Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski przekonuje, że Rada Europejska, podejmując decyzję ws. przyznania Ukrainie statusu państwa-kandydata do UE, zrobiła "krok w stronę wzmocnienia Europy".
Koniec czwartkowej relacji
Na kolejne doniesienia dotyczące ukraińskiej walki o wolność i suwerenność zapraszamy w piątek od wczesnego poranka.
Dmytro Kuleba o „zmęczeniu Ukrainą w Europie”: To narracja narzucona przez Rosję
W Europie nie ma zmęczenia tematem Ukrainy, a narracje o takim zmęczeniu narzuca Rosja - stwierdził minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba w telewizyjnym wywiadzie.
- Nie ma zmęczenia Ukrainą, zapomnijcie o tym terminie. Zawsze mówiłem, teraz mówię i zawsze będę mówił: nigdy nie było zmęczenia Ukrainą, nie ma i nie będzie. To rosyjska narracja, aby podkreślić naszą niższość, że ktoś jest gdzieś nami zmęczony – podkreślił szef ukraińskiego MSZ.
Putin prowadzi ukrytą mobilizację?
Wcześniej w mediach pojawiały się informacje o formowaniu batalionów ochotniczych w Czeczenii. Ale z doniesień niezależnego rosyjskiego portalu Verstka.media wynika, że proces ten trwa już w wielu regionach Rosji.
Czytaj więcej
Moskwa wabi pieniędzmi „ochotników” do tworzonych w różnych regionach Rosji batalionów ochotniczych. Po krótkim szkoleniu zostaną wysłani na wojnę.
Macron: „Historyczna” decyzja ws. Ukrainy i Mołdawii
Prezydent Francji Emmanuel Macron nazwał „historyczną” decyzję o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej. - Dziś wieczorem otwieramy nowy etap dla Ukrainy, Mołdawii, Europy. To historyczne - powiedział dziennikarzom w Brukseli.
Macron podkreślił, że był to wielki „polityczny gest” poparcia „silnej i zjednoczonej Europy”. Podkreślił też, że jest to „bardzo mocny sygnał dotyczący Rosji”. - Wszystko to zawdzięczamy narodowi ukraińskiemu, który walczy o nasze wartości, swoją suwerenność, integralność terytorialną - powiedział.
Wywiad USA: Rosja kłamie i zaminowała ukraińskie porty
Rosyjska marynarka wojenna otrzymała rozkaz zaminowania portów w Odessie i Oczakowie i już zaminowała rzekę Dniepr w ramach blokady ukraińskiego eksportu zboża - wynika z raportu wywiadu USA, którego szczegóły podaje brytyjski dziennik „The Guardian”
„Urzędnicy amerykańscy opublikowali również zdjęcia satelitarne pokazujące szkody wyrządzone przez rosyjskie ataki rakietowe na początku tego miesiąca na drugi co do wielkości terminal zbożowy na Ukrainie w pobliskim Mikołajowie” - dodaje gazeta, zauważając, że w środę zaatakowane zostały zbiorniki magazynowe oleju słonecznikowego w Mikołajowie.
Rosja zaprzeczyła układaniu min wokół portów Morza Czarnego i stwierdziła, że to Ukraińcy zaminowali własne porty. Tymczasem wywiad USA wskazuje na skoordynowaną rosyjską strategię odcięcia odcinka wybrzeża, który nadal znajduje się pod kontrolą Ukrainy.
Jędrzej Bielecki: Narastające zmęczenie na Zachodzie kosztami gospodarczymi wojny
„Bezpieczniejszym miernikiem intencji Unii są działania podejmowane na krótką metę. Gdy Rosja wyciąga rękę po Donbas i grozi całkowitym odcięciem Ukrainy od morza, kluczowe są szybkie dostawy ciężkiego uzbrojenia. Niestety, Niemcy zachowują się tu opieszale (...) Nie lepiej wypada pod tym względem Francja” - komentuje w „Rzeczpospolitej” Jędrzej Bielecki.
Czytaj więcej
Status kandydata do członkostwa we Wspólnocie, pomoc w odbudowie Ukrainy. Na rozpoczętym w czwartek w Brukseli szczycie przywódcy Unii starają się nakreślić wizję lepszej przyszłości dla Ukrainy.
Błaszczak: Rosja odtwarza imperium zła
- Wojna na Ukrainie jest dowodem tego, że i przed Polską są duże wyzwania. Dlatego Ukraina jest naszym sąsiadem i dlatego że Rosja odtwarza swoje imperium, imperium zła, które zostało swego czasu pokonane przez wolny świat, na naszych oczach jest odtwarzane przez reżim Putina. Stąd wyzwania dla nas, żeby wojna na Ukrainie nie rozlała się dalej. Stąd też nasze działania, konsekwentne działania, żeby wzmocnić polskie Siły Zbrojne, żeby odstraszyć agresora - mówił w czwartek wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak w programie „Gość Wiadomości” w TVP.
Atak rakietowy na obwód charkowski
Co najmniej cztery rosyjskie rakiety trafiły w Charków i obwód charkowski - informują ukraińskie media.
Premier Albanii: Dobrze jest dostać status kandydata, ale mam nadzieję, że naród ukraiński nie ma wielu złudzeń
Przez ostatnie lata UE konsekwentnie odmawiała nie tylko konkretnych decyzji związanych z procedurą przystąpienia do UE, ale nawet bardzo zawoalowanych obietnic perspektywy europejskiej. Wojna zmieniła myślenie przywódców wielu państw Europy Zachodniej, którzy teraz nie mieli wątpliwości, że Ukraina zasługuje na poparcie UE - pisze w „Rzeczpospolitej” Anna Słojewska.
Czytaj więcej
Ukraina i Mołdawia już oficjalnie kandydatami do Unii Europejskiej. Albania każe im uzbroić się w cierpliwość.
Duda: Drzwi do UE powinny być otwarte dla ambitnych społeczeństw
„Rada Europejska zdecydowała o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydatów do UE. To świetna wiadomość! Gratulujemy! Aktywnie wspieraliśmy wnioski Ukrainy i Mołdawii, a teraz cieszymy się razem z Nimi! Drzwi do UE powinny być otwarte dla ambitnych społeczeństw. Chwała Obrońcom Ukrainy!” - napisał na Twitterze prezydent RP.
Zełenski do Polaków: Jesteśmy naprawdę braćmi
Prezydent Ukrainy zwrócił się do uczestników szczytu UE po przyznaniu jego krajowi statusu kandydata do Wspólnoty. Dziękując osobno wszystkim państwom i ich przywódcom, wymienił też Polskę, po Litwie, Łotwie i Estonii. - Dziękuję panie premierze! Wasze państwo, wasi ludzie, wasz prezydent – wszyscy wy i my w tej podróży do Europy jesteśmy naprawdę braćmi.
Zełenski: Wygramy, odbudujemy Ukrainę, przystąpimy do UE, a potem odpoczniemy
- Zwycięstwo! Czekaliśmy 120 dni i 30 lat . A potem pokonamy wroga i odpoczniemy. A może najpierw odbudujemy Ukrainę, a potem odpoczniemy. A może nawet wygramy, odbudujemy Ukrainę, przystąpimy do UE, a potem odpoczniemy. A może nie odpoczniemy. Chociaż nie, dzieci będą obrażone. Ale na pewno wygramy! – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w nagraniu, opublikowanym na Instagramie, ciesząc się z przyznania Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE.
Waszyngton oficjalnie potwierdza kolejne 450 mln dolarów wojskowej pomocy dla Kijowa
Biały Dom wysyła na Ukrainę kolejną partię pomocy wojskowej, o wartości 450 mln dolarów, w tym systemy rakietowe - poinformował oficjalnie Biały Dom, potwierdzając wcześniejsze nieoficjalnie doniesienia agencji Associated Press.
Czytaj więcej
Stany Zjednoczone wyślą kolejne 450 milionów dolarów pomocy wojskowej na Ukrainę, w tym kilka dodatkowych systemów rakietowych średniego zasięgu - poinformowali w czwartek amerykańscy urzędnicy.
Premier RP: Daliśmy nadzieję Ukrainie
- Wszystkie państwa europejskie, cała Europa, cała Unia musi brać jednocześnie odpowiedzialność za swoje bezpośrednie sąsiedztwo. Dzisiaj w naszym bezpośrednim sąsiedztwie mamy do czynienia z barbarzyńską napaścią Rosji. Aby dać jej odpór, Ukraina potrzebuje nadziei. Tę nadzieję dzisiaj jej daliśmy - powiedział Mateusz Morawiecki po przyznaniu Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE.
Morawiecki: Walka o wolność Ukrainy trwa!
„To wielka chwila dla jedności Europy i obrony jej podstawowych wartości” - stwierdził premier Mateusz Morawiecki, po przyznaniu Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE.
Zełenski: To wyjątkowy i historyczny moment w relacjach Ukraina - UE
„Przyszłość Ukrainy leży w Unii Europejskiej” - napisał prezydent Ukrainy po przyznaniu jego krajowi statusu państwa kandydującego do Wspólnoty.
Ukraina otrzymała status państwa kandydującego do UE
W czasie szczytu Unii w Brukseli poinformował o tym szef Rady Europejskiej Charles Michel.
Czytaj więcej
Szef Rady Europejskiej Charles Michel poinformował, że Ukraina i Mołdawia formalnie otrzymały status państw kandydujących do Unii Europejskiej.
Ukraina pozwała Rosję do ETPCz
Minister sprawiedliwości Ukrainy Denys Maluśka poinformował, że Ukraina złożyła pozew przeciwko Rosji do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w związku z atakiem na Ukrainę. Ukraina w pozwie oskarża władze rosyjskie o naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w związku z bezprawną wtargnięciem na suwerenne terytorium Ukrainy - poinformował resort w mediach społecznościowych.
Podolak: Rosja zwiększyła wydatki na propagandę na Zachodzie
W ciągu ostatniego miesiąca Rosja zwiększyła wydatki na kampanie kontrinformacyjne za granicą w związku z wojną na Ukrainie, a prorosyjskie lobby intensyfikuje pracę w różnych krajach - powiedział Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy. Przypomniał też, że w niemal wszystkich krajach Europy Południowej, Środkowej i Północnej, w mniejszym stopniu w Europie Wschodniej, Rosja od 2008 roku mocno inwestuje w tworzenie sieci prorosyjskiego lobby, zrzeszającego polityków różnych szczebli i szczebli, dziennikarzy, osoby publiczne, naukowców i przedstawicieli świata kultury.
Ukraińcy mówią, że odparli ofensywę wroga pod Siewierodonieckiem
Rosjanie z kolei twierdzą, że ukraińscy wojskowi poddają się w tym rejonie.
Czytaj więcej
Rosyjska telewizja przekonuje o „kapitulacjach ukraińskich wojsk pod Lisiczańskiem i Siewierodonieckiem”. W tym samym czasie Sztab Generalny Ukrainy poinformował o odparciu rosyjskiej ofensywy pod drugim z tych miast.
Kolejne systemy HIMARS trafią na Ukrainę
Najnowszy pakiet wojskowej pomocy z USA będzie zawierał nieokreśloną liczbę systemów artylerii rakietowej wysokiej mobilności (HIMARS). Pierwsze cztery wysłane przez USA już trafiły na Ukrainę - podaje Associated Press.
Czytaj więcej
Stany Zjednoczone wyślą kolejne 450 milionów dolarów pomocy wojskowej na Ukrainę, w tym kilka dodatkowych systemów rakietowych średniego zasięgu - poinformowali w czwartek amerykańscy urzędnicy.
Ambasador Ukrainy w Turcji: Rosja ukradła już ponad 500 tys. ton zboża
Rosja wykorzystuje nawet kilkanaście rosyjskich i syryjskich statków do eksportu skradzionego zboża z tymczasowo okupowanych terytoriów obwodów chersońskiego i zaporoskiego. Wyeksportowała już ponad 500 tys. ton zboża - powiedział ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodna. - Apelujemy do odpowiednich władz obcych krajów, aby odpowiednio zareagowały - prosił.
EBU: Organizacja Eurowizji na Ukrainie oznaczałaby poważne ryzyko
W opublikowanym w czwartek komunikacie Europejska Unia Nadawców zauważa, że regulamin Eurowizji „jasno określa, że wydarzenie może zostać przeniesione z powodu siły wyższej, takiej jak trwająca wojna”.
Czytaj więcej
Europejska Unia Nadawców potwierdziła, że Eurowizja w przyszłym roku nie odbędzie się na Ukrainie, ale „w pełni rozumie rozczarowanie”, jakie towarzyszyło ogłoszeniu tej decyzji.
Wielka Brytania wprowadza kolejne sankcje wobec Rosji
Wielka Brytania po raz kolejny powiększyła swoje sankcje wobec Rosji. Zabroniony został eksport do Rosji europejskich walut i funtów szterlingów, szeregu towarów i technologii dla przemysłu rafineryjnego. W szczególności zakazane zostało paliwo do silników odrzutowych.
Czytaj więcej
Wielka Brytania po raz kolejny powiększyła swoje sankcje wobec Rosji. Zabroniony został eksport do Rosji europejskich walut i funtów szterlingów, szeregu towarów i technologii dla przemysłu rafineryjnego.
Prezydent Ukrainy: Rosyjscy najeźdźcy w Mariupolu tydzień po tygodniu ukrywają ślady zbrodni
Wołodymyr Zełenski mówił o tym w czasie wideoczatu ze studentami i profesorami wiodących instytucji edukacyjnych i badawczych w Izraelu.
Czytaj więcej
Dziesiątki tysięcy ludzi, którzy nadal żyją w ruinach zniszczonego przez najeźdźców Mariupola, są narażeni na infekcje, które są nie do pomyślenia we współczesnym świecie - ocenił prezydent Ukrainy.
Rosja chce budować w Azji nowe naftociągi
Rosja daje tak duże zniżki na swoją ropę, że azjatyccy kupcy rezygnują z zakupów podobnego surowca z Iraku. Kreml chce też budować w Azji nowe naftociągi.
Czytaj więcej
Rosja daje tak duże zniżki na swoją ropę, że azjatyccy kupcy rezygnują z zakupów podobnego surowca z Iraku. Nikt jednak nie wie dokładnie, jak tanio Rosjanie sprzedają Azjatom swoją ropę.
Morawiecki przed szczytem UE: Polska głównym ambasadorem przyznania Ukrainie statusu kandydata
– Jednym z najważniejszych elementów debaty dzisiaj będzie coś, o co Polska zabiegała od dawna, a mianowicie przyznanie statusu kandydata dla Ukrainy, w szczególności dla Ukrainy, ale także dla Mołdawii oraz otwarcie perspektywy europejskiej również dla Gruzji. Polska była głównym ambasadorem przyznania statusu kandydackiego dla Ukrainy - powiedział premier RP w Brukseli.
Morawiecki zapowiedział, że w czasie szczytu podniesie kwestię przesmyku suwalskiego. - Polska dzisiaj, razem z Litwą, jest w epicentrum tego dyplomatycznego starania się o wzmocnienie flanki wschodniej NATO, ale także UE. To będzie również ważny temat - tłumaczył.
Sztab Generalny Ukrainy: W Kijowie i regionie rosyjscy dywersanci weszli w „tryb uśpienia”
W Kijowie nadal identyfikowane są podejrzane osoby, które mogą być zaangażowane w działalność sabotażową - powiedział w czasie briefingu prasowego Ołeksij Hromow, zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy,
- Po zakończeniu działań wojennych pod stolicą aktywność dywersantów w obwodzie kijowskim spadła. Owszem, pewna część dywersantów została zniszczona, ale możliwe, że jakaś część dywersantów przeszła w tzw. tryb uśpienia i czeka na nowe zadanie od swoich moskiewskich nadzorców - powiedział Hromow.
Ambasador Ukrainy: W Niemczech tak naprawdę mało kto wyobraża sobie klęskę Rosji
Głównym efektem wizyty kanclerza Niemiec Olafa Scholza wraz z trzema innymi przywódcami europejskimi w Kijowie była wyraźna deklaracja poparcia dla integracyjnych aspiracji Ukrainy. Jednocześnie Niemcy są przerażeni perspektywą przedłużającej się wojny między Ukrainą a Rosją - powiedział Andrij Melnyk, ukraiński ambasador w Niemczech.
Zdaniem ambasadora, w Niemczech rośnie liczba głosów opowiadających się za jak najszybszym zawarciem rozejmu za wszelką cenę, ponieważ mało kto naprawdę wyobraża sobie klęskę Rosji. Niemcy, zdaniem dyplomaty, są szczerze przerażeni faktem, że wojna, która już doprowadziła do bezprecedensowej inflacji, może trwać bardzo długo i zagrażać ich dobrobytowi. Takie „spadające nastroje” są poważnym wyzwaniem, ponieważ zwiększają presję na niemiecki rząd – dodał Melnyk.
Litewski politolog: Moskwa wykorzystuje częściowy zakaz tranzytu do własnych celów
- Strona rosyjska doskonale wiedziała, że sankcje ograniczą tranzyt i teraz wykorzystuje ten czynnik jako broń w wojnie informacyjnej – ocenił w rozmowie z Deutsche Welle politolog Linas Kojala z Centrum Badań Europy Wschodniej w Wilnie. Jego zdaniem kwestia tranzytu była bardzo delikatna dla obu stron i była przedmiotem wielu dyskusji w momencie przystąpienia Litwy do UE. Dlatego właśnie teraz można było spodziewać się ostrej krytyki ze strony Rosji.
– Moskwa próbuje wykorzystać sytuację, aby pokazać, że UE jest wrogo nastawiona do Rosji – stwierdził, podkreślając, że z drugiej strony, UE musi jasno dać do zrozumienia, że Litwa nie działa sama.
Ukraińskim żołnierzom w Lisiczańsku grozi okrążenie
- Aby uniknąć okrążenia, nasze dowództwo może nakazać oddziałom wycofanie się na nowe pozycje - powiedział gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai, na antenie ukraińskiej telewizji.
Czytaj więcej
Gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai, poinformował na antenie ukraińskiej telewizji, że żołnierze ukraińscy mogą być zmuszeni do wycofania się z Lisiczańska, aby uniknąć okrążenia.
Rosja: Coca-cola zniknęła, jest Russkaja kola
Rosjanie opracowali recepturę własnego, narodowego napoju.
Czytaj więcej
Rosjanie nie ustają w szukaniu zastępstw dla zachodnich napojów. Nowa Russkaja Kola ma mieć zbliżony smak do Coca-Coli, ale nie będzie nadawać się do mieszania z whisky.
Gubernator obwodu charkowskiego: Nie ma potrzeby ewakuacji Charkowa
Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego poinformował, że choć sytuacja wojskowa miasta jest trudna, to jednak jest "całkowicie pod kontrolą" i obecnie nie ma potrzeby ewakuacji ludności cywilnej z miasta. Synehubow podkreślił, że ukraińskie Siły Zbrojne utrzymują pozycje na kierunkach północnym i północno-wschodnim oraz na kierunku iziumskim. Synehubow przyznał jednocześnie, że przebywanie na ulicach Charkowa jest niebezpieczne ze względu na wzrost intensywności rosyjskiego ostrzału w ostatnich dniach.
Separatyści twierdzą, że weszli do wsi Zołote w obwodzie ługańskim
Ze słów Andrieja Maroczko, przedstawiciela departamentu wojskowego Ługańskiej Republiki Ludowej, wynika, że bojownicy milicji ludowej samozwańczej, separatystycznej republiki istniejącej w ukraińskim Donbasie weszli do wsi Zołote w obwodzie ługańskim, walczą też w rejonie miejscowości Hirśke. W kotle w rejonie Zołotego i Hirśkego miało znaleźć się - jak twierdzą separatyści - ok. 2 tys. ukraińskich żołnierzy.
Trzy rakiety spadły na Mikołajów
Trzy rakiety, wystrzelone z terytorium okupowanego obwodu chersońskiego, spadły na Mikołajów - informuje rada miejska z Odessy na swoim kanale w serwisie Telegram. Jak czytamy w wyniku ostrzału ranna została jedna osoba. Ponadto dwie kolejne rakiety zostały zestrzelone przez ukraińską obronę przeciwlotniczą nad obwodem odeskim.
Minister obrony Ukrainy: Wyrzutnie HIMARS dotarły na Ukrainę
Amerykańskie wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet, M142 HIMARS, dotarły na Ukrainę - poinformował minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow na swoim profilu na Twitterze. "Lato będzie gorące dla rosyjskich okupantów. I ostatnie dla niektórych z nich".
Rosjanie mają kolejny problem. Następne rosyjskie miasto objęte blokadą
Barentsburg, rosyjskie miasteczko górnicze na norweskiej wyspie Spitsbergen, zostało odcięte od dostaw z Rosji. Norwegowie zablokowali możliwość tranzytu rosyjskim ciężarówkom. Moskwa przestrzega: na Spitsbergenie może dojść do katastrofy humanitarnej.
Czytaj więcej
Norwegia zablokowała możliwość dostaw do Barentsburga – rosyjskiej osady górniczej na norweskiej wyspie Spitsbergen. Norwegowie powołują się na unijne sankcje, które nakładają ograniczenia na możliwość transportu kołowego pojazdów z Rosji.
Turcja przeciwna sprzedaży zboża skradzionego na Ukrainie przez Rosję
My, jako Turcja, nie wpuszczamy na rynek takich towarów - zapewnił Mevlut Cavusoglu.
Czytaj więcej
Szef MSZ Turcji, Mevlut Cavusoglu, oświadczył w czwartek, że Ankara bada doniesienia, że ukraińskie zboże jest kradzione przez Rosję i wysyłane drogą morską do krajów trzecich, w tym Turcji.
Plan pokojowy? Pieskow: Po spełnieniu przez Ukrainę wszystkich wymagań Rosji
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow był pytany przez dziennikarzy, czy Kreml zna plan pokojowy opublikowany w "The National Interest" oraz o to, czy jakikolwiek plan pokojowy jest możliwy przed wznowieniem bezpośrednich negocjacji rosyjsko-ukraińskich i pod jakimi warunkami.
Czytaj więcej
- To będzie możliwe po tym, jak Kijów zaakceptuje wszystkie wymagania Moskwy - tak możliwość osiągnięcia porozumienia pokojowego między Rosją a Ukrainą skomentował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Nike całkowicie opuszcza rosyjski rynek
Amerykański producent odzieży i obuwia sportowego, a także akcesoriów sportowych, firma Nike, ogłosiła, że całkowicie opuszcza rynek rosyjski w związku z wojną jaką Rosja prowadzi na Ukrainę.
Dowództwo Operacyjne "Północ": W Donbasie ukraińskie czołgi zaatakowały rosyjską piechotę
Na swoim kanale w serwisie Telegram ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Północ" informuje, że w obwodzie donieckim czołgiści z 30. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej zaatakowali zgrupowanie rosyjskiej piechoty, która próbowała zbliżyć się do ukraińskich pozycji.
Chmura trujących gazów przemieszcza się nad Rosję
Ostrzał bazy paliwowej w Ukrainie spowodował uwolnienie trucizn do atmosfery.
Czytaj więcej
Trafiony trzema rosyjskimi rakietami magazyn paliw na wschodzie Ukrainy, płonął 108 godzin. Trzy osoby zginęły, rannych zostało 11 osób, a do atmosfery trafiły setki ton gazów cieplarnianych. Wiatr pchał je na południe - w kierunku Rosji.
Obwód zaporoski: Rosjanie nie nacierają, trwają pojedynki artylerii
Gubernator obwodu zaporoskiego, Ołeksandr Staruch, na antenie ukraińskiej telewizji mówił, że w obwodzie zaporoskim "trwają walki pozycyjne" a "dowództwo wojskowe codziennie informuje o pojedynkach artyleryjskich i nalotach". - Ale nie obserwujemy natarcia jednostek, ich koncentracji czy działaniach ofensywnych - dodał. Staruch mówił też, że sytuacja na tymczasowo okupowanych terenach obwodu zaporoskiego i wzdłuż linii frontu jest trudna. - W Berdiańsku nie ma dostaw gazu ze względu na uszkodzenie gazociągu w obwodzie donieckim. W niektórych miastach, wzdłuż linii frontu, nie ma dostaw prądu w związku z ostrzałem - mówił.
Rosja: Ambasada Ukrainy w USA rekrutuje Amerykanów do walki
MSZ Rosji opublikowało oświadczenie, w którym zarzuca USA, że przy współudziale amerykańskich władz i wywiadu, ambasada Ukrainy w Waszyngtonie rekrutuje obywateli USA, którzy następnie biorą udział w walkach na Ukrainie w szeregach Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej. "To kolejny dowód, że Waszyngton nie jest zainteresowany rozwiązaniem ukraińskiego kryzysu, ale, przeciwnie, dolewa paliwa do ognia, dążąc do strategicznej porażki Rosji" - napisała w oświadczeniu rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa. Zacharowa grozi też, że jeśli działania ta nie zostaną wstrzymane wówczas będzie grozić to "nieprzewidywalnymi i poważnymi konsekwencjami" na arenie międzynarodowej.
Eksplozja w Pokrowsku w obwodzie donieckim
Wojska rosyjskie zaatakowały Pokrowsk (obwód doniecki) - donosi Ukrinform. Mer miasta Rusłan Trebuszyn podał w mediach społecznościowych, że doszło do eksplozji, a informacje na temat zdarzenia są zbierane.
Litwa w przyszłym roku wyda na armię ok. 2,5 proc. PKB. Zdaniem prezydenta musi wydawać więcej
- Nie jesteśmy gotowi, by rozmieścić jednostkę o rozmiarze brygady na Litwie, ponieważ nie ma tu odpowiedniej infrastruktury. Mam nadzieję, że do 2027 roku będzie ona gotowa - powiedział litewski prezydent.
Czytaj więcej
Gitanas Nauseda, prezydent Litwy, przed szczytem NATO, który w przyszłym tygodniu odbędzie się w Madrycie oświadczył, że jego kraj musi zwiększyć wydatki na obronność do 3 proc. PKB, by być w stanie gościć na swoim terytorium większą liczbę żołnierzy państw NATO.
Mołdawia: Parlament przedłuża stan wyjątkowy w związku z sytuacją na Ukrainie
Stan wyjątkowy w Mołdawii został przedłużony przez parlament o 45 dni - za tą decyzją zagłosowało 59 ze 101 parlamentarzystów z rządzącej krajem Partii Akcji i Solidarności. Premier Mołdawii, Natalia Gavrilita uzasadniała przedłużenie stanu wyjątkowego trwającą wojną na Ukrainie, która wiąże się z zagrożeniami dla Mołdawii - w tym m.in. dotyczącymi dostaw żywności i energii.
W ciągu doby Rosjanie zaatakowali 21 razy miejscowości w obwodzie ługańskim
Jak informuje ukraińska policja Rosjanie ostrzeliwali cały teren obwodu ługańskiego kontrolowany jeszcze przez Ukrainę. W wyniku ostrzału uszkodzonych zostało 29 budynków mieszkalnych, trzy fabryki i szkoła średnia.
Premier Estonii apeluje, by nie lekceważyć możliwości prowadzenia długiej wojny przez Rosję
- Mają mnóstwo żołnierzy, których nadal mogą rzucić do walki. Oni nie liczą się ze stratami. Nie liczą się z traconą artylerią. A więc nie sądzę, że powinniśmy ich lekceważyć w dłuższej perspektywie, mogą to kontynuować - mówiła Kaja Kallas w kontekście działań wojennych Rosji na Ukrainie.
Czytaj więcej
Premier Estonii w rozmowie z AP stwierdziła, że Zachód nie powinien lekceważyć potencjału militarnego Rosji, pomimo jej niepowodzeń na Ukrainie.
PE za przyznaniem Ukrainie i Mołdawii statusu państw-kandydatów do UE
"Za" głosowało 529 europosłów, 45 było "przeciw", 14 się wstrzymało od głosu.
Rosjanie w ciągu doby ostrzelali 14 miejscowości w obwodzie donieckim
Informacje takie przekazuje ukraińska policja. Wśród ostrzelanych miejscowości są Słowiańsk, Bachmut, Awdijiwka, Kurachowe, Iwaniwka. W wyniku ostrzału uszkodzonych lub zniszczonych zostało 25 budynków: 18 budynków mieszkalnych, w tym dwa bloki mieszkalne, magazyn z produktami rolnymi, a także stacja nadawcza operatora telefonii komórkowej.
Gazprom odcina krajom UE gaz
Rosyjski koncern stopniowo zmniejszył dostawy do 12 krajów.
Czytaj więcej
Dwanaście krajów UE dostaje dużo mniej gazu z Rosji a dziesięć z nich wydało ostrzeżenia o bezpieczeństwie dostaw gazu. Bruksela zachowuje jednak spokój, bo europejskie magazyny gazu są w tym roku już wypełnione w ponad połowie, co znacznie przekracza poziom z lat ubiegłych.
Wielka Brytania nakłada kolejne sankcje na Rosję
Nowy pakiet sankcji obejmuje m.in. zakaz eksportu paliwa lotniczego do Rosji.
Truss: Kryzys związany z eksportem zboża musi być rozwiązany w ciągu miesiąca
Elizabeth Truss, która przybyła do Turcji, by rozmawiać o umożliwieniu eksportu ukraińskiego zboża drogą morską, przez Morze Czarne, oskarżyła Władimira Putina o to, że ten "uczynił świat zakładnikiem" blokując transport 20 mln ton ukraińskiego zboża. - Stawiamy sprawę jasno, statki handlowe muszą być w stanie bezpiecznie wpływać i wypływać z ukraińskich portów, a porty powinny być chronione przed rosyjskimi atakami - stwierdziła Truss dodając, że problem musi być rozwiązany w ciągu miesiąca, ponieważ inaczej "będzie to mieć dewastujące konsekwencje".
Rosjanie prowadzą ostrzał Mikołajowa
Mer Mikołajowa, Ołeksandr Senkiewicz, informuje o "potężnych eksplozjach", które słychać w mieście. "Udajcie się do schronów. Bądźcie ostrożni. Miasto jest zagrożone ostrzałem artyleryjskim" - informuje Senkiewicz.
Żołnierze 10. Brygady Piechoty Górskiej zniszczyli rosyjskiego drona
O tym, że rosyjski dron "zakończył swój lot przed czasem, w sposób nieplanowany" 10 Brygada Piechoty Górskiej informuje na swoim profilu na Facebooku. Brygada zamieszcza też zdjęcia strąconego drona.
Doradca mera Mariupola: Rosjanie prowadzą w mieście ukrytą mobilizację
Petro Andriuszczenko, doradca mera Mariupola, pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że w Mariupolu prowadzona jest ukryta mobilizacja, która ma postać zatrudniania mieszkańców w "agencji bezpieczeństwa". "Nikt nie mówi mężczyznom, że ich praca ma polegać na ochronie okopów na froncie" - podkreśla.
Straż Graniczna Ukrainy: Od dwóch dni więcej osób opuszcza kraj, niż do niego wraca
W ciągu dwóch ostatnich dni liczba osób wyjeżdżających z Ukrainy przez zachodnią granicę jest wyższa, niż liczba osób wracających na Ukrainę - podaje ukraińska Straż Graniczna, 22 czerwca z Ukrainy na zachód wyjechało ok. 45 tys. osób, a dzień wcześniej - 38 tysięcy. Na Ukrainę wróciło z kolei - odpowiednio - 40 i 36 tysięcy. Wcześniej, po 9 maja, przez 30 dni z rzędu na Ukrainę wracało więcej osób niż z niej wyjeżdżało przez zachodnią granicę (w tym okresie liczba wjeżdżających na Ukrainę była o ok. 188 tysięcy wyższa od liczby tych, które wyjeżdżały z Ukrainy.
Na Ukrainie rusza proces rosyjskiego żołnierza, oskarżonego o zabójstwo i gwałt
Podejrzany, 32-letni Michaił Romanow, będzie sądzony in absentia. Jest on oskarżony o zabójstwo cywila w obwodzie kijowskim, którego miał dopuścić się 9 marca oraz wielokrotny gwałt na żonie zamordowanego, czego dopuścił się po wtargnięciu do domu ukraińskiego małżeństwa.
Czytaj więcej
Na Ukrainie w czwartek ma odbyć się wstępne przesłuchanie w pierwszej przed ukraińskim sądem sprawie o gwałt, jakiego po 24 lutego dopuścił się na Ukrainie rosyjski żołnierz.
Charles Michel: Jestem pewien, że Ukraina i Mołdawia uzyskają dziś status kandydatów do UE
Przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel, przed rozpoczynającym się dziś w Brukseli szczytem UE, wyraził pewność, że przywódcy państw Unii poprą przyznanie Ukrainie i Mołdawii statusu państw-kandydatów do UE. - To decydujący moment dla UE. To wybór geopolityczny, którego dziś dokonamy - mówił Michel.
Niemcy szykują się na trudną zimę
Racjonowanie gazu, powrót elektrowni węglowych. Niemiecka gospodarka walczy z niedoborami gazu z Rosji.
Czytaj więcej
Niemiecki minister gospodarki i klimatu Robert Habeck poinformował, że Niemcy wchodzą w poziom 2 trzystopniowego awaryjnego planu gazowego. Na razie ceny gazu dla odbiorców indywidualnych i biznesowych mają pozostać takie same, jednak Niemcy stoją w obliczu racjonowania gazu.
Była wiceminister obrony Ukrainy: Na Ukrainie nikt nie ma wątpliwości, kto wygra wojnę
Alina Frołowa mówiła w rozmowie ze Sky News, że chociaż sytuacja jej kraju jest trudna i codziennie giną ukraińscy żołnierze, to jednak morale ukraińskich żołnierzy pozostaje "dość wysokie".
Czytaj więcej
- Po tej wojnie nasza armia będzie jedną z najlepszych na świecie - mówi w rozmowie ze Sky News była wiceminister obrony Ukrainy, Alina Frołowa.
Błaszczak: Zatwierdziłem umowę na wyposażenie Wojska Polskiego w 3,5 tys. pocisków Piorun
Miedwiediew krytykuje zachodnich przywódców: Olaf Scholz to nie Angela Merkel
"Prawdziwy polityk nie boi się podejmowania decyzji. Tak, może popełniać błędy, a nawet przegrać. Ale będzie to wartościowa porażka. Każdy przywódca jest wyjątkowy, ale polityk to ktoś, kto jest w stanie podjąć niepopularną decyzję i wziąć za nią odpowiedzialność. Ktoś, kto rozumie, że stosunki międzynarodowe to nie biuro prowincjonalnego dyrektora europejskiej szkoły, gdzie uczniom daje się klapsy i kary" - pisze były prezydent Rosji na swoim kanale w serwisie Telegram.
Czytaj więcej
"Rozmawiam z zagranicznymi przywódcami od długiego czasu i widzę, jak bardzo poziom zachodnich polityków się obniżył" - pisze na swoim kanale w serwisie Telegram były prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew.
Prezydent Zełenski rozmawiał z prezydentem Cypru
Ukraiński prezydent podziękował za gotowość poparcia przyznania Ukrainie statusu państwa-kandydata do UE przez Cypr. Prezydenci rozmawiali też o przyszłym udziale Republiki Cypru w odbudowie Ukrainy.
Niemcy muszą oszczędzać gaz
Niemiecka gospodarka szykuje się do niedoborów gazu zimą.
Czytaj więcej
Niemcy wchodzą w etap 2 trzystopniowego awaryjnego planu gazowego – informuje Reuters. Jednak klauzula, która pozwala zakładom energetycznym przenosić rosnące koszty gazu na klientów, nie zostanie jeszcze uruchomiona. Wicekanclerz i minister gospodarki oraz klimatu Robert Habeck ma na konferencji prasowej poinformować o wprowadzeniu kolejnego etapu planu awaryjnego.
Resort obrony Rosji: Na Ukrainie korzystamy z pociągu pancernego
Ministerstwo Obrony Rosji zamieściło na swoim profilu w serwisie VKontakte zdjęcia specjalnego pociągu pancernego, przygotowanego do prowadzenia rozpoznania i odtwarzania infrastruktury kolejowej w strefie działań wojennych na Ukrainie. Pociąg miał zostać przygotowany przez specjalistów z Zachodniego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej. Pociągowi mają towarzyszyć w czasie prowadzonych przez niego działań dwa śmigłowce.
Brytyjczycy i Marokańczyk, skazani na śmierć w Donbasie, będą się odwoływać
Agencja TASS informuje, że Aiden Aslin, Sean Pinner (obywatele Wielkiej Brytanii) i Saadoun Brahim (obywatel Maroka) skazani na śmierć przez sąd tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (separatystycznej, samozwańczej, nieuznawanej republiki istniejącej w ukraińskim Donbasie) za walkę przeciw Rosjanom, odwołają się od wyroku. O przygotowywaniu apelacji informuje prawniczka Pinnera, Julia Cerkownikowa.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 4,265 mln osób
22 czerwca z Ukrainy do Polski wjechało 26,3 tys. osób. Tego samego dnia z Ukrainy do Polski wjechało 23,5 tys. osób, a od początku wojny - 2,289 mln osób.
Prokuratura generalna Ukrainy: Od 24 lutego zginęło 324 dzieci
W wyniku działań wojennych prowadzonych na Ukrainie od 24 lutego zginęło 324 dzieci, a 597 zostało rannych - informuje prokuratura generalna Ukrainy. W wyniku rosyjskiego ostrzału uszkodzonych zostało 2 056 instytucji edukacyjnych, a 212 z nich zostało całkowicie zniszczonych.
Rosja zmienia kierunek handlu zagranicznego
- Prezydent Rosji na szczycie BRICS twierdził, że Zachód niszczy wolny handel na świecie.
Czytaj więcej
Władimir Putin nie boi się sankcji. Prezydent Rosji powiedział, że jego kraj przekierowuje handel do „wiarygodnych partnerów międzynarodowych”, takich jak Brazylia, Indie, Chiny i RPA, ponieważ Zachód próbuje zerwać więzy gospodarcze z Rosją.
Wiceminister edukacji: Szykujemy się na 400 tys. ukraińskich uczniów
- Szykujemy się na 400 tys. i o tym jasno mówimy od samego początku, że od 1 września szykujemy się na 400, ale nie mówimy, że tych 400 tys. dzieci będzie. Osobiście uważam, że nie będzie 400 tys., nawet uważam, że może nie być 200 tys. - tak jak obecnie - tych dzieci w polskim systemie. Tu jest tak wiele czynników od nas kompletnie niezależnych, dotyczących chociażby sytuacji na Ukrainie - powiedział w Radiu Zet wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski, odnosząc się do liczby dzieci i młodzieży z Ukrainy w polskim systemie edukacji.
Gubernator obwodu dniepropietrowskiego: Rosjanie używają amunicji kasetowej
Walentyn Rezniczenko napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że Rosjanie kolejną noc z rzędu prowadzą ostrzał rejonu krzyworoskiego. Z wpisu Rezniczenki wynika, że do ostrzału celów w tym rejonie Rosjanie używają amunicji kasetowej.
Leśnicy w obwodzie winnickim znaleźli szczątki zestrzelonego 21 maja pocisku manewrującego
Zdjęcia pocisku Kalibr, strąconego nad obwodem winnickim w drugiej połowie maja, zamieszcza Sztab Generalny armii Ukrainy.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego na Ukrainie Rosja miała stracić ok. 34 430 żołnierzy, 1 504 czołgi, 3 632 pojazdy opancerzone, 756 zestawów artyleryjskich, 240 wyrzutni rakiet, 99 zestawów przeciwlotniczych, 216 samolotów, 183 śmigłowce, 620 bezzałogowych statków powietrznych, 137 pocisków manewrujących, 14 jednostek nawodnych, 2 548 pojazdów (w tym cystern), 60 jednostek sprzętu specjalnego.
Czechy nie będą wydawać wiz Rosjanom i Białorusinom do marca 2023 roku
Taką decyzję podjął czeski MSZ, który uzyskał wsparcie całego rządu - informują czeskie agencje informacyjne.
Rosjanie kontrolują 55 proc. terytorium obwodu donieckiego
Takie informacje przekazał, w rozmowie z Radiem Swoboda, gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.
Czytaj więcej
Gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko przyznał, że Ukraińcy kontrolują obecnie ok. 45 proc. terytorium obwodu, który - wraz z obwodem ługańskim - składa się na ukraiński Donbas.
Dowództwo Operacyjne "Południe": Zniszczyliśmy dwa składy amunicji
Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje, że w ciągu doby na południu Ukrainy zginęło 20 rosyjskich żołnierzy, haubicę samobieżną Msta-S, działo przeciwlotnicze kalibru 23 mm, ciężarówkę, cztery samochody i dwa składy amunicji w obwodzie chersońskim. Na Wyspie Węży uszkodzony został zestaw przeciwlotniczy Pancyr.
Brytyjski resort obrony: Od 19 czerwca Rosjanie zbliżyli się o 5 km od południa do Lisiczańska
"Niektóre ukraińskie jednostki wycofały się, prawdopodobnie, by uniknąć okrążenia. Rosja osiąga lepsze wyniki na tym odcinku prawdopodobnie w wyniku wzmocnienia swoich jednostek i silnej koncentracji ognia" - czytamy w raporcie Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii na temat sytuacji na frontach. Brytyjski resort obrony zwraca uwagę, że rejon Lisiczańska i Siewierodoniecka znajduje się pod rosnącą presją Rosjan.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Rosjanie zajęli dwie miejscowości w rejonie Siewierodoniecka
W rejonie Siewierodoniecka Rosjanie zajęli miejscowości Raj-Ołeksandriwka i Łoskutiwka. Rosjanie prowadzą też natarcie mające na celu zdobycie miejscowości Syrotyne. Rosjanie podejmują też działania mające na celu sforsowanie Dońca Siewierskiego.
Czytaj więcej
Sztab Generalny armii Ukrainy zamieścił raport na temat sytuacji na frontach na początku 120 dnia wojny Rosji z Ukrainą.
Redaktor naczelny "Nacjonalnej Obrony": Litwa i UE zmuszają Rosję do sięgnięcia po taktyczną broń nuklearną
Dotychczasowe porozumienie zapewniało normalny tranzyt. Teraz Litwa, widocznie po konsultacjach z Komisja Europejską, świadomie zaostrzyła sytuację. W moskiewskich kręgach politycznych nie patrzą na to tylko z perspektywy sankcji. Uważają, że to czerwona linia i Rosja obecnie jest testowana. Jedni eksperci w Moskwie twierdzą, że odpowiedź powinna być wojskowa, a inni mówią o reakcji politycznej i gospodarczej - mówi "Rzeczpospolitej" Igor Korotczenko, redaktor naczelny czasopisma „Nacjonalna Obrona”, związanego z władzami Rosji.
Czytaj więcej
Moskwa uważa, że Zachód testuje Rosję w Kaliningradzie – mówi „Rz” Igor Korotczenko, redaktor naczelny czasopisma „Nacjonalna Obrona”, związanego z władzami Rosji.
Rosyjska armia dokonuje prowokacyjnych działań wobec Estonii
Manewrom floty na wodach w pobliżu tego kraju towarzyszy naruszanie granicy przez uzbrojone rosyjskie helikoptery. – Rosjanie uważają, że nie zasługujemy na niepodległość – komentował Kusti Salm z estońskiego Ministerstwa Obrony.
Czytaj więcej
W czasie wojny z Ukrainą Rosja zaostrza retorykę wobec Litwy i organizuje prowokacje u granic Estonii.
70,4 proc. Polaków chce, by Ukraińcy, którzy uciekli przed wojną, pracowali na swoje utrzymanie
Taki warunek pobytu w Polsce przez Ukraińców wskazało 76 proc. mężczyzn, najwięcej w przedziale 30–39 lat (aż 83 proc.) i głównie mieszkających w dużych i mniejszych miastach – 90 proc. i 82 proc. Aż 97 proc. ankietowanych to ojcowie rodzin – mający co najmniej dwójkę dzieci.
Czytaj więcej
Praca zarobkowa i wysłanie dzieci do polskiej szkoły – tym warunkujemy pobyt Ukraińców w naszym kraju.
Cztery ofiary ostrzału obwodu donieckiego
Cztery osoby zginęły, a pięć zostało rannych w wyniku ostrzału obwodu donieckiego w ciągu ostatniej doby - poinformował Pawło Kyryłenko, gubernator obwodu donieckiego, na swoim kanale w serwisie Telegram. Kyryłenko zaznaczył, że obecnie nie sposób podać dokładnej liczby ofiar działań rosyjskich w Mariupolu i Wołnowasze.
Brytyjczyk, skazany na śmierć w Donbasie, ma zostać stracony
- Nie ma słów, po prostu nie ma słów, to najgorszy koszmar, gdy członkowi twojej rodziny grożą w ten sposób - mówiła Pamela Hall, babka Aidena Aslina, w rozmowie z BBC.
Czytaj więcej
Aiden Aslin, skazany na śmierć przez sąd tzw. Donieckiej Republiki Ludowej za udział w walkach w Donbasie jako "zagraniczny najemnik" (w rzeczywistości mężczyzna był regularnym żołnierzem ukraińskiej armii - red.) miał usłyszeć, że jego egzekucja zostanie wkrótce przeprowadzona - informuje BBC.
Litewski parlamentarzysta: Ostatecznym celem jest brygada z Niemiec na naszym terytorium
Na Litwie stacjonuje obecnie batalion sił NATO, rozmieszczony tam w 2017 roku w ramach wzmacniania flanki wschodniej. Z 1 600 żołnierzy batalionu tysiąc to żołnierze z Niemiec.
Czytaj więcej
Ostateczny cel Litwy, jakim jest stacjonowanie niemieckiej brygady na jej terytorium, pozostał niezmienny - mówi przewodniczący parlamentarnej komisji ds. bezpieczeństwa narodowego i obrony, Laurynas Kasčiūnas.
Dziesięć ofiar środowego ostrzału obwodu charkowskiego
10 cywilów zginęło, a 10 kolejnych zostało rannych, w wyniku ostrzału obwodu charkowskiego 22 czerwca - poinformował gubernator obwodu, Ołeh Synehubow. Rosjanie ostrzeliwali zarówno stolicę obwodu, Charków, jak i inne miejscowości w obwodzie. Tylko w wyniku ostrzału Charkowa zginęło czterech cywilów. Synehubow napisał też, że rosyjskie wojska prowadzą aktywne działania wzdłuż całej linii frontu, próbując zatrzymać natarcie ukraińskich wojsk w kierunku granicy państwa, a jednocześnie prowadząc ofensywę w kierunku Słowiańska.
Zełenski: Rosjanie chcą zniszczyć Donbas krok po kroku
Prezydent Ukrainy, w swoim wieczornym wystąpieniu, mówił o zmasowanych uderzeniach artyleryjskich i powietrznych na cele w Donbasie.
Czytaj więcej
- Rosjanie przeprowadzają zmasowane uderzenia artyleryjskie i powietrzne w Donbasie - oświadczył prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w swoim wieczornym wystąpieniu.
Grupa G7 będzie rozmawiać o zwiększeniu presji na Rosję
W czasie szczytu w Madrycie mają zostać przedstawione "konkretne propozycje" w tej kwestii.
Czytaj więcej
Przywódcy państw grupy G7 i państw NATO, którzy spotkają się na szczytach w przyszłym tygodniu, będą rozmawiać o zwiększeniu presji na Rosję w związku z wojną na Ukrainie, a także o obawach związanych z działaniami Chin - mówi przedstawiciel administracji USA, cytowany przez agencję Reutera.
Ukraiński wywiad: W tej chwili nie grozi nam atak wojsk z Białorusi
Kyryło Budanow, szef Głównego Dyrektoriatu Wywiadu ukraińskiego Ministerstwa Obrony na antenie ukraińskiej telewizji mówił, że "w tym momencie nie ma groźby ze strony białoruskiej". - Mogę powiedzieć to z absolutną pewnością. Sytuacja jest całkowicie pod kontrolą - stwierdził. Ukraiński wywiad jest świadom, że białoruscy rezerwiści biorą obecnie udział w ćwiczeniach, ale - jak dodał - "nie są one wymierzone w prowadzenie wrogich działań przeciw Ukrainie". - Kiedy taka możliwość się pojawi, będziemy natychmiast o tym wiedzieć i podejmiemy odpowiednie działania - zapewnił szef wywiadu wojskowego.
Dziennikarz "Bilda" znalazł się pod ostrzałem w Lisiczańsku
Paul Ronzheimer z "Bilda", w czasie próby wydostania się z Lisiczańska, znalazł się pod ostrzałem Rosjan. Całe zdarzenie zostało nagrane. - To najbardziej niebezpieczna droga na Ukrainie (...) Rosjanie stale ją ostrzeliwują, ponieważ to jedyna droga wyjazdowa z miasta - komentował Ronzheimer. Ani dziennikarzowi, ani dwóm fotografom, którzy wraz z nim pracują w Donbasie, nic się nie stało.
Eksplozje w okupowanym przez Rosjan Skadowsku, porcie w obwodzie chersońskim
O eksplozjach poinformował mer Skadowska, Ołeksandr Jakowliew, na swoim profilu na Facebooku. "Dwie eksplozje były słyszane w mieście. Jeden potężny wybuch gdzieś w porcie" - napisał Jakowliew, który potem sprecyzował, że na teren przemysłowy, w pobliżu portu, spadły rakiety. Skadowsk został zajęty przez Rosjan na początku marca.