Zełenski: Ukraina może po raz pierwszy uzyskać gwarancje bezpieczeństwa

- Jestem wdzięczny narodowi Ameryki i wszystkim naszym przyjaciołom w Kongresie i administracji (USA) za wsparcie - mówił prezydent Wołodymyr Zełenski w najnowszym wystąpieniu.

Publikacja: 12.05.2022 05:50

Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski

Foto: YouTube

arb

Zełenski podziękował za decyzję Izby Reprezentantów o poparciu pakietu pomocy dla Ukrainy wartego ok. 40 mld dolarów oraz objęcie przez USA Ukrainy programem Lend-Lease, nawiązującym do programu wdrożonego w czasie II wojny światowej przez administrację ówczesnego prezydenta, Franklina Delano Roosevelta. W czasie II wojny światowej w ramach programu Lend-Lease USA przekazywały duże ilości uzbrojenia aliantom walczącym z niemiecką III Rzeszą - w tym również ZSRR. 

- Pomoc w ramach Lend-Lease udzielona przez USA Wielkiej Brytanii i ZSRR radykalnie zmieniła równowagę sił w Europie - przypomniał Zełenski. - Europejczycy otrzymali duże ilości sprzętu - od samolotów i ciężarówek, przez paliwo lotnicze, po środki komunikacji. Przy okazji amerykańskie radioodbiorniki i inne produkty dostarczone w ramach Lend-Lease były używane w ZSRR jeszcze długo po wojnie. Przez dziesięciolecia. Niemcy Hitlera, nawet ze wszystkimi zasobami okupowanych krajów, nie mogły przeciwstawić się potencjałowi Sojuszników opartemu na amerykańskich możliwościach produkcyjnych - przypomniał Zełenski.

Czytaj więcej

NATO gotowe na przyjęcie Szwecji i Finlandii. "Jeśli nie teraz, to kiedy?"

- Nie ma przypadku w tym, że nowa ustawa Lend-Lease została podpisana 9 maja. Jestem osobiście wdzięczny prezydentowi (Joe) Bidenowi za jego wsparcie, za tę decyzję i jej symbolikę - dodał prezydent Ukrainy.

- Dziś bronimy wolności i prawa do życia wszystkich wolnych narodów w wojnie przeciw tyranii, która stanowi nie mniejsze zagrożenie dla Europy, niż 80 lat temu - podkreślił.

- Mówiąc wprost: Lend-Lease to program, który daje nam wszystko, czego potrzebujemy do obrony. Chociaż formalnie jest to jak pożyczka, to jest ona tak opłacalna, że niewłaściwie jest nazywać ją pożyczką - dodał.

- Po pierwsze, uzyskamy dostęp do nowoczesnej broni, amunicji, wyposażenia i nie musimy oglądać się na możliwości płacenia za to wszystko - tłumaczył Zełenski.

- Po drugie, prezydent USA nie musi uzyskiwać zgody Kongresu na udzielanie pomocy - to przyspieszy dostawy - dodał.

- I jeszcze jedno trzeba powiedzieć oddzielnie. Ukraina stale rozmawia o gwarancjach bezpieczeństwa dla siebie z naszymi przyjaciółmi, w bardzo konkretny sposób. Spotkanie G7 z 8 maja, w którym nasz kraj brał udział po raz pierwszy na poziomie przywódców państw, było przede wszystkim o tym. Negocjujemy z czołowymi krajami świata, by udzielili Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa na nadchodzące dziesięciolecia. Po raz pierwszy w historii naszego kraju jest możliwe uzyskanie takich gwarancji. Nie jakiegoś memorandum, nie deklaracji woli, ale konkretnych gwarancji. Nie tylko prawnie wiążących, ale także wyrażonych w jasny sposób: kto dokładnie, co dokładnie i jak dokładnie nam gwarantuje - oświadczył Zełenski.

- Oczywiście wszystkiego tego nie wypracujemy w jeden czy kilka dni. Ale jestem pewien, że ten maj będzie mieć szczególne znaczenie w historii Ukrainy - dodał.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy