Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Siergiej Ławrow, szef MSZ Rosji ostrzega, że zagrożenie wybuchem wojny atomowej jest czymś realnym.
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Ławrow: Ryzyko wybuchu konfliktu nuklearnego jest realne, nie wolno go lekceważyć
Szef MSZ Rosji powiedział, że konflikt na Ukrainie zakończy się porozumieniem, którego charakter będzie zależał od sytuacji militarnej.
Czytaj więcej
Dostawy zachodniego uzbrojenia na Ukrainę oznaczają, że sojusz NATO jest w istocie zaangażowany w wojnę zastępczą z Rosją - powiedział szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Ocenił też, że ryzyko wybuchu konfliktu nuklearnego jest "realne i nie można go lekceważyć".
"Die Welt": Jest wniosek o zgodę rządu Niemiec na eksport 88 czołgów na Ukrainę
Niemiecka firma zbrojeniowa Rheinmetall zwróciła się do niemieckiego rządu o zgodę na eksport 88 czołgów Leopard 1A5 na Ukrainę - podała gazeta "Die Welt", powołując się na dokumenty. Rzecznik firmy odmówił skomentowania doniesień.
50 dzieci z Kramatorska ewakuowano do Szwajcarii
Chodzi o podopiecznych ośrodka społecznej i psychologicznej rehabilitacji - przekazała szefowa ukraińskiego Ministerstwa Polityki Społecznej Marina Łaziebna.
Władze Mariupola: Odkryto kolejny masowy grób
Władze Mariupola w obwodzie donieckim przekazały, że na północ od miasta zidentyfikowano kolejną zbiorową mogiłę. Mer Wadym Bojczenko powiedział, że służby starają się oszacować liczbę ofiar w grobie, który znajduje się ok. 10 km na północ od Mariupola.
Siły Zbrojne Ukrainy: W poniedziałek Rosjanie stracili 3 samoloty
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy oświadczyło, że 25 kwietnia Rosjanie "nasilili swe agresywne działania, wystrzeliwując wiele pocisków manewrujących" na cele na całej Ukrainie. Według tego źródła, siły ukraińskie zestrzeliły w poniedziałek 10 obiektów: trzy samoloty (Su-34, Su-35 i Su-30), trzy pociski manewrujące oraz cztery bezzałogowce ("prawdopodobnie Orłan-10").
Zełenski: Jeśli zamierzasz zbudować tysiącletnią Rzeszę - przegrasz
- Każdy dzień walki teraz to dodatkowe lata spokojnego życia po wojnie - zaznaczył w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Czytaj więcej
Wojna z Rosją pokazała, że na całym terytorium Ukrainy idea ukraińska jest równie silna, równie narodowa - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski, wzywając obywateli swego kraju do stawiania oporu rosyjskim okupantom i oceniając, że sankcje odebrały Rosji przyszłość.
Ukraina otrzyma od Wielkiej Brytanii karetki pogotowia
Wielka Brytania przekaże Ukrainie 22 karetki pogotowia. Transport ma zostać wysłany w najbliższych dniach. Jak podaje Sky News, wcześniej Wielka Brytania przekazała Ukrainie ponad 40 wozów straży pożarnej. Brytyjski rząd ma też przeznaczyć 300 tys. funtów (1,65 mln zł) na rzecz organizacji charytatywnej, która ma pomóc w szkoleniu ukraińskich lekarzy i pielęgniarek.
Kolumna rosyjskich wojsk przemieszcza się z Krymu na północ
Ukrinform podaje, że kolumna rosyjskiego sprzętu wojskowego przemieszcza się z Symferopola na Półwyspie Krymskim w kierunku obwodu chersońskiego.
Brytyjski raport: Zbiory zbóż na Ukrainie mogą być mniejsze o 20 proc.
W najnowszym raporcie wywiadowczym brytyjskie Ministerstwo Obrony zauważa, że rosyjska inwazja na Ukrainę "znacząco zakłóciła ukraińską produkcję rolną". "Ze względu na zmniejszenie powierzchni siewnej po inwazji ukraińskie zbiory zbóż w 2022 r. prawdopodobnie będą o ok. 20 procent niższe niż w 2021 r." - czytamy. Zdaniem brytyjskiego wywiadu, zmniejszona podaż zbóż z Ukrainy wywoła presję inflacyjną i wzrost cen, a wysokie ceny zbóż mogą mieć "poważne konsekwencje" dla światowych rynków żywności i mogą zagrażać bezpieczeństwu żywnościowemu, szczególnie w najsłabiej rozwiniętych gospodarczo krajach.
Prezydent Duda spotkał się z przedstawicielami American Jewish Committee
Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, rozmowy dotyczyły m.in. działań Polski na rzecz obywateli Ukrainy.
Wereszczuk: Dzięki korytarzom humanitarnym uratowano ok. miliona osób
350 tys. ludzi zostało ewakuowanych korytarzami humanitarnymi zorganizowanymi przez władze autobusami - oświadczyła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. - Ludzie uciekali także prywatnymi pojazdami. Ok. miliona osób udało się do tej pory uratować dzięki korytarzom humanitarnym - dodała.
Ostrzał w obwodzie sumskim. Szef lokalnych władz mówi o prowokacji
Szef administracji obwodu sumskiego (północna Ukraina) Dmytro Żywycki oświadczył, że z terytorium Rosji ostrzelano teren położony w rejonie białopolskim, siedzibą władz którego jest miasto Białopole. Żywycki nazwał atak "prowokacją" i przekazał, że po stronie ukraińskiej nie ma ofiar.
Prezes IMC z Ukrainy: Odminowanie pól i dróg zajmie nam miesiące
W skrócie, sytuacja dziś jest nieco lepsza niż miesiąc temu, kiedy nasze gospodarstwa i fermy bydła były okupowane, a Czernihów i Sumy codziennie bombardowane. Dziś nasze tereny są wolne od Rosjan i możemy pracować - mówi Alex Lissitsa.
Czytaj więcej
Potrzebny jest plan Marshalla, taki jaki był w Europie po II wojnie światowej. Potrzeba wsparcia finansowego, pożyczek i darowizn, by integrować ukraiński biznes z europejskim – mówi Alex Lissitsa, prezes rolnej spółki IMC z Ukrainy.
Chersoń: Rosyjskie wojsko zajęło siedzibę rady miejskiej
Rosyjscy żołnierze zajęli budynek rady miejskiej w okupowanym przez Rosję Chersoniu - donoszą ukraińskie media. Według ich relacji, Rosjanie nakazali wszystkim pracownikom opuszczenie siedziby rady miejskiej oraz zdjęli ukraińskie flagi z budynku. Według doniesień, ostatni budynek opuścił mer Ihor Kołychajew.
Ukraina szacuje straty Rosji na 21,9 tys. żołnierzy
Według szacunków Sił Zbrojnych Ukrainy opublikowanych w mediach społecznościowych, całkowite straty w ludziach wojsk rosyjskich od początku inwazji na Ukrainę wynoszą 21,9 tys. żołnierzy. Wcześniej minister obrony Wielkiej Brytanii powiedział, że według brytyjskich szacunków na Ukrainie zginęło ok. 15 tys. żołnierzy rosyjskich.
Szef MSZ Danii: Ważne, by koszty wojny były dla Rosji jak najwyższe
- Jest bardzo ważne, abyśmy pomogli Ukrainie w obronie jej własnego kraju i aby sprawić, by koszty dla Rosji były jak najwyższe, także na polu bitwy - powiedział w rozmowie z CNN minister spraw zagranicznych Danii Jeppe Kofod. - To właśnie robimy i tak będziemy działali nadal - dodał. Szef duńskiego MSZ ocenił, że aby powstrzymać inwazję Rosji na Ukrainę kraje Europy powinny nałożyć dalsze sankcje na Rosję i wysłać Kijowowi więcej pomocy wojskowej.
UE ewakuowała ok. 200 Ukraińców wymagających pilnej pomocy medycznej
- Z Ukrainy, Polski, Słowacji i Mołdawii Unia Europejska ewakuowała ok. 200 pacjentów ukraińskich wymagających pilnej specjalistycznej pomocy medycznej. Osoby te trafiły do szpitali w jedenastu państwach Europy - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Balazs Ujvari.
Przekazanie przez Polskę czołgów Ukrainie. Morawiecki potwierdza
- Tak - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany w Polsat News, czy może potwierdzić słowa szefa brytyjskiego rządu Borisa Johnsona o tym, że Polska prawdopodobnie przekazała lub przekaże czołgi na Ukrainę. - Nie będę dzisiaj o tym mówił - zastrzegł premier, pytany o liczbę maszyn.
Czytaj więcej
Premier Mateusz Morawiecki potwierdził słowa szefa brytyjskiego rządu Borisa Johnsona o przekazaniu przez Polskę czołgów Ukrainie, odmawiając w rozmowie z Polsat News ujawnienia dokładnej liczby sprzętu.
Cannes: Z powodu wojny Hazanavicius zmienia tytuł swojego filmu
17 maja komedia o zombi ma otworzyć 75 festiwal filmowy w Cannes. Ukraińska Akademia Filmowa oprotestowała tytuł "Z (Comme Z)".
Czytaj więcej
Po proteście Ukraińskiej Akademii Filmowej Michel Hazanavicius wycofuje się z francuskiego tytułu „Z”.
Sztab Generalny Ukrainy: Rosjanie koncentrują uderzenia na węzły kolejowe
Wojska rosyjskie kontynuują ofensywę na wschodzie Ukrainy w celu przejęcia pełnej kontroli nad terenami obwodów donieckiego i ługańskiego oraz utrzymania korytarza lądowego z okupowanym przez Rosję Krymem - podał ukraiński Sztab Generalny.
Czytaj więcej
Rosjanie przeprowadzają ataki rakietowe i bombowe na infrastrukturę wojskową i cywilną - oświadczył ukraiński Sztab Generalny, informując o przebiegu działań zbrojnych na Ukrainie po inwazji wojsk rosyjskich.
Minister: Ponad milion uchodźców z Ukrainy otrzymało PESEL
"Dziś przekroczyliśmy liczbę 1 mln uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy otrzymali nr PESEL" - poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
Obwód kijowski: Tymczasowe przeprawy w miejsce zniszczonych mostów
W obwodzie kijowskim 11 tymczasowych mostów powstało w miejsce mostów zniszczonych podczas ofensywy wojsk rosyjskich - przekazał zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko dodając, że w obwodzie trwa przywracanie dostaw prądu, gazu i wody.
Arestowycz: Siły ukraińskie odparły siedem ataków w Donbasie
- W ciągu ostatnich 24 godzin, w obwodach donieckim i ługańskim odparto siedem ataków wroga. Zniszczono 13 czołgów, 3 systemy artylerii oraz inny sprzęt wojskowy - oświadczył doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.
Zespół MAEA jutro odwiedzi Czarnobyl
Misja ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej na czele z szefem tej organizacji Rafaelem Grossim ma we wtorek przybyć na teren Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Celem misji jest dostarczenie sprzętu, przeprowadzenie oceny radiologicznej oraz przywrócenie systemów monitorowania zabezpieczeń.
Kraje Zachodu, USA i Chiny zawiesiły kontakty naukowe z Rosją
W ten sposób Rosja straciła takich naukowych partnerów jak Niemiecka Akademia Nauk, Francuska Akademia Nauk czy Amerykańska Narodowa Akademia Nauk. To z ich doświadczeń rosyjscy naukowcy korzystali najwięcej.
Czytaj więcej
Kraje Zachodu, USA i Chiny zawiesiły kontakty naukowe z Rosją. Bojkot rosyjskich naukowców obniża poziom rosyjskiej nauki, która w ostatnich latach nie mogła obyć się bez zagranicznej współpracy.
Wielka Brytania przekaże Ukrainie pojazdy wyposażone w wyrzutnie
Minister Ben Wallace zadeklarował, że Wielka Brytania przekaże Ukrainie "niewielką liczbę pojazdów opancerzonych wyposażonych w wyrzutnie" pocisków przeciwlotniczych.
Jakie straty poniosła na Ukrainie Rosja? Brytyjski minister podaje dane
Ok. 15 tys. żołnierzy rosyjskich zginęło od początku inwazji wojsk Rosji na Ukrainę - przekazał minister obrony Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej
Od początku inwazji na Ukrainie zginęło ok. 15 tys. rosyjskich żołnierzy. Rosja straciła też ponad 2 tys. pojazdów opancerzonych, w tym co najmniej 530 czołgów - powiedział brytyjskim parlamentarzystom minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace.
Atak rakietowy w obwodzie winnickim, są ofiary
W wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego w obwodzie winnickim na Ukrainie pięć osób zginęło, a 18 zostało rannych - podała prokuratura obwodowa.
Czytaj więcej
W obwodzie winnickim w środkowej części Ukrainy w atakach rakietowych zginęło pięć osób, a 18 zostało rannych - podała obwodowa prokuratura.
Morawiecki jedzie do Berlina na rozmowy z Scholzem
Centrum Informacyjne Rządu podało, że we wtorek premier Mateusz Morawiecki spotka się w Berlinie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Wizyta będzie miała charakter roboczy. Głównym tematem rozmów mają być rosyjska agresja na Ukrainę oraz bezpieczeństwo energetyczne.
Sprzęt za miliardy dolarów jedzie na Ukrainę
Amerykańska pomoc wojskowa dla Ukrainy osiągnęła już wartość ponad 4 mld dol., a znalazło się w niej m.in. 90 haubicoarmat ciągnionych kalibru 155 mm.
Czytaj więcej
Na przestrzeni ostatnich dni opublikowane zostały nowe informacje na temat pomocy sprzętowej, jakiej mają Ukrainie udzielić państwa zachodnie, w szczególności należące do NATO lub Unii Europejskiej.
Ziobro: Śledztwo trwa, przesłuchano ponad tysiąc osób
- Polska prokuratura jako jedna z pierwszych na prośbę prokurator generalnej Ukrainy (...) kilka dni po rosyjskiej napaści wszczęła własne śledztwo, prowdzone na terenie Polski, które przede wszystkim miało na celu pomoc w głównym postępowaniu - gromadzenie materiału dowodowego w postaci zeznań uchodźców, którzy byli świadkami tych zdarzeń przestępczych czy też dokumentowanie materiału dowodowego - filmowego, zdjęciowego - który te osoby posiadały - mówił na konferencji Zbigniew Ziobro.
- To śledztwo jest intensywnie prowadzone pod nadzorem prokuratora krajowego Dariusza Barskiego. Zostało przesłuchanych już przeszło tysiąc osób, ustalenia są na bieżąco uzupełniane - zaznaczył dodając, że "kluczowe czynności dowodowe, w tym sekcje zwłok" muszą być wykonywane "na miejscu, tam, gdzie do tych zbrodni dochodziło". - Ważne, by strona ukraińska miała wsparcie całej wspólnoty międzynarodowej - podkreślił.
Ziobro: Na Ukrainie dochodziło do masowych zbrodni - to bezdyskusyjne
- Testem cywilizowanej międzynarodowej społeczności wobec zbrodni, jakie mają miejsce na terenie Ukrainy jest prowadzenie intensywnego, rzetelnego, dogłębnego śledztwa, którego zadaniem będzie zgromadzić materiał dowodowy oraz pociągnąć winnych do odpowiedzialności. Aby to było możliwe, konieczny jest wysiłek międzynarodowy, nie można pozostawić tej sprawy samym organom ścigania Ukrainy - powiedział minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej dotyczącej przystąpienia prokuratura z MTK do śledztwa w sprawie rosyjskich zbrodni na Ukrainie.
- To, że dochodzi do tak straszliwych zbrodni jak w Buczy czy innych miejscowościach (...) na terenie Ukrainy, (gdzie) mordowane są dzieci, kobiety, dochodzi do innych strasznych przestępstw popełnianych przez rosyjskich żołnierzy Putina - jeżeli w ogóle można ich żołnierzami nazywać, wobec bestialstwa, jakiego się dopuszczają - to jest niestety fakt, który burzy nasze wyobrażenie o świecie - dodał. - Te fakty są bezdyskusyjne. Nie ulega wątpliwości, że już te materiały dowodowe, jakie zostały zgromadzone wskazują, że do masowych zbrodni na terenach okupowanych przez wojska rosyjskie dochodziło, że były to działania podejmowane z pełną premedytacją i rozmysłem - podkreślił.
Czytaj więcej
Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze przystąpił do wspólnego zespołu śledczego pomiędzy Ukrainą, Polską i Litwą w sprawie napaści Rosji na Ukrainę - poinformowali na konferencji prasowej w poniedziałek prokurator generalny Zbigniew Ziobro oraz I zastępca Prokuratora Generalnego – prokurator krajowy Dariusz Barski. Przypomnijmy, że MTK wszczął swoje śledztwo ws. zbrodni wojennych w Ukrainie 2 marca, a ukraińsko -polsko - litewski zespół śledczy utworzono 25 marca.
Szef MON: Będziemy rozmawiać o nowych formach pomocy dla Ukrainy
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przekazał, że nowe formy pomocy Ukrainie będą tematem wtorkowych rozmów z szefem Pentagonu LLoydem Austinem w bazie Ramstein w Niemczech.
Prokurator MTK dołączy do zespołu ds. śledztwa w sprawie zbrodni na Ukrainie
Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) dołączy do zespołu UE ds. śledztwa w sprawie zbrodni popełnionych na Ukrainie - podała agencja AFP, powołując się na Europejską Jednostkę Współpracy Sądowej (Eurojust).
Niemcy przekażą wozy bojowe Słowenii w zamian za dostawy dla Ukrainy
Niemieckie władze już od kilku tygodni zapowiadały, że przekazywanie ciężkiego uzbrojenia bezpośrednio Ukrainie będzie trudne, ale nie będzie problemem uzupełnianie zapasów broni państw Europy Środkowo-Wschodniej, które przekażą takowe z własnych zasobów.
Czytaj więcej
W niemieckich mediach opublikowano informację, że rząd Republiki Federalnej Niemiec przekaże Republice Słowenii uzbrojenie w ramach rekompensaty za sprzęt przekazany Ukrainie.
Śmiszek: Wojna jest jednym z elementów, dzięki któremu budżet i banki zarabiają pieniądze
Nie ma co płakać nad sektorem bankowym, który w zeszłym roku zarobił cztery miliardy złotych "na czysto". Ta sytuacja na pewno nie uderzy banków po kieszeni i na pewno nie będziemy mieli do czynienia z zapaścią systemy bankowego - mówił poseł Nowej Lewicy w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską.
Czytaj więcej
Na koniec dnia wszyscy, którzy wzięli kredyty hipoteczne, płacą za to, na ile banki umówiły się, że będą sobie pożyczać pieniądze - ocenił Krzysztof Śmiszek, poseł Nowej Lewicy, w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską.
Przykuli się do tankowca z 95 tys. ton rosyjskiej ropy
Greenpeace domaga się, by norweska Exxon Mobil Esso anulowała wszelkie kontrakty na import ropy z Rosji.
Czytaj więcej
Norweska spółka-córka amerykańskiego Exxon Mobil nie zrezygnowała z rosyjskiej ropy. Tłumaczy to zawarciem kontraktu przed napaścią Putina na Ukrainę. Aktywiści Greenpeace chcą zmusić Norwegów do zmiany zdania. Przykuli się do łańcucha kotwicy tankowca z 95 tysiącami ton rosyjskiej ropy.
Rosja uznała 40 dyplomatów z Niemiec za osoby niepożądane
Rosyjskie MSZ oświadczyło, że wydalenie dyplomatów to "symetryczna odpowiedź" na wcześniejszą decyzję niemieckich władz.
Czytaj więcej
Rosyjskie MSZ oświadczyło, że 40 niemieckich dyplomatów zostało uznanych za osoby niepożądane i ma opuścić Rosję.
Rosyjscy inwestorzy tracą dostęp do NASDAQ
Od 29 kwietnia rosyjscy klienci duńskiego Saxo Bank nie będą mogli składać zleceń na jednej z największych platform handlowych na świecie.
Czytaj więcej
Rosyjscy inwestorzy tracą dostęp do NASDAQ. Od 29 kwietnia rosyjscy klienci duńskiego Saxo Bank nie będą mogli składać zleceń na jednej z największych platform handlowych na świecie.
Rosyjskie "Nocne wilki" znowu chcą przejechać na motocyklach przez Europę w drodze do Berlina
Organizatorzy kontrowersyjnego rosyjskiego rajdu motocyklowego z Moskwy do Berlina, sławiący Armię Czerwoną i „wielką Rosję” zapowiadają, że mimo wojny będą chcieli zorganizować w tym roku swoją wyprawę. Trasa z konieczności będzie nietypowa.
Czytaj więcej
Nacjonalistyczny rosyjski klub motocyklowy „Nocne Wilki” chce wznowić tradycję rajdu na trasie Moskwa-Berlin. Z powodu wojny w Ukrainie tegoroczna trasa ma być dość zaskakująca. Czesi już zapowiadają, że nie chcą u siebie sojuszników Putina.
KE i MAE radzą jak można rozsądnie zmniejszyć korzystanie z rosyjskiego gazu i ropy
MAE stwierdziła, że gdyby jej zalecenia zostały wprowadzone w codziennym życiu, dałyby typowej rodzinie z własnym domem i samochodem 450 euro oszczędności rocznie na rachunkach za różną energię. W skali całej Unii oznaczałyby mniejszy roczny import ropy o 220 mln baryłek i 17 mld m3 gazu ziemnego.
Czytaj więcej
Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) wspólnie z Komisją Europejską zawarła w poradniku kilka sugestii, jak można rozsądnie zmniejszyć korzystanie z rosyjskich nośników energii, co pozwoli zmniejszyć zależność od tego importu, zmniejszy koszty, a co najważniejsze - ułatwi realizację celów klimatycznych. Włochy już wprowadziły niższą temperaturę klimatyzacji latem i ogrzewania zimą.
Premier Ukrainy, Denys Szmyhal: Trzeba znaleźć sposób, by Ukrainę odbudować za zamrożone rosyjskie aktywa
- Jeśli Rosjanie opuszczą Ukrainę i będziemy mieli gwarancje bezpieczeństwa od naszych partnerów oraz szansę na odbudowę naszej gospodarki kosztem zamrożonych rosyjskich aktywów, będziemy mogli powiedzieć, że wojna się skończyła, a Ukraina wygrała - powiedział ukraiński premier w rozmowie z CBS News. Szmyhal dodał, że obecnie toczą się rozmowy z USA i innymi partnerami Ukrainy ws. możliwości przekazania władzom w Kijowie rosyjskich aktywów, które zostały zamrożone w związku z sankcjami. - To byłby dobry przykład dla potencjalnych agresorów w przyszłości. Powinni zrozumieć, że światowa społeczność zabierze im ich aktywa i zapłaci nimi państwu, które jest chronione przed agresją - oświadczył Szmyhal.
W Wielkanoc Rosjanie deportowali 149 mieszkańców Mariupola do Rosji, w tym 23 dzieci
O deportacjach pisze doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
Pentagon publikuje nagranie z załadunku zestawów Stinger i Javelin przed wysłaniem ich na Ukrainę
Ukraińcy odbudowują zniszczone tereny wokół Kijowa
Biały Dom: Bridget A. Brink została nowym ambasadorem USA na Ukrainie
Brink była dotychczas ambasadorem USA na Słowacji. Na ambasadora na Ukrainie nominował ją w poniedziałek prezydent USA, Joe Biden. Przed pracą w ambasadzie na Słowacji Brink była pierwszym doradcą i zastępcą sekretarza w Biurze ds. Europejskich i Eurazjatyckich w Departamencie Stanu USA, gdzie odpowiadała za Europę Wschodnią i Kaukaz. Pełniła też funkcję pierwszego zastępcy misji dyplomatycznej w ambasadach USA w Taszkiencie (Uzbekistan) i Tbilisi (Gruzja). W amerykańskiej dyplomacji pracuje od 25 lat.
Lekarze mają dowody na gwałty dokonywane przez Rosjan
Przeprowadzający sekcje zwłok lekarze informują o dowodach na gwałty dokonywane na ukraińskich kobietach w Buczy, Irpieniu i Borodziance.
Czytaj więcej
Lekarze medycyny sądowej przeprowadzający sekcje zwłok w masowych grobach na północ od Kijowa twierdzą, że znaleźli dowody na to, że niektóre kobiety zostały zgwałcone przed zabiciem przez siły rosyjskie.
Szef MSZ Ukrainy: Rosyjska ropa jest pełna ukraińskiej krwi. Nie kupujcie jej!
Dmytro Kułeba napisał na Twitterze, że "jeśli światowi przywódcy i biznes mówią poważnie o zatrzymaniu rosyjskich zbrodni wojennych, muszą pozbawić Putina przychodów z ropy". "Dość wymówek i półśrodków, gdy Ukraińcy są bombardowani, zabijani, torturowani i gwałceni" - dodał.
28 kwietnia dwa fińskie okręty wezmą udział w ćwiczeniach z trzema okrętami NATO
Celem ćwiczeń jest przygotowanie fińskich okrętów do wejścia w skład sił reagowania NATO w 2022 roku. Ćwiczenia mają skupiać się wokół "działań przeciwminowych i współpracy w wielonarodowych ramach".
Czytaj więcej
Trzy okręty państw NATO wpłynęły do portu Turku, w południowo-zachodniej Finlandii. Okręty Sojuszu wezmą udział w ćwiczeniach z udziałem fińskich okrętów w czasie, gdy Finlandia rozważa złożenie wniosku o członkostwo w NATO i odejście od neutralnego statusu po inwazji Rosji na Ukrainę.
Kadyrow ogłasza "całkowite wyzwolenie" Rubiżnego
Przywódca Czeczenii, Ramzan Kadyrow ogłosił na swoim kanale w serwisie Telegram, że Rubiżne, miasto w obwodzie ługańskim, o który toczyły się w ostatnim czasie ciężkie walki, zostało "całkowicie wyzwolone" co oznaczałoby wyparcie z niego ukraińskich wojsk. Kadyrow powołuje się przy tym na swojego doradcę, Aptę Alaudinowa, który "odpowiada za kierunek ługański". "Obecnie jednostki rosyjskiej armii i Ługańskiej Republiki Ludowej oczyszczają piwnice i budynki mieszkalne w mieście Rubiżne" - oświadczył Kadyrow.
Litwa proponuje tanie kredyty ukraińskim przedsiębiorcom
Ukraińscy przedsiębiorcy, którzy zdecydują się przenieść działalność na Litwę, otrzymają tam tanie kredyty i wsparcie na utworzenie nowych miejsc pracy.
Czytaj więcej
Ukraińscy przedsiębiorcy, którzy zdecydują się przenieść działalność na Litwę, otrzymają tam tanie kredyty i wsparcie na utworzenie nowych miejsc pracy.
Wicepremier Ukrainy: Nie uzgodniono otwarcia korytarza humanitarnego z Mariupola
Słowa Iryny Wereszczuk stoją w sprzeczności z wcześniejszą deklaracją Rosji, która podawała, że o 14 czasu moskiewskiego (13 czasu polskiego) Rosja zdecyduje się na jednostronne zawieszenie broni w Mariupolu, by umożliwić cywilom znajdującym się na terenie zakładów Azowstal ewakuację "w wybranym przez nich kierunku". Teraz Wereszczuk apeluje do sekretarza generalnego ONZ, Antonio Guterresa, by ten wystąpił w roli "inicjatora i gwaranta" jakiejkolwiek ewakuacji z Azowstalu. Guterres udaje się do Moskwy we wtorek - spotka się tam z prezydentem tego kraju, Władimirem Putinem.
Rosja informuje o przygotowaniach do zabicia Władimira Sołowjowa
FSB miało zatrzymać członków grupy, która planowała zabicie propagandzisty Kremla.
Czytaj więcej
Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa poinformowała o zatrzymaniu członków neonazistowskiej grupy, która na polecenie Ukrainy planowali zabić jednego z głównych propagandzistów Kremla Władimira Sołowjowa.
Wywiad Ukrainy: Aby uniknąć strat wśród żołnierzy Federacji Rosyjskiej, może dojść do "wykurzenia" ukraińskich obrońców i cywilów z Azowstalu
"Fraza o 'zablokowaniu terenu (Azowstalu) tak, aby mucha nie mogła się wydostać' (takiego określenia użył Władimir Putin - red.), powinna być rozpatrywana w kontekście tego, by nie pozwolić nikomu żywemu wydostać się z podziemi, w szczególności po użyciu broni chemicznej" - alarmuje ukraiński wywiad wojskowy.
Czytaj więcej
Główny Dyrektoriat Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy na swoim kanale w serwisie Telegram pisze, że "Rosja nie porzuciła planów użycia broni chemicznej przeciwko obrońcom Ukrainy i cywilom, który znajdują się na terenie zakładów Azowstal, w Mariupolu".
Coraz większa nerwowość na Jedwabnym Szlaku przez wojnę
Rośnie nerwowość na kolejowym Jedwabnym Szlaku, choć zakłóceń póki co nie ma. Przewozy przez Małaszewicze jeżdżą bez zakłóceń, miejsce na pociągach jest, maleją też stawki i opóźnienia. Jednak część operatorów bada możliwości transportu szklakiem kaspijskim.
Czytaj więcej
Kolejowe przewozy przez Małaszewicze jeżdżą bez zakłóceń, miejsce na pociągach jest, maleją też stawki i opóźnienia. Jednak część operatorów bada możliwości transportu szklakiem kaspijskim.
Dyrektor generalny ONZ leci do Moskwy
Będzie rozmawiał z Władimirem Putinem o sytuacji w Mariupolu.
Czytaj więcej
Rosja określiła szczegółowo, o czym zamierza rozmawiać z dyrektorem generalnym ONZ Antonio Guterresem. We wtorek w Moskwie dojdzie do spotkania z Władimirem Putinem.
Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na miasto Korosteń, w obwodzie żytomierskim
Mer Korostenia, Wołodymyr Moskalenko, w nagraniu umieszczonym na swoim kanale w serwisie Telegram powiedział, że do ataku doszło w poniedziałek o 8:30, czasu lokalnego. "Nie ma informacji o ofiarach, ale eksplozja przeraziła mieszkańców" - powiedział. Do ataku rakietowego doszło nad ranem także w obwodzie rówieńskim
Zastępca szefa kancelarii Zełenskiego: 135 sądów nie rozpatruje spraw. To 20 proc. wszystkich sądów na Ukrainie
Andrij Smirnow wyliczał, że 51 sądów na Ukrainie zostało uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych. Spośród nich 47 doznało uszkodzeń, które uniemożliwiają rozpatrywanie w nich spraw. Sądy te znajdują się w obwodach kijowskim, czernihowskim, charkowskim, donieckim, ługańskim i chersońskim. Całkowicie zniszczone zostały sądy w Borodziance, Izium, sąd apelacyjny w Charkowie i sąd w obwodzie mikołajowskim. 64 sądy znajdują się na terenach okupowanych przez Rosjan.
Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Wschód" informuje o zestrzeleniu samolotu Su-34 w obwodzie charkowskim
Putin: Zapobiegliśmy zamachowi na znanego dziennikarza telewizyjnego
Federalna Służba Bezpieczeństwa udaremniła w poniedziałek próbę zabicia znanego rosyjskiego dziennikarza przez grupę terrorystyczną - poinformował prezydent Rosji Władimir Putin.
Rosjanie zaczynają seryjną produkcję systemu S-500
Dyrektor Generalny koncernu Ałmaz-Antiej Jan Nowikow powiedział, że system rakietowy ziemia-powietrze S-500 trafił do seryjnej produkcji i w przewidywalnym terminie zostanie wdrożony do rosyjskiej armii.
Czytaj więcej
Rosyjski koncern zbrojeniowy Ałmaz-Antiej poinformował o wprowadzeniu do seryjnej produkcji nowego systemu S-500 "Prometeusz". Rosjanie przekonują, że możliwości nowego sprzętu znacznie przekraczają zdolności dotychczasowego wyposażenia armii.
Władze Rosji będą ustalać dlaczego doszło do pożaru w składzie paliw w Briańsku, ok. 150 km od granicy z Ukrainą
W mediach społecznościowych pojawiły się spekulacje, że pożar był efektem uderzenia rakietowego przeprowadzonego przez Ukrainę. Jak dotąd Ukraina nie skomentowała ani poniedziałkowego pożaru, ani poprzednich doniesień o uderzeniach jakie miała przeprowadzać na cele w Rosji.
Czytaj więcej
Władze Rosji poinformowały, że wszczynają śledztwo ws. przyczyn dużego pożaru, który wybuchł nad ranem w składzie paliw w Briańsku, stolicy obwodu briańskiego, graniczącego z Ukrainą i Białorusią. Z Briańska do ukraińskiej granicy jest ok. 150 km.
Unia zachęca Indie do zerwania więzi z Rosją
Indie to największy importer rosyjskiej broni. Do tej pory nie potępiły rosyjskiej agresji na Ukrainę ani nie zaprzestały kontaktów gospodarczych z agresorem. Bruksela chce to zmienić. Proponuje dostawy broni ze Wspólnoty i wznowienie negocjacji o umowie o wolnym handlu.
Czytaj więcej
Indie to największy importer rosyjskiej broni. Do tej pory nie potępiły rosyjskiej agresji na Ukrainę ani nie zaprzestały kontaktów gospodarczych z agresorem. Bruksela chce to zmienić. Proponuje dostawy broni ze Wspólnoty i wznowienie negocjacji o umowie o wolnym handlu.
Cyryl apeluje do Rosjan, by bronić niepodległości kraju
W swoim kazaniu mówił o obcych ośrodkach, które chcą zniszczyć niepodległość Rosji.
Czytaj więcej
Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl wezwał Rosjan do zjednoczenia się wokół władz i nie dopuszczenia do tego, by obce ośrodki władzy zniszczyły niepodległość kraju
Poroszenko: Obrońcy Mariupola bez amunicji, bez żywności, bez wody, przez 58 dni stawiają opór rosyjskim żołnierzom
- Putin chce wymazać nas z mapy świata. A my, kraj z tysiącletnią historią, chcemy być w Europie, chcemy wrócić do europejskiej rodziny. I oczywiście jesteśmy dumni, że cały świat jest dziś z nami - podkreślił były prezydent Ukrainy.
Czytaj więcej
Były prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko, w rozmowie ze Sky News chwalił heroizm obrońców Mariupola i mówił, że to, co Rosjanie robią w tym mieście położonym nad Morzem Azowskim pokazuje, jaki cel mają wobec całej Ukrainy.
Prokurator generalna Ukrainy: Potwierdziliśmy przymusową deportację do Rosji 5 370 obywateli Ukrainy, wyłączając Mariupol
W rozmowie z agencją Interfax Ukraina Iryna Wenediktowa mówi, że regionalne władze szacują, iż z Mariupola deportowano do Rosji wbrew ich woli 33 tys. obywateli Ukrainy. - Rosyjskie media informują o 134 tysiącach przesiedlonych - dodaje. - To, że Rosjanie deportują ludzi jest pewne na 100 proc., nie ma co do tego wątpliwości. Teraz musimy dowieść kogo (deportowali - red.) i gdzie - podkreśla. Prokuratura generalna wie też o 200 osobach przymusowo deportowanych na Białoruś. Śledczy prowadzą też oddzielne śledztwo ws. dzieci z Ukrainy deportowanych do Rosji, których ma być 2 389.
Rosjanie: Jeśli w zakładach Azowstal są cywile, o godzinie 14 czasu moskiewskiego otworzymy korytarz humanitarny
"Siły zbrojne Rosji i formacje Donieckiej Republiki Ludowej od 14 (czasu moskiewskiego) 25 kwietnia jednostronnie wstrzymają działania zbrojne i wycofają jednostki na bezpieczną odległość, by umożliwić cywilom udanie się w kierunku, który wybiorą" - głosi oświadczenie podpisane przez gen. Michaiła Mizincewa, dowodzącego oblężeniem Mariupola.
Czytaj więcej
Rosyjska armia ogłosiła, że otworzy korytarz humanitarny i - jednostronnie - wprowadzi zawieszenie broni w rejonie zakładów Azowstal, w Mariupolu, aby umożliwić cywilom przebywającym na ich terenie opuszczenie terenu walk - informuje agencja Interfax.
Liderka SPD uważa, że Gerhard Schröder powinien opuścić partię
Były kanclerz Niemiec pracuje dla rosyjskich koncernów energetycznych i ma wątpliwości w sprawie odpowiedzialności Władimira Putina za zbrodnie wojenne.
Czytaj więcej
Były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder wątpi w odpowiedzialność Władimira Putina za zbrodnie wojenne i utrzymuje się na stanowiskach w rosyjskich koncernach. Liderka Saskia Esken SPD namawia go do opuszczenia partii.
Głównodowodzący armii Ukrainy, gen. Wałerij Załużny, dziękuje krajom pomagającym militarnie Ukrainie. Na liście jest Polska
"Nasza przyjaźń jest naszym zwycięstwem" - przekonuje gen. Załużny.
Były szef Sztabu Generalnego Wielkiej Brytanii: Putin będzie chciał zakończyć walki w Mariupolu przed 9 maja, będzie kolejny szturm
21 kwietnia minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu, zameldował prezydentowi Rosji, Władimirowi Putinowi, że Mariupol został zdobyty, mimo iż w zakładach Azowstal nadal bronią się ukraińscy żołnierze. Putin odwołał wówczas rozkaz szturmu na Azowstal polecając, zamiast tego, utrzymanie blokady ich terenu.
Czytaj więcej
Władimir Putin prawdopodobnie wyda rozkaz kolejnego natarcia na zakłady Azowstal w Mariupolu przed Dniem Zwycięstwa (9 maja - red.) - przekonywał na antenie Sky News gen. Richard Dannatt, były szef Sztabu Generalnego armii Wielkiej Brytanii.
MSZ Rosji: Nie słyszeliśmy o przygotowaniach do referendum w Chersoniu
Wiceszef MSZ Rosji, Andrej Rudenko, cytowany przez agencję Interfax stwierdził, że Moskwa "nie ma informacji, by w Chersoniu na Ukrainie miało być przygotowywane referendum". Zarówno strona ukraińska, jak i państwa Zachodu alarmują, że Rosjanie chcą zorganizować w Chersoniu referendum, którego celem jest powołanie separatystycznej Chersońskiej Republiki Ludowej, na wzór Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej w Donbasie.
Cywile ukrywający się w zakładach Azowstal na nagraniu apelują o pomoc
Jedna z kobiet poinformowała, że 600 cywilów schroniło się na terenie zakładu. Nie mają dostępu do jedzenia i wody.
Czytaj więcej
Nowo opublikowane nagranie pokazuje ukraińskie dzieci w podziemnym bunkrze pod zakładami Azowstalu otrzymujące prezenty wielkanocne.
Prokurator generalna Ukrainy: Prezydent Zełenski nakazał prace nad powołaniem trybunału, który osądziłby winnych zbrodni wojennych
Prokurator Generalna mówiła też, że jest przedwcześnie, by mówić o możliwości stworzenia specjalnego trybunału, który miałby pociągnąć do odpowiedzialności winnych zbrodni wojennych popełnianych na Ukrainie.
Czytaj więcej
Na Ukrainie rosyjscy żołnierze gwałcą kobiety, mężczyzn, dzieci i seniorów, potrzebne jest rzetelne śledztwo, by wymierzyć sprawiedliwość i stworzyć bezpieczne warunki ofiarom tych gwałtów - powiedziała prokurator generalna Ukrainy, Iryna Wenediktowa, w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina.
Rosjanie ostrzelali miejscowości Żmerynka i Koziatyn w obwodzie winnickim
"Żmerynka i Koziatyn znalazły się pod ostrzałem rakietowym. Wróg próbuje uderzać w infrastrukturę krytyczną. Są zabici i ranni" - napisał Serhij Borzow, stojący na czele władz obwodu winnickiego, na swoim kanale w serwisie telegram.
Rzecznik władz obwodu zaporoskiego: Rosja chce przeprowadzić ofensywę w kierunku Zaporoża
Iwan Ariefiejew napisał na swoim profilu na Facebooku, że "wróg przygotowuje się do ofensywy". "Rosyjskie siły okupacyjne zgromadziły dużo sprzętu i personelu w części frontu między miejscowościami Wełyka Nowosiłka, Nowodariwka i Małyniwka. Wrogowie próbują ruszyć w stronę Zaporoża, ale nie idzie im dobrze, więc pozycje ich sił na froncie nie zmieniły się" - dodał.
Waszyngton nie nakłada sankcji na "kochankę Putina"
Amerykanie obawiają się, że wpisanie Aliny Kabajewej na listę sankcji mogłoby doprowadzić do eskalacji napięć w relacjach z Moskwą.
Czytaj więcej
Amerykanie mają gotowy pakiet sankcji, ale nadal zastanawiają się nad potencjalnymi konsekwencjami umieszczenia na liście 39-letniej byłej gimnastyczki olimpijskiej, domniemanej kochanki prezydenta Rosji Aliny Kabajewej.
Dziś ruszają przygotowania do Parady Zwycięstwa w Moskwie
W paradzie, która odbędzie się 9 maja, weźmie udział 11 tysięcy osób, 131 jednostek sprzętu naziemnego oraz 77 samolotów i śmigłowców.
Czytaj więcej
Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że o 21 czasu moskiewskiego, 25 kwietnia, na Placu Czerwonym w Moskwie rozpoczną się przygotowania do Parady Zwycięstwa, jaka zostanie zorganizowana w Moskwie 9 maja, w rocznicę zakończenia II wojny światowej.
Greenpeace blokuje tankowiec z rosyjską ropą przy terminalu Exxon Mobil w Norwegii
PISF przeznaczy 10 mln zł na wspieranie polsko-ukraińskich inicjatyw filmowych
Dyrektor Radosław Śmigulski uruchomił nowy program programie „Polsko-ukraińskie inicjatywy filmowe”. Znalazły się w nim cztery działy (priorytety): „Rozwój i produkcja filmów dokumentalnych”, „Rozwój i produkcja filmów animowanych”. „Dewelopment scenariuszowy” oraz „Festiwale i inicjatywy filmowe”.
Czytaj więcej
Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski ogłosił nowy program „Polsko-ukraińskie inicjatywy filmowe”
Reuters: Putin pogratulował Macronowi wygranych wyborów prezydenckich
W II turze wyborów prezydenckich we Francji Emmanuel Macron uzyskał 58,54 proc. głosów pokonując Marine Le Pen, która uzyskała 41,46 proc. głosów.
ZUS: Od 23 kwietnia uchodźcy z Ukrainy mogą składać wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy na drugie i kolejne dziecko
Formularz RKO-U w języku ukraińskim dostępny jest już na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
Gubernator obwodu ługańskiego: Rosjanie znów ostrzelali rafinerię w Lisiczańsku
Serhij Haidai napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że w prawosławne święto prawosławni ostrzeliwali budynki mieszkalne. Jak dodał "tak wygląda rosyjski ład - zabijać i niszczyć bezmyślnie, wykonując rozkazy innych". Z wpisu Haidaia wynika, że w niedzielę Rosjanie ostrzeliwali cele w całym obwodzie. Zniszczone miały zostać trzy budynki wielopiętrowe i cztery domy. "Kilka samochodów, w tym ciężarówki, brało udział w wypadkach lub stanęło w płomieniach po ostrzale" - dodał Haidai. "Rosyjska armia ostrzelała też po raz trzeci rafinerię w Lisiczańsku" - podkreślił.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Rosjanie ponieśli 24 kwietnia najcięższe straty w rejonie Siewierodoniecka
Straty te miała ponieść 30. Samodzielna Brygada Strzelców Zmotoryzowanych.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosjanie mieli stracić na Ukrainie 21,9 tys. żołnierzy, 884 czołgi, 2 258 pojazdów opancerzonych, 411 systemów artyleryjskich, 149 wyrzutni rakiet, 69 systemów przeciwlotniczych, 181 samolotów, 154 śmigłowce, 201 bezzałogowych statków powietrznych, 1 566 pojazdów, 76 cystern, osiem jednostek nawodnych, cztery wyrzutnie rakiet balistycznych.
Gen. Skrzypczak: Rosjanie część wysiłku przenoszą na kierunek południowy, bo warunki do prowadzenia działań są tu dużo lepsze niż na północy
Rosjanie liczą na to, że na tym kierunku mogą złamać obronę armii ukraińskiej na południe od Mikołajowa i wyjść na przestrzeń operacyjną na zachód od Zaporoża. Teren jest bardzo wygodny do prowadzenia działań, to jest step - mówił były dowódca wojsk lądowych.
Czytaj więcej
Rosjanie ściągają z głębi Rosji nowe siły. Mogą to być batalionowe grupy bojowe sformowane doraźnie z żołnierzy rezerwy - mówił w rozmowie z TVN24 były dowódca wojsk lądowych, gen. Waldemar Skrzypczak.
Rosjanie ostrzelali dworce kolejowe w środkowej i zachodniej Ukrainie
Szef ukraińskiej kolei poinformował, że pięć dworców kolejowych w środkowej i zachodniej Ukrainie znalazło się w poniedziałek pod ostrzałem.Aleksander Kamyszyn powiedział, że w wyniku ataku zginęło kilka osób, ale szczegóły nie są jeszcze znane. Wszystkie ataki przeprowadzono w ciągu godziny.To nie pierwszy raz, kiedy dworce kolejowe są celem ataków Rosjan. Co najmniej 50 osób, w tym pięcioro dzieci, zginęło po tym, jak rosyjskie siły przeprowadziły atak rakietowy na stację kolejową w Kramatorsku.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski wjechało 2,944 mln osób z Ukrainy. Wyjechało na Ukrainę 860 tys. osób
24 lutego na granicy Polski z Ukrainą odprawiono 9,8 tys. podróżnych. Na Ukrainę wyjechało 11,8 tys. osób.
Rzecznik praw obywatelskich Ukrainy: W wyniku działań wojennych na Ukrainie zginęło 215 dzieci
Jak podaje Ludmyła Denisowa rannych w wyniku działań wojennych zostało 391 dzieci. 24 kwietnia w miejscowości Oczeretyne w obwodzie donieckim w wyniku ostrzału zginąć miały dwie dziewczynki w wieku 5 i 14 lat.
Gubernator obwodu kurskiego w Rosji: Zestrzeliliśmy dwa ukraińskie drony
"Dziś o 4:15 w wiosce Borowskoje, w rejonie rylskim, rosyjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła dwa ukraińskie drony. Nie było żadnych ofiar, poszkodowanych, ani strat" - napisał Roman Starowojt na swoim kanale w serwisie Telegram.
Zełenski zamieścił zdjęcia ze swojego spotkania z Blinkenem i Austinem
Ambasador Rosji w USA: Nieakceptowalna jest sytuacja, w której USA dostarczają broni Ukrainie, żądamy zakończenia tej praktyki
Zdaniem Anatolija Antonowa przekazywanie broni Ukrainie to próba "zaostrzenia sytuacji i doprowadzenia do większych strat".
Czytaj więcej
Rosja przekazała władzom USA żądanie, by Waszyngton przestał przekazywać uzbrojenie Ukrainie - oświadczył ambasador Rosji w Waszyngtonie, Anatolij Antonow, w rozmowie z telewizją Rossija-24.
Blinken: Ukraina się broni. Rosja nie realizuje celów wojennych
- Rosja nadal próbuje brutalnie traktować część kraju, a śmierć i zniszczenia, które widzimy, są przerażające - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken po wizycie w Kijowie.
Czytaj więcej
Sekretarz stanu USA Antony Blinken po spotkaniu z władzami Ukrainy powiedział, że Rosjanie nie są w stanie zrealizować postawionych sobie celów. - Ukraina skutecznie się broni - powiedział.
Jest komentarz sekretarza obrony USA po wizycie w Kijowie
- Podczas spotkania skupiliśmy się na tym, aby porozmawiać o rzeczach, które pozwolą nam wygrać obecną bitwę, a także budować przyszłość. Rozmawialiśmy o pomocy siłom bezpieczeństwa. Rozmawialiśmy też o szkoleniu - powiedział Lloyd Austin na granicy polsko-ukraińskiej. Austin weźmie teraz udział w spotkaniu w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech z innymi ministrami obrony.
Reuters: Niemiecka firma Rheinmetall wystąpiła o zgodę na eksport 100 bojowych wozów piechoty Marder na Ukrainę
Agencja Reutera potwierdziła tym samym wcześniejsze doniesienia dziennika "Die Welt". Rheinmetall chce przed wysłaniem na Ukrainę używanych pojazdów Marder dokonać ich modernizacji w najbliższych miesiącach. Umowa o wysłaniu niemieckich bojowych wozów piechoty na Ukrainę musi być zatwierdzona przez radę bezpieczeństwa narodowego Niemiec, na czele której stoi kanclerz Olaf Scholz. Rada podejmie decyzję na niejawnym posiedzeniu.
Czytaj więcej
Koncern Rheinmetall ubiega się o zgodę na eksport stu wozów bojowych Marder na Ukrainę - informuje agencja Reutera. O możliwości wysłania z Niemiec sprzętu informował wcześniej "Welt am Sonntag".
Wiceszef KE: Szósty pakiet sankcji UE wobec Rosji będzie zawierał "pewną formę embargo an ropę"
Valdis Dombrovskis, cytowany przez "The Times" mówi, że Komisja Europejska pracuje obecnie nad szóstym pakietem sankcji wobec Rosji i jedną z kwestii, którą rozważa, jest "pewna forma embargo na ropę" z Rosji. - Kiedy nakładamy sankcje, musimy zrobić to w sposób, który maksymalizuje presję na Rosję przy jednoczesnym minimalizowaniu naszych strat - podkreślił wiceszef KE. Dombrovskis zaznaczył jednocześnie, że szczegóły sankcji wobec rosyjskiego sektora naftowego nie zostały jeszcze uzgodnione, ale - jak tłumaczył - sankcje w tym względzie mogą zakładać stopniowe wykluczanie rosyjskiej ropy lub wprowadzenie ceł.
Sztab Generalny armii Ukrainy: 21 kwietnia nad Ukrainą zestrzelono trzy rosyjskie śmigłowce, w tym śmigłowiec Ka-52
Brytyjski resort obrony: Rosyjska armia nie osiągnęła jak dotąd przełomu w Donbasie
Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii pisze o pomniejszych sukcesach osiągniętych na niektórych odcinkach wschodniego frontu przez Rosję, po tym jak zaczęła się ona koncentrować na działaniach ofensywnych w Donbasie. Brytyjskie ministerstwo zauważa jednocześnie, że decyzja o blokowaniu zakładów Azovstal w Mariupolu oznacza, że w mieście tym Rosjanie nadal muszą pozostawić duże siły, które nie mogą być przerzucone na inne odcinki frontu. Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii ocenia też, że decyzja, by nadzór nad wypłatą świadczeń poległych na Ukrainie rosyjskich żołnierzy sprawował rosyjski resort obrony, wskazuje na to, że Moskwa chce ukryć prawdziwą skalę strat na Ukrainie przed rosyjską opinią publiczną.
Czaputowicz: To dwa miesiące wojny, a Niemcy nadal ciężkiej broni (Ukrainie) nie dostarczyli
Najważniejsza rzecz to kierunek polityki UE wobec Ukrainy. Czy będzie bezwarunkowe wsparcie dla niepodległości i wojska ukraińskiego, czy nie. Gdyby Niemcy, gdyby prezydent Macron wyraźnie się opowiedzieli dostarczając broń, wspierając Ukrainę, tak jak Ukraińcy tego oczekują, to nie byłoby żadnego problemu. Czy nam odpowiada UE zjednoczona, ale prorosyjska, wspierająca Putina w tym konflikcie? - pytał były szef MSZ w kontekście krytyki, jaką polski rząd formułuje m.in. pod adresem Niemiec w związku ze zbyt pasywną, zdaniem polskich władz, polityką wobec wojny na Ukrainie.
Czytaj więcej
Z perspektywy polskiej jest to dobra decyzja Francuzów - mówił w TVN24 były szef MSZ, Jacek Czaputowicz, komentując wyniki wyborów prezydenckich we Francji.
Brytyjski minister wzywa zachód do pomocy. "Francja i Niemcy mogą zrobić więcej"
Widzimy zarówno zmianę taktyki Rosji, która koncentruje się na wschodzie Ukrainy, jak i rosyjską determinację, by kontynuować działania - mówi minister Oliver Dowden.
Czytaj więcej
Francja i Niemcy mogą zrobić więcej, by pomóc Ukrainie w obronie - powiedział minister w rządzie Wielkiej Brytanii, Oliver Dowden wzywając Zachód do reakcji na zmianę taktyki Rosji.
Obwód doniecki: Pięć osób zginęło w niedzielę w wyniku rosyjskich ostrzałów
W obwodzie donieckim pięć osób zginęło, a pięć kolejnych zostało rannych, w wyniku ostrzału prowadzonego przez Rosjan - poinformował gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyrylenko, na swoim kanale w serwisie Telegram. Kyryłenko zaznaczył, że władze obwodu nie są w stanie określić liczby ofiar walk w Mariupolu i miejscowości Wołnowacha.
Ukraina od lat prosiła Wielką Brytanię o broń. Kolejni premierzy odmawiali
Wielka Brytania obawiała się, że wojskowa pomoc dla Ukrainy może sprowokować Władimira Putina.
Czytaj więcej
Według doniesień, obawy przed sprowokowaniem Władimira Putina powstrzymywały Wielką Brytanię przed dostarczeniem broni Ukrainie. Kijów miał w tej sprawie zwracać się od siedmiu lat.
Sztab Generalny armii Ukrainy: W Mariupolu Rosjanie prowadzą ataki rakietowe i naloty na pozycje ukraińskich obrońców w zakładach Azovstal
Rosjanie prowadzą też w Donbasie działania ofensywne w rejonie wsi Popasna.
Czytaj więcej
"Rosyjski wróg prowadzi działania ofensywne na Wschodnim Obszarze Operacyjnym, w celu pokonania (ukraińskich) Sił Połączonych, ustanowienia pełnej kontroli nad obwodami donieckim i ługańskim i stworzenia połączenia lądowego między tymi obwodami a okupowanym Krymem" - informuje Sztab Generalny armii Ukrainy w swoim najnowszym komunikacie na temat sytuacji na frontach.
Bank of America zamyka konta rosyjskich konsulatów w Houston i Nowym Jorku
O zamknięciu bankowych kont konsulatów poinformował w rozmowie z telewizją Rossija-1 rosyjski ambasador w USA, Anatolij Antonow. Zdaniem Antonowa rosyjska ambasada w USA jest obecnie "objęta blokadą przez amerykańskie agencje rządowe". Antonow twierdzi też, że pracownicy rosyjskiej ambasady w USA odbierają telefony i e-maile z pogróżkami.
Wartość aktywów zniszczonych przez Rosję na Ukrainie ma wynosić 650 mld dolarów
Wyliczenia takie przedstawił doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego ds. ekonomicznych, Ołeh Ustenko.
Czytaj więcej
Rosyjska agresja na Ukrainę sprawiła, że Ukraina straciła aktywa o wartości 650 mld dolarów - oświadczył doradca prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, ds. ekonomicznych, Ołeh Ustenko.
Coraz więcej rosyjskich polityków występuje z publicznymi wezwaniami do aneksji południa Ukrainy: od Donbasu do Chersonia
– Zaczynamy rozumieć plan Putina: anektować (lądowy) korytarz na Krym, Ługańsk oraz Donieck i ogłosić, że wygrał z USA i NATO – twierdzi Giennadij Gudkow, były rosyjski polityk opozycyjny, obecnie mieszkający w Bułgarii. Kluczem do jego realizacji jest Chersoń, jedyne obwodowe (wojewódzkie) miasto Ukrainy okupowane przez Rosjan.
Czytaj więcej
Nie mogąc pokonać samego Kijowa, Moskwa skłania się do oderwania części terytorium na południu.
Ukraińscy informatycy-mężczyźni nie mogą opuszczać kraju. Tworzą zatem w zachodniej Ukrainie swoistą Dolinę Krzemową
Jednak już dziś kobiety, a po wojnie także mężczyźni, mogą skorzystać z rządowego programu Poland. Business Harbour. To uproszczenia w procedurach wizowych i pozwoleniach na pracę dla specjalistów z branży IT z niektórych krajów byłego Związku Radzieckiego: w tym z Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Zainteresowany przyjazdem do Polski specjalista z jednego z tych krajów musi posiadać dowód zainteresowania zatrudnieniem od jednej z polskich firm zgłoszonych do programu PBH, wykształcenie techniczne w kierunku technologii informacyjnych lub co najmniej roczne doświadczenie w branży IT.
Czytaj więcej
Ukraiński biznes informatyczny trzyma się nieźle, choć wielu specjalistów musiało przenieść się na zachód kraju albo za granicę.
W Polsce powstanie zaplecze do nadawania ukraińskiej telewizji Ukraina 24
To największy kanał informacyjny u naszego wschodniego sąsiada. Działa nieprzerwanie mimo wojny w Ukrainie.
Czytaj więcej
W Warszawie będą tworzone programy jednej z czołowych ukraińskich telewizji. Stacja wraz z pracownikami przenosi się do Polski.
Resort aktywów państwowych pyta spółki Skarbu Państwa o gotowość do udziału w procesie wsparcia Ukrainy w odbudowie po wojnie
Choć wojna w Ukrainie trwa i nie wiadomo, kiedy się zakończy, to tamtejsze władze i firmy już myślą o odbudowie kraju.
Czytaj więcej
„Rzeczpospolita" dotarła do treści maila, w którym resort aktywów państwowych pyta spółki Skarbu Państwa o gotowość do udziału w procesie wsparcia naszego sąsiada w odbudowie po wojnie.
Blinken i Austin w czasie wizyty w Kijowie poinformowali Zełenskiego o wartej ponad 322 mln dolarów pomocy militarnej, jaką USA przekażą Ukrainie
Łącznie amerykańska pomoc militarna dla Ukrainy, od początku rosyjskiej inwazji na ten kraj, miała wzrosnąć do 3,7 mld dolarów.
Czytaj więcej
Antony Blinken, sekretarz stanu USA i Lloyd Austin, sekretarz obrony USA, przebywali w niedzielę z wizytą w Kijowie - informuje wysoki rangą przedstawiciel Departamentu Stanu, cytowany przez agencję Reutera.
Borrell: Obecnie w UE nie ma jednolitego stanowiska ws. embarga na ropę i gaz z Rosji
Szef unijnej dyplomacji zapowiedział, że kwestia embarga na sprowadzanie ropy i gazu z Rosji zostanie omówiona w czasie kolejnego szczytu UE, który odbędzie się pod koniec maja. Jak dodał nie spodziewa się, aby przed szczytem zapadły jakieś decyzje w tej kwestii.
Czytaj więcej
Wśród państw Unii Europejskiej nie ma wystarczającego poparcia dla całkowitego embarga lub wprowadzenia karnych ceł na rosyjską ropę i gaz - przyznał szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell, w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Die Welt".
Ukraina rozmawia z Łotwą o eksporcie ukraińskiej żywności przez łotewskie porty
Minister rolnictwa Ukrainy, Mykoła Solski, przebywał z wizytą roboczą w Łotwie, gdzie rozmawiał o możliwości eksportu ukraińskich produktów rolnych przez łotewskie porty. Komunikat w tej sprawie pojawił się na stronie Ukraińskiego Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywności. "W ramach wizyty Ukraiński Minister Polityki Rolnej i Żywności, Mykoła Solski, spotkał się z łotewskim ministrem rolnictwa, Kasparsem Gerhardsem i złożył wizytę w porcie w Rydze, porcie w Windawie i w specjalnej strefie ekonomicznej w Lipawie. Solski został zapoznany z infrastrukturą portową i logistyczną i rozmawiał o możliwości eksportu ukraińskich produktów rolnych przez łotewskie porty" - czytamy w komunikacie.
Wicekanclerz Niemiec: Było błędem, że wcześniej nie wspieraliśmy Ukrainy
W rozmowie z niemieckim nadawcą publicznym, ZDF, Robert Habeck, wicekanclerz Niemiec i minister gospodarki, polityk niemieckich Zielonych przyznał, że Niemcy powinni zacząć wspierać militarnie Ukrainę kilka lat wcześniej. - Powinniśmy wspierać militarnie Ukrainę znacznie wcześniej, nie mówię o dniach i tygodniach, ale o latach - powiedział Habeck. Minister dodał, że obecnie Niemcy pomagają w dostarczaniu Ukrainie ciężkiego sprzętu, którego potrzebuje ona, by odpierać rosyjską inwazję.
W rosyjskim Briańsku doszło do pożaru w składzie paliw
Obwód briański, którego stolicą jest Briańsk, graniczy z Ukrainą i Białorusią.
Czytaj więcej
Główny Dyrektoriat Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w obwodzie briańskim informuje o pożarze na terenie składu paliw w Briańsku.
Ukraińska armia odparła w Donbasie siedem ataków w ciągu doby
Jak informuje ukraińskie Dowództwo Operacji Sił Połączonych, siły ukraińskie w Donbasie odparły siedem ataków wroga w ciągu doby, niszcząc 59 jednostek sprzętu naziemnego. Ponadto Ukraińcy zestrzelili nad Donbasem trzy bezzałogowe statki powietrzne. Wśród zniszczonych pojazdów naziemnych jest 13 czołgów, a ponadto trzy systemy artyleryjskie, 17 pojazdów opancerzonych, 18 innych pojazdów i cztery cysterny.
Ukraińska armia: Rosjanie nie pozwalają mieszkańcom opuszczać Chersonia
Na kanale Sił Zbrojnych Ukrainy w serwisie Telegram czytamy, że Rosjanie nie pozwolili dużej kolumnie pojazdów cywilnych, chcących wyjechać z Chersonia, opuścić miasta. Mieszkańcy Chersonia mieli próbować wyjechać z miasta przed referendum, które chcą w nim zorganizować rosyjskie siły okupacyjne. Celem referendum ma być stworzenie tzw. Chersońskiej Republiki Ludowej - na wzór separatystycznych republik istniejących w Donbasie.
Ukraińskie Dowództwo Operacyjne Południe: Zniszczyliśmy zestaw Pancyr-S1
W ciągu ostatniej doby na południu Ukrainy żołnierze podlegli Dowództwu Operacyjnemu Południe zabili 73 rosyjskich żołnierzy i zniszczyli siedem jednostek sprzętu - w tym przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko-rakietowy Pancyr-S1 - informuje ukraińskie Dowództwo Operacyjne Południe. Dowództwo informuje, że na tymczasowo okupowanych terenach na południu Ukrainy Rosjanie nadal ograniczają prawa obywatelskie mieszkańców, w tym swobodę poruszania się. W obwodach chersońskim i mikołajowskim Rosjanie mają prowadzić obecnie działania defensywne i przeprowadzać ataki artyleryjskie i moździerzowe na pozycje ukraińskich wojsk. Z kolei Ukraińcy mieli odzyskać kontrolę nad pięcioma miejscowościami w obwodzie mikołajowskim, w pobliżu jego granicy administracyjnej z obwodem chersońskim.