrywaniu relacji dyplomatycznych z Rosją, ponieważ "Estonia potrzebuje reprezentacji w Moskwie ze względów pragmatycznych".
Czytaj więcej
Po obniżeniu rangi relacji dyplomatycznych między Rosją a Estonią, szef MSZ Estonii, Urmas Reinsalu poinformował, że nie zamierza wydalać wszystkich rosyjskich dyplomatów ani zamykać ambasady Rosji - podaje estońska agencja informacyjna, ERR.
We wtorek wieczorem, w Mariupolu, doszło do eksplozji w koszarach, w których stacjonuje ponad 200 Rosjan
Informacje takie przekazuje na swoim kanale, w serwisie Telegram, ukraińska rada miasta Mariupola. "Armia wroga poniosła straty. Szczegóły są ustalane" - czytamy we wpisie.
"El Pais": Hiszpania gotowa przekazać leopardy Ukrainie, jeśli Niemcy się zgodzą
Hiszpański dziennik "El Pais" pisze, że Hiszpania jest gotowa dołączyć do państw dostarczających czołgi Leopard 2 Ukrainie, jeśli Niemcy wydadzą zgodę na ich reeksport. "El Pais" pisze, że hiszpańska armia ma 347 czołgów Leopard, z czego 239 to model Leopard 2E a 108 - Leopard 2A4.
Przydacz: Przekazanie Leopardów Ukrainie? Jesteśmy coraz bliżej sukcesu
- Myślę, że dziś, najpóźniej jutro będą czekały na nas dobre informacje od naszych zachodnich partnerów. Jednym z elementów, jaki wpłynął na decyzję Niemiec, były nasze zabiegi, próby przekonywania” powiedział w RMF FM o przekazaniu czołgów Leopard Ukrainie Marcin Przydacz. Jak dodał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, intensywne rozmowy o przekazaniu tego rodzaju sprzętu Ukraińcom prowadzone były nie tylko z Niemcami, ale i ze Stanami Zjednoczonymi.
Czytaj więcej
- Myślę, że jesteśmy coraz bliżej tego momentu. Myślę, że dziś, najpóźniej jutro będą czekały na nas dobre informacje od naszych zachodnich sąsiadów. To, co przyjmujemy z satysfakcją, to oświadczenie minister spraw zagranicznych Niemiec, która powiedziała, że wniosek Polski zostanie zaaprobowany - powiedział w RMF FM Marcin Przydacz, mówiąc o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard.
Od 24 lutego 2022 r., w wyniku działań wojennych na Ukrainie, zginęło co najmniej 459 dzieci
Ukraińska prokuratura generalna informuje też, że od 24 lutego na Ukrainie rannych zostało 916 dzieci.
Rząd w Oslo rozważa wysłanie na Ukrainie od 4 do 8 czołgów Leopard 2
Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła - piszą dwa norweskie dzienniki, które napisały o tych planach we wtorek wieczorem.
Czytaj więcej
Norweski rząd ma rozważać przekazanie 4 lub 8 swoich czołgów Leopard 2 Ukrainie - informują norweskie dzienniki "Aftenposten" i "Dagens Naeringsliv". Tymczasem "El Pais" pisze, że zgodę na przekazanie swoich leopardów Ukrainie wyda hiszpański rząd, jeśli Niemcy nie będą się temu sprzeciwiać.
Rankiem Rosjanie ostrzelali Kupiańsk
O ostrzale informuje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow, na swoim kanale w serwisie Telegram. Z jego wpisu wynika, że ostrzał miał miejsce o 7 rano. W wyniku ostrzału w płomieniach stanął dom mieszkalny i sklep.
Z okazji urodzin Ołena Zełenska życzy swojemu mężowi "więcej powodów do uśmiechu"
"Na przykład, jak na tym zdjęciu... Wiesz, co musi się stać. Wszyscy wiemy" - pisze w dniu 45 urodzin Zełenskiego Pierwsza Dama Ukrainy.
Alarm powietrzny na Ukrainie wywołany startem rosyjskich samolotów z białoruskich lotnisk
Z wpisu Maksyma Kozickiego, gubernatora obwodu lwowskiego wynika, że zagrożenie atakiem rakietowym na Ukrainie wiąże się ze startem samolotu rozpoznawczego A-50 oraz samolotów Su-30 i MiG-31 (te ostatnie są uzbrojone w pociski Kindżał) z lotnisk na Białorusi.
Brytyjski resort obrony: Czołgi T-14 nie spełniają standardów wymaganych, by uznać, że osiągnęły gotowość bojową
T-14 Armata to czołg podstawowy produkowany w Rosji od 2014 roku.
Czytaj więcej
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii, w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na ukraińskich frontach podaje, że "jest mało prawdopodobne, by jakikolwiek czołg T-14 Armata, który zostanie wysłany na Ukrainę, spełniał standardy jakie wyznacza się dla nowego sprzętu, by uznać, że osiągnął on gotowość bojową.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 9,402 mln osób
Z danych przekazywanych przez Straż Graniczną wynika, że tylko w ciągu ostatniej doby do Polski z Ukrainy wjechało 20,3 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 18,5 tys. osób, a od 24 lutego - 7,558 mln osób.
Alarm powietrzny na całej Ukrainie
Wołodymyr Zełenski kończy dziś 45 lat
Pieskow w rozmowie z CNN: Więcej broni od NATO to więcej cierpienia dla mieszkańców Ukrainy
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, komentując w rozmowie z CNN doniesienia o zachodnich czołgach, które mają trafić na Ukrainę stwierdził, że "więcej broni od NATO będzie oznaczać więcej cierpienia dla mieszkańców Ukrainy". - To doprowadzi też do większego napięcia na kontynencie. Ale nie może powstrzymać Rosji od osiągnięcia naszych celów - powiedział Pieskow.
Przewodniczący Dumy: Kraje bałtyckie nie są suwerenne
Wiaczesław Wołodin, przewodniczący Dumy, pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że Rosja powinna "dawno temu" obniżyć rangę relacji dyplomatycznych z Estonią i Łotwą, ponieważ współpraca z nimi jest niemożliwa z powodu "braku niepodległości" tych państw. Według Wołodina wszystkie decyzje dotyczące państw bałtyckich podejmowane są w Waszyngtonie. "Utraciły suwerenność" - pisze przewodniczący Dumy.
Ambasador Rosji w USA: Abramsy dla Ukrainy to jawna prowokacja przeciw Rosji
Anatolij Antonow na swoim kanale w serwisie Telegram pisze, że "Waszyngton próbuje doprowadzić do strategicznej porażki" Rosji na Ukrainie. Jak dodaje dostawy czołgów dla Ukrainy sprawią, że argumenty o "broni defensywnej" dostarczanej Ukrainie przestaną się sprawdzać.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 123 080 żołnierzy, 3 161 czołgów, 6 307 pojazdów opancerzonych, 2 154 zestawy artyleryjskie, 450 wyrzutni rakiet, 220 zestawów przeciwlotniczych, 290 samolotów, 281 śmigłowców, 1 902 bezzałogowe statki powietrzne, 749 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 4 967 pojazdów (w tym cystern) i 194 jednostki sprzętu specjalnego.
Niemiecki parlament będzie dziś debatować o wysłaniu czołgów Leopard 2 na Ukrainę
Debata ma rozpocząć się o 15:05. Wniosek o debatę złożyła opozycyjna CDU/CSU. Chadecja deklaruje, że chce "zakończyć blokadę rządu federalnego" w kwestii leopardów.
ISW: Gen. Gierasimow przedstawia siebie i rosyjską generalicję jako prawdziwych obrońców Rosji
"Gierasimow stwierdził, że 'współczesna Rosja nigdy nie miała do czynienia z takim poziomem intensywności działań wojennych' jak obecnie i zdecydowanie sugerował, że wojna na Ukrainie stanowi największe zagrożenie dla Rosji od czasu Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, co wymaga przywództwa i ochrony ze strony Sztabu Generalnego pod kierownictwem Gierasimowa" - pisze think tank z USA.
Czytaj więcej
Think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW), analizuje wypowiedzi szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, gen. Walerija Gierasimowa, który został niedawno głównodowodzącym rosyjskich sił inwazyjnych na Ukrainie.
W ciągu doby Ukraińcy strącili jeden samolot szturmowy i trzy rosyjskie śmigłowce
Sztab Generalny armii Ukrainy informuje, że w ciągu doby nad Ukrainą strącono jeden rosyjski samolot szturmowy, Su-25, trzy śmigłowce Ka-52 oraz pięć rosyjskich dronów, w tym trzy drony Orlan-10.
Turcja blokuje rozszerzenie NATO
Turcja żąda od Szwecji ekstradycji działaczy kurdyjskich, czego ta nie może zrobić, bo sprzeciwia się Sąd Najwyższy. Eksperci uważają, że ta sytuacja na pewno przeciągnie się do maja, bo wtedy odbywają się wybory w Turcji. A dla opinii publicznej fakt, że prezydent Erdogan broni honoru Turcji i stawia weto krajowi, który gości społeczność kurdyjską i pozwala na antytureckie demonstracje, może być plusem.
Czytaj więcej
Turcja odwołuje rozmowy z Finlandią i Szwecją w sprawie ich członkostwa w sojuszu.
Amerykańska chce wyjaśnień Chin w kwestii wsparcia wysiłków wojennych Rosji przez niektóre chińskie firmy
Źródła agencji Bloomberg w Białym Domu, na których opierają się doniesienia w tej sprawie, ograniczyły się do przekazania informacji, że chodzi o pomoc wojskową i gospodarczą, która jednak nie obejmuje dostaw śmiercionośnej broni i nie oznacza omijania na masową skalę nałożonych na Rosję sankcji.
Czytaj więcej
Amerykańska administracja ma dowody na wspieranie przez Chiny rosyjskiego wysiłku wojennego. To miałoby daleko idące konsekwencje nie tylko geopolityczne, ale także gospodarcze.
Czy Polska wydali ambasadora Rosji?
Ambasador Siergiej Andriejew od początku agresji kilkakrotnie był wzywany do polskiego MSZ, ale wciąż pozostaje w Warszawie. W październiku był nawet zapraszany na przyjęcie w Nuncjaturze Apostolskiej. Polski ambasador Krzysztof Krajewski pełni zaś swoją misję w Moskwie. Jeszcze w marcu ubiegłego roku polski MSZ zredukował liczbę rosyjskiego personelu dyplomatycznego, opuścić terytorium naszego kraju musiało 45 osób. Moskwa wówczas nie odważyła się zaś na kroki, które podjęła kilka dni temu wobec Estonii. Nie została też obniżona ranga stosunków dyplomatycznych. Czy to się zmieni po wyrzuceniu z Moskwy estońskiego ambasadora i wycofaniu łotewskiego?
Czytaj więcej
Zaostrzają się relacje państw bałtyckich z Rosją. Nie będą już miały swoich ambasadorów w Rosji. Co z resztą UE?
Powodem zwłoki Scholza ws. leopardów była odmowa przekazania abramsów przez USA
Olaf Scholz chciał jak to było do tej pory z innymi rodzajami broni dostarczyć je równolegle z Amerykanami. Obawiał się, że Niemcy zostaną uznane za kraj, który eskaluje konflikt.
Czytaj więcej
Berlin zgodził się na przekazanie Ukrainie kompanii swoich najlepszych czołgów - donoszą niemieckie media. Decyzja została podjęta po wielu miesiącach nacisków, które pozostawiają katastrofalny obraz Niemiec.
Komisja parlamentu Szwajcarii rekomenduje zmianę polityki w zakresie reeksportu szwajcarskiej broni na Ukrainę
W związku z dotychczasową polityką Szwajcarii w zakresie reeksportu uzbrojenia, Niemcy nie mogły wysłać na Ukrainę pocisków do zestawów przeciwlotniczych Gepard, Dania nie mogła przekazać Kijowowi transporterów opancerzonych Piranha a Hiszpania nie mogła przekazać Ukrainie zestawu przeciwlotniczego Toledo, ponieważ wiele jego komponentów wyprodukowano w Szwajcarii.
Czytaj więcej
Szwajcarska, parlamentarna komisja ds. polityki bezpieczeństwa, opowiedziała się o zawieszeniu zakazu reeksportu uzbrojenia, który to zakaz uniemożliwia wysłanie amunicji, produkowanej w Szwajcarii, przez kraj trzeci Ukrainie - informuje Reuters.
W USA powstaną nowe fabryki amunicji, dotychczas istniejące zostaną zmodernizowane
Przed inwazją Rosji na Ukrainę, produkcja amunicji artyleryjskiej na potrzeby armii USA wynosiła 14 400 pocisków miesięcznie. Jednak, w związku z pomocą wojskową udzielaną Ukrainie, we wrześniu Pentagon postawił przed dostawcami pocisków zadanie potrojenia produkcji, a potem - w styczniu - ponownego jej podwojenia, tak aby osiągnąć poziom 90 tys. i więcej pocisków miesięcznie.
Czytaj więcej
"New York Times" podaje, że w ciągu dwóch lat amerykański Departament Obrony zamierza zwiększyć produkcję amunicji artyleryjskiej o 500 proc. - będzie to oznaczać zwiększenie produkcji amunicji konwencjonalnej do poziomu nienotowanego od czasu wojny koreańskiej (1950-1953).
Holandia nie wyklucza przekazania Ukrainie dzierżawionych od Niemiec czołgów Leopard 2
Premier Holandii, Mark Rutte, w rozmowie z "Frankfurter Allgemeine Zeitung" stwierdził, że Holandia dzierżawi od Niemców 18 czołgów Leopard-2, które może wykupić i przesłać na Ukrainę. Jak dodał taka decyzja "miałaby sens, gdyby przekazane czołgi były częścią większego pakietu, stworzonego wraz z innymi państwami", które posiadają czołgi Leopard 2. Premier Holandii zastrzegł, że choć jego rząd rozważa taki krok, to decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.
USA mogą jeszcze w tym tygodniu ogłosić decyzję o wysłaniu czołgów Abrams Ukrainie
Na razie nie wiadomo kiedy abramsy miałyby trafić na Ukrainę. Ponadto, jak zauważa CNN, szkolenie załóg czołgów M1 Abrams trwa zazwyczaj kilka miesięcy.
Czytaj więcej
USA finalizują plany dotyczące wysłania ok. 30 czołgów M1 Abrams Ukrainie - podaje CNN, powołując się na dwa źródła w amerykańskiej administracji.
Zełenski: Rosja przygotowuje się do nowej fali agresji
- Rosja przygotowuje się do nowej fali agresji siłami, które zdoła zmobilizować. Okupanci już zwiększają presję na Bachmut, Wuhłedar i na innych kierunkach. I chcą zwiększyć presję na większą skalę. Aby nie przyznać się do błędu agresji, władcy Rosji chcą rzucić więcej swoich ludzi i sprzętu do walki - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - To oznacza dla nas wszystkich w wolnym świecie, że musimy zintensyfikować naszą współpracę, nie tylko, by odpowiedzieć na zbrodnie popełniane przez Rosjan (...) ale by przeciwdziałać nowym rosyjskim zbrodniom tak bardzo, jak to możliwe. Nasze siły muszą zachować inicjatywę na wojnie - dodał.
W nocy doszło do eksplozji w rejonie okupowanej przez Rosjan Nowej Kachowki
Na kanałach w serwisie Telegram pojawiają się też doniesienia o eksplozjach w innych częściach obwodu chersońskiego, na terenach okupowanych przez Rosjan.
Dmytro Szarpar, srebrny medalista mistrzostw Ukrainy w jeździe figurowej na lodzie, zginął w pobliżu Bachmutu
Informację o śmierci sportowca przekazała organizacja Skate Ukraine na swoim profilu na Facebooku. Szarpar miał 25 lat. Pochodził z Charkowa. W jeździe figurowej na lodzie występował w parze z Anastazją Pobiżenko.
Ministerstwo Obrony Rosji informuje, że jednostka szturmowa "Sztorm" ćwiczy na poligonie na zapleczu frontu na Ukrainie
Jednostka "Sztorm" składa się z ochotników, którzy mieli zostać zrekrutowani w koloniach karnych. Jak podaje resort obrony Rosji w komunikacie żołnierze jednostki "Sztorm" mają "przełamywać najbardziej złożone (...) linie obrony Sił Zbrojnych Ukrainy". Obecnie szkolą się oni ze strzelania, przechodzą szkolenie taktyczne, uczą się obsługi dronów i topografii wojskowej w czasie szkolenia z udziałem regularnej jednostki szturmowej - wynika z komunikatu resortu obrony Rosji.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Po długich walkach Rosjanom udało się obejść Bachmut od zachodu.