Fińska parlamentarzystka: Nie byliśmy częścią ZSRR, bo walczyliśmy

Elina Valtonen, fińska parlamentarzystka z Partii Koalicji Narodowej, w rozmowie ze Sky News stwierdziła, że Finlandia i Szwecja "są demokracjami i chcą bronić demokratycznych wartości".

Publikacja: 12.05.2022 10:20

Fiński żołnierz

Fiński żołnierz

Foto: Adobe Stock

arb

Valtonen skomentowała w ten sposób wspólną deklarację fińskiej premier i fińskiego prezydenta z 12 maja, którzy oświadczyli, że Finlandia powinna "bezzwłocznie przystąpić do NATO".

Deklaracja ta jest zgodna z oczekiwaniami, stanowi jednocześnie zerwanie z polityką neutralności Finlandii, która dotychczas nie należała do żadnego sojuszu wojskowego. Nastawienie wobec członkostwa w NATO zmieniło się w Finlandii po inwazji Rosji na Ukrainę.

Czytaj więcej

Finlandia chce przystąpić do NATO

Lądowa granica Finlandii z Rosją liczy ponad 1 300 km.

- Finlandia była neutralnym krajem przez wiele dekad, ale nigdy nie zapomnieliśmy o zagrożeniu ze strony naszego wschodniego sąsiada. Nigdy nie byliśmy częścią ZSRR, ponieważ walczyliśmy przeciwko Rosji i ZSRR w przeszłości. Teraz czasy są inne. Widzimy, że nasz sąsiad stał się jeszcze bardziej agresywny, jeszcze bardziej nieprzewidywalny. I czujemy, że to właściwy czas, by przystąpić do NATO - stwierdziła fińska parlamentarzystka.

Nigdy nie byliśmy częścią ZSRR, ponieważ walczyliśmy przeciwko Rosji i ZSRR w przeszłości

Elina Valtonen

- W związku z wydarzeniami na Ukrainie uważamy, że jest obecnie logiczne, by przystąpić do NATO, aby zostać partnerem naszych przyjaciół i naszych sojuszników z zachodu. Jesteśmy krajem zachodnim. Byliśmy stabilną demokracją od 100 lat i razem jesteśmy silniejsi broniąc naszych wspólnych wartości - dodała.

Valtonen mówiła też, że NATO jest "sojuszem obronnym i nie istnieje po to, by komuś zagrażać". - Finlandia - i prawdopodobnie Szwecja także - w przyszłości dołączą do NATO na podstawie swojej wolnej woli, wolnej woli obywateli. Jesteśmy demokracjami i chcemy bronić naszych wartości. To tak proste - podsumowała.

Dyplomacja
Olaf Scholz rozmawiał z Władimirem Putinem. Co powiedział rosyjskiemu dyktatorowi?
Dyplomacja
Viktor Orbán znów zaskoczył kontrowersyjnym stwierdzeniem o Rosji. "UE powinna to przemyśleć"
Dyplomacja
Rusłan Szoszyn: Andrzej Poczobut. Symbol naszej niemocy
Dyplomacja
Siergiej Ławrow skomentował słowa Donalda Trumpa o zakończeniu wojny w 24 godziny
Materiał Promocyjny
Ładowanie samochodów w domu pod każdym względem jest korzystne
Dyplomacja
Prezydent Korei Południowej ćwiczy grę w golfa przed spotkaniem z Donaldem Trumpem