Samotni rodzice z dłuższym zasiłkiem

Zamiast wspierać rodziny, rząd premiuje tych, którzy żyją bez ślubu.

Publikacja: 19.02.2013 00:09

Samotni rodzice będą mogli pobierać zasiłek dla bezrobotnych aż przez 12 miesięcy – proponuje resort pracy w przygotowanym projekcie ustawy o funkcjonowaniu publicznych służb zatrudnienia. To według autorów zmian ma wyrównać szanse na rynku pracy rodzin, w których ciężar wychowania dzieci spoczywa na jednej osobie.

Standardowo ten, kto traci pracę, ma prawo do zasiłku przez pierwsze pół roku. Rząd chce wydłużyć ten okres dla samotnych matek i ojców.

Ale pomysł budzi kontrowersje.  – To kolejny bodziec, który zachęca ludzi do unikania formalnych związków – ocenia Rafał Antczak, wiceprezes Deloitte. Jego zdaniem ludzie celowo będą rezygnować z formalnych związków, by mieć szanse na dłuższe świadczenia. – Podobnie jest z przyjmowaniem do publicznych przedszkoli. Dodatkowe punkty dostają dzieci z niepełnych rodzin. Tyle że nikt nie sprawdza, czy rodzice żyją osobno czy razem, ale w nieformalnym  związku – tłumaczy Antczak.

Nową regulacją oburzony jest także Łukasz Hardt, ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego. – Powinno się raczej wspierać tych rodziców, którzy starają się łączyć obowiązki rodzinne z zawodowymi. Zwłaszcza jeśli wychowują kilkoro dzieci – mówi Hardt i dodaje, że premiować trzeba  rodziny, bo w nich rodzi się więcej dzieci.

W związkach sformalizowanych rodzi się około 80 proc. dzieci w Polsce. Rodziny, w których nie ma ślubu, są zazwyczaj mniej liczne od tych sformalizowanych.

Ale zdaniem Marka Rymszy z Instytutu Spraw Publicznych nie można od razu zakładać, że samotni rodzice będą wykorzystywać nowe możliwości. – Wielu takim osobom naprawdę trudno związać koniec z końcem i bez wsparcia z zewnątrz sobie nie poradzą – mówi ekspert. – Ale obligatoryjne przyznawanie takim rodzicom dłuższego prawa do zasiłku też nie jest rozwiązaniem – dodaje.

Społeczeństwo
Nawet 27 stopni w majówkę. Ale w weekend pogoda się zmieni
Społeczeństwo
Sondaż „Rzeczpospolitej”: Kto ucieknie z kraju, gdy wybuchnie wojna
Społeczeństwo
Sondaż: Jak Polacy oceniają pontyfikat papieża Franciszka?
Społeczeństwo
Państwo w państwie. Miliony za śmieci na koszt mieszkańców gminy.
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Społeczeństwo
Kruche imperium „Królowej Zakopanego”