Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. CNN analizując zdjęcia satelitarne podaje, że trwają intensywne walki w rejonie rzeki Doniec Siewierski, na której Rosjanie mogli postawić kolejny most pontonowy. Prezydent Ukrainy Zełenski mówi, że nikt nie może dziś przewidzieć, jak długo potrwa wojna.
Kanada wyśle generała i sztab do nowej jednostki NATO na Łotwie
Jak poinformował premier Justin Trudeau, Kanada wyśle więcej wysokiej rangi wojskowych do nowej jednostki NATO na Łotwie.
Generał i sześciu oficerów sztabowych będą pracować nad wsparciem regionalnych działań wojskowych - zapowiedział premier Trudeau.
Premier Łotwy Krisjanis Karins nazwał to posunięcie "krokiem we właściwym kierunku".
Zełenski: Rosjanie zniszczyli 570 placówek służby zdrowia i 101 szpitali
W nocnym orędziu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że od początku wojny siły rosyjskie zniszczyły 570 placówek służby zdrowia i 101 szpitali. Dodał, że w nocy z czwartku na piątek w okolicach Czernihowa na północy Ukrainy "uderzono" w niektóre szkoły.
Ukraina dziękuje Słowacji za wsparcie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował prezydent Zuzanie Caputovej za wsparcie, jakiego jej kraj udzielił Ukrainie.
Nie będzie szybkiej ścieżki dla ustawy o pomocy dla Ukrainy. Głosowanie zablokował senator Republikanów
Czytaj więcej
Liderzy Demokratów i Republikanów w amerykańskim Senacie wspólnie próbowali uchwalić ustawę o 40 miliardach dolarów pomocy dla Ukrainy, ale przeszkodził im w tym jeden republikański senator: Rand Paul.
Zdjęcia satelitarne wskazują na kolejne masowe groby pod Mariupolem
Czytaj więcej
W maju satelita firmy Planet Labs zarejestrował powiększający się obszar masowych grobów w pobliżu Mariupola, w szczególności w miejscowości Staryj Krym.
Hiszpanie ustalili majątki należące do rosyjskich oligarchów
Władze Hiszpanii ustaliły domy, firmy i jeden luksusowy jacht należące do rosyjskich oligarchów, którzy znajdują się na liście sankcji - donosi agencja Reutera.
Hiszpanie odnotowali w ostatnich tygodniach wzmożoną aktywność oligarchów, którzy próbowali przenieść własność i udziały w firmach na krewnych lub wspólników.
Kułeba wzywa niemieckie firmy, by przeniosły się z Rosji na Ukrainę
"Ponieważ Rosja wciąż dopuszcza się potwornych okrucieństw na Ukrainie, dochody zagranicznych firm, które nadal prowadzą interesy w Rosji, są splamione ukraińską krwią. Wzywam niemieckie przedsiębiorstwa do wycofania się z Rosji i przeniesienia działalności na Ukrainę. Będzie to szczery wkład w pokój w Europie" - napisał na Twitterze szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.
Wymiana ognia w Azowstalu
Rosyjski okręt zaopatrzeniowy uszkodzony przez Ukraińców
Czytaj więcej
Siły ukraińskie uszkodziły statek logistyczny rosyjskiej marynarki wojennej na Morzu Czarnym - podała regionalna administracja wojskowa w Odessie.
Rosyjski dyplomata komentuje możliwość przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO
Czytaj więcej
Dmitrij Poliański, zastępca ambasadora Rosji przy ONZ, powiedział UnHerd, że przystąpienie Finlandii i Szwecji do sojuszu wojskowego "będzie oznaczało pewne działania odwetowe ze strony Rosji".
Rosjanie sprzeciwiają się przystąpieniu Ukrainy do UE
Czytaj więcej
Stanowisko Rosji wobec aspiracji Kijowa do przystąpienia do Unii Europejskiej uległo zmianie - poinformował zastępca ambasadora Rosji przy ONZ Dmitrij Poliański.
Firmy z branży mediów społecznościowych proszone o przechowywanie dowodów zbrodni wojennych
Czterech amerykańskich Demokratów wysłało oficjalne prośby do dyrektorów YouTube, TikToka, Twittera i spółki Meta, prosząc ich o "zachowanie i archiwizację treści", które mogą być wykorzystane jako dowody rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie - podaje NBC News.
Wniosek Ukrainy o członkostwo w UE zostanie rozpatrzony w czerwcu
Przywódcy Unii Europejskiej planują dokonać oceny wniosku Ukrainy o członkostwo w UE w przyszłym miesiącu - informuje francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Rosjanie postrzelili w plecy nieuzbrojonych cywilów. Mężczyźni zginęli
Zdarzenie zostało zarejestrowane przez kamery monitoringu
Czytaj więcej
Brytyjska stacja BBC dotarła do nagrań, na których widać dwóch ukraińskich cywilów, którzy zostali postrzeleni w plecy przez rosyjskich żołnierzy. Mężczyźni zginęli. Materiał jest jednym z dowodów ukraińskiej prokuratury w sprawie podejrzenia popełniani zbrodni wojennych.
„Poczujcie, czym jest wojna”. W Ukrainie rozwija się turystyka wojenna
Ukraińskie firmy zaczynają oferować cudzoziemcom wycieczki do miejsc, w których toczyły się walki. W ofercie wypraw jest między innymi Czernichów, Kijów czy Buczą.
Czytaj więcej
Weekendowa wycieczka do Kijowa, zwiedzanie Buczy – takie „atrakcje” chętnym, spragnionym widoku zniszczeń wojennych, oferują ukraińskie firmy. „Rosyjskie czołgi niebawem trafią na złom, warto przyjechać właśnie teraz” – zachwalają swoje usługi.
Francja "w pełni popiera" dążenie Finlandii do członkostwa w NATO
- Francja w pełni popiera ambicje Finlandii, by stać się częścią NATO - powiedział prezydent Emmanuel Macron w rozmowie z prezydentem Finlandii.
Rosjanie ponownie ostrzelali rafinerię w Krzemieńczuku
Wystrzelono co najmniej osiem pocisków - poinformowały władze obwodu połtawskiego.
Krym: Rosjanie zmuszają Ukraińców do wstępowania do armii
Czytaj więcej
Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Dżaparowa poinformowała, że ukraińscy mieszkańcy Krymu są wcielani do rosyjskiej armii i zmuszani do walki przeciwko swojej ojczyźnie.
Mołdawia przekazała do Brukseli drugą część kwestionariusza akcesyjnego
Premier Mołdawii Natalia Gavrilița przekazała w czwartek szefowi misji UE w Kiszyniowie Janisowi Mazeiksowi drugą część wypełnionego kwestionariusza akcesyjnego, który jest wymagany od krajów chcących zostać państwem-kandydatem na członka UE. Ceremonia przekazania dokumentów była transmitowana przez lokalne kanały telewizyjne.
Trzy dni temu drugą część kwestionariusza przekazała do UE Ukraina
Wicepremier Ukrainy: Negocjujemy uwolnienie 38 rannych z Azowstalu
Iryna Wereszczuk, ukraińska wicepremier oraz minister ds. terytoriów czasowo okupowanych. powiedziała, że trwają „bardzo trudne negocjacje” w sprawie ewakuacji ciężko rannych żołnierzy z terenu zakładów Azowstal w Mariupolu w zamian za uwolnienie rosyjskich jeńców wojennych.- Aby było jasne: obecnie negocjujemy tylko w sprawie około 38 ciężko rannych (przykutych do łóżka) żołnierzy. Pracujemy krok po kroku. Wymienimy 38, potem ruszymy dalej. Obecnie nie ma rozmów w sprawie wymiany 500 czy 600 osób, o czym donoszą niektóre media – powiedziała.
Wereszczuk zaapelowała o zaprzestanie spekulacji na temat procesu negocjacyjnego. - Błagam. Chodzi o życie ludzi. Powstrzymajcie się od publicznych komentarzy na temat tego, czego nie wiecie – powiedziała.
ONZ: Sześć milionów ludzi uciekło z Ukrainy
Sześć milionów ludzi uciekło z Ukrainy od czasu wybuchu konfliktu z Rosją - podała agencja ONZ ds. uchodźców.
Przyjmuje się, że kolejne miliony ludzi zostało przesiedlonych na terenie samej Ukrainy.
Rosjanie wysyłają na Ukrainę żołnierzy stacjonujących w Syrii
Czytaj więcej
Kreml dąży do zwiększenia swojej obecności na Ukrainie. Prezydent Władimir Putin rozpoczął przerzucanie wojsk z Syrii, aby pomóc w bitwie o Donbas - informuje "Moscow Times"
Chiny przeciw śledztwu ws. rosyjskich zbrodni
Rada Praw Człowieka ONZ przegłosowała rezolucję w sprawie wszczęcia dochodzenia ws. rosyjskich zbrodni na Ukrainie.
Chiny zagłosowały przeciwko dochodzeniu ONZ, ale mimo to rezolucja została przyjęta. Władze Ukrainy twierdzą, że zidentyfikowały setki Rosjan podejrzanych o zbrodnie wojenne.
Rosjanie ponownie ostrzelali rafinerię w Krzemieńczuku
Rosyjska armia ponownie wystrzeliła rakiety na rafinerię w Krzemieńczuku w obwodzie połtawskim - poinformował na Telegramie szef miejscowej administracji Dmytro Łunin. Dodał, że odgłosy wybuchów słychać było także w Połtawie, ale nie podał szczegółów.
Szef połtawskiej administracji wezwał okolicznych mieszkańców, by nie opuszczali schronów.
Rodziny członków pułku Azow proszą Erdogana o uratowanie ich bliskich
Czytaj więcej
Rodziny żołnierzy z pułku Azow przebywających w zakładach Azowstal w Mariupolu wystosowały emocjonalny apel do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, wzywając go do "bycia bohaterem" i rozpoczęcia operacji uwolnienia wszystkich osób, które pozostały na terenie huty.
UE stworzy korytarze solidarnościowe. Wywiezie z Ukrainy nawet 20 mln ton zboża w 3 miesiące.
Światu grozi głód, więc Bruksela postanowiłą zadziałać i stworzyć alternatywne szlaki przerzutu zboża. Ukraiński minister rolnictwa oszacował ostatnio ilość zalegającego zboża na 20 mln ton i tyle właśnie chce wywieźć Komisja w trzy miesiące.
Czytaj więcej
Eksport zboża z Ukrainy ma wreszcie ruszyć, bo Afryce grozi głód, Europie kolejna fala uchodźców, a reszcie świata astronomiczne ceny zboża. Unia Europejska stworzy korytarze solidarnościowe i wywiezie z Ukrainy do 20 mln ton zboża w 3 miesiące.
Wicekanclerz Niemiec komentuje gazowy szantaż Moskwy
Czytaj więcej
Wicekanclerz Niemiec i minister gospodarki Robert Habeck oskarżył w czwartek Rosję o wykorzystywanie energii jako broni, po tym jak rząd rosyjski zapowiedział w środę nałożenie sankcji na 31 zagranicznych firm energetycznych w odwecie za zachodnie sankcje.
Kanclerz Niemiec z zadowoleniem przyjmuje kandydaturę Finlandii do NATO
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz potwierdził swoje poparcie dla decyzji Finlandii o złożeniu wniosku o członkostwo w NATO w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.
Scholz rozmawiał na ten temat z prezydentem Finlandii.
Antony Blinken przyleci do Berlina
Departament Stanu USA ogłosił, że Antony Blinken uda się w sobotę do Europy na nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO.
Sankcje wobec EuRoPolu uderzą głównie w Gazprom
Byłby to cios, gdyby nie fakt, że gazociąg Jamał-Europa od grudnia stoi praktycznie pusty.
Czytaj więcej
Rosyjskie kontrsankcje uderzą m.in. w operatora polskiej części gazociągu Jamał-Europa, którego udziałowcem jest Gazprom. Dostał on zakaz wykorzystywania gazociągu do transportu rosyjskiego gazu. Byłby to cios, gdyby nie fakt, że gazociąg od grudnia stoi praktycznie pusty.
Finlandia może zostać odcięta od gazu z Rosji
Czytaj więcej
Rosja może wstrzymać dostawy gazu do Finlandii w piątek - wynika z doniesień prasowych. Fińska gazeta "Iltalehti" podała, że politycy tego kraju zostali ostrzeżeni o takim posunięciu.
Siły NATO wzięły udział w ćwiczeniach w Macedonii Północnej
Prawie 10 000 żołnierzy z 19 krajów bierze udział w natowskich ćwiczeniach "Swift Response", które odbywają się w pięciu różnych miejscach od Norwegii po Macedonię Północną - donosi Associated Press.
Trościaniec: Traktor wjechał na minę, jedna osoba ranna
Po południu w Trościańcu (obwód sumski) w pobliżu szpitala eksplodował traktor - podał szef obwodowych władz Dmytro Żywicki dodając, że jedna osoba została ranna. Według ukraińskich mediów, pojazd wjechał na minę.
30 tys. ton zboża z Ukrainy ma znajdować się na pokładzie rosyjskiego statku w porcie w Syrii
Ukraiński resort obrony szacuje, że z Ukrainy, od początku rosyjskiej inwazji, skradziono co najmniej 400 tysięcy ton zboża.
Czytaj więcej
Rosyjski statek handlowy wyładowany zbożem skradzionym z Ukrainy, nie został wpuszczony do co najmniej trzech portów na Morzu Śródziemnym i obecnie znajduje się w syryjskim porcie Latakia - twierdzą władze Ukrainy i źródła CNN.
Putin: Sankcje na Rosję prowokują globalny kryzys
Prezydent Rosji ocenił, że "kontynuacja obsesji na punkcie sankcji" nieuchronnie spowoduje ciężkie i trudne do rozwiązania problemy dla UE i "najbiedniejszych państw świata, które już stoją w obliczu zagrożenia głodem".
Czytaj więcej
Autorzy sankcji na Rosję uderzają w dobrobyt obywateli swych państw, widać to po gwałtownym wzroście inflacji - ocenił prezydent Rosji Władimir Putin twierdząc, że Federacja Rosyjska "pewnie radzi sobie z wyzwaniami zewnętrznymi".
Pierwsza Dama Ukrainy: Trzy osoby zginęły w ataku na szkołę z internatem w Nowogrodzie Siewierskim
Ołena Zełenska napisała na swoim kanale w serwisie Telegram, że w nocy z 11 na 12 maja rosyjski samolot wystrzelił rakiety w szkołę średnią z internatem w Nowogrodzie Siewierskim, w obwodzie czernihowskim. W ataku miały zginąć trzy osoby, a 12 zostało rannych. "To było celowe bombardowanie. Rosjanie którzy twierdzą, że atakują tylko cele wojskowe, prowadzą wojnę przeciwko naszym dzieciom. W rzeczywistości prowadzą wojnę przeciwko naszej przyszłości" - napisała żona prezydenta Zełenskiego.
Wicepremier Ukrainy: Rosja nie chce żadnych ewakuacji. Chcą zniszczyć wszystko i wszystkich
Tylko wy, drodzy dziennikarze, społeczności międzynarodowa, obywatele cywilizowanego świata, możecie nie pozwolić, by do tego doszło. Trzeba się skupić na Azowstalu, na przeciwdziałaniu bombardowaniu przez agresora i niszczeniu wszystkich, którzy się tam znajdują. To nasza wspólna sprawa - nie pozwolić zabijać ludzi, którzy nie mogą się bronić - mówiła w rozmowie z francuską telewizją LCI Iryna Wereszczuk.
Czytaj więcej
- Wierzę, że musimy zrobić absolutnie wszystko, by tragedia Azowstalu nie trafiła do podręczników historii wojen jako największa tragedia XXI wieku. Potrzebujemy korytarza humanitarnego - mówiła w rozmowie z francuską telewizją LCI wicepremier Ukrainy, minister ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Iryna Wereszczuk.
Doradca szefa kancelarii Zełenskiego: UE musi natychmiast objąć sankcjami ropę z Rosji
"Gdyby przywódcy zachowywali się zdecydowanie w 1938 roku, Europa mogłaby uniknąć II wojny światowej. Ale politycy zachowali się tchórzliwie i flirtowali z agresorem. Wynikiem były miliony tragedii. Historia nie wybaczy nam, jeśli znów popełnimy ten sam błąd" - pisze na Twitterze Mychajło Podolak nawiązując do konferencji w Monachium z września 1938 roku, na której zachodnie europejskie mocarstwa ustąpiły przed Adolfem Hitlerem i pozwoliły mu na zajęcie części terytorium Czechosłowacji.
Kto chce płacić rublami za gaz?
Kolejne europejskie firmy otwierają rublowe konta w Gazprombanku.
Czytaj więcej
Dwudziestu europejskich nabywców rosyjskiego gazu otworzyło rachunki w Gazprombanku, by płacić w rublach. Cztery firmy już zapłaciły, ale są kolejni chętni.
Mieszkańcy Mariupola przetrzymywani w więzieniach
Mieszkańcy Mariupola, którzy nie przeszli przez tzw. obozy filtracyjne, trafiają do byłej kolonii karnej we wsi Ołeniwka, w obwodzie donieckim lub do więzienia w Doniecku - alarmuje rzeczniczka ukraińskich praw obywatelskich, Lyudmiła Denisowa. "Ukraińcy są przetrzymywani w nieludzkich warunkach. Przy miejscu dla 850 osób jest tam obecnie przetrzymywanych co najmniej 3 tys. osób, głównie z Mariupola i obwodu mariupolskiego. Minimalny czas uwięzienia to 36 dni. Dziesiątki ludzi nie otrzymują żywności, mogą korzystać z toalety raz dziennie. Więźniowie nie mają możliwości położenia się na pryczy, ponieważ cele są przepełnione" - napisała Denisowa na Facebooku. Według niej niektórzy więźniowie są zwalniani po 36 dniach, po tym jak zostają zmuszeni do podpisania pewnych dokumentów, Denisowa zarzuciła Rosji łamanie przepisów prawa międzynarodowego - w tym 34 artykułu Konwencji Genewskiej.
MSZ Rosji: Finlandia wstępując do NATO złamie swoje zobowiązania traktatowe
MSZ Rosji przypomina, że wejście Finlandii do NATO będzie stanowić "bezpośrednie naruszenie prawnych zobowiązań Finlandii - Paryskiego Traktatu Pokojowego z 1947 roku oraz Rosyjsko-Fińskiego Traktatu z 1992 roku o wzajemnych relacjach".
Czytaj więcej
Z oświadczenia rosyjskiego MSZ wynika, że Rosja podejmie "odwetowe kroki techniczno-militarnej i innej natury", jeśli Finlandia dołączy do NATO.
Aktywa rosyjskich banków zamrożone w Japonii
Rząd w Tokio postanowił wprowadzić nowe restrykcje dla japońskich firm inwestujących w Rosji.
Czytaj więcej
Rząd Japonii zamroził aktywa największego banku Rosji - Sbierbanku, a także największego rosyjskiego banku prywatnego, Alfa Banku w ramach sankcji za inwazję Rosji na Ukrainę.
Rosyjski resort obrony chce mieć prawo do wycinki
Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej chce uzyskać prawo do wycinania nasadzeń leśnych bez uzyskiwania zezwoleń - informuje Interfax. Projekt rozporządzenia przewiduje "dla potrzeb obronnych" dopuszczenie "selektywnego wyrębu i wycinki z plantacji leśnych" drzew i krzewów o dowolnej intensywności, bez względu na wiek drzew i przeznaczenie nasadzeń.
Ukraiński wywiad: Zardzewiałe wojskowe echa 'wspaniałej przeszłości' Kremla stają się częścią rosyjskiej teraźniejszości
W wyniku sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję przez światowe mocarstwa, doszło do poważnego załamania w rosyjskim kompleksie wojskowo-przemysłowym. Utraciwszy wiele sprzętu wojskowego w czasie wojny na Ukrainie, Rosjanie są zmuszeni uzupełniać braki uzbrojeniem produkowanym w latach 50-tych i 60-tych - podaje ukraiński wywiad wojskowy.
Czytaj więcej
Ze względu na załamanie się rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego w wyniku sankcji nałożonych na Rosję, Moskwa nie jest w stanie w pełni przywrócić zdolności bojowych jednostek wojskowych wycofanych z Ukrainy - podaje Główny Dyrektoriat Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.
Ukraińska SBU informuje o udaremnieniu zamachu terrorystycznego
SBU miała zapobiec zamachowi terrorystycznemu w obwodzie zaporoskim i zatrzymała osobę, która przygotowywała zamach - podaje służba prasowa SBU. Niedoszłym zamachowcem miał być 56-letni mieszkaniec Dniepru, który zamierzał zdetonować ładunek wybuchowy w centrum Zaporoża w miejscu, w którym gromadzi się wielu ludzi. Do zamachu chciał wykorzystać ładunek wybuchowy własnej produkcji. Dwa dni przed zaplanowanym zamachem niedoszły zamachowiec miał dotrzeć do Zaporoża z jednego z zachodnich obwodów Ukrainy. SBU bada obecnie czy zamach mógł być inspirowany przez rosyjski wywiad.
Zełenski: Pochwaliłem gotowość Finlandii do wystąpienia o członkostwo w NATO
Prezydent Ukrainy poinformował, że rozmawiał z prezydentem Finlandii również o współpracy wojskowej Ukrainy z Finlandią oraz o integracji Ukrainy z UE.
Pieskow: Trzeba wzmocnić ochronę granicy z Ukrainą
Rzecznik Kremla komentując ostrzał miejscowości Sołochi położonej w obwodzie biełgorodzkim, w pobliżu granicy z Ukrainą stwierdził, że ostrzał tej miejscowości, w wyniku którego zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne, sprawia, że niezbędne jest zastosowanie dodatkowych środków mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa w obwodach graniczących z Ukrainą. Nie wskazał jednak jakie to mogą być środki.
Sekretarz generalny NATO: Finlandia wzmocni Sojusz
Jens Stoltenberg stwierdził, że jeśli Finlandia wystąpi z formalnym wnioskiem o członkostwo w NATO, zostanie "ciepło przyjęta w Sojuszu, a proces akcesyjny będzie bezproblemowy i szybki". - Finlandia jest jednym z najbliższych partnerów NATO, dojrzałą demokracją, członkiem UE i przyczynia się do euroatlantyckiego bezpieczeństwa - mówił Stoltenberg. Jak dodał członkostwo Finlandii w NATO wzmocni zarówno Sojusz, jak i samą Finlandię.
Pieskow: Kolejne rozszerzenie NATO nie uczyni naszego kontynentu bardziej stabilnym
Rzecznik Kremla zapowiedział też, że Rosja wykona specjalną analizę sytuacji, po tym jak Finlandia dołączy do NATO, by "przygotować niezbędne środki zapewniające jej bezpieczeństwo".
Czytaj więcej
- Zdecydowanie - tak rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow odpowiedział na pytanie czy wejście Finlandii do NATO zagrozi Rosji.
CNN opublikowało nagranie, na którym widać jak żołnierze z Rosji zabijają cywilów
CNN podaje, że nagranie jest obecnie przedmiotem śledztwa ukraińskiej prokuratury jako dowód w sprawie popełnienia zbrodni wojennej.
Czytaj więcej
CNN weszło w posiadanie nagrania z monitoringu, na którym widać jak rosyjscy żołnierze zabili dwóch nieuzbrojonych cywilów na terenie jednego z przedsiębiorstw na przedmieściach Kijowa, w pierwszych dniach wojny na Ukrainie.
Miedwiediew: Wojna jądrowa NATO-Rosja? Katastrofalny scenariusz
Bezpośredni konflikt między NATO a Rosją niósłby ze sobą ryzyko pełnoprawnej wojny nuklearnej - ocenił były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.
Czytaj więcej
"Pompowanie" przez państwa NATO broni na Ukrainę oraz szkolenie ukraińskich wojsk w obsłudze zachodniego sprzętu zwiększa ryzyko bezpośredniego konfliktu między NATO a Rosją - ocenił Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Federacji Rosyjskiej.
Ukraina rozbuduje przejście graniczne w Korczowej
Duży ruch ciężarówek blokuje dotychczasowe przejście graniczne.
Czytaj więcej
Szybko rosnący ruch drogowy zmusił Ukrainę do rozbudowy kluczowego na polsko-ukraińskiej granicy przejścia w Korczowej.
W wyniku ostrzału artyleryjskiego obwodu sumskiego zginęła jedna osoba
O śmierci mieszkańca miejscowości obwodu sumskiego w wyniku ostrzału przeprowadzonego przez Rosjan 12 maja informuje biuro prokurator generalnej Ukrainy. Ostrzał miał miejsce ok. 6 rano. 67-letni mieszkaniec miejscowości Stare Wyrki zginął na własnym podwórku - podaje ukraińska prokuratura generalna.
Prezydent Rumunii: Będziemy wspierać Finlandię w procesie akcesji do NATO
Klaus Iohannis napisał, że Rumunia jest zwolennikiem realizowanej przez Sojusz Północnoatlantycki zasady "otwartych drzwi".
Polskie spółki energetyczne pomagają Ukrainie
Branża elektroenergetyczna będzie partycypować przy odbudowie Ukrainy po wojnie.
Czytaj więcej
Branża elektroenergetyczna będzie partycypować przy odbudowie Ukrainy i już teraz wspiera naszego sąsiada w odtworzeniu zniszczonej infrastruktury.
Prezydent Finlandii rozmawiał z Zełenskim
Sauli Niinisto napisał na Twitterze, że zapewnił Zełenskiego o wsparciu Finlandii dla Ukrainy. "Poinformowałem go o fińskich krokach w kierunku członkostwa w NATO i otrzymałem jego pełne wsparcie" - dodał.
20 nabywców rosyjskiego gazu z Europy otworzyło specjalne konta w Gazprombanku
Bloomberg informuje, że 20 nabywców rosyjskiego gazu z Europy otworzyło specjalne konto w Gazprombanku, które umożliwi im płacenie za gaz z Rosji w sposób, jakiego domaga się Rosja. Euro czy dolary przekazywane na takie konto będą najpierw zamieniane na ruble, a dopiero potem przekazywane Gazpromowi. Z informacji Bloomberga wynika, że 14 kolejnych podmiotów z Europy zażądało dokumentów, które są niezbędne do otworzenia takich kont. Rosja wstrzymała wcześniej dostawy gazu do Polski i Bułgarii ponieważ kraje te nie chciały płacić za rosyjski gaz w rublach. Tymczasem Interfax podaje, że płatności od czterech europejskich firm w nowej formie (z udziałem kont w Gazprombanku) zostały już przyjęte przez Gazprom.
Rosyjska Flota Północna informuje o ćwiczeniach rosyjskich atomowych okrętów podwodnych
Komunikat pojawił się w dniu, w którym prezydent i premier Finlandii wydali wspólne oświadczenie mówiące o tym, że Finlandia powinna "niezwłocznie" zostać członkiem NATO. Wejściu neutralnej dotychczas Finlandii oraz sąsiadującej z nią Szwecji do NATO zdecydowanie sprzeciwia się Rosja. Rosja groziła wcześniej, że po wejściu obu państw do NATO w rejonie Morza Bałtyckiego pojawi się rosyjska broń atomowa.
Czytaj więcej
Rosyjska Flota Północna poinformowała w czwartek, że rosyjskie okręty podwodne z napędem atomowym ćwiczyły na Morzu Barentsa, akwenie położonym na północ od Skandynawii.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 3,317 mln osób
Straż Graniczna podała, że 11 maja na granicy z Ukrainą odprawiono 21,2 tys. osób, które wjechały do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 27,5 tys. osób, a od początku wojny - 1,187 mln osób.
Premier Danii: Z całego serca przywitamy Finlandię w NATO
Mette Fredriksen oświadczyła, że Dania "zrobi wszystko co może, by wesprzeć szybki proces akcesyjny (Finlandii) po złożeniu przez nią formalnego wniosku" o członkostwo w Sojuszu.
Szwedzki dziennik: W przyszłym tygodniu wniosek Szwecji o członkostwo w NATO
W czwartek prezydent i premier sąsiadującej ze Szwecją Finlandii we wspólnym oświadczeniu wyrazili przekonanie, że Finlandia powinna "niezwłocznie" stać się członkiem NATO. Zarówno w Finlandii, jak i w Szwecji - dotychczas państwach neutralnych - stanowisko względem członkostwa w NATO radykalnie zmieniło się po inwazji Rosji na Ukrainę. Obecnie większość mieszkańców zarówno Finlandii, jak i Szwecji, popiera członkostwo tych krajów w NATO.
Czytaj więcej
Szwedzki dziennik "Expressen" pisze, że szwedzki rząd planuje wysłać wniosek o przyjęcie do NATO w przyszłym tygodniu.
Minister spraw zagranicznych Szwecji: Musimy wziąć pod uwagę stanowisko Finlandii
Ann Linde napisała na Twitterze, że "Finlandia jest najbliższym partnerem Szwecji w zakresie współpracy jeśli chodzi o bezpieczeństwo i obronność" w związku z czym Sztokholm musi wziąć pod uwagę fakt, że prezydent i premier Finlandii wyrazili przekonanie, iż ich kraj powinien niezwłocznie stać się członkiem NATO.
Rosjanie ostrzelali miasto w obwodzie charkowskim. Jedna osoba nie żyje
Gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że w czwartek rano rosyjskie wojska rakietowe ostrzelały miasto Dergacze. W wyniku ostrzału zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne.
Atak rakietowy na Zaporoże
Rosjanie wystrzelili w czwartek rano, ok. 10 czasu lokalnego, pocisk manewrujący, który spadł na Zaporoże - informuje zaporoska administracja obwodowa na swoim kanale w serwisie Telegram. Z informacji podanych przez władze obwodu wynika, że w wyniku ataku rakietowego w płomieniach stanął dom mieszkalny. Na razie nie ma informacji o ofiarach.
Parlamentarzystka z Finlandii wyjaśnia, dlaczego jej kraj zrywa z neutralnością
- Finlandia była neutralnym krajem przez wiele dekad, ale nigdy nie zapomnieliśmy o zagrożeniu ze strony naszego wschodniego sąsiada. Nigdy nie byliśmy częścią ZSRR, ponieważ walczyliśmy przeciwko Rosji i ZSRR w przeszłości. Teraz czasy są inne. Widzimy, że nasz sąsiad stał się jeszcze bardziej agresywny, jeszcze bardziej nieprzewidywalny. I czujemy, że to właściwy czas, by przystąpić do NATO - stwierdziła Elina Valtonen z Partii Koalicji Narodowej.
Czytaj więcej
Elina Valtonen, fińska parlamentarzystka z Partii Koalicji Narodowej, w rozmowie ze Sky News stwierdziła, że Finlandia i Szwecja "są demokracjami i chcą bronić demokratycznych wartości".
Ukraińska 79. Brygada Desantowo-Szturmowa publikuje nagranie płonącego rosyjskiego transportera
Separatystyczna republika z Donbasu zaprasza banki z Rosji
Przywódca samozwańczej, separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszylin oświadczył, że wysłał listy do rosyjskich banków, aby te otworzyły swoje oddziały na terenie DRL.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie 26 650 żołnierzy, 1 195 czołgów, 2 873 pojazdy opancerzone, 534 systemy artyleryjskie, 191 wyrzutni rakiet, 87 systemów przeciwlotniczych, 199 samolotów, 161 śmigłowców, 398 bezzałogowych statków powietrznych, 94 pociski manewrujące, 2 019 pojazdów wojskowych (w tym cystern), 13 jednostek nawodnych i 41 jednostek sprzętu specjalnego.
Rosja twierdzi, że w rejonie Odessy zniszczyła radar systemu S-300
Rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji gen. Igor Konaszenkow oświadczył, że rosyjskie siły powietrzne zniszczyły radar systemu przeciwlotniczego S-300 w rejonie Odessy, a także skład broni rakietowej i artyleryjskiej w rejonie Charkowa.
Rosyjska FSB: Udaremniliśmy zamach przygotowany przez ukraińskie służby
Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa ogłosiła, że aresztowała mieszkańca obwodu kurskiego, który chciał przeprowadzić serię zamachów w Kursku w miejscach, gdzie gromadzą się masowo ludzie, aby "zdestabilizować działania władz i wpłynąć na ich decyzję o zakończeniu specjalnej operacji wojskowej (tak rosyjskie władze określają wojnę na Ukrainie - red.)" - podaje rosyjski Interfax. FSB podaje, że zatrzymany miał działać w porozumieniu ze służbami specjalnymi Ukrainy, a po dokonaniu zamachu miał planować wyjazd na Ukrainę. Według informacji FSB przy zatrzymaniu podejrzanego zabezpieczono "dwa improwizowane ładunki wybuchowe, broń i naboje oraz nazistowską literaturę".
Doradca mera Mariupola: Rosjanie blokują wyjścia z tuneli pod zakładami Azowstal
Petro Andriuszczenko, doradca mera Mariupola pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że rosyjscy żołnierze blokują wyjścia z podziemnych tuneli pod zakładami Azowstal, w których ukrywają się obrońcy kombinatu. Mimo trudnej sytuacji siły ukraińskie mają przeprowadzać kontrataki na terenie huty. "Wczoraj wróg nie przerwał prób natarcia. Kluczowym celem jest zablokowanie wyjść z podziemnych tuneli, których lokalizację ujawnił wrogowi zdrajca. Mimo to obrońcy Mariupola podejmują próby kontrataków, ryzykując wszystko. Nie ma słów, by opisać heroizm obrońców Mariupola" - napisał Andriuszczenko.
Premier Estonii: Finlandia pisze historię
Kaja Kallas po ogłoszeniu przez premier i prezydenta Finlandii, że kraj ten będzie ubiegał się o członkostwo w NATO, napisała na Twitterze, że Helsinki mają "pełne wsparcie Estonii". "Wspieramy jak najszybszy proces akcesyjny" - dodała.
Czechy chcą pozyskać z Niemiec czołgi, by przekazać więcej swoich czołgów T-72 Ukrainie
Minister obrony Czech, Jana Cernochova, mówiła w czeskiej telewizji, że Czechy mogą otrzymać "coś pomiędzy" starszym czołgiem Leopard 1, a nowszą wersją Leopard 2.
Czytaj więcej
Republika Czeska prowadzi rozmowy z Niemcami ws. dostaw niemieckich czołgów dla czeskiej armii, co umożliwiłoby Czechom wysłanie większej liczby poradzieckich czołgów, jakimi dysponują ich siły zbrojne, walczącej z Rosją Ukrainie.
Finlandia podjęła decyzję - chce być w NATO
Jest wspólne oświadczenie prezydenta i premier Finlandii.
Czytaj więcej
Finlandia powinna złożyć wniosek o przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego - głosi wspólne oświadczenie prezydenta i premier tego kraju.
Rosja: We wsi Sołochi uszkodzonych w wyniku ostrzału zostało 17 domów i sześć samochodów
Do ostrzału doszło 11 maja wieczorem. W wyniku ostrzału rannych miało zostać siedem osób a jedna poniosła śmierć.
Czytaj więcej
17 domów i sześć samochodów zostało uszkodzonych w wyniku ostrzału z terytorium Ukrainy wsi Sołochi w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim - poinformował gubernator tego obwodu, Wiaczesław Gładkow. Gładkow napisał o tym na swoim kanale w serwisie Telegram.
Kliczko: Wciąż nie jest bezpiecznie w Kijowie
Mer Kijowa, Witalij Kliczko, w rozmowie z CNN stwierdził, że "nie ma wątpliwości", iż Kijów jest nadal "głównym celem" Rosjan. - Niestety dziś nie mogę zagwarantować bezpieczeństwa naszym mieszkańcom - przyznał. - Każdy skrawek Ukrainy, każde miasto i miasteczko jest zagrożone, ponieważ Rosja kontynuuje swoją barbarzyńską wojnę przeciwko naszemu państwu - dodał.
PGNiG nie czeka na Baltic Pipe i wydobywa więcej gazu w Norwegii
Zwiększenie wydobycia gazu dotyczy trzech złóż należących do polskiej spółki: Skarv, Gina Krog i Duva.
Czytaj więcej
Norweska spółka córka gazowego giganta, PGNiG Upstream Norway planuje wydobyć w tym roku o ok. 0,5 mld m sześc. gazu ziemnego więcej ponad zakładaną prognozę. Dzięki temu łączna produkcja spółki może sięgnąć w 2022 r. 3 mld m sześc. gazu.
Niemiecki koncern Siemens ogłosił, że wycofuje się z rosyjskiego rynku
"Potępiamy inwazję na Ukrainę" - głosi komunikat koncernu.
Czytaj więcej
Niemiecki koncern Siemens opuszcza rosyjski rynek. Firma zakończy działalność produkcyjną i operacyjną. Skutki finansowe tej decyzji zostaną zgłoszone w ramach regularnego ujawniania wyników za drugi kwartał dzisiaj, 12 maja 2022 r.
Rosjanie zaatakowali z powietrza Nowogród Siewierski
W nocy z 11 na 12 maja Rosjanie zaatakowali z powietrza Nowogród Siewierski, miasto w obwodzie czernihowskim - informuje gubernator obwodu, Wiaczesław Czaus. "Ubiegłej nocy moskiewskie bękarty przeprowadziły kilka uderzeń z powietrza na infrastrukturę krytyczną w Nowogrodzie Siewierskim" - napisał Czaus na swoim kanale w serwisie Telegram. Wpisowi towarzyszyły zdjęcia ilustrujące skutki ataku.
26 ataków na miasta i wsie w obwodzie ługańskim w ciągu doby
Służba prasowa administracji wojskowej obwodu ługańskiego podała, że 11 maja w wyniku rosyjskiego ostrzału uszkodzonych zostało co najmniej 24 domów mieszkalnych, z czego siedem w Siewierodoniecku. "Rosjanie rozpoczęli ostrzał Siewierodoniecka ok. 10 rano. Siedem wielopiętrowych budynków zostało uszkodzonych w różnym stopniu. Trzy domy zostały zniszczone w Rubiżnem (...)". Tylko Siewierodonieck był atakowany 11 maja dziewięć razy.
Brytyjski resort obrony: Trwa kontratak sił ukraińskich na północ od Charkowa
W najnowszym raporcie na temat sytuacji na ukraińskich frontach resort obrony Wielkiej Brytanii podaje, że siły ukraińskie prowadzą kontratak na północ od Charkowa, gdzie odzyskują kontrole nad miasteczkami i wsiami i posuwają się w kierunku granicy z Rosją. "Uczynienie przez Rosję priorytetu z operacji w Donbasie sprawiło, że jednostki umieszczone w obwodzie charkowskim są podatne na ataki mobilnych, silnie zmotywowanych sił ukraińskich" - głosi raport.
Zakaz lotów na 11 lotnisk w Rosji przedłużony po raz 13
Do 19 maja 11 lotnisk w Rosji będzie wyłączonych z użytkowania - poinformowała Rosyjska Federalna Agencja Transportu Powietrznego. Zakaz lotów cywilnych na lotniska m.in. w Biełgorodzie, Briańsku, Woroneżu, Krasnodarze, Kursku, Rostowie nad Donem i Symferopolu, został przedłużony po raz 13. Obowiązywać będzie co najmniej do 19 maja, do godziny 3:45. Lotniska zostały wyłączone z użytkowania dla samolotów cywilnych 24 lutego, gdy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę.
Rosja: Rośnie liczba rannych w wyniku ostrzału wsi w obwodzie biełgorodzkim
Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że do siedmiu wzrosła liczba rannych w wyniku ostrzału, z terytorium Ukrainy, wsi Sołochi w obwodzie biełgorodzkim. W wyniku ostrzału zginąć miała jedna osoba.
Michel w Tokio: Współpraca UE i Japonii jeśli chodzi o Ukrainę jest kluczowa dla Europy
- Jest także ważna dla rejonu Indo-Pacyfiku, chcemy też pogłębić nasze konsultacje w temacie bardziej asertywnych Chin - stwierdził przewodniczący RE.
Czytaj więcej
Rosja jest dziś "najbardziej bezpośrednim zagrożeniem dla światowego porządku" przez swoją "barbarzyńską wojnę na Ukrainie i niepokojący pakt z Chinami - oświadczyła szefowa KE, Ursula von der Leyen, która przebywa z wizytą w Japonii, gdzie spotkała się z premierem tego kraju, Fumio Kishidą.
Członek rady miejskiej Chersonia: Rosjanie blokują internet i mobilną łączność
Serhij Chlan, członek rady miejskiej okupowanego przez Rosjan Chersonia pisze na Facebooku, że "łączność mobilna i internet znów są blokowane na terytorium obwodu chersońskiego". "Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wraz z operatorami sieci komórkowych pracuje, by przywrócić sygnał w obwodzie chersoński, tak aby plany okupantów zostały pokrzyżowane" - dodał.
Ukraińskie media: Zabici i ranni w obwodzie dniepropetrowskim
W obwodzie dniepropetrowskim Rosjanie całą noc prowadzili ostrzał na całej linii kontaktu na kierunku Krzywego Rogu - podaje ukraiński portal 24TV dodając, że są zabici i ranni. Według tego źródła, siły rosyjskie używały amunicji kasetowej i bomb fosforowych.
Ukraińska armia odparła w Donbasie dziewięć ataków wroga w ciągu doby
Sztab Generalny armii Ukrainy podaje, że odpierając ataki Ukraińcy zniszczyli osiem czołgów, sześć pojazdów opancerzonych, pięć innych pojazdów i jeden system przeciwlotniczy.
Czytaj więcej
"Rosyjski wróg nie przerwał prowadzenia operacji ofensywnych we Wschodniej Strefie Operacyjnej w celu ustanowienia pełnej kontroli nad obwodami ługańskim, donieckim i chersońskim oraz stworzenia korytarza lądowego między nimi a okupowanym Krymem" - głosi najnowszy komunikat Sztabu Generalnego armii Ukrainy o sytuacji na frontach.
Dowódca brygady broniącej zakładów Azowstal apeluje do Muska o pomoc
"Elonie Musku, ludzie mówią, że przybyłeś z innej planety, by uczyć ludzi wierzyć w to, co niemożliwe. Nasze planety sąsiadują ze sobą, tu, gdzie żyję, jest niemal niemożliwe, by przetrwać. Pomóż nam wydostać się z Azowstalu do kraju trzeciego. Jeśli nie ty, to kto? Podpowiedz mi" - napisał Serhij Wołyna na Twitterze, na którym - jak podkreślił - stworzył konto tylko po to, by nawiązać kontakt z miliarderem.
Czytaj więcej
Serhij Wołyna, dowódca 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej, której żołnierze wraz z żołnierzami Pułku Azow bronią się na terenie zakładów Azowstal w Mariupolu, na Twitterze i Facebooku skierował apel do Elona Muska, by ten pomógł ukraińskim żołnierzom z Mariupola w ewakuacji.
Na celowniku Rosji znalazła się Odessa, przed wojną mająca milion mieszkańców
Siedem rakiet manewrujących uderzyło tam 9 maja, tuż po przemówieniu Putina na placu Czerwonym. Jedna zniszczyła doszczętnie centrum handlowe.
Czytaj więcej
Odessa, jedna z kulturalnych stolic Ukrainy, ma też ważne znaczenie dla historii i kultury rosyjskiej. Czy to powstrzyma Putina przed niszczeniem miasta?
USA: Zmienia się opinia o polityce wobec Ukrainy wśród wyborców republikanów
Udział tych, którzy odrzucą strategię Bidena, spadł w ciągu dwóch miesięcy aż o 12 pkt proc., z 67 do 55 proc.
Czytaj więcej
Prezydent przejął kraj usuwający się ku izolacjonizmowi. Dziś tylko co trzeci Amerykanin nie chce wspierać Kijowa.
Sondaż dla "Rz": 78,6 proc. Polaków źle ocenia słowa papieża o "NATO szczekającym pod drzwiami Rosji"
Dobrze papieskie słowa oceniło tylko 7,7 proc. badanych, a 13,7 proc. nie ma w tej sprawie zdania.
Czytaj więcej
Papieska wypowiedź o „NATO szczekającym pod drzwiami Rosji”, choć nie spodobała się Polakom, to pozostanie bez wpływu na poziom ich religijności.
Dowództwo Operacyjne "Południe": Zniszczyliśmy rosyjski skład amunicji
Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" podaje, że ukraińskie jednostki powstrzymują Rosjan przed natarciem w obwodach chersońskim i mikołajowskim. "Nasze rakiety i artyleria wyeliminowały 23 Raszystów, zniszczyły dwa wrogie czołgi, dwa bojowe wozy piechoty i skład amunicji w obwodzie chersońskim" - głosi wpis na oficjalnym profilu na Facebooku Dowództwa. Ukraińska obrona przeciwlotnicza miała też strącić rakietę nad obwodem odeskim.
Zełenski: Jestem pewien, że ten maj będzie mieć szczególne znaczenie w historii Ukrainy
Ukraina stale rozmawia o gwarancjach bezpieczeństwa dla siebie z naszymi przyjaciółmi, w bardzo konkretny sposób. Spotkanie G7 z 8 maja, w którym nasz kraj brał udział po raz pierwszy na poziomie przywódców państw, było przede wszystkim o tym. Negocjujemy z czołowymi krajami świata, by udzielili Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa na nadchodzące dziesięciolecia. Po raz pierwszy w historii naszego kraju jest możliwe uzyskanie takich gwarancji. Nie jakiegoś memorandum, nie deklaracji woli, ale konkretnych gwarancji. Nie tylko prawnie wiążących, ale także wyrażonych w jasny sposób: kto dokładnie, co dokładnie i jak dokładnie nam gwarantuje - oświadczył Wołodymyr Zełenski.
Czytaj więcej
- Jestem wdzięczny narodowi Ameryki i wszystkim naszym przyjaciołom w Kongresie i administracji (USA) za wsparcie - mówił prezydent Wołodymyr Zełenski w najnowszym wystąpieniu.
Premier Japonii zapowiada dalszą współpracę z UE ws. polityki wobec Rosji
Na wspólnej konferencji prasowej w Tokio premier Fumio Kishida, a także szefowa KE, Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel zapowiedzieli, że będą nadal potępiać rosyjskie działania i prowadzić rozmowy na temat intensyfikacji dotychczasowej współpracy między UE a Japonią, w tym m.in. w kwestii energii.
Pomnik radzieckiego szpiega we Władywostoku oblany czerwoną farbą
Jak informuje Interfax w przededniu obchodów Dnia Zwycięstwa (9 maja) pomnik radzieckiego szpiega działającego w Japonii w czasie II wojny światowej, Richarda Sorge, został oblany czerwoną farbą. O incydencie poinformował w czwartek lokalny oddział Jednej Rosji, prezydenckiej partii będącej największą siłą w rosyjskim parlamencie.
Rozmówcy Reutersa są przekonani, że Szwecja i Finlandia wystąpią o członkostwo w NATO i wejdą do Sojuszu
W czasie, gdy decyzja o przyjęciu Szwecji i Finlandii do NATO będzie ratyfikowana przez parlamenty wszystkich 30 państw, które wchodzą obecnie w skład NATO, sojusznicy z NATO zapewnią tym państwom zwiększoną obecność wojskową Sojuszu na północy Europy (w państwach, które są już członkami NATO - krajach bałtyckich, Danii i Norwegii), będą prowadzić więcej ćwiczeń wojskowych w tych krajach, a na Morzu Bałtyckim ma pojawić się więcej patroli morskich Sojuszu. Nie jest wykluczona również rotacyjna obecność wojskowa żołnierzy z USA i Wielkiej Brytanii w Finlandii i Szwecji - mówią rozmówcy Reutera.
Czytaj więcej
Sojusznicy z NATO spodziewają się, że Finlandia i Szwecja w najbliższych dniach wystąpią z formalnymi wnioskami o członkostwo w sojuszu i w krótkim czasie uzyskają takie członkostwo - twierdzi pięciu dyplomatów i przedstawicieli NATO, z którymi rozmawiał Reuters.
USA nie przekazują Ukrainie informacji, które "pomogłyby pozbawić życia" m.in. Siergieja Szojgu
"USA opracowały instrukcję dotyczącą wymiany wywiadowczej, której celem jest unikanie wzrostu napięcia między Waszyngtonem i Moskwą" - czytamy w "Washington Post".
Czytaj więcej
USA, w ramach współpracy wywiadowczej z Ukrainą, nie przekazują jej dwóch typów informacji - pisze "Washington Post".
Minister obrony Wielkiej Brytanii rozmawiał z sekretarzem obrony USA
Rozmowa Bena Wallace'a z Lloydem Austinem dotyczyła m.in. kolejnych kroków mających na celu pomoc Ukrainie w obronie przeciwko rosyjskiej agresji.
Zełenski: Od 24 lutego ponad 13 tys. żołnierzy ukraińskich otrzymało odznaczenia
- To zdecydowanie wskazuje na odwagę wszystkich naszych obrońców - podkreślił prezydent Ukrainy w swoim wieczornym wystąpieniu.
Ukraińska armia wyzwoliła miejscowość Pytomnyk w obwodzie charkowskim
Sztab Generalny armii Ukrainy podaje, że na odcinku charkowskim Rosjanie przeszli do obrony, aby spowolnić tempo ofensywy jednostek ukraińskich. "W wyniku udanych działań jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy, miejscowość Pytomnyk w obwodzie charkowskim została wyzwolona" - czytamy w raporcie. - Odnosimy sukcesy na kierunku charkowskim, gdzie stale odpychamy wroga i wyzwalamy miejscowości - powiedział gen. Ołeksij Hromow, zastępca szefa Głównego Dyrektoriatu Operacyjnego Sztabu Generalnego armii Ukrainy.
Dowództwo Operacyjne "Wschód": Rosjanie stracili ok. 250 żołnierzy
W walkach na wschodzie Ukrainy - jak podaje ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Wschód" - Rosjanie 11 maja stracili ok. 250 żołnierzy, sześć czołgów, bojowy wóz piechoty, dwa transportery opancerzone i dwa pojazdy opancerzone.