Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski przekonuje, że Rada Europejska, podejmując decyzję ws. przyznania Ukrainie statusu państwa-kandydata do UE, zrobiła "krok w stronę wzmocnienia Europy".
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Eksport z Ukrainy. Blinken o żądaniach Rosji: Nie mają sensu
- Jakim prawem lub na podstawie jakiej logiki Rosja nalega na dokonywanie inspekcji suwerennych ukraińskich statków opuszczających ukraińskie porty w drodze do innych państw? To nie ma sensu - powiedział amerykański sekretarz stanu Antony Blinken, który przybył do Berlina na ministerialną konferencję dotyczącą bezpieczeństwa żywnościowego. Pytany o rosyjskie żądania, by Ukraina oczyściła przejścia morskie z min, Blinken dodał, że Ukraina potrzebuje gwarancji, że jej porty będą bezpieczne ze strony ewentualnych okrętów rosyjskich. - Rosja mówi, że może być gotowa na wypuszczenie statków - to potencjalnie stwarza ryzyko, że rosyjskie okręty wpłyną i bezpośrednio zaatakują Odessę. Ukraińcy muszą być pewni, że gdy zrobią cokolwiek, co pozwoli ich statkom wypłynąć z portu, Rosjanie tego nie wykorzystają - zaznaczył. Antony Blinken nie powiedział, by w kwestii eksportu zboża z Ukrainy osiągnięto jakikolwiek znaczący postęp.
Polska flaga usunięta z cmentarza w Katyniu
Rosyjskie media podają, że z cmentarza w Katyniu usunięta została polska flaga. Wcześniej mer Smoleńska Andriej Borysow zamieścił w mediach społecznościowych fotografię, przedstawiającą dwa maszty - jeden z rosyjską flagą, drugi - bez flagi. "Wyrażę swoją ogólną opinię. Na rosyjskich pomnikach nie może być polskich flag! A po szczerych antyrosyjskich wypowiedziach polskich polityków – tym bardziej" - napisał mer. "Myślę, że Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej podjęło jedyną słuszną decyzję - o zdjęciu flagi Polski. Katyń to rosyjski pomnik, to rosyjska historia" - stwierdził.
Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu powstał z inicjatywy Federacji Rodzin Katyńskich w Gniezdowie w 2000 r. Spoczywają na nim oficerowie i podchorążowie Wojska Polskiego, zamordowani przez NKWD.
Doniesienia o eksplozjach w Dnieprze
Ukraińskie media donoszą, że w mieście Dniepr (stolica obwodu dniepropetrowskiego) słychać wybuchy, a wcześniej kilkakrotnie wybrzmiewały syreny alarmu przeciwlotniczego. Mieszkańcy mają zostać w schronach.
Kułeba: Będą kolejne dostawy broni na Ukrainę
Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, cytowany przez ukraińskie media, powiedział, że nie ma bezpośredniego związku między kwestią nadania Ukrainie statusu państwa-kandydata do UE a sprawą dostaw broni na Ukrainę. Minister dodał, że w sprawie dostaw w piątek prezydent Wołodymyr Zełenski odbył dwa spotkania. - Chcę zapewnić każdego żołnierza, który teraz broni państwa, że wkrótce będzie więcej broni. Przyspieszamy te procesy wspólnym wysiłkiem - oświadczył.
Ukraiński minister o eksporcie zboża
- Jeśli chodzi o alternatywne trasy, potrzeba 10 lat inwestycji, by spróbować zbudować infrastrukturę niezbędną do zastąpienia tej w portach nad Morzem Czarnym, na stworzenie której poświęciliśmy 20 lat - powiedział ukraiński wiceminister rolnictwa Taras Wysocki. Dodał, że "alternatywne trasy" są ważne, ale za ich pomocą można byłoby przetransportować ok. jedną trzecią wcześniejszego eksportu. Wysocki przekazał, że na Ukrainie jest ok. 20 mln ton zboża z ubiegłorocznych zbiorów. Zaznaczył, że w odpowiednich warunkach zboże może być przechowywane przez dwa lata.
Zełenski o decyzji ws. statusu kandydata: Radujmy się trochę
- Bądźmy choć trochę zadowoleni. Cicho, skromnie, w duszy, ale radujmy się. Dla siebie, dla naszego ukochanego państwa. Poczujmy tę chwilę i jej smak - powiedział w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do przyznania Ukrainie statusu państwa-kandydata do UE. W wystąpieniu porównał unijne aspiracje Ukrainy do wspinaczki na Mount Everest. - Osiągnęliśmy przedostatni punkt. Rozmawiamy o dalszej drodze na szczyt, jak trudno będzie pokonać ostatnie 1848 metrów. (...) A może najpierw przypomnimy sobie, że pokonaliśmy już 7000 metrów? - podkreślił.
- Mówimy: Ukrainie przyznano status kandydata do UE. Powiedzmy: Ukraina uzyskała status kandydata do UE. Czy to spadło nam z nieba? Czy mało przeszliśmy i zrobiliśmy? - mówił Zełenski. - Pokonaliśmy 7000 metrów, nie będziemy się zatrzymywać - przekonywał.
Zebrano pieniądze na cztery drony Bayraktar dla Ukrainy
W ciągu trzech dni zebrano pieniądze na zakup czterech bezzałogowców Bayraktar dla Sił Zbrojnych Ukrainy - poinformował ukraiński prezenter telewizyjny, aktor i polityk, Serhij Prytuła, założyciel fundacji, która obecnie organizuje zbiórki na wyposażenie ukraińskiego wojska. Przekazał, że zebrano 600 mln hrywien (ponad 90 mln zł).
Kyryłenko: W obwodzie donieckim zginęło 5 cywilów
W piątek w obwodzie donieckim Rosjanie zabili 5 cywilów, a cztery osoby zostały ranne - podał szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko.
Reznikow: Rosjanie zużywają przeciw nam tysiąc pocisków na godzinę
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział w wywiadzie, że w walkach z ukraińskim wojskiem Rosjanie zużywają do tysiąca pocisków w ciągu godziny. Dodał, że armia ukraińska musi stosować taktykę uderzeń punktowych, by haubice lub jednostki systemu HIMARS zadały odpowiednie straty "odpowiednim celom".
Mer Mikołajowa wzywa do ewakuacji
Mer stolicy obwodu mikołajowskiego Ołeksandr Sienkewycz zaapelował, by "każdy, kto chce pozostać przy życiu, opuścił miasto". Mer Mikołajowa dodał, że w mieście przebywa ok. 230 tys. osób. Sienkewycz opisał sytuację w Mikołajowie jako "bardzo złą". - Miasto jest codziennie ostrzeliwane - przekazał.
Charkowszczyzna: Karetka pod ostrzałem, ranny sanitariusz
W obwodzie charkowskim pod ostrzałem znalazła się karetka jadąca do 63-letniego pacjenta. Znajdujący się w pojeździe sanitariusz został ranny. Pogotowie poinformowało w oświadczeniu w mediach społecznościowych, że zespół dotarł do pacjenta i udzielił mu niezbędnej pomocy, a potem sanitariusz opatrzył swoją ranę i udał się do szpitala. Jego stan jest zadowalający - czytamy. Ukrinform podał, że w ciągu pierwszych 45 dni inwazji Rosji w obwodzie charkowskim uszkodzonych w wyniku rosyjskiego ostrzału zostało 50 ambulansów.
Rosjanie wstrzymują transporty do Polski
Rosyjskie koleje nie poinformowały dlaczego, ale zapewniają, że to nie całkowite zerwanie.
Czytaj więcej
Koleje Rosyjskie poinformowały o wstrzymaniu transportów tranzytowych do Polski przez Białoruś. Według informacji agencji TASS nie chodzi o całkowite zatrzymanie ruchu do Polski.
Załużny: Ukraina potrzebuje parytetu ognia z Rosją
By ustabilizować trudną sytuację w obwodzie ługańskim, Ukraina potrzebuje "parytetu ognia" z Rosją - ocenił naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny, cytowany przez Reutera. Załużny w mediach społecznościowych podał, że omówił sytuację operacyjną i przepływ dostaw międzynarodowej pomocy sprzętowej z amerykańskim generałem Markiem Milleyem, przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów.
Zacharowa o decyzji UE ws. Ukrainy i Mołdawii: Nieograniczona ekspansja
Decyzja o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do Unii Europejskiej to próba wkroczenia w rosyjską sferę wpływów w ramach Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), tworzonej przez byłe republiki Związku Radzieckiego - oceniła rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa, cytowana przez agencję Reutera. - Podejmując decyzję o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu państw kandydujących Unia Europejska potwierdziła, że nadal aktywnie wykorzystuje WNP na poziomie geopolitycznym, aby wykorzystać ją do "powstrzymywania" Rosji – oświadczyła Zacharowa. - Oni nie myślą o negatywnych konsekwencjach takiego kroku - dodała. Zdaniem rzeczniczki resortu kierowanego przez Siergieja Ławrowa, rozszerzając się o Ukrainę i Mołdawię, byłe republiki radzieckie, UE poświęca swe demokratyczne ideały kosztem "niepohamowanej ekspansji oraz politycznego i gospodarczego zniewolenia swoich sąsiadów".
W Buczy powstało miasteczko dla uchodźców
"Dziś w Buczy - mieście zniszczonym przez rosyjskich agresorów, którzy dokonywali tam masowych zbrodni na ludności cywilnej - wraz z ministrem Ołeksijem Czernyszowem (szef resortu rozwoju społeczności lokalnych - red.) otworzyliśmy dwa miasteczka dla ponad 700 ukraińskich uchodźców wewnętrznych" - przekazał w mediach społecznościowych szef KPRM Michał Dworczyk.
Zełenski połączy się dziś z prounijną manifestacją w Tbilisi
Organizatorzy wiecu poparcia dla wejścia Gruzji do Unii Europejskiej poinformowali, że w czasie wydarzenia będzie przemawiał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W czwartek Ukraina formalnie otrzymała status kandydata do UE. Gruzję zapewniono o „europejskiej perspektywie”, ale oficjalnie kandydatem do Wspólnoty nie została.
Szefowa KE: Wojna ma poważny wpływ na inflację
- Wojna na Ukrainie ma poważny wpływ na wzrost (PKB - red.) i inflację - mówiła po unijnym szczycie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, deklarując jednocześnie, że "nie będzie powrotu do tanich paliw kopalnych".
Czytaj więcej
- Głównym źródłem naszych kłopotów jest nasze uzależnienie od paliw kopalnych, którego musimy się pozbyć - powiedziała po unijnym szczycie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Przyznała, że rosną ceny, a po pandemii COVID-19 wzrosły długi i deficyty państw UE.
Przedstawiciel Pentagonu o wycofywaniu się Ukraińców z Siewierodoniecka
- Ukraińskie siły zbrojne dokonują profesjonalnego, taktycznego wycofania się z Siewierodoniecka, by skonsolidować swoje siły na lepszych pozycjach obronnych - powiedział przedstawiciel Pentagonu w rozmowie z dziennikarzami. Według niego, w bitwie o Donbas wojska rosyjskie "centymetr po centymetrze" zdobywają kolejne partie terenu.
Rzecznik resortu obrony Ukrainy o sytuacji na froncie
Najgorętsze sektory frontu to miejscowości leżące na południe i południowy wschód od Siewierodoniecka - powiedział Ołeksandr Motuzianyk, rzecznik Ministerstwa Obrony Ukrainy dodając, że "wróg znacznie zwiększył liczbę nalotów". - W wyniku uderzeń na Lisiczańsk zniszczeniu uległa duża liczba budynków w okolicznych osadach - przekazał.
Morawiecki: Putin chce doprowadzić do głodu
- Powodowany przez Rosję kryzys żywnościowy jest tematem numer jeden ex aequo z samą wojną na Ukrainie. (Prezydent Rosji Władimir - red.) Putin chce doprowadzić do głodu. Kreml chce wywołać świat w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Chce poprzez to doprowadzić do wielkiej fali migracji. I dlatego rozmawialiśmy o tym, jak UE powinna pomóc Polsce, Rumunii, innym krajom, które graniczą z Ukrainą, po to, aby przyspieszyć eksport zboża, żywności z Ukrainy do krajów Afryki Północnej - mówił na konferencji po unijnym szczycie premier Mateusz Morawiecki.
Kolejne HIMARS-y mają dotrzeć na Ukrainę do połowy lipca
- Pierwsza partia czterech systemów artylerii rakietowej wysokiej mobilności (HIMARS), obiecanych przez USA, znajduje się już na Ukrainie, a nowo ogłoszona partia czeterech kolejnych zostanie dostarczona do połowy lipca - podało CNN, powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela amerykańskiego Departamentu Obrony.
Premier: Zatwierdziliśmy dalszą pomoc dla Ukrainy
- Ukraina jest państwem w stanie wojny i nie ma z czego płacić pielęgniarkom, nauczycielom, policjantom, straży granicznej, czy za wiele innych usług publicznych - mówił Mateusz Morawiecki.
Czytaj więcej
- Nie może być tak, że Europa, zostawia Ukrainę na pastwę Rosji - powiedział premier Mateusz Morawiecki po unijnym szczycie. Oświadczył, że w konkluzjach szczytu znalazły się zapisy o dodatkowej pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Salony czołowych polskich marek odzieżowych znowu otwarte w Kijowie
Reserved, Mojito, Sinsay, Cropp czy House, marki odzieżowe należące do polskiej firmy LPP SA, ponownie otworzą swoje sklepy w kijowskich centrach handlowych.
Czytaj więcej
Firma LPP, właściciel między innymi marki Reserved, otworzy ponownie swoje sklepy w Kijowie. „To nasza odpowiedź na prośby o wsparcie w utrzymaniu w Ukrainie choćby pozorów dawnej rzeczywistości – mówi Przemysław Lutkiewicz, wiceprezes LPP SA.
Morawiecki: Nie może być tak, że Europa zostawia Ukrainę na pastwę Rosji
Premier Mateusz Morawiecki wygłosił wystąpienie dla mediów po unijnym szczycie, na którym zdecydowano o przyznaniu statusu kandydata do UE Ukrainie i Mołdawii. Powiedział, że "Ukraina otrzymała ten sztandar nadziei" w wyniku szeroko zakrojonej akcji dyplomatycznej i rozmów politycznych "przede wszystkim ze strony Polski". Szef polskiego rządu podziękował za zaangażowanie w sprawę Ukrainy prezydentowi Andrzejowi Dudzie.
- Ja również rozmawiałem z wieloma premierami, i to niejednokrotnie, na ten temat, jak ważne jest połączenie tych kropek na rysunku. Walka nie może się odbywać w próżni. Musi być jednocześnie swego rodzaju odpowiedź na to ze strony Europy. Nie może być tak, że Europa, Unia Europejska, zostawia Ukrainę tylko dlatego, że jest poza granicami Unii Europejskiej, na pastwę Rosji - mówił Morawiecki.
Mieszkańcy Kaliningradu rzucili się na zakupy
Tym razem nie wykupili całego zapasu kaszy gryczanej, ale cement.
Czytaj więcej
Już nie kasza gryczana, a cement jest towarem największego pożądania w Rosji.
Szefowa MSZ Niemiec: Nie pozwolimy, aby ta wojna zagłodziła świat
- Pracujemy wspólnie przeciwko cynicznej rosyjskiej wojnie zbożowej, która grozi destabilizacją państw - powiedziała szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock na wspólnej z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem konferencji prasowej. Dodała, że "ten trudny czas to także czas bezprecedensowej bliskości i jedności". - Nie pozwolimy, aby ta wojna zagłodziła świat - zadeklarowała. Oceniła, że na świecie panuje niepewność co do dostaw, zwłaszcza żywności, i płatności za nie.
Ukraina może potrzebować 10 lat, aby rozminować całe swoje terytorium
Są to optymistyczne obliczenia, ponieważ nie wiemy jeszcze, co dzieje się na terytoriach, na których trwają działania wojenne - poinformowała Państwowa Służba Ratownicza.
Pirotechnicy rozminowali już ponad 62 tys. hektarów terytorium Ukrainy, unieszkodliwiając 45 tys. materiałów wybuchowych, w tym 2 tys. bomb lotniczych.
Ukraińcy: Wycofanie się z Siewierodoniecka może potrwać kilka dni
Szef władz rejonu siewierodonieckiego Roman Własenko powiedział CNN, że żołnierze już zaczęli wycofywać się z oblężonego regionu.
- W tej chwili są oni wycofywani z miasta. Zaczęło się to wczoraj - przekazał.
Wycofywanie może potrwać kilka dni, ponieważ w rejonie znajduje się wiele jednostek.
Zełenski zwrócił się do tłumu na festiwalu Glastonbury
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemówił do uczestników na festiwalu Glastonbury, prosząc o "szerzenie prawdy o wojnie z Rosją" i "udowodnienie, że wolność zawsze zwycięża".
Powiedział, że ludzie na Ukrainie chcą "żyć tak jak dawniej, cieszyć się wolnością i tym wspaniałym latem".
Szef ONZ: Światu grozi katastrofa z powodu niedoboru żywności
Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres w ostrych słowach na temat narastającego kryzysu powiedział, że kombinacja czynników powoduje "bezprecedensowy globalny kryzys głodu", który dotyka już setki milionów ludzi.
Guterres powiedział, że wojna na Ukrainie dołączyła do problemów spowodowanych zmianami klimatycznymi, pandemią koronawirusa i nierównościami.
Niemcy mogą wywłaszczyć cześć gazociągu Nord Stream 2
"Der Spiegel" poinformował, że niemieckie Ministerstwo Gospodarki rozważa wywłaszczenie części Nord Stream 2 znajdującego się na terytorium Niemiec i odcięcie go od reszty gazociągu.
Czytaj więcej
Pomysł jest taki: Berlin znacjonalizuje niemiecką część rosyjskiego gazociągu, przetnie leżące na dnie Bałtyku rury i podłączy do pływającego terminalu LNG.
Ławrow porównuje NATO i Unię Europejską do Hitlera
Szef MSZ Rosji uważa, że Zachód tworzy koalicję na potrzeby wojny z Rosją.
Czytaj więcej
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow sugeruje, że państwa NATO i Unii Europejskiej tworzą koalicję do prowadzenia wojny z Rosją.
Pieskow: Decyzja UE o przyznaniu Ukrainie statusu kandydata jest sprawą wewnętrzną
- Dla nas jest bardzo ważne, aby wszystkie te procesy nie przyniosły nam więcej problemów - powiedział rzecznik Kremla.
Ważąca pół tony bomba wywieziona z Charkowa
Niewybuch o wadze 500 kg został usunięty z budynku mieszkalnego w Charkowie.
Bomba została usunięta w czwartek przez 10-osobową ekipę specjalistów przy użyciu wózka widłowego i dźwigu.
Bomba została zdezaktywowana w marcu, ale władze ukraińskie nie były w stanie usunąć jej do tej pory z powodu rosyjskich ataków lotniczych.
Rosja: USA odpowiedzialne za blokadę tranzytu
Zdaniem MSZ Rosji decyzja o blokadzie transportu towarów do obwodu kaliningradzkiego została podjęta na polecenie Stanów Zjednoczonych.
Czytaj więcej
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji obwiniło w piątek Stany Zjednoczone za litewski zakaz tranzytu towarów objętych sankcjami z Rosji do obwodu kaliningradzkiego.
Nie ma planów na nadzwyczajny szczyt UE w sprawie cen gazu
Nie ma obecnie planów zorganizowania w lipcu nadzwyczajnego szczytu przywódców Unii Europejskiej, by omówić sposoby radzenia sobie z rosnącymi cenami gazu - powiedział w piątek jeden z urzędników UE cytowany przez agencję Reutera
Urzędnik przekazał, że premier Włoch Mario Draghi zaproponował lipcowy szczyt w czwartek, podczas wewnętrznych spotkań z przywódcami UE.
Kanclerz Niemiec apeluje o szybsze odejście od rosyjskich surowców
- Jest to wysiłek, który musimy teraz jeszcze przyspieszyć - oczywiście wiąże się to z wielkimi wyzwaniami, ale będziemy się wzajemnie wspierać - zapowiedział Olaf Scholz.
Czytaj więcej
Europa musi przyspieszyć działania, by zmniejszyć swoją zależność od rosyjskich paliw kopalnych - powiedział w piątek w Brukseli kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Chersoń: samochód kolaboranta wysadzony w powietrze
Według rosyjskich mediów państwowych samochód Dmytro Sawluczenki, który współpracował z Rosjanami w Chersoniu, został wysadzony w powietrze. Kierowca zginął.
Czytaj więcej
Wysoki rangą urzędnik w zainstalowanej przez Rosję administracji okupowanego obwodu chersońskiego zginął w piątek w zamachu.
Legia Cudzoziemska ćwiczy w Estonii
Po naruszeniu estońskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjskie samoloty, na terytorium Estonii rozpoczęła ćwiczenia Legia Cudzoziemska.
Czytaj więcej
Po tym, jak Rosja symulowała atak na Estonię i naruszyła przestrzeń powietrzną tego kraju, w nadbałtyckim państwie NATO rozpoczęły się ćwiczenia Legii Cudzoziemskiej - pisze Onet.
Patron z nagrodą od irlandzkich kynologów
Pies Patron, który zajmuje się wyszukiwaniem materiałów wybuchowych, otrzymał kolejną nagrodę. Tym razem stowarzyszenie kynologów z Irlandii przyznało mu statuetkę "Złotej Łapy".
Wydobycie ropy w Rosji jest najniższe od 20 lat
Wydobycie ropy z wyłączeniem kondensatu gazowego do końca 2022 r. zmniejszy się w Rosji o 10 proc. w stosunku do 2021 r. Firma Kept szacuje, że największe ograniczenie wydobycia spodziewane jest w drugiej połowie tego roku, biorąc pod uwagę wpływ unijnych ograniczeń na import ropy z Rosji.
Czytaj więcej
Wydobycie ropy naftowej w Rosji dawno nie było tak niskie. W tym roku zmniejszy się o co najmniej 10 procent.
Ławrow oskarża szefa ONZ o opóźnianie rozwiązania kryzysu żywnościowego
Jesteśmy zaniepokojeni powolną reakcją na sprawę, która wydaje się pilna - stwierdził szef rosyjskiej dyplomacji.
Czytaj więcej
Sekretarz generalny ONZ swoimi działaniami opóźnia rozwiązanie kryzysu żywnościowego, nie pozwala na jak najszybsze wysyłanie zboża. To godne ubolewania - stwierdził Siergiej Ławrow w wywiadzie dla białoruskiej telewizji.
W Chersoniu eksplozja samochodu zabiła jednego z głównych kolaborantów
W wyniku wybuchu zginął Dmytro Sawluczenko, mianowany przez Rosjan szefem Departamentu Rodziny, Młodzieży i Sportu we władzach administracji regionu.
Premier Ukrainy: Proces integracji Ukrainy z UE stał się nieodwracalny
- Od teraz Ukraina zajmuje legalne miejsce w europejskiej rodzinie. A stosunki między nami a UE przechodzą od polityki sąsiedztwa do polityki rozszerzenia - powiedział Denis Szmygal.
Czytaj więcej
Stosunki między Ukrainą a UE przechodzą od polityki sąsiedztwa do polityki rozszerzenia - powiedział ukraiński premier Denys Szmyhal.
Ukraiński Sztab Generalny: Siły Zbrojne rozbiły oddziały dywersantów
Oddziały działały na obszarze na południowy zachód od Doniecka.
Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała śmierć 338 dzieci
W ciągu 4 miesięcy wojny rannych zostało 610 dzieci.
Bielecki: Miernikiem intencji Unii wobec Ukrainy są działania podejmowane na krótką metę
Gdy Rosja wyciąga rękę po Donbas i grozi całkowitym odcięciem Ukrainy od morza, kluczowe są szybkie dostawy ciężkiego uzbrojenia. Niestety, Niemcy zachowują się tu opieszale. Tylko jedna trzecia zapowiedzianej przez Berlin broni trafiła w ręce Kijowa. Nie lepiej wypada pod tym względem Francja, która przecież podobnie jak RFN jest jednym z największych eksporterów broni na świecie - pisze w komentarzu Jędrzej Bielecki.
Czytaj więcej
Status kandydata do członkostwa we Wspólnocie, pomoc w odbudowie Ukrainy. Na rozpoczętym w czwartek w Brukseli szczycie przywódcy Unii starają się nakreślić wizję lepszej przyszłości dla Ukrainy.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 34 530 żołnierzy, 1 507 czołgów, 3 637 pojazdów opancerzonych, 759 zestawów artyleryjskich, 241 wyrzutni rakiet, 99 zestawów przeciwlotniczych, 216 samolotów, 183 śmigłowce, 622 bezzałogowe statki powietrzne, 137 pocisków manewrujących, 14 jednostek nawodnych, 2 553 pojazdy (w tym cysterny), 60 jednostek sprzętu specjalnego.
Brytyjski resort obrony: Rosji brakuje pilotów
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii, w swoim najnowszym raporcie o sytuacji na Ukrainie informuje, że Ukraińcy wzięli do niewoli pilota Su-25, który okazał się emerytowanym majorem rosyjskiej armii, a obecnie jest najemnikiem z Grupy Wagnera. "Wykorzystanie byłych żołnierzy, obecnie w Grupie Wagnera, do przeprowadzania misji z zakresu wsparcia lotniczego, wskazuje, że rosyjskie siły powietrzne mają problem z zapewnieniem odpowiedniej liczby członków załóg w związku z inwazją na Ukrainę" - pisze brytyjskie Ministerstwo Obrony.
ISW: Wkrótce rosyjska ofensywa się zatrzyma
Według Instytutu Nadań nad Wojną, da to siłom ukraińskim możliwość rozpoczęcia „rozważnej kontrofensywy”.
Czytaj więcej
W nadchodzących tygodniach rosyjska ofensywa prawdopodobnie zatrzyma się, niezależnie od tego, czy siły rosyjskie zdobędą obszar Siewierodonieck-Lisiczańsk - uważają analitycy z amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW).
Haidai: Obrońcy Siewierodoniecka muszą wycofać się z miasta
Gubernator obwodu ługańskiego na antenie ukraińskiej telewizji poinformował, że żołnierze broniący Siewierodoniecka będą musieli wycofać się z miasta, ponieważ "pozostanie na pozycjach startych na proch w ciągu wielu miesięcy, tylko po to, aby tam zostać, nie ma sensu". Według Haidaia 90 proc. domów w Siewierodoniecku jest uszkodzonych lub zniszczonych.
Rosjanie zajęli Mykołajiwkę, wieś znajdującą się w pobliżu strategicznej drogi Bachmut-Lisiczańsk
Gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai, poinformował jednocześnie o uniemożliwieniu Rosjanom wejścia od południa do Lisiczańska.
Czytaj więcej
Ukraińcy odparli rosyjski atak na południowe przedmieścia Lisiczańska - informuje gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai, na swoim kanale w serwisie Telegram.
Doradca Orbána: Sankcje nakładane na Rosję szkodzą Unii Europejskiej
W końcu Europa będzie po przegranej stronie tej wojny z powodu problemów gospodarczych. Naszą rekomendacją byłoby wstrzymanie procesu sankcji - powiedział doradca węgierskiego premiera, Balazs Orbán.
Czytaj więcej
Unia Europejska powinna przestać nakładać sankcje na Rosję, a zamiast tego naciskać na zawieszenie broni i rozpoczęcie negocjacji - powiedział starszy doradca węgierskiego premiera Viktora Orbána, Balazs Orbán.
Rosyjski żołnierz wzięty do niewoli nie ma 18 lat
Utworzony w kwietniu 2022 roku Legion "Wolna Rosja" schwytał zmobilizowanego w Ługańsku niepełnoletniego żołnierza.
W Rosji rozbił się samolot wojskowy Ił-76
Interfax cytuje Ministerstwo Obrony Rosji, które poinformowało, że w samolocie doszło do awarii silnika w czasie lotu szkoleniowego. Resort nie podaje szczegółowej informacji o ofiarach.
Czytaj więcej
Samolot transportowy Ił-76 rozbił się i stanął w płomieniach w czasie lądowania w pobliżu Riazania w piątek rano - informuje rosyjska agencja Interfax.
Łukaszenko przebywa z wizytą w Rosji. Trzy dni rozmów z Putinem
W czwartek i piątek białoruski dyktator odbywa nieformalne rozmowy z Władimirem Putinem w Zawidowie. Oficjalna część wizyty odbędzie się 25 czerwca, gdy Łukaszenko i Putin wezmą udział w roboczym spotkaniu w Sankt Petersburgu.
Dergacze, miasto w obwodzie charkowskim, bez gazu i prądu po ostrzale
W wyniku rosyjskiego ostrzału miasta Dergacze, w obwodzie charkowskim, większość mieszkańców miasta pozbawionych jest dostępu do gazu i elektryczności - informuje rada miasta.
Rzecznik Kremla: Nie będziemy się spieszyć ws. Kaliningradu
Litwa, wdrażając szósty pakiet unijnych sankcji, zablokowała tranzyt objętych sankcjami towarów do obwodu kaliningradzkiego. Rosja zagroziła Litwie konsekwencjami, które "odczują wszyscy mieszkańcy" kraju sąsiadującego z Rosją.
Czytaj więcej
- Nie ma potrzeby do pośpiechu, ale jednocześnie, oczywiście, jesteśmy zdeterminowani. Potrzeba trochę czasu, przed podjęciem decyzji - mówił w rozmowie z agencją TASS rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, w kontekście częściowej blokady obwodu kaliningradzkiego, która jest następstwem unijnych sankcji nałożonych na Rosję.
Spadochroniarze z Lwowa zestrzelili śmigłowiec Ka-52
Gubernator obwodu lwowskiego, Maksym Kozicki poinformował, że żołnierze 80. Samodzielnej Brygady Powietrzno-Desantowej zestrzelili rosyjski śmigłowiec Ka-52.
W nocy Rosjanie ostrzelali obwód zaporoski z wyrzutni rakiet
Zaporoska administracja obwodowa informuje na swoim profilu na Facebooku o nocnym ostrzale obwodu przez Rosjan. "Z wstępnych danych wynika, że trafione zostały elementy infrastruktury w jednej z miejscowości położonej w pobliżu stolicy obwodu" - głosi komunikat. Na razie nie ma informacji o ofiarach ostrzału.
Wypłata 40 zł na ukraińskiego gościa nie zakończy się 25 czerwca
Prawo do wsparcia utracą tylko te osoby, które przybyły do Polski wraz z rozpoczęciem inwazji
Czytaj więcej
Rząd wydłuży wypłatę 40 zł na gościnę osób z niepełnosprawnościami, seniorów, wielodzietnych i rodziców niemowląt.
W Permie i Kirowie ochotnikom gotowym walczyć na Ukrainie oferuje się równowartość 24 tys. zł
Maksymalny okres kontraktu wynosi rok. Średnia krajowa pensja w Rosji w marcu wynosiła 66 tys. rubli (5,4 tys. zł).
Czytaj więcej
Moskwa wabi pieniędzmi „ochotników” do tworzonych w różnych regionach Rosji batalionów ochotniczych. Po krótkim szkoleniu zostaną wysłani na wojnę.
Trwają prace nad kształtem pakietu unijnej pomocy dla Ukrainy
Z oficjalnych i nieoficjalnych wypowiedzi powoli wyłania się obraz docelowego mechanizmu. Powstałaby platforma z udziałem międzynarodowych darczyńców, której celem byłoby koordynowanie strumieni finansowych i inwestycji oraz pilnowanie, żeby były połączone z reformami. Trochę na wzór unijnego Funduszu Odbudowy, w którym pieniądze są wypłacane, tylko gdy państwo realizuje konkretne etapy reform. A te mają być tak skonstruowane, żeby wytyczały kurs na UE - pisze Anna Słojewska.
Czytaj więcej
Ukraina ma status kandydata do UE. Teraz Zachód musi ją odbudować. Zaczyna się wyłaniać pomysł, jak to zrobić .
Dowództwo Operacyjne "Południe" podaje dane o rosyjskich stratach
Jak dowiadujemy się z raportu ukraińska armia, w ciągu doby, "wyeliminowała 44 rosyjskich okupantów i zniszczyła dwie haubice kalibru 152 mm (Msta-B i 2S5 Hiacynt), a także pewną liczbę pojazdów opancerzonych i innych pojazdów".
Czytaj więcej
Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe", na swoim profilu na Facebooku, informuje o stratach zadanych Rosjanom w ciągu ostatniej doby.
Rosyjska telewizja Zwiezda TV: Używamy ciężkich miotaczy ognia na Ukrainie
W reportażu z obwodu charkowskiego Zwiezda TV podaje, że "Ukraińska armia ogłosiła prawdziwe polowanie" na zestawy TOS-1, ponieważ przed ich atakami "nie można się ukryć, nawet w okopach czy ziemiankach".
Czytaj więcej
Zwiezda TV, oficjalny kanał telewizyjny Ministerstwa Obrony Rosji podaje, że Rosjanie używają na Ukrainie ciężkich miotaczy ognia TOS-1A Sołncepiok.
Johnson: Ukraińcy potrzebują pomocy, by zmienić dynamikę w Donbasie
- To nie jest czas, aby zachęcać Ukraińców do zgodzenia się na zły pokój, na pokój przy którym musieliby oddać część swojego terytorium w zamian za zawieszenie broni - stwierdził brytyjski premier.
Czytaj więcej
Boris Johnson w czasie rozmowy z dziennikarzami lecącymi z nim do Rwandy wyraził obawę, że na świecie da się zauważyć "zmęczenie Ukrainą".
Zełenski: To zwycięstwo. Czekaliśmy na to 30 lat
Po przyznaniu Ukrainie przez Radę Europejską statusu państwa-kandydata do Unii Europejskiej, Wołodymyr Zełenski umieścił na swoim profilu na Instagramie nagranie, w którym mówi, że decyzja ta jest zwycięstwem Ukrainy, na której kraj ten czekał 30 lat. - Możemy pokonać wroga, odbudować Ukrainę, dołączyć do UE, a potem możemy odpocząć - stwierdził ukraiński prezydent.
Ławrow: Rosja oferuje Zachodowi uczciwą współpracę
W rozmowie z białoruskim nadawcą publicznym szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow, przekonywał, że Rosja oferuje Zachodowi "uczciwą współpracę w obszarze wspólnych interesów, ale Zachód tego nie chce". - Zrobiliśmy wszystko, co od nas zależało. Oferowaliśmy i nadal oferujemy uczciwą współpracę w obszarze wspólnych interesów. Oni tego nie chcą - mówił o Zachodzie Ławrow.
W wyniku ostrzału obwodu sumskiego ranne zostało dziecko
W ciągu ostatniej doby Rosjanie prowadzili ostrzał obwodu sumskiego zestawami rakietowymi Grad i moździerzami, wysłali też drona przenoszącego ładunki wybuchowe nad obwód sumski - pisze gubernator obwodu, Dmytro Żywicki, na swoim kanale w serwisie Telegram. Jak czytamy ok. godziny 17 wyrzutnie rakiet Grad ostrzelały miejscowość Junakiwka z użyciem amunicji fosforowej. W wyniku ostrzału ranne zostało dziecko. Rosjanie prowadzili też ostrzał miasta Seredyna-Buda z użyciem moździerzy.
Zełenski o przyznaniu Ukrainie statusu kandydata do UE: Największy krok do wzmocnienia Europy
W wystąpieniu do członków Rady Europejskiej, którzy 23 czerwca zdecydowali o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu państw-kandydatów do UE, prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski mówił, że jest to z jednej strony "jedna z najważniejszych decyzji dla Ukrainy w ciągu 30 lat jej niepodległości", a z drugiej "największy krok w stronę wzmocnienia Europy, jaki można podjąć obecnie, w tak trudnych warunkach, gdy Rosja swoją wojną testuje naszą zdolność do zachowania wolności i jedności".